freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Περί προστίμων για μονοπώλια στην αγορά λογισμικού

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [38 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Αγοράfreestuffπροσωπική Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 11:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Μπα μη το λες...μπορούν να βάλουν πρόσθετη χρέωση για την εγκατάσταση. Πληρώνεις τον χρόνο και τις γνώσεις του τεχνικού που θα στο στήσει δηλαδή. Και είναι καθαρό κέρδος, ενώ τώρα κάνουνε μεταπώληση και βάζουν κυρίως το κέρδος από τη μεταπώληση των windows και όχι τόσο της εγκατάστασης για να μη ξεφεύγουν σε κόστος.

E-shop ανέφερε:
Έπειτα, επειδή το Linux είναι μία δωρεάν εφαρμογή (open source) δεν μπορεί να εγκατασταθεί στην εταιρία μας,

Ούτε οι ίδιοι δεν το θέλουν

Από την άλλη είναι πολύ περιορισμένοι οι αγοραστές που θα ζητήσουν Η/Υ χωρίς λειτουργικό.

Φαντάσου να πάει η 19χρονη φοιτήτρια και να ζητήσει έναν Η/Υ και ο πωλητής την ρωτήσει εάν θέλει να έχει μέσα windows ή θα βάλει μόνη της λειτουργικό.

Εκτός του ότι θα τον κοιτάει σαν εξωγήινο πολύ πιθανό είναι να τρομάξει μόνο με την ιδέα και να φύγει.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι σε αυτό που λες συμφωνώ το έγραψα και εγώ πιο πάνω άλλωστε:
dimsis ανέφερε:
Δηλαδή δεν υποχρεώνει κανείς τους χρήστες να αγοράζουν PC με λειτουργικό, τουλάχιστον στα custom PCs! Αυτοί ζητάνε και λειτουργικό ή τους το προτείνουν / συστήνουν οι έμποροι. Όσα χρόνια δούλευα σε εμπορικό το έχω δει από πρώτο χέρι και το βλέπω ακόμα στα καταστήματα φίλων.

Πιστεύω πως αν είχε ζήτηση θα υποχρεωνόταν να υποστηρίξουν και linux, αλλά τώρα και έξτρα προσωπικό θα χρειάζονται με πολύ καλές γνώσεις ώστε να προσφέρουν υποστήριξη και να κάνουν τις εγκαταστάσεις και δεν έχουν υποστήριξη από ψηλότερα σε περίπτωση που την χρειαστούν σε αντίθεση με μια Microsoft που υπάρχει πίσω από τα win. Θα ψάχνει το κάθε πολυκατάστημα στην κοινότητα γιά λύσεις σε forums όταν χρειάζεται άμεση, επίσημη και υπεύθυνη υποστήριξη;
ksarm

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 18:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ το ξαναλέω: βάζουν στην MS πρόστιμο επειδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να "απεγκαταστήσεις" ή έστω να "διαλέξεις" browser. Γιατί συμβαίνει αυτό μόνο στον broswer αλλά όχι και σε άλλα τμήματα του λειτουργικού (π.χ το filesystem η το GUI)????? Κάποιον (μεγάλο) λάκο έχει η φάβα....

Last edited by ksarm on 13 Μαρ 2009 21:49, edited 1 time in total
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 18:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είπαμε Κωστή είναι μέχρι να βρεθεί κάποιος να τους μηνύσει ΚΑΙ για αυτό... Αύριο μπορεί να τους μηνύσουν και για τη ζωγραφική, το wordpad ή και το cal
Αυτοί οι "άγιοι άνθρωποι" που τους σέρνουν ως στιγμής σε δικαστήρια ποιοί είναι ;
Apple, sun, opera, Mozilla Foundation, AOL, Symantec, Novell κλπ ... συμφέροντα έχουν όλοι και κατά τα άλλα μόνο η M$ φταίει για όλα τα κακά στην πληροφορική! Στην πυρά, να χαθεί από προσώπου γης μιας και δεν πρόσφερε, ούτε προσφέρει τίποτε και μόνο προβλήματα δημιουργεί... πάλι καλά πρόλαβε έφυγε και ο Bill Gates και κόψανε λίγο το θάψιμο και τις κατάρες
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 19:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μερικές σκέψεις.

Απο την μια, η microsoft link to microsoft έχει κάθε δικαίωμα να κάνει το προιόν της ανταγωνιστικό. Να προσθέσει browsers, calculators, image editing, media κτλ κτλ και δεν μπορεί κανείς να της πεί τίποτα. Νομίζω οτι το να συγκρίνουμε linux και windows link to windows είναι ανούσιο καθώς θα πρέπει να πάρουμε μια μια τις 'χιλιάδες' distro που κυκλοφορούν. Ο μόνος τρόπος σύγκρισης είναι να πάρουμε την βασική εγκατάσταση linux. Όμως, τα windows δεν είναι απλά ενας πυρήνας λειτουργικού συστήματος αλλά όλα τα παραπάνω.

Απο την άλλη, μιάς και τα windows επιτρέπουν σε τρίτους κατασκευαστές να δημιουργούν προγράμματα εμπορικής χρήσης γι αυτά, τότε θα πρέπει να δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να απεγκαταστήσει οποιοδήποτε πρόγραμμα του λειτουργικού που αυτός επιθυμεί.

Ρωτάω κι εγώ τώρα...
Πόσα απο τα προγράμματα που έρχονται προεγκατεστημένα στα windows μπορούν να αφαιρεθούν;
Δεν λέω οτι δεν υπάρχει κάποιο. Αλλά μόνο και μόνο που περνάνε τα 5 λεπτά κι ακόμα σκέφτεστε, αυτό εμένα κάτι μου λέει.

Για να φτάσω σ αυτό που θέλω να πω.
Απο τα:
* Calculator
* Imaging
* Wordpad
* Outlook
* Notepad
* Movie Maker
* Media Player
* Windows Messenger
* Address Book
* Internet Explorer
* Defrug
* Windows Defender
* Malicious Software remover
γιατί να ενοχλεί μόνο ο Internet Explorer?

Edit: Τώρα είδα οτι το θέμα είχε και δεύτερη σελίδα
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2009 20:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχει φάει μήνυση και για ton media player από την RealNetworks - όπως και η Apple έχει φάει μήνυση από την Creative και η Apple έχει μηνύσει την Sorenson κ.ο.κ..
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2009 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το νόημα του μονοπωλίου είναι το εξής:
Φανταστείτε να έβγαζε η ΔΕΗ λάμπες και για διαφημιστικούς - καπελωτικούς λόγους, να έδινα μια λάμπα δωρεάν δικιά της, για καθεμία που θα σου καιγόταν. Ή να σου έδινε κάθε μήνα από μια λάμπα, όταν πήγαινες να πληρώσεις τον λογαριασμό. Επιπλέον, να σου την εγκαθιστούσε και υπάλληλος της ΔΕΗ, από αυτούς που προσλήφθηκαν για να βολευτούν και μόνο για να αλλάζουν λάμπες κάνουν...
Ακόμα και αν η λάμπα της ήταν πατάτα, ακόμα και αν δεν φώτιζε πολύ καλά, ακόμα και αν ήταν σίγουρα πιο ενεργοβόρα από τις άλλες, πόσοι θα πήγαιναν να αγοράσουν λάμπα οποιουδήποτε άλλου κατασκευαστή;

Αυτό λοιπόν είναι η εκμετάλλευση της δεσπόζουσας θέσης, γιατί βγάζει τους άλλους στο περιθώριο, τους κλείνει και όταν τους κλείσει τσααααακ έρχεται και σου τον φοράει με 1002 τρόπους!

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2009 21:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ατυχές το παράδειγμα κατα την γνώμη μου.

Ο Firefox πχ είναι τζάμπα και πολύ καλύτερος...

Αν λοιπόν κάποιος μου έλεγε οτι δίνει τζάμπα λάμπες που δεν είναι ενεργοβόρες, με καλό φωτισμό και όχι πατάτες τότε ποιός την ... την ΔΕΗ?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [38 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ανακοίνωση της Samsung σχετικά με τα προβλήματα του Galaxy Note7 0 cordis 02 Σεπ 2016 15:53
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Διευκρίνιση της Microsoft περί ματαίωσης επενδυτικής δραστηριότητας στην Ελλάδα 0 cordis 30 Οκτ 2015 00:03
Διαγωνισμός freestuff.gr & IpHost με Δώρο Smartphone Microsoft Lumia 535 DS Black 0 cordis 18 Μαρ 2015 15:00

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 15:27 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites