freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Κοσμογονικη προσευχη

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [20 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Argykaraz

Μέλος από: 03 Ιουν 2007
Περιοχή: Petroupolis
View users profile
portfolio deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαρ 2009 20:16    Θέμα: Κοσμογονικη προσευχη Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με το παρακατω κειμενο?
τι ειναι? γιατι? πως? ποτε? ολα τα σχετικα θα ηθελα να μαθω... τα θελω περιληπτικα απλα για να λυθει η περιεργεια μου... θα μπορουσα να διαβασω ολοκληρες εγκυκλοπαιδιες οσον αφορα το θεμα αλλα ο χρονος μου ειναι περιορισμενος...
θα ηθελα κατι γενικο αν μπορει καποιος..

επεισης υπαρχει περιπτωση να το μεταφρασω στα Αραμαικα? θελω ομως σωστη μεταφραση! οχι απο προγραμματα κτλ, τα οποια μπορει και να κανουν λαθος!
το παρακατω κειμενο προκειται να γινει τατουαζ και δεν θα ηθελα να κανω λαθος στον πελατη μου...
ευχαριστω για τον χρονο σας!!

«Αλ, εσύ που είσαι το φως, έλα στη γη! Κι εσύ Ελ ρίξε τις ακτίνες σου στην ιλύ που ψήνεται (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού). Ας γίνει ένα καταστάλαγμα (μια ξηρά) για να μπορέσουν τα Εγώ να ζήσουν, να υπάρξουν και να σταθούν πάνω στην παλλόμενη Γη. Ας μην επικρατήσει η νύκτα που είναι το μικρό, και κινδυνέψει να ταφεί (να σβήσει να χαθεί) το καταστάλαγμα του πυρός μέσα στην αναβράζουσα υλή, και ας αναπτυχθεί η ψυχή, που είναι το μέγιστο, το σημαντικότερο όλων!»

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαρ 2009 21:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

well.. http://helleniclanguage.googlepages.com/alphabet-kodikes.txt

Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαρ 2009 21:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To αρχαίο ελληνικό αλφάβητο πρέπει να του γράψεις!

View users profile
portfolio deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 03:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μαλιστα... μου λυθηκε η απορια... εσεις το πιστευετε αυτο το πραγμα? ισχυει κατι τετοιο? λιγο κουλο μου φαινεται! ενταξει η ελληνικη αλφαβητος θεωρειται ικανη για πολλα πραγματα. αλλα να ειναι και ταυτοχρονα μια προσευχη? δεν ξερω...

Μέλος από: 21 Νοε 2008
Περιοχή: NeverLand
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κατά τη γνώμη μου: απάτη
δεν νομίζω η γλωσσολογία να έχει αποφανθεί ότι η ελληνική είναι η μητέρα όλων των γλωσσών (άσε που πολλές μπορεί να έχουν εξαφανισθεί, ήταν άραγε 'μητέρα' και γι' αυτές-παρ' όλο που δεν τις γνωρίζουμε....)
και άλλα πολλά θα μπορούσε να πει κανείς, για τη μυστική γνώση που αναφέρει κλπ κλπ κλπ

το ότι διαχωρίζει τους επιστήμονες σε αυτούς που μπορούν να 'ακούσουν τους ψιθύρους' και σε αυτούς που όχι, είναι ενδεικτικό του συγγραφέα του άρθρου.

οι συνειρμοί του είναι υποκειμενικοί, ενώ τους παρουσιάζει ως αντικειμενικούς

και πολλά άλλα...

View users profile
portfolio deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 14:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θελω να συμφωνησω μαζι σου... ομως δεν μπορω να πω την γνωμη μου καθως δεν ειμαι σχετικος.....
καπου διαβασα οτι ο ΑΛ (νοητος ηλιος) και ο ΕΛ (ο ορατος ηλιος) δεν υπαρχουν σαν ονοματα, πουθενα! κατι τετοια με κανουν να πιστευω πως ειναι απατη... ομως δεν εχω διαβασει κατι (δεν εχω και τον χρονο) που να αποδικνυει και να επιβεβαιωνει την καθε λεξη αλλα και τον τροπο που βγαινει η προσευχη αυτη... δεν ξερω... δεν ειμαι ψαγμενος και ισως να λεω και βλακειες τωρα.. αλλα δεν εντυπωσιαζομαι τοσο ευκολα αν και θα το ηθελα με το συγκεκριμενο κειμενο γιατι θα μου εδειχνε για μια ακομη φορα πως η ελληνικη γλωσσα κανει θαυματα...

ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 15:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάλι λέω ότι πρόκειται για μούφα...

Το "Στίγμα" ή "Δίγαμμα" [κι όχι Δίγραμμα] έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν το 6ο, αλλά το 8ο γράμμα...

Αλλά και λάθος να κάνω, ειλικρινά αδιαφορώ...

Όπως και η αριθμολογία [ή όπως αλλιώς λέγεται], σε πολλές περιπτώσεις εκμεταλλεύεται την πολυσημία και τον λεκτικό πλούτο για να τα φέρει εκεί που θέλει...

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 16:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην ασχολείστε με βλακείες. Όλα αυτά είναι αντιεπιστημονικές αρλούμπες που έχουν βγάλει οι γνωστοί αρλουμπολόγοι των τηλεοράσεων για να πουλάνε βιβλία και σεμινάρια. Τώρα τα βλέπουμε και στο Internet.

Η ελληνική γλώσσα δεν κρύβει μυστικά ούτε η γλωσσολογία είναι μυστική επιστήμη. Μην καταντήσουμε και τη φιλολογία σαν το SEO. Ανοίξτε τις σχολικές γραμματικές και το συντακτικό της θεωρητικής κατεύθυνσης και θα σας λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες. Σχετικά με την προέλευση και την ιστορικοσυγκριτική διαδρομή των λέξεων και των φθόγγων μπορείτε να πάρετε βιβλία θεωρητικής γλωσσολογίας του Μπαμπινιώτη.

Argykaraz

View users profile
portfolio deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 16:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το φανταστικα... δεν περιμενα να ισχυει κατι τετοιο... απλα οπως ειπα δεν εχω το χρονο να ασχοληθω εγω και δεν θελω να σπαταλησω τον χρονο μου διαβαζοντας βλακειες...
απλα περιμενα απαντηση απο καποιους σχετικους επι του θεματος... κατα καποιο τροπο ηθελα να ακουσω μια ετοιμη απαντηση...
ευχαριστω!

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 20:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Argykaraz ανέφερε:
...καπου διαβασα οτι ο ΑΛ (νοητος ηλιος) και ο ΕΛ (ο ορατος ηλιος) δεν υπαρχουν σαν ονοματα, πουθενα!...

Αδιάβαστο σε πιάνω.
ΑΛ Μπάντυ (από το παντρεμένοι με παιδιά)
Καλ ΕΛ (από το σούπερμαν)

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Μαρ 2009 21:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Όποιος δεv βλέπει π.χ. τηv σχέση του "Υ" με το υγρό και τηv
συγκέvτρωση και ροή του, είvαι εvτελώς τυφλός!

... καθως και άλλα τέτοια...
Εχω να πω μπουρδες. Eleoc με αυτα τα πραματα...

Τι κωδικες και Hackerσ και Matrix..
Το Α=Α
Nothing more.
Λες και ειμαστε το κεντρο του κοσμου οι Ελληνες.....
Χιλιες φορες τις ίδιες κουβεντες και τα ιδια πραγματα λεμε(Οχι οτι κουραζομαι, απλα να'χουμε να ασχολιομαστε και με κατι!)

DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 09 Μαρ 2009 15:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μην με παρεξηγήσετε παρακαλώ, ότι -ίσως- προσπαθώ να φανώ 'ο Ξύπνιος'... Όμως, δεδομένου ότι δημιουργήσαμε, (εμείς, οι Αιγύπτιοι και οι Κινέζοι) έναν από τους πλέον Αρχαίους Πολιτισμούς στην Ιστορία, ας κρατάμε μια 'πισινή' σχετικά με τα Σύμβολα.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν εννοώ, να γίνουμε θύματα του κάθε λεβεντονιού!! Ωστόσο Ανθρωπολόγοι (όπως ο γιός μου ο μικρός -φοιτητής ακόμα-), Ιστορικοί κλπ σχετικοί Επιστήμονες έχουν πέσει σαν 'τρελλοί' να αποκωδικοποιήσουν, όχι μόνο αυτά, αλλά και άλλα Σύμβολα.
Τα ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ υπάρχουν... Η διαφορά της απάντησης από τον Επιστήμονα, με την απάντηση από τον Αρλουμπολόγο, είναι:
Ο Επιστήμονας θα κληθεί στο Χ Παγκόσμιο Συνέδριο (της Επιστήμης του) να περάσει από 'Ανάκριση 3ου Βαθμού' από τους Ανταγωνιστές-Συναδέλφους του, προκειμένου να πείσει την Επιστημονική Κοινότητα ότι η 'Θεωρία' του είναι Σωστή.
Ο Αρλουμπολόγος ίσως εντυπωσιάσει κάποιους την πρώτη φορά, αλλά ...ως εδώ και μη παρέκει... Καθώς έχει 'κενό' λόγο, χωρίς επιχειρήματα, χωρίς εμπεριστατωμένες , ή/και διασταυρωμένες πληροφορίες, χωρίς τίποτα Επιστημονικό!!!!
Είτε πρόκειται για Αρχαία Σύμβολα, είτε πρόκειται για Μεθόδους Καλωπισμού-Δίαιτας, είτε πρόκειται για τον Γκούφυ απ'τον Άλφα του Κενταύρου, ΟΛΟΙ έχετε δει σαφέστατη τη διαφορετική προσέγγιση από την Επιστημονική Εταιρεία-Αντιπροσωπία, με την αντίστοιχη προσέγγιση των Αρλουμπολόγων!!
Μείνετε Ουδέτεροι ως προς σχετικά θέματα, εφόσον σας ενδιαφέρουν, (που σημαίνει ΜΗΝ τα απορρίπτετε και Τελείως!). Περιμένετε να μάθετε νεώτερα, Αν και Όταν βγει κάποια ανακοίνωση από τη σχετική Επιστημονική Κοινότητα.
Το Προσωποειδές Σχήμα στον Άρη υπάρχει Αναμφίβολα!
Τώρα..."Το τι είναι αυτό το σχήμα", αυτό είναι άλλο τραγούδι!
Όταν αποσταλεί επανδρωμένη, ή Ρομποτική-Αυτόματη (πολύ πιο εξελιγμένη κι εξοπλισμένη) αποστολή εκεί, σε κάποια στιγμή θα μάθουμε ΤΙ επιτέλους ΕΙΝΑΙ!!!
Μέχρι τότε...στην υγειά μας! Another pint of beer Another pint of beer Another pint of beer

View users profile
portfolio deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 04:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλα ολα αυτα... η δικη μου απορια λυθηκε..... την πελατισσα μου πως θα την ικανοποιησω εγω? θελει να μεταφρασουμε το κειμενο στα αραμαικα! που μπορω να το κανω αυτο ρε παιδια? ποιος ξερει αραμαικα???? ρε που εχω μπλεξει? τι κανω ο ανθρωπος για να ικανοποιησω μια τρελα!!!

αν και να πω την αληθεια ειναι καπως πρωτοτυπο σαν ιδεα... ειτε ισχυει ειτε δεν ισχυει η προσευχη, πιστευω πως δεν υπαρχει αλλου...... σαν τατουαζ εννοω...

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 09:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Nα της πεις ότι το κείμενο είναι ελληνικό, πατάει στον ελληνικό αποκρυφισμό [ψαρωτικό αυτό] και λόγο του πλούτου της γλώσσας μας [έλα λέμεεεε] δεν γίνεται να μεταφραστεί!

Εκτός αν το πάει αυτή σε κάποιον καθηγητή/ερευνητή να της το μεταφράσει με δικά της έξοδα!

Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 10:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

άσχετο αλλά είμαι περίεργος να μάθω που θέλει να το "χτυπήσει"

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [20 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 16:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites