freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Περί προστίμων για μονοπώλια στην αγορά λογισμικού

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [38 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Αγοράfreestuffπροσωπική Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 10:37    Θέμα: Περί προστίμων για μονοπώλια στην αγορά λογισμικού
Περιγραφή θέματος: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη (και όχι του Freestuff γενικώς) σχετικά με τα πρόστιμα δεσπόζουσας θέσης στην αγορά
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με αφορμή την απόφαση της Microsoft να μην ενσωματώσει τελικά τον Internet Explorer 8 στα Windows 7 για να αποφύγει νέες δικαστικές διαμάχες και πρόστιμα από την Ευρωπαϊκή Ένωση, έγραψα ορισμένες σκέψεις μου σε ένα κείμενο προς συζήτηση.
Αυτό που με απασχολεί και με βάζει σε υποψίες κρυμμένων συμφερόντων καλυμμένες πίσω από λέξεις όπως «μονοπώλιο» και «δεσπόζουσα θέση στην αγορά», έχουν να κάνουν με όλα αυτά τα πρόστιμα που διαβάζω κάθε τρεις και λίγο με στόχο κυρίως την Microsoft.
Μου φαίνεται τραγικό, όποιος και να είμαι, να ορίζω με πρόσχημα το μονοπώλιο, τι υπηρεσίες ή εφαρμογές στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα μου προσφέρει οποιοσδήποτε, στη δική του πλατφόρμα. Από τη μια δηλαδή ρίχνουν πρόστιμα στην MS για όσες εφαρμογές θέλει να ενσωματώσει στα λειτουργικά της και από την άλλη επιτρέπουν το οποιοδήποτε distro του Linux να τα προσφέρει δωρεάν; Ειλικρινά δεν βρίσκω καμιά λογική σε τέτοιου είδους χουντικές αντιλήψεις. Να παρακαλάμε δηλαδή να χάσει την πρώτη θέση στα λειτουργικά η MS για να της επιτρέψουν να ενσωματώσει ότι θέλει; Και μετά ποιος μας λέει ότι δεν θα βγουν να πούνε, ο ΙΕ είναι #1 στους browsers, άρα και πάλι απαγορεύεται να τον ενσωματώσετε στο λειτουργικό σας. Η αν περάσει ο Firefox τον IE σε εγκαταστάσεις παγκοσμίως, θα πέσουν πρόστιμα στα linux distros που τον ενσωματώνουν;
Προσοχή! Αυτό που γράφω ΔΕΝ έχει να κάνει αποκλειστικά με την MS ή τον IE, αλλά γενικότερα με την αγορά software. Η MS είναι η αφορμή για αυτά που γράφω μια και είναι ο εύκολος στόχος και αυτή που χτυπιέται τις περισσότερες φορές. Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να σκοτώνει την αγορά κάποιος που πουλάει και μάλιστα ακριβά κατά τη γνώμη μου, λειτουργικό σύστημα, όταν υπάρχουν στην ίδια αγορά δωρεάν λειτουργικά που όπως και οι ίδιοι οι χρήστες τους υποστηρίζουν είναι εφάμιλλα ή και καλύτερα αυτών της MS;
Και για να επεκταθώ πέρα της MS, εμείς σαν εταιρεία έχουμε δικά μας Content management systems, δικό μας webshop, δικό μας CRM κλπ και υπάρχουν στην αγορά πάρα πολλές δωρεάν παραπλήσιες εφαρμογές, αρκετές καλύτερες και από τις δικές μας από τη στιγμή που τις υποστηρίζουν εκατοντάδες ή χιλιάδες προγραμματιστές παγκοσμίως. Αυτό το γεγονός δεν βλάπτει την δική μας επιχειρηματικότητα; Γιατί δεν πέφτουν πρόστιμα στα προϊόντα που κατέχουν «δεσπόζουσα θέση στην αγορά;». Ας βγουν να μηνύσουν το Joomla και το Drupal με αυτή τη λογική. Ή την Apache, την MySQL, την PHP κ.ο.κ.
Και αν ήμασταν ας πούμε #1 παγκοσμίως στην αγορά των CMS, θα έπρεπε να βγαίνει ο κάθε «αρμόδιος» και να μας υπαγορεύει τι υπηρεσία (module, plugin, service κλπ) μπορούμε να παρέχουμε σε αυτό; Το να βάζουμε «μπάτσους» και στο software δεν νομίζω πως βοηθάει, απλώς δείχνει πως κάποιοι θεωρούν τους χρήστες εντελώς βόδια και προσπαθούν να ελέγξουν τα πάντα (διαδίκτυο - λογισμικό) δήθεν για να μας προστατεύσουν. Αυτή την αίσθηση έχω και σίγουρα θα υπάρχουν αρκετοί που διαφωνούν, ιδιαίτερα α υ τ ο ί .

Πηγή: Περί προστίμων για μονοπώλια στην αγορά λογισμικού (log.gr)
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πραγματικά είναι ακατανόητη η πρακτική της ΕΕ σχετικά με το θέμα του μονοπωλίου

Πιστεύω αν η MS ήταν Ευρωπαϊκή καθαρά εταιρία θα είχε τελείως διαφορετική αντιμετώπιση στο θέμα αυτό !!

Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

WOW dmisis με έστειλες λέμε!
Η Microsoft link to Microsoft έχει κερδίσει το παιχνίδι monopoly από την αρχή μέχρι τώρα είτε μιλάμε για οργανισμούς, είτε για κυβερνήσεις, είτε για απλούς χρήστες.
Δεν τίθεται θέμα για αν το οποιοδήποτε software είναι επί πληρωμή ή είναι δωρεάν η είναι open source η κλειστό.
Το πρόβλημα είναι όταν κάποιος έχει το μονοπώλιο και δεν αφήνει τους άλλους να πουλήσουν ή να διαθέσουν το πρόγραμμα τους, και για να γίνω κατανοητός, τι θα έκανε η εταιρία σου αν αύριο η Microsoft ανακοίνωνε ότι στα καινούργια windows link to windows 7 και σε όλους τους server που διαθέτει έβαζε το δικό της CMS, CRM, Webshop, και σου έλεγε ξέρεις κάτι μόνο αυτά μπορείς να λειτουργήσεις στο δικό μας OS!
Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για αγωγή γιατί αυτό δεν είναι ελεύθερη αγορά αλλά μονοπώλιο.
Και ίσως κάποιος πρέπει να κάνει κάτι γιατί όλα τα personal computer έχουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ windows, έλεος δηλαδή.

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν κατάλαβα, δηλαδή σε ποια φάση σου απαγόρευσε η Microsoft link to Microsoft να κάνεις εγκατάσταση τον firefox, opera κλπ στα Windows link to Windows; Και με ποιον τρόπο απαγόρευσε την Opera να πουλήσει τον browser της;
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas ανέφερε:
Το πρόβλημα είναι όταν κάποιος έχει το μονοπώλιο και δεν αφήνει τους άλλους να πουλήσουν ή να διαθέσουν το πρόγραμμα τους,.

Eχω την εντυπωση αν κανω λαθος πειτε το μου οτι η MS πουλα software και οχι hardware
εσυ τι αγοραζεις ? ο καθε ενας πρεπει σε μια ελευθερη αγορα να πουλα οτι θελει αποτην στιγμη που ειναι δικο του το προιον !!

Αν καποιος δεν θελει MS περνει εναν υπολογιστη καθαρο και βαζει οτι θελει
Δεν ειναι λογικο να ζητας το λειτουργικο που δεν σε υποχρεωνει κανεις να το αγορασεις να ειναι οπως εσυ θελεις

αν δεν σου αρεσει μην το παρεις !!

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συγνώμη αλλά (δεν θυμάμαι ημερομηνία) ο ie πριν από μερικά χρόνια δεν μπορούσες να το βγάλεις από το default, και έπρεπε να ελέγχει ο εκάστοτε browser για να μπει default.

Τώρα αν η Microsoft link to Microsoft βάλει στο λειτουργικό της το δικό της CMS θα καταλάβεις το πρόβλημα της όπερα και για πιο λόγο δεν πουλούσε.

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis πήγαινε να αγοράσεις ένα έτοιμο laptop, pc και ζήτα να μην υπάρχει εγκατεστημένο window OS, μόλις πάρεις την απάντηση έλα να μου πεις.

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάτσε όμως δεν μου απάντησες. Σε απαγόρευσε να βάλεις ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άλλο browser ή ακόμα και να κάνεις άλλον browser που εγκαθιστούσες default;

Για το CMS που γράφεις, δηλαδή τα τόσα δωρεάν CMS που κυκλοφορούν δεν μας ενοχλούν, αλλά αν βάλει η Microsoft link to Microsoft θα με ενοχλήσει;

Τα netbooks / laptops / desktops που πουλάνε με εγκατεστημένα linux distro σε τι διαφέρουν; Δηλαδή εκεί είναι ΟΚ επειδή είναι λιγότερα;
sibas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 11:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ελεύθερη αγορά είναι ελεύθερη όταν ο χρήστης έχει την επιλογή να διαλέξει.
Δηλαδή να μπορώ να επιλέξω αν θέλω το λογισμικό του dmisis ή το joomla
τώρα αν το joomla καταφέρει και είναι προ εγκατεστημένο σε ένα λειτουργικό που πληρώνω για αυτό (σχεδόν αναγκαστικά) γιατί να δώσω περισσότερα λεφτά για να πάρω του dmisis??
Το linux που τα τελευταία 1-2 χρόνια υπάρχουν σε laptops, pc υπάρχει μόνο σε ορισμένα από αυτά, αν τυχών φτιάξεις κάποιο διαφορετικό OS έχεις την εντύπωσή ότι θα μπορέσεις να το πουλήσεις όταν τα windows link to windows έρχονται προ εγκατεστημένα στα 99% όλων των pc?

Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 14:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είναι θέμα μπάτσων στο λογισμικό. Έχει να κάνει με την εκμετάλλευση της δεσπόζουσας θέσης που έχει παγκοσμίως στην αγορά λειτουργικών η Microsoft link to Microsoft, για να επιβάλει τα δικά της προϊόντα.
Αυτό με τον Explorer πάει πολύ παλιά, από την εποχή της κόντρας με τον Netscape. Τω καιρώ εκείνω, ο I.E. 3 έβλεπε την σκόνη του Navigator με αποτέλεσμα τι; Η Microsoft πρώτα έβγαλε τα Windows link to Windows 95B και μετά τα Windows 98 που τον ενσωμάτωναν και μάλιστα δεν σε άφηναν να τον απεγκαταστήσεις!
Η συνέχεια γνωστή, πόσοι χρησιμοποιούν Netscape browser, σήμερα;

Όταν λοιπόν εκμεταλλεύεσαι μια τέτοια θέση καταυτόν τον τρόπο, αυτό συνιστά αθέμιτο ανταγωνισμό και εκμετάλλευση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά.

Επιπροσθέτως, αν και το λειτουργικό σου δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσεις οποιονδήποτε browser ή media player θέλεις και να τα ορίσεις σαν προεπιλογή, δεν σου δίνει την δυνατότητα μέχρι στιγμής να απαλλαγείς από αυτά, εαν δεν τα γουστάρεις!
Επιπλέον, ο χρήστης μαθαίνει να λειτουργεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο με τα προγράμματα αυτά και δεν μπαίνει στην διαδικασία να τα αλλάξει (η δύναμη της συνήθειας, ο φόβος του διαφορετικού, η δυσπιστία στην αλλαγή)...

Άρα, η MS δεν αφήνει τους ανταγωνιστές της να την ανταγωνιστούν στα ίσα...

(Ξέχωρα που έχουν υπάρξει καταγγελίες, ότι σκοπίμως δυσκολεύει την απρόσκοπτη λειτουργία ανταγωνιστικών προγραμμάτων!)

Καλά κάνει η Ε.Ε. και θα έπρεπε τέτοιες δράσεις να γίνονται συχνότερα...

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 14:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η Apple που στο mac os σου βάζει μέσα το quicktime και το safari, και δεν ξέρω 'γω τι άλλο, ή που μια περίοδο με υποχρέωνε να κατεβάζω το quicktime μαζί με με το itunes, είναι εν τάξει; Για να μη συγκρίνουμε το πληρωμένο προϊόν, με το δωρεάν...

Αν έχουν πέσει ανάλογα πρόστιμα στην Apple για τα παραπάνω, τότε ανακαλώ. Αλλιώς, αναρωτιέμαι ποιο το σκεπτικό των προστίμων στην MS.

Από εκεί και πέρα, για το θέμα της συνήθειας, οι γονείς μου, μια χαρά έχουν βολευτεί με το firefox, παρά το γεγονός ότι είχαν μάθει τον ie. Και δε μιλάμε για ανθρώπους 30-40 ετών

Όσο για το θέμα των laptop, sibas, έχεις δοκιμάσει να επικοινωνήσεις με την εταιρία για να επιστρέψεις την άδεια; Αρκετές (αν όχι όλες) σου επιστρέφουν το ποσό μιας άδειας χρήσης. Αρκεί να μην έχεις κάνει ενεργοποίηση

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 14:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα deninho το θέμα δεν είναι αν θα μου γυρίσουν τα λεφτά αλλά το αν μπορώ να επιλέξω,
ένας νέος χρήστης που πάει σαν βόδι δεν έχει καμία επιλογή εκτός να πάρει το pc/laptop με τα windows link to windows προ εγκατεστημένα και μάλιστα σε πάρα πολλές περιπτώσεις χωρίς καν να του δίνουν το γνήσιο DVD παρά μόνο ένα backup, αυτό δεν σκοτώνει την αγορά?

Case of study, έστω ότι εγώ/εσύ/ο άλλος στήνει μια distro και βάζει μέσα διάφορα καλούδια, το webshop του dimsis, το CRM του άλλου κλπ
..υπάρχει περίπτωση να πουληθεί δίπλα σε ένα pc όταν σου έρχεται με εγκατεστημένα τα windows??
θα ήταν πραγματική ελεύθερη αγορά αν σου έλεγαν, ξέρεις, μπορείς να πάρεις αυτό το pc και μπορείς να επιλέξεις να εγκαταστήσεις ανάμεσα σε windows, linux, mac, sibasdistro. ToolTimes at work
Τώρα όμως βλέπουμε να γίνεται πόλεμος για τους browser που μάλιστα είναι free..

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 15:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas
Αυτήν την ελευθερία με όρους δεν την καταλαβαίνω. Δηλαδή είναι ελεύθερη αγορά αλλά απαγορεύουμε σε κάποιον επειδή είναι #1 σε πωλήσεις (όπως και να έφτασε σε αυτή τη θέση) να ενσωματώσει στο λειτουργικό του κάποιες εφαρμογές; Αν αύριο αρχίσουμε και παίρνουμε τους περισσότερους νέους υπολογιστές μας με προεγκατεστημένο ας πούμε ubuntu πιστεύεις θα υπάρχουν οι ίδιες αντιδράσεις και επιβολή νόμου;

Και γιατί δεν είσαι ελεύθερος να διαλέξεις; Αν φτιάξεις custom σύνθεση μόνο αν το επιλέξεις εσύ σου δίνουν λειτουργικό. Στα περισσότερα επίσης συνοικιακά καταστήματα που φτιάχνουν δικές τους συνθέσεις αρκεί να τους πεις ότι δεν θέλεις λειτουργικό και θα στο κάνουν. Βγαίνει και φθηνότερα το PC, συμφέρει τον μαγαζάτορα. Δηλαδή δεν υποχρεώνει κανείς τους χρήστες να αγοράζουν PC με λειτουργικό, τουλάχιστον στα custom PCs! Αυτοί ζητάνε και λειτουργικό ή τους το προτείνουν / συστήνουν οι έμποροι. Όσα χρόνια δούλευα σε εμπορικό το έχω δει από πρώτο χέρι και το βλέπω ακόμα στα καταστήματα φίλων.
Να σου πω και το άλλο; Πας να αγοράσεις έναν υπολογιστή. Ρωτάς και σου λένε μια τιμή και σου λένε ότι περιλαμβάνει και Windows. Εφόσον ΔΕΝ τα θέλεις, και θα γλιτώσεις και χρήματα, ΔΕΝ θα τον ρωτήσεις τον πωλητή «ΠΟΣΟ κάνει ο υπολογιστής χωρίς τα Windows;» . Τόσο δύσκολο είναι ή θεωρείς ότι όλοι όσοι πάνε να αγοράσουν υπολογιστές είναι τόσο αφελείς και δεν τους έχει ενημερώσει κανείς γνωστός τους ότι μπορούν να αγοράσουν υπολογιστή χωρίς Windows;
Και όπως έχω ξαναγράψει υπάρχει κανονισμός όπου αν αγοράζεις ένα επώνυμο μηχάνημα που έχει γίνει συμφωνία με την MS και το πουλάνε με προεγκατεστημένα windows, βάση EULA μπορείς να ζητήσεις να σου αφαιρέσουν και να σου επιστρέψουν το κόστος.

Sibas 2:
«Case of study, έστω ότι εγώ/εσύ/ο άλλος στήνει μια distro και βάζει μέσα διάφορα καλούδια, το webshop του dimsis, το CRM του άλλου κλπ
..υπάρχει περίπτωση να πουληθεί δίπλα σε ένα pc όταν σου έρχεται με εγκατεστημένα τα windows??»
1) Στα DISTRO του LINUX ήδη έχει εγκατεστημένα διάφορα καλούδια… 2) για πιο λόγο δεν θα πουληθεί αν είναι δίπλα σε ένα με Windows; 3) Δεν μου απάντησες: Για πιο λόγο δεν λαμβάνονται μέτρα και δεν πέφτουν πρόστιμα για παράδειγμα κατά των γνωστών scripts που κατέχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά (δεσπόζουσα θέση) και μάλιστα πολλά δολοφονούν την αγορά από τη στιγμή που διατίθενται δωρεάν;

mechpanos
Το Netscape το έφαγε ο IE από την 3 και μετά, μέχρι τότε το φτύναμε όλοι και συνεχίζαμε με NS, γιατί ο ΙΕ ήταν για τα μπάζα. Όταν έγινε καλύτερος browser από το netscape σαφώς και το προτιμούσαμε. Γιατί τώρα τόσοι χρήστες χρησιμοποιούν Firefox δηλαδή; Με το σκεπτικό σου θα έπρεπε όλοι να είμαστε με IE. Όπως και παλιότερα που είχαμε Eudora όλοι σαν mail client και όχι outlook. Αυτό που λέω είναι πως αν κάτι δεν αρέσει στους χρήστες βρίσκουν κάτι καλύτερο και χρησιμοποιούν. Αλλιώς πως δικαιολογείται όλους τους σημερινούς χρήστες του Firefox, LAMP κλπ.;
Ακόμα και αυτή τη στιγμή είναι πολλοί οι χρήστες που είναι με XP και έχουν κάνει μη αυτόματη εγκατάσταση του IE 7 ή και του 8 ακόμα; Τους έβαλε κανείς να το κάνουν με το ζόρι; Η στα Windows 7 που δεν θα είναι προεγκατεστημένο, πιστεύεις ότι δεν θα το κάνουν εγκατάσταση οι χρήστες και θα βάζουν όλοι άλλους browsers; Αλλά έτσι βοηθάμε τους χρήστες; Εδώ κοιτάμε πως θα γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα για εμάς τους χρήστες, όχι να μπλέξουμε και παραπάνω και να ξηλώνουμε εφαρμογές αντί να προσθέτουμε.
Έχει πόσα βοηθήματα στα Windows προεγκατεστημένα, θα πρέπει να καταργηθούν όλα; Σημειωματάριο, ζωγραφική, Αριθμομηχανή, Wordpad κλπ κλπ Να ξηλωθούν και αυτά; Αύριο μεθαύριο θα ζητήσουν να καταργηθεί και η δυνατότητα να γράφεις cd/dvd γιατί έχουμε αθέμιτο ανταγωνισμό προς τα αντίστοιχα cd/dvd burning progs ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Η λύση δηλαδή ποια είναι; Να έχουμε ένα λειτουργικό που δεν θα έχει τίποτε προεγκατεστημένο και θα πρέπει να κατεβάζουμε εκ των υστέρων ότι θέλουμε;
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 16:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Το Netscape το έφαγε ο IE από την 3 και μετά, μέχρι τότε το φτύναμε όλοι και συνεχίζαμε με NS, γιατί ο ΙΕ ήταν για τα μπάζα. Όταν έγινε καλύτερος browser από το netscape σαφώς και το προτιμούσαμε. Γιατί τώρα τόσοι χρήστες χρησιμοποιούν Firefox δηλαδή; Με το σκεπτικό σου θα έπρεπε όλοι να είμαστε με IE. Όπως και παλιότερα που είχαμε Eudora όλοι σαν mail client και όχι outlook. Αυτό που λέω είναι πως αν κάτι δεν αρέσει στους χρήστες βρίσκουν κάτι καλύτερο και χρησιμοποιούν. Αλλιώς πως δικαιολογείται όλους τους σημερινούς χρήστες του Firefox, LAMP κλπ.;
Ακόμα και αυτή τη στιγμή είναι πολλοί οι χρήστες που είναι με XP και έχουν κάνει μη αυτόματη εγκατάσταση του IE 7 ή και του 8 ακόμα; Τους έβαλε κανείς να το κάνουν με το ζόρι; Η στα Windows 7 που δεν θα είναι προεγκατεστημένο, πιστεύεις ότι δεν θα το κάνουν εγκατάσταση οι χρήστες και θα βάζουν όλοι άλλους browsers; Αλλά έτσι βοηθάμε τους χρήστες; Εδώ κοιτάμε πως θα γίνουν τα πράγματα πιο εύκολα για εμάς τους χρήστες, όχι να μπλέξουμε και παραπάνω και να ξηλώνουμε εφαρμογές αντί να προσθέτουμε.
Έχει πόσα βοηθήματα στα Windows προεγκατεστημένα, θα πρέπει να καταργηθούν όλα; Σημειωματάριο, ζωγραφική, Αριθμομηχανή, Wordpad κλπ κλπ Να ξηλωθούν και αυτά; Αύριο μεθαύριο θα ζητήσουν να καταργηθεί και η δυνατότητα να γράφεις cd/dvd γιατί έχουμε αθέμιτο ανταγωνισμό προς τα αντίστοιχα cd/dvd burning progs ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Παλιά κι εγώ έτσι νόμιζα, ότι δικό της λειτουργικό είναι, ό,τι θέλει μπορεί να βάλει.
Αργότερα όμως αντιλήφθηκα ότι είναι πολύ εύκολο στην MS να εκτοπίσει από την αγορά πραγματικά όποιον θέλει, προσθέτοντας λειτουργίες στο λογισμικό της εκμεταλλευόμενη την ηγετική της θέση.
Εξάλλου, η MS δεν προτίθεται να ξηλώσει τίποτα. Απλά, παρέχει την δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν, κατόπιν της εγκατάστασης του λειτουργικού, να το απενεργοποιούν.
Δήλωσε ρητά άλλωστε ότι δεν θα είναι δυνατή η πλήρης απεγκατάσταση ούτε του IE ούτε και άλλων στοιχείων, λχ Media Player, γιατί τα θεωρεί δομικά στοιχεία του λειτουργικού.
Ναι στην προσθήκη εφαρμογών, αλλά υπό όρους...η επιβολή περιορισμών σε αυτό είναι θετικό βήμα υπερ του ανταγωνισμού και της ανάπτυξης και κατεπέκταση, της λειτουργίας της αγοράς. Αν δεν είχε βγει ο firefox, ποιος ξέρει ίσως σερφάραμε ακόμα με τον άθλιο ie6...
Το ότι μερικοί χρήστες δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να αλλάξουν το ήδη έτοιμο το σκέφτηκες;Γιατί καλά τα της επιλογής κτλ, αλλά αφού ο ff είναι de facto καλύτερος από τον ie6 και τον ie7 (για τον 8 δεν έχω γνώμη, γιατί στην σελίδα μου, που έχει και ενημερωμένους επισκέπτες, παίζει ποσοστό 63% IE, 32% ff, 1,1% Chrome? Και από το 63% του IE το 33% είναι ο επαίσχυντος ΙΕ6!
Δεν ξέρω τα αντίστοιχα ποσοστά στο freestuff ποια είναι, αλλά πάω στοίχημα ότι και εδώ είναι μπροστά ο ΙΕ.
Όσο για την μη αυτόματη εγκατάσταση, είπαμε εφόσον το marketing κάνει την δουλειά του, εκτοπίσεις τους άλλους και κερδίσεις την δύναμη της συνήθειας...μετά ο άλλος κάνει ότι θές εσύ και αισθάνεται ότι είναι και επιλογή του από πάνω...

ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τελικα αντι οι μικροι να προσπαθουν να φτασουν τον μεγαλο θελουν να τον γκρεμισουν για να νιωσουν την χαρα οτι κατι καταφεραν !!

Ειναι η λογικη της μετριοτητας που αφου δεν μπορουμε να φτασουμε τον πρωτο ας αρκεστουμε να του κοψουμε τα ποδια

ετσι οπως δεν παμε μπροστα αλλα πισω

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [38 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ανακοίνωση της Samsung σχετικά με τα προβλήματα του Galaxy Note7 0 cordis 02 Σεπ 2016 15:53
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Διαγωνισμός freestuff.gr & IpHost με Δώρο Smartphone Microsoft Lumia 535 DS Black 0 cordis 18 Μαρ 2015 15:00

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 09:52 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites