freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Απόφαση ΕΕΤΤ για τα νέα οικονομικά προγράμματα double play

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [22 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: νέαplayοικονομικά Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τοτε δεν θα έπρεπε να ισχυει αυτο το πραμα.

Τι να πω. Κατηγορουσαμε τον ΟΤΕς ότι ειναι πανάκρηβως μέχρι και πριν απο λίγους μηνες.

Τορα ο ΟΤΕς θελει, αλλα δεν τον αφίνουν.
Μαλον τπτ δεν λιτουργει σωστα εδω περα...

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Φεβ 2009 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κόνορα, πριν 2 χρόνια ο ΟΤΕ έκανε αίτηση στην ΕΕΤΤ για να αυξήσει τις τιμές των παγίων των ADSL από 70% έως 240% http://www.log.gr/read.cfm?id=2178 (και αργότερα εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=21115 ) με τη δικαιολογία ότι δεν είχαν κέρδος και ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέγανε πως μας κάνανε χάρη και ότι επιδοτούσαν οι ίδιοι τη χρήση των adsl.
Μετά έκαναν το παν να μποϋκοτάρουν τους εναλλακτικούς παρόχους πράγμα που τελικά δεν χρειάστηκε αφού τους βοήθησαν οι ίδιοι οι πάροχοι από όσο αποδεικνύει το παρών, με το κακό support τους, με τις υπηρεσίες που προσφέρουν στα χαρτιά και στην πράξη δεν τις παρέχουν, με τις απάτες που ακούστηκαν που στα καλά καθούμενα εκεί που είχε ΟΤΕ βρισκόσουν με άλλο τηλεφωνικό παροχές κλπ.
Εγώ πιστεύω πως ο ΟΤΕ προσπαθεί όντως να χτυπήσει τους εναλλακτικούς που πλέον έχουν χάσει σε μεγάλο βαθμό την αξιοπιστία τους, κατεβάζοντας και άλλο τις τιμές, ίσως και σε σημείο που να είναι ασύμφορο για τους εναλλακτικούς να ακολουθήσουν ώστε να τους γονατίσουν τελείως ή ακόμα και να τους εξολοθρεύσουν. Αν καταφέρουν ένα καλό ξεκαθάρισμα στην αγορά και την μονοπωλήσουν, είμαι σχεδόν βέβαιος πως έπειτα θα επιχειρήσουν και πάλι να βγάλουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος αυξάνοντας και πάλι τα πάγια, αντί να τα καταργήσουν τελείως όπως οφείλουν κατά τη γνώμη μου να πράξουν, αλλά χάρη και στη δική μας αδράνεια συνεχίζουν να μας εκμεταλλεύονται και να τους λέμε και ευχαριστώ.
Παρόλο που μας συμφέρουν οποιεσδήποτε μειώσεις, η όλη ενέργεια μου κάνει κάτι σαν χαριστική βολή σε μελοθάνατους...

ΥΓ: Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει ο ageor, και συγκεκριμένα αυτό που γράφει "Ο δεσπόζων Πάροχος είναι, βάσει του νόμου και ορθά, υποχρεωτικά ακριβότερος από τους εναλλακτικούς.", είναι τι ισχύει βάσει νόμου.
ΥΓ2: Είμαι με ΟΤΕ ανέκαθεν και ΟΤΕΝΕΤ εδώ και πολλά χρόνια, με μια περίοδο συνδρομής σε Forthnet και ένα 4μηνο HOL.
ΥΓ3: Μη ξεχνάμε πως στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για τον ΟΤΕ ως παροχέα γραμμών και όχι για την OTENET /Forthnet/HOL κλπ ως παροχείς συνδρομών DSL.
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2009 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στους διαδρόμους των πάνω ορόφων του Μεγάρου ακούγετε ότι ο ΟΤΕ θα βρει, σε σύντομο χρονικό διάστημα, τον τρόπο να τα βγάλει τα πακέτα στην αγορά με το έτσι θέλω.

για να δούμε τι θα γίνει...

KGP
Honorary Member

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2009 22:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to idio den egine me to connx talk?

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 26 Φεβ 2009 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καρμπόν... στην αρχή του το απαγόρεψαν. ο ΟΤΕ το έκανε, του έβαλαν πλαφόν στο πλήθος που θα διαθέσει, τους έγραψε και σε αυτό και το έδωσε σε όλους, ακόμα και σε αυτούς που δεν είχαν DSL.

ageor

Μέλος από: 24 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2009 01:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
cordis ανέφερε:
Απλά μια παρέμβαση.

Δεν είναι troll ο ageor. Δεν ξέρω αν δουλεύει σε κάποιον εναλλακτικό, αλλά τον έχω στον twitter. Μάλλον τώρα του ήρθε για πρώτη φορά να γράψει

ok συγνωμη Γιαννη μου αλλα μερικες φορες τα φαινομενα ξερεις...
anyway απλα δεν συμφωνω στην λογικη της τοποθετησης του φιλου. Και κανονικα κανεις δεν θα επρεπε γιατι ειναι η λογικη που θελει τους καταναλωτες αβουλα προβατα!
Προσωπικα χεστηκα για τα κερδη καθε εταιριας (και του ΟΤΕ). Θελω ομως αν καποιος επιθυμει να μου δωσει πιο φτηνα την υπηρεσια του, να ΜΠΟΡΕΙ χωρις να τον εμποδιζουν καποιοι καρεκλοκενταυροι!
Θελω να κρινω εγω αν αυτα που αντιπροσωπευει η τιμη με καλυπτουν ή οχι. Η λογικη "κρατα τον ΟΤΕ πανακριβο για να αναγκαστουν ολοι να την κανουν με μοναδικο κριτηριο την τιμη" εμενα δεν θα με βρει ποτε συμφωνο...

Η αναφορά μου στο σχετικό νόμο δεν είναι τοποθέτηση. Τοποθέτηση είναι ότι συμφωνώ με το πνεύμα του.

Η παραμονή πλήθους συνδρομητών στον ΟΤΕ και η μεγάλη συνδρομητική βάση των CosmOTE & OTEnet δείχνει καθαρά ότι η τιμή δεν είναι το μόνο κριτήριο. Η ρύθμιση του νόμου δεν είναι ελληνικό εφεύρημα. Ανάλογο καθεστώς ισχύει σε όλη την ΕΕ. Στην Ελλάδα, βέβαια, έχουμε τα συνήθη προβλήματα:
1. Η αποτελεσματικότητα, νομιμότητα & διαφάνεια στη λειτουργία της ΕΕΤΤ αμφισβητούνται, όπως και κάθε άλλος θεσμός άλλωστε.
2. Αδυνατούμε να εφαρμόσουμε ακόμα και τον πιο κοινά αποδεκτό νόμο.
3. H αγορά είναι μικρή και προφανώς δεν χωράει όλους τους παίκτες που έσπευσαν να λάβουν θέση, με αναμενόμενο αποτέλεσμα τις συγχωνεύσεις και τα κανόνια.

Όποιος παρακολουθεί τις εξελίξεις από παλιά θυμάται τις μονοπωλιακές συμπεριφορές του ΟΤΕ (πχ., όταν άρχισε να χάνει τζίρο τηλεφωνημάτων από τους εναλλακτικούς με το 4ψήφιο πρόθεμα, αύξησε τα πάγια για αντιστάθμιση χωρίς καμία ουσιαστική αντίδραση). Άσχετα αν και οι Εναλλακτικοί βάλανε τα χέρια τους και βγάλανε τα μάτια τους με "κλεμένες" γραμμές, κακές υπηρεσίες & άθλια εξυπηρέτηση πελατών.

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω το έργο της ΕΕΤΤ και έχω και προσωπικά παράπονα από αδιαφανείς πρακτικές τους. Σίγουρα θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα. Πάντως βρίσκω ορθό να κάνει τη ζωή του ΟΤΕ δύσκολη. Από όσες ανακοινώσεις του έχω διαβάσει κατά καιρούς, ουδέποτε προέκυψαν οι αγνές του προθέσεις, ούτε ότι αδικήθηκε (επιχειρήματα όπως "Αρχικά (η ΕΕΤΤ) χρονοτρίβησε ζητώντας παραπάνω στοιχεία, τα οποία και απέστειλε ο ΟΤΕ" δεν είναι και τόσο πειστικό). Ξοδεύει πολλά χρήματα για διαφημιστικές καμπάνιες και στέλνει λογαριασμούς σε εκατομμύρια παραλήπτες. Θα μπορούσε εύκολα να μας εξηγήσει αν και πώς αδικείται, αλλά δεν το κάνει...

Ο νόμος, η ελληνική πραγματικότητα και η ιστορία δεν αλλάζουν από το ποιος είμαι ή πού δουλεύω. Όχι, δε δουλεύω σε Εναλλακτικό και έχω πολλά μαζεμένα και γι' αυτούς. Όμως ανταγωνίζονται μεταξύ τους, ενώ ο ΟΤΕ παίζει σε άλλο επίπεδο και τα παίρνει απ' όλους είτε λιανική, είτε χονδρική, χάρη στο Δίκτυο (που είναι εθνική περιουσία και μας έβγαλε το λάδι για να το αναπτύξει). Η γνώμη μου φυσικά κρίνεται, αλλά δε νομίζω ότι έχουμε κάποια σοβαρή διαφωνία στα αιτήματα για αξιοπρεπείς υπηρεσίες σε αξιοπρεπείς τιμές...
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 28 Φεβ 2009 10:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis +1

Ετσι ειναι.

ΥΓ. Κι εγω παντα ΟΤΕς ειχα, ακομα και τωρα που έχω στην Κοζανη ΗΟL, παιζω μαι γραμμη ΟΤΕς. Μας πηραν και τηλ. την Τετερτη για αλλαγη γραμμης στην HOL και απευθειας αναβάθμιση με το ιδιο πάγιο σε 24άρα, αλλα κράτησα την 2Mbps με γραμμη ΟΤΕς.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [22 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Γελάει το Ίντερνετ με τα νέα AirPods, ακόμα και αυτοί που θα τα αγοράσουν. 1 cordis 14 Σεπ 2016 21:13
EkLekTos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα λύση SAP SuccessFactors Recruiting 0 cordis 05 Σεπ 2016 20:06
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Παρουσίαση: Logitech ConferenceCam, Μια νέα εποχή τηλεδιάσκεψης 0 cordis 24 Μαη 2016 16:03
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα μέτωπα στους ISPs στην μάχη κατά της πειρατείας σε Καναδά και Αυστραλία. 1 cordis 07 Ιαν 2015 13:09
Cha0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 20:21 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites