freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Internet Explorer 8 final διαθέσιμος για download

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [36 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: internetdownload Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαρ 2009 12:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@connor
Θα δείξει connor, μπορεί να μην αναβαθμίσουμε πάλι αν κρίνουμε ότι δεν προσφέρει καινοτομίες, αλλά από όσα διαβάζω ΔΕΝ μιλάμε μόνο για ένα καλύτερο GUI και ψιλοβελτιώσεις, αλλά για αλλαγές στον kernel, πραγματική πολυδιεργασία, εκμετάλευση πολυπήρηνων επεξεργαστών, εγκατάσταση εφαρμογών σε δικούς τους φακέλους που δεν έχουν δυνατότητα να πειράζουν τα υπόλοιπα αρχεία π.χ.συστήματος για περισσότερη ασφάλεια και λιγότερα κολλήματα, ταχύτερη εύρεση αρχείων, WinFS και Virtualization κλπ...
Από το τι ακούγετε μέχρι το τι θα πάρουμε τελικά βέβαια υπάρχει μια διαφορά, οπότε κρατάμε μικρό καλάθι και περιμένουμε και συνεχίζουμε να δουλεύουμε με ότι μας βολεύει και μας κάνει δουλειά.

@Jacob Z
Για αιτιολόγησε το λίγο το παραπάνω ;
Γιατί να μη προτείνουμε IE ;
Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
View users profile Visit posters website
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 12:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διάβασα οτι ένας χάκερ-ερευνητής ασφάλειας κατάφερε την ίδια μέρα να κάνει εxploit στον ΙΕ8 σε ένα vaio που είχε πάνω windows link to windows 7 αλλά και σε firefox ,safari...Και το έκανε για πλάκα σε πολύ λίγα λεπτά.

Kαι το αστείο βέβαια είναι οτι η Microsoft link to Microsoft διατυμπάνιζε οτι είναι ο ασφαλέστερος browser που έχουν βγάλει ποτέ..Ο τυπάκος απλά τους ρεζίλεψε...

Πηγή: http://blogs.zdnet.com/security/?p=2934
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 13:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:

1) ΔΕΝ μιλάμε μόνο για ένα καλύτερο GUI και ψιλοβελτιώσεις, αλλά για αλλαγές στον kernel, πραγματική πολυδιεργασία, εκμετάλευση πολυπήρηνων επεξεργαστών, εγκατάσταση εφαρμογών σε δικούς τους φακέλους που δεν έχουν δυνατότητα να πειράζουν τα υπόλοιπα αρχεία π.χ.συστήματος για περισσότερη ασφάλεια και λιγότερα κολλήματα, ταχύτερη εύρεση αρχείων, WinFS και Virtualization κλπ...
Από το τι ακούγετε μέχρι το τι θα πάρουμε τελικά βέβαια υπάρχει μια διαφορά, οπότε κρατάμε μικρό καλάθι και περιμένουμε και συνεχίζουμε να δουλεύουμε με ότι μας βολεύει και μας κάνει δουλειά

2) @Jacob Z
Για αιτιολόγησε το λίγο το παραπάνω ;
Γιατί να μη προτείνουμε IE ;

1) Τον εγκατέστησα και .....
α) ΚΑΚΟ --- Δεν έχω διαφορά σε ταχύτητα, μπορώ να πω ότι είναι λίγο πιο αργός από τον 7 (το δοκίμασα σε 4 δικά μου sites που έχω την δυνατότητα μέσω profiler να κάνω μετρήσεις. Τα αποτελέσματα ήταν ίδια σε 7 και 8.
β) ΚΑΛΟ --- Έχει διορθώσει την εμφάνιση της μπάρας στα δεξιά όταν κάνουμε Full Screen
γ) ΚΑΛΟ --- In Private, σε συνδυασμό με το addon WOT νομίζω ότι παρέχει πράγματι μεγάλη ασφάλεια.
δ) ΚΑΛΟ -- - Επιτέλους εργαλεία προγραμματισμού (με F12) και αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με το Firebug

Επιφυλάσσομαι για περισσότερες παρατηρήσεις.

2) Βασικά διότι έχει σμπαράλια το πρότυπο W3C... πρέπει κάποια στιγμή να υπάρξουν ενιαία πρότυπα ώστε να διευκολυνόμαστε και εμείς οι καημένοι. Δεν είναι δυνατό να φτιάχνουμε "100" CSS αρχεία για να υποστηρίζουμε σωστά όλους τους browsers.
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 13:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απείρως καλύτερη διαχείρηση μνήμης από το φίφη. Αυτό μου αρκεί (όταν βγει το stumbleupon και για τον ie8 θα κάνω την αλλαγή )

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 15:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν ήταν μάγκες όλοι όσοι αναπτύσσουν browsers, ας ήταν 100% w3c compatible και όσες σελίδες ΔΕΝ ήταν επίσης 100% συμβατές με τα web standards να μην τις εμφάνιζαν ΚΑΘΟΛΟΥ...
Μια χαρά ξεκαθάρισμα θα γινότανε, θα στρώναμε και εμείς τον ω μας να γράφαμε σωστότερο κώδικα και όταν το κάναμε δεν θα χρειαζόμασταν και 20 ελέγχους και διαφορετικό κώδικα για ποιον browser χρησιμοποιεί ο κάθε χρήστης και πατέντες για να παίζει σωστά και στον δικό του
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 16:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που λες Δημήτρη μου ακούγεται πολύ πιο hardcore από το να γράφεις 2-3 αρχεία παραπάνω για σωστή απεικόνιση σε ie6/7

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 16:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι είναι εντελώς εξτρεμιστικό αλλά στην τελική δεν θα απέδιδε; Μπαμ και κάτω... το 70% των σελίδων απροσπέλαστο, ή τις στρώνουμε ή δεν τις βλέπει κανείς Μετά να δεις πως θα τρέχαμε
Αλλά στην τελική και οι browsers θα ήταν ΟΚ και τα προγραμματάκια που σε βοηθάνε να φτιάξεις sites θα ήταν υποχρεωμένα να παράγουν σωστότερο κώδικα και θα έπαιζαν σωστά σε όλες τις συσκευές.
Εγώ αυτό προτείνω ως Web 3.0
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 16:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Αν ήταν μάγκες όλοι όσοι αναπτύσσουν browsers, ας ήταν 100% w3c compatible και όσες σελίδες ΔΕΝ ήταν επίσης 100% συμβατές με τα web standards να μην τις εμφάνιζαν ΚΑΘΟΛΟΥ...
Μια χαρά ξεκαθάρισμα θα γινότανε, θα στρώναμε και εμείς τον ω μας να γράφαμε σωστότερο κώδικα και όταν το κάναμε δεν θα χρειαζόμασταν και 20 ελέγχους και διαφορετικό κώδικα για ποιον browser χρησιμοποιεί ο κάθε χρήστης και πατέντες για να παίζει σωστά και στον δικό του

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 16:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Εγώ αυτό προτείνω ως Web 3.0

Δεν το βλέπω ούτε ως Web 100, μπορεί στα δισέγγονα μας

Πάντως εμένα το ASCOOS, στο τμήμα διαχείρισης μου το έτρεξε καλά με το πρωτότυπο theme.css ενώ για τον ΙΕ7 έφτιαξα ξεχωριστό CSS αρχείο.

Πάντως με CSS3 έχει πάρα πολλά προβλήματα

Ένα TEST: http://www.css3.info/selectors-test/test.html
21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαρ 2009 19:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μαλλον ειναι νωρις να βγαλουμε ακομα συμπερασματα αν και κυκλοφόρει συντομα και το πρωτο πατσακι. Το θεμα το αναφέραμε κι εδώ http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=318 και μαλλον θα εχουμε και συνεχεια. Καποιες πληροφοριες τεσταρισματος, εβαλε ενα φιλος στην ενοτητα Τα Καλύτερα...

Μέλος από: 21 Αυγ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 08:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα… εάν φτιάξω νέο User στα Χp και βάλω τον ΙΕ8 θα χάσω των ΙΕ7 από τον κεντρικό User ; ή θα γίνει μπάχαλο στα Xp;
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 13:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ertert ανέφερε:
Καλημέρα… εάν φτιάξω νέο User στα Χp και βάλω τον ΙΕ8 θα χάσω των ΙΕ7 από τον κεντρικό User ; ή θα γίνει μπάχαλο στα Xp;

Ο ΙΕ 8 κρατάει στην ουσία τον ΙΕ7. Για τον λόγο αυτό μπορεί να γίνει και απεγκατάσταση. Πάντως καλό θα ήταν να κάνεις εγκατάσταση τον ΙΕ8 στον βασικό σου user.

ΓΕΝΙΚΑ
--------
Πάντως εμένα μου άρεσε πολύ. Από χθες που τον έχω με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην διόρθωση κάποιων λαθών (πάνω στον ΙΕ) στις ιστοσελίδες που δεν μπορούσαν να εντοπιστούν με τον ΙΕ7.

Όσο αφορά το exploit, εάν πράγματι είναι αληθές, πιστεύω ότι σύντομα θα λυθεί. Εμένα πάντως μου προκαλεί διάφορες σκέψεις, καθώς οι beta εκδόσεις είναι τόσο καιρό στον αέρα. Γιατί τόσο καιρό δεν βρέθηκε και ο μάγκας μέσα σε λίγες ώρες κατάφερε να βρει σφάλματα. Άρα ή το είχε βρει εδώ και καιρό ή είναι παραμύθια της χαλιμάς.
Θα δείξει και από το τι θα "ανακοινώσει" η Microsoft.
Geobak
SEM Moderator

Μέλος από: 03 Ιουν 2008
Νέα: 4

Περιοχή: Athens,Greece
blog linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το exploit είναι αληθινό...Η σελίδα που το έβγαλε είναι από τις πιο έγκυρες και συν τις άλλοις την ώρα που ο τυπάκος το έκανε ήταν παρόντες και αντιπρόσωποι της microsoft link to microsoft να το επιβεβαιώσουν ότι έγινε...Εξάλλου η είδηση έκανε το γύρο του κόσμου
alexsoft
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαρ 2009 16:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Geobak ανέφερε:
Το exploit είναι αληθινό...Η σελίδα που το έβγαλε είναι από τις πιο έγκυρες και συν τις άλλοις την ώρα που ο τυπάκος το έκανε ήταν παρόντες και αντιπρόσωποι της microsoft να το επιβεβαιώσουν ότι έγινε...Εξάλλου η είδηση έκανε το γύρο του κόσμου

Τότε έτσι θα είναι.... αλλά ακόμη και έτσι να είναι, είναι καλύτερος από τον ΙΕ7 που αυτός είχε πολλά περισσότερα προβλήματα.

Σίγουρα εντός των ημερών θα βγάλουν update.
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2009 10:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

LOL http://www.e-steki.gr/upgrade.html
Ωραίοι... ιδιαίτερα το "Θα βελτιώσετε τις ζωές πολλών ανθρώπων ανά τον κόσμο"
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [36 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
O Internet Explorer δεν πεθαίνει αλλά ο Spartan είναι εδώ! 1 cordis 09 Ιαν 2015 19:32
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 20:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites