freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Περί προστίμων για μονοπώλια στην αγορά λογισμικού

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [38 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Αγοράfreestuffπροσωπική Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 16:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και σε μένα, που -πείτε το ακόμα και Κόλλημα- μη θέλοντας τα Vista ούτε ζωγραvista παραγγέλνω PC τόσο από Πλαίσιο (ως 'ΙΤ' της Εταιρείας όπου δουλεύω), όσο και από E-Shop (που παρήγγειλα πριν 2~3 μέρες για φίλο) με XP-Pro... Δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα (πέρα από την όποια πίεση του πωλητή -όταν δεν με ξέρει- υπέρ των Vista).
Όταν θεωρώ, ότι με πρήζουν ελαφρώς, τους δηλώνω IT Εταιρείας, και το θέμα λήγει εκεί!
Κάποιες φορές τα XP-Pro ίσως λόγω προώθησης των Vista έχουν μεγαλύτερη τιμή, αλλά συνήθως η τελική διαφορά δεν προβληματίζει, ούτε την Εταιρεία, ούτε τον φίλο, γνωστό, κλπ, που μου ζητάει τη βοήθεια και τη μεσολάβηση στο θέμα.
Οπότε και Linux να ζητήσω, ίσως σκούξουν λίγο~πολύ παραπάνω, αλλά άπαξ και δηλώσεις Ειδικός, πέφτει -από την άλλη μεριά- μια προσοχή 'κλαρίνο' και το θέμα λήγει εκεί!
Αν τους πω ότι έχω φτιάξει δικό μου OS, το DGeorge ver.1.0.1 και θα εγκαταστήσω ΕΓΩ ό,τι χρειάζεται στο PC, ή στο Laptop, εκεί κι αν θα ψαρώσουν...
Ωστόσο εφόσον ΡΗΤΑ το ζητήσω, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να μου δώσουν το PC, ή το Laptop άδειο, ή -γενικότερα- 'οπως ΕΓΩ (ο ΠΕΛΑΤΗΣ) το ζητάω!!!!!
Αν -αντίθετα- αυτό που ζητάω είναι όντως αδύνατο, μπορούν να μου απαντήσουν ειλικρινά: "Συγγνώμη, δεν μπορούμε, ή δεν έχουμε αυτό που μας ζητάτε!" και να το ψάξω -ίσως- αλλού.... Πράγματα απλά, καθαρά και ξάστερα

Φίλτατε fiskilis, κάτι μου θυμίζεις σ'αυτά που γράφεις, όπως: "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.."

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 16:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Τελικα αντι οι μικροι να προσπαθουν να φτασουν τον μεγαλο θελουν να τον γκρεμισουν για να νιωσουν την χαρα οτι κατι καταφεραν !!
Ειναι η λογικη της μετριοτητας που αφου δεν μπορουμε να φτασουμε τον πρωτο ας αρκεστουμε να του κοψουμε τα ποδια
ετσι οπως δεν παμε μπροστα αλλα πισω

παράθεση:
Φίλτατε fiskilis, κάτι μου θυμίζεις σ'αυτά που γράφεις, όπως: "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.."

Για καθίστε για καθίστε...όχι και ο ff δεν φτάνει τον explorer! Το ίδιο και ο Opera!
Τον έχουν ήδη αφήσει πίσω...
Όταν όμως ο μεγάλος παίκτης με αθέμιτες τακτικές σε βγάζει από την αγορά τότε δικαιούσαι να διαμαρτύρεσαι...δεν θα κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια!

Όσο για το Joomla! που λέει ο Dimsis, δεν επέβαλε ποτέ τίποτα, σε κανέναν! Ισα - ίσα, που έχει μια τεράστια κοινότητα από πίσω και αυτή αποφασίζει το μέλλον του! Αν θυμάστε μάλιστα, πριν γίνει το Joomla, την πρωτοκαθεδρία είχε το αδερφάκι του, το Mambo...όταν η εταιρεία που το διέθετε αποφάσισε να αλλάξει ρότα, σε ελάχιστο διάστημα το Mambo καταβαραθρώθηκε υπέρ του νεότευκτου Joomla.
Ήταν αποτέλεσμα επιλογής των χρηστών και των developers παγκοσμίως, να ακολουθήσουν την επιλογή του ανοιχτού, community based joomla και μετά που η εταιρεία άλλαξε άποψη, για το mambo ήταν ήδη αργά!

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 16:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ

Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαρ 2009 17:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιστεύω ότι η Microsoft link to Microsoft έχει το μονοπώλιο όσο αφορά το λειτουργικό σύστημα που υπάρχει στο μεγαλύτερο ποσοστό στους υπολογιστές σήμερα, δεν ξέρω πως ακριβώς το έχει καταφέρει (ή μάλλον ξέρω), αλλά καλά κάνει σαν μια εταιρία που θέλει να βγάλει λεφτά, σίγουρα θα έκανα και εγώ το ίδιο αν ήμουν στην θέση της (καμία αμφιβολία για αυτό).

Όμως δεν είμαι στην θέση της και βλέπω τα πράγματα από την μεριά του αγοραστή/χρήστη αλλά και από την μεριά ενός ανθρώπου που αγαπάει το Internet και ζει εν μέρει από αυτό.

πριν από 2-3 μήνες στο multirama στην στουρνάρη πήγα να δω κάποια pc, χρειαζόμουν ένα καλό υπολογιστή και έτσι είχα κατασταλάξει ήδη σε κάποιες μάρκες, όλα όμως είχαν windows link to windows, ρώτησα και μου είπαν ότι είναι προ εγκατεστημένα και ότι δεν γίνεται να τα αφαιρέσουν, μπορούσα όμως όπως είπαν να φτιάξω ένα custom pc και να βάλω το λειτουργικό που ήθελα έτσι λοιπόν είπα να φτιάξω ένα δικό μου, μόνο που όταν ρώταγα το υπάλληλο αυτό το controller θα λειτουργήσει με linux ή, αυτή η network card έχει drivers για linux ή για το μικρόφωνο ή για την κάμερα ή για τον printer ή για το DVD/CDRW (με κοίταγε σαν χάνος).

Ναι θεωρώ ότι όσοι πάνε να αγοράσουν ένα υπολογιστή και δεν έχουν τις σχετικές γνώσεις θα πέσουν στο μονοπώλιο της Microsoft.

To ubuntu, opensuse, debian, κ α, είναι λειτουργικά που μπορεί να έρχονται με ένα σωρό από προγράμματα αλλά μπορείς να τα αλλάξεις όποτε και όπως θέλεις ή να μην τα εγκαταστήσεις καθόλου, ακόμα στα πληρωμένα όπως suse, redhut στα windows αντιθέτως τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, εγώ έχω ff default αλλά όποτε πατάω στο messenger να δω τα email μου πετάγεται ο ie.

Το mac από την άλλη είναι ένα λειτουργικό όπου δουλεύει σε συγκεκριμένο hardware, πάει πακέτο που λέμε, ενώ m$ και linux μπαίνουν σχεδόν οπουδήποτε.

Για πιο λόγο δεν πουλούνε distro και για πιο λόγο δεν συμπεριλαμβάνονται στα pc o λόγος είναι γνωστός ..δεν κερδίζουν αυτά που θα ήθελαν.

dimsis ανέφερε:
3) Δεν μου απάντησες: Για πιο λόγο δεν λαμβάνονται μέτρα και δεν πέφτουν πρόστιμα για παράδειγμα κατά των γνωστών scripts που κατέχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά (δεσπόζουσα θέση) και μάλιστα πολλά δολοφονούν την αγορά από τη στιγμή που διατίθενται δωρεάν;

Αυτό είναι το internet αλλά ταυτόχρονα και ελεύθερη αγορά αλίμονο αν λαμβάνονταν μέτρα για κάτι που είναι "καλό" ή free, αν όμως κάποια από αυτά μπορούσε να μπει σαν προεπιλογή και προ εγκατεστημένο στα windows που όπως είπαμε είναι στους περισσότερους υπολογιστές τότε ναι, να έλεγες για αθέμιτο ανταγωνισμό και πρόστιμα, γιατί δεν θα μπορούσες να πουλήσεις τίποτα.

Πάνω κάτω το ίδιο συμβαίνει και με opera, Mozilla, chrome γιατί παρόλο που είναι free έχουν φοβερά έσοδα αλλά και έξοδα, είχα ακούσει για 100 Million $ spent on Openoffice development άραγε πόσα ξοδεύει ο Mozilla που είναι και μη κερδοσκοπικός οργανισμός, η το google για το chrome.

Κύριοι και παίδες αυτή είναι η αγορά η M$ έχει το μονοπώλιο και με αυτό τον τρόπο έχουν κλείσει οργανισμοί και projects όπως Netscape, Opera (όταν πουλούσε), IBM’s OS/2 Sybase, κλπ πλέον έχουνε καταντήσει να σκέφτονται ότι για να κάνεις development για κάποιο κομμάτι των windows δεν αξίζει, είτε είναι browser, είτε media player ή κάποιο άλλο κομμάτι, δεν αξίζει να χαλάσεις ένα σωρό λεφτά και χρόνο μήπως τελικά όταν το λανσάρεις η Microsoft δεν σου το επιτρέψει λέγοντας ότι είναι μέρος του λειτουργικού και δεν μπορεί να γίνει uninstall.
Μου φαίνεται ότι είμαστε η γενιά που ζει υποχρεωτικά στην σκιά της m$

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 13:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έστειλα ένα email για να ρωτήσω τι γίνετε με τα Windows link to Windows στους υπολογιστές που πουλάει το Πλαίσιο (και σε άλλο ένα μεγάλο γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα που ακόμα δεν έλαβα απάντηση) και είχαν την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσουν και τους ευχαριστώ. Δημοσιεύω την ερώτηση μου και με την άδεια τους και την απάντηση τους.

παράθεση:

Subject: Σχετικά με τα προεγκατεστημένα Windows στα Turbo-X PCs

Κάνω μια προσωπική έρευνα και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα προεγκατεστημένα Windows που διαθέτεται στους υπολογιστές Turbo-X και ζητώ την άδεια σας να μου επιτρέψετε η απάντηση σας με το ονοματεπώνυμο σας, να αναδημοσιευτεί εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41776
Η ερώτηση μου είναι: Οι έτοιμοι υπολογιστές Turbo-X που πουλάτε έχουν προεγκατεστημένα Windows. Μπορεί κάποιος πελάτης σας να αγοράσει οποιοδήποτε μοντέλο σας, χωρίς να επιβαρυνθεί το κόστος του λειτουργικού συστήματος και αν όχι γιατί; Επίσης υπάρχει δυνατότητα να παραλάβει κάποιος πελάτης σας υπολογιστή με προεγκατεστημένη κάποια διανομή linux;

Με εκτίμηση,
Dimitris Siskopoulos

“Οι υπολογιστές Turbo-X έχουν προεγκατεστημένα Windows. Το Πλαίσιο δίνει τη δυνατότητα στον πελάτη να επιλέξει μεταξύ των διαφορετικών εκδόσεων Windows, τα οποία θα έχει ο Turbo-X υπολογιστής που θα αγοράσει.

Ωστόσο, ο καταναλωτής μπορεί να συνθέσει εξαρχής έναν υπολογιστή, επιλέγοντας το hardware και το αν θα έχει ή όχι λειτουργικό και ποιο. Το Πλαίσιο αναλαμβάνει τη συναρμολόγηση των επιμέρους components (υπηρεσία Built2Order).

Τέλος, προς το παρόν δεν υπάρχει η δυνατότητα κάποιος πελάτης να παραλάβει υπολογιστή με προεγκατεστημένη κάποια διανομή linux.»

Θανάσης Λιάπης, PLAISIO Desktop Product Manager
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πολυ ωραια !!
μπορεις λοιπον να παρεις απο το Πλαισιο pc χωρις λειτουργικο και να βαλεις εσυ οτι θες μεσα !!

Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι απλώς στα δικά τους PCs (turbo-x) μόνο διαφορετικές εκδόσεις των windows link to windows μπορείς να επιλέξεις (vista, xp κλπ). Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει με τα περισσότερα γνωστά μεγαλοκαταστήματα στις δικές τους συναρμολογήσεις.

Αυτό που λένε είναι πως αν δεν θέλεις Windows πρέπει να φτιάξεις τη δική σου σύνθεση. Μπορείς για παράδειγμα να δεις όλα το hardware που έχει το turbo-x που σε ενδιαφέρει και να πας να φτιάξεις μια σύνθεση με τα ίδια parts χωρίς windows, απλώς δεν θα έχεις label Turbo-X στο κουτί σου. Καλό πιστεύω πάντως θα ήταν να μπορούσες να πάρεις και τα turbo-x – όχι δηλαδή μόνο custom συνθέσεις - χωρίς λειτουργικό και ακόμα καλύτερα να μπορούσες να τα ζητήσεις με προεγκατεστημένο κανένα γνωστό linux distro. Φαντάζομαι αν αυξηθεί η ζήτηση θα το δούμε και αυτό.
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 13:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν νομίζω να το δούμε αυτό γιατί οι εμπορικές εταιρίες κοιτάνε πρώτα το κέρδος.

Καμμία τους δεν πρόκειται να προωθήση την ιδέα του linux από την στιγμή που οι άδειες windows link to windows έχουν τα μπικικίνια.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 14:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπα μη το λες...μπορούν να βάλουν πρόσθετη χρέωση για την εγκατάσταση. Πληρώνεις τον χρόνο και τις γνώσεις του τεχνικού που θα στο στήσει δηλαδή. Και είναι καθαρό κέρδος, ενώ τώρα κάνουνε μεταπώληση και βάζουν κυρίως το κέρδος από τη μεταπώληση των windows link to windows και όχι τόσο της εγκατάστασης για να μη ξεφεύγουν σε κόστος.
hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
View users profile Visit posters website
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μέχρι πρίν απο κανα 2 χρόνια που ήξερα (ίσως και τώρα) η microsoft link to microsoft και η Intel επιδοτούσαν τις ολοσέλιδες και ραδιοτηλεοπτικές διαφημίσεις εταιριών που κατασκεύαζαν υπολογιστές αρκεί τα διαφημιζόμενα είδη να είχαν τα λογότυπα ιντελ inside, και windows link to windows και φυσικά να χρησιμοποιούσαν αυτά τα προϊόντα.
Γι αυτό λοιπόν συμφέρει τις εταιρίες να τα έχουν προεγκατεστημένα.

Last edited by hik-hok on 12 Μαρ 2009 17:31, edited 1 time in total
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2009 15:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλή φάση δεν το είχα ακούσει. Δηλαδή εμείς στην εποχή μου που βάζαμε τα αυτοκολητάκια τους στα cases των πελατών, δώρο τους κάναμε... έχει μια λογική πάντως, διαφήμιση τους κάνεις. MS-Intelsense στο case άντε και με scrolling panel να παίζει banners στη θέση του dvd slot
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 09:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έλαβα απάντηση και από το e-shop τους οποίους επίσης ευχαριστώ πολύ και ζητώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία με τα emails. (για άγνωστο λόγο δεν έλαβα το email τους στο εταιρικό και το προσωπικό μου account αλλά τελικά το έλαβα στο gmail account μου).

παράθεση:

Καλησπέρα,

Κάνω μια προσωπική έρευνα και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα προεγκατεστημένα Windows που διαθέτεται στους υπολογιστές Innovator και ζητώ την άδεια σας να μου επιτρέψετε η απάντηση σας με το ονοματεπώνυμο σας, να αναδημοσιευτεί εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=41776
Η ερώτηση μου είναι: Οι έτοιμοι υπολογιστές innovator που πουλάτε έχουν προεγκατεστημένα Windows. Μπορεί κάποιος πελάτης σας να αγοράσει οποιοδήποτε μοντέλο σας, χωρίς να επιβαρυνθεί το κόστος του λειτουργικού συστήματος και αν όχι γιατί; Επίσης υπάρχει δυνατότητα να παραλάβει κάποιος πελάτης σας υπολογιστή με προεγκατεστημένη κάποια διανομή linux;

Με εκτίμηση,
Dimitris Siskopoulos

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ερωτήματος σας για το προεγκατεστημένο λειτουργικό σε σταθερούς υπολογιστές Innovator να σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να παραγγείλετε έναν υπολογιστή (Innovator) αφαιρώντας το λειτουργικό σύστημα που το συνοδεύει. Μετά από αυτή την κίνηση προκύπτει και αφαίρεση της τιμής της αξίας του λειτουργικού προγράμματος. Έπειτα, επειδή το Linux είναι μία δωρεάν εφαρμογή (open source) δεν μπορεί να εγκατασταθεί στην εταιρία μας, αλλά μπορείτε να τα εγκαταστήσετε μόνος σας εάν έχετε κάποια έκδοση αυτών.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλέφωνο 211 500 0 500 ή στο e-mail sales [at] e-shop.gr.
Χαλάνδρι, 15232
Αθήνα
T: +30 211 50 00 500
F: +30 210 68 35 837
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 10:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο e-shop από ότι φαίνεται από την απάντηση τους , είναι δυνατή η αγορά και των δικών τους υπολογιστών (σειρά Innovator) αφαιρώντας τα Windows link to Windows, του οποίου το κόστος όπως γράφουν αφαιρείται από το συνολικό κόστος.
Νομίζω πως τώρα και με τις επίσημες απαντήσεις δυο κορυφαίων Ελληνικών ηλεκτρονικών καταστημάτων ειδών πληροφορικής στην Ελλάδα, μπορεί να βγάλει κανείς τα συμπεράσματα του και μένουν εδώ δημοσιευμένες προς ενημέρωση μελλοντικών αγοραστών υπολογιστών ώστε να γνωρίζουν ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν υπολογιστές με Windows προεγκατεστημένα αλλά είναι δική τους επιλογή. Μάλιστα όπως βλέπουμε σε κάποιες περιπτώσεις μπορούμε να γλιτώσουμε και χρήματα ζητώντας την αφαίρεση του λειτουργικού και αν δεν είναι εφικτό, απλώς κάνουμε τη δική μας σύνθεση και δεν συμπεριλαμβάνουμε λειτουργικό σύστημα.

Θα στείλω ένα mail και στο multirama μια και αναφέρθηκε το όνομα της εταιρείας τους εδώ να δούμε τι θα απαντήσουν και αυτοί. Εννοείται πως το θέμα παραμένει ανοιχτό για οποιδήποτε άλλο κατάστημα που θέλει να συμμετέχει.
Garakatsamol
Honorary Member

Μέλος από: 07 Μαη 2007
Βοηθήματα: 3

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 10:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό θα ήτανε να μας διευκρινίσουνε και από τα καταστήματα τι συμβαίνει με την εγγύηση διότι σε κάποια καταστήματα νου ανέφεραν ότι αν απεγκατασταθούν τα windows link to windows (ειδικά σε laptops) αυτή χάνεται
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 10:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποια εγγύηση χάνεται;;;; του HARDWARE;;;;
Δηλαδή παίρνεις ένα μηχάνημα χωρίς SOFTWARE και χάνεις την εγγύηση του HARDWARE;;;;
Ποιό κατάστημα το λέει αυτό; Αν πράγματι σας έχει πει οποιοσδήποτε κάτι τέτοιο μάλλον παρανομεί...

Στα φορητά βέβαια τώρα που το λες οι μεγάλες ξένες εταιρείες (hp, asus, acer, sony link to sony κλπ) έχουν και αυτές προεγκατεστημένο λειτουργικό. Καλό θα ήταν να μαθαίναμε και σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνετε, αλλά ποιόν να βρούμε να μας ενημερώσει...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [38 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ανακοίνωση της Samsung σχετικά με τα προβλήματα του Galaxy Note7 0 cordis 02 Σεπ 2016 15:53
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Διαγωνισμός freestuff.gr & IpHost με Δώρο Smartphone Microsoft Lumia 535 DS Black 0 cordis 18 Μαρ 2015 15:00

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 11:49 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites