freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: listaccess Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
NIKOSMIX74

Μέλος από: 02 Μαη 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Μαη 2009 10:54    Θέμα: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003
Περιγραφή θέματος: Αυτόματη συμπλήρωση πεδίων από Dropdown List
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποιο προβληματάκι που έχω. Έχω σε μια φόρμα μία list με ΑΑ,Επώνυμο,Όνομα (φυσικά παίρνει τιμές από κάποιο ανάλογο πίνακα) και θα ήθελα επιλέγοντας κάποια εγγραφή από τη παραπάνω λίστα να συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία ΕΠΩΝΥΝΟ και ΟΝΟΜΑ στην ίδια φόρμα. Έχω βρει στο Forum κάποιες απαντήσεις για Dropdown List και για την DLook Up αλλά δεν βοήθησαν, θα ήθελα κάτι που να συνδιάζει και τα δύο, μάλλον.

Δεν ξέρω αν αρκούν τα στοιχεία που σας έδωσα είναι η πρώτη μου φορά σε FORUM.

Ευχαριστώ. Please Help me!!
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 04 Μαη 2009 18:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ φίλε NIKOSMIX74,

Δοκίμασε να βάλεις στο AfterUpdate του σύνθετου πλαισίου με όνομα πχ CmbAA

κώδικας:

Me.ΕΠΩΝΥΝΟ = Me.CmbAA.Column(1)
Me.ΟΝΟΜΑ= Me.CmbAA.Column(2)

Προϋποθέτει ωστόσο στο σύνθετο πλαίσιο να έχεις 3 στήλες με την εξής σειρά :
AA,ΕΠΩΝΥΜΟ,ΟΝΟΜΑ και απλά ο παραπάνω κώδικας φέρνει το στοιχείο του σύνθετου πλαισίου από την 2η στήλη Column(1) και από την 3η στήλη Column(2)

Αυτό πιστεύω να σε βοηθήσει.

Φιλικά

kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Μαη 2009 12:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε Kon73,

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, αλλά θα χρειαστώ επι πλέον βοήθεια. Έβαλα τον κώδικα όπως μου πρότεινες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πάρουν τα πλαίσια κειμένου στην φόρμα μου τα στοιχεία από την λίστα. Και κάτι ακόμα, δικό μου το σφάλμα και ζητώ συγνώμη, τα στοιχεία που περιέχει ο πίνακας που διαβάζει η λίστα δεν είναι μόνο αυτά έχει π.χ. και ημ. γέννησης, άγαμος ή έγγαμος κτλ και αυτά τα στοιχεία θέλω να εμφανίζονται αυτόματα μετά την επιλογή από την λίστα στα πλαίσια κειμένου που τους αντιστοιχούν.

Ευχαριστώ και πάλι και SORRY για την ακαταστασία.
kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 06 Μαη 2009 13:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε NIKOSMIX74 ,

Στην περίπτωση αυτή που μου αναφέρεις θα χρειαστώ την βάση σου. Αν θέλεις στείλε μου την βάση σε PM (συμπιεσμένη σε rar ή zip) ή ανέβασέ την στο εδώ Forum.

Φιλικά

kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2009 11:08    Θέμα: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003 Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΦΙΛΕ ΚΟΝ73

ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΑΠΔ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 22 ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑ ΤΟ ΕΡΓΑΤΗ ΑΠΟ DROP LIST ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΝΟΜΑ, ΕΠΙΘΕΤΟ, Κ.Τ.Λ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗς ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ Η/Υ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.

apd.zip
 Description:

Download
 Filename:  apd.zip
 Filesize:  373.99 KB
 Downloaded:  594 Time(s)

kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουν 2009 21:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ φίλε NIKOSMIX74,

Αν και για τα δεδομένα μου άργησα να απαντήσω (ζητώ συγνώμη αλλά βρίσκομαι εν μέσω εξεταστικής μου) σου αποστέλλω την βάση σου με αυτά που ζήτησες.

Οφείλω να διευκρινήσω πως χρησιμοποίησα απλά την ιδιότητα Column που επιστρέφει την στήλη από ένα σύνθετο πλαίσιο. Προσοχή η πρώτη στήλη είναι column(0) η δεύτερη column(1) κλπ.

Για οτιδήποτε χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.

Φιλικά

kon73

apd.zip
 Description:

Download
 Filename:  apd.zip
 Filesize:  356.46 KB
 Downloaded:  600 Time(s)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουν 2009 10:16    Θέμα: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003
Περιγραφή θέματος: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003

Φίλε Kon73,

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου και για το χρόνο σου εν τω μέσω εξεταστικής.

Η λύση που έδωσες είναι ο.κ. αλλά με τα υπόλοιπα πεδία της εγγραφής τι γίνεται για να μπουν και αυτά στις θέσεις που τους αντιστοιχούν θα πρέπει να εμφανίζονται και αυτά στη ΛΙΣΤΑ ή υπάρχει κάτι άλλο βλέπεις η ΛΙΣΤΑ σε βοηθάει στην έρευση του εργάτη και σύμφωνα με την εγγραφή που επιλέγεις θα πρέπει να σου γεμίσουν και τα άλλα πεδία. Αν όλα τα στοιχεία της εγγραφής εμφανίζονται στη ΛΙΣΤΑ Α/Α,ΑΜΑ,ΟΝΟΜΑ,ΕΠΩΝΥΜΟ,ΗΜ.ΓΕΝ,,, κ.λ.π. δεν θα ήταν όμορφο και λειτουργικό. Έχεις να προτείνεις κάτι πάνω σ'αυτό αν όχι θα το δουλέψω έτσι όπως το έχεις.

Ευχαριστώ και πάλι, Sorry αν σε κούρασα, και καλή εξεταστική.
kon73
Script Master

ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουν 2009 13:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητέ φίλε NIKOSMIX74,

Μια λύση είναι να βάλεις στο AfterUpdate του AA1 με συνδυασμό όχι τα Columns αλλά της συνάρτησης Dlookup να επιστρέφει στο κάθε πεδίο.

Μια άλλη πρόσφορη λύση είναι όλα τα δεδομένα που θέλεις να επιστρέφονται να είναι σε μία υποφόρμα και στην κυρίως φόρμα να έχεις το ΑΑ1 με το οποίο θα συνδέεται η φόρμα με την υποφόρμα.

Ανάλογα με την δομή του προγράμματος δίναται να είναι και με ερώτημα σύνθετο.

Γράψε μου αναλυτικά τι θέλεις να συνδέεται με τι και μετά την εξεταστική μου το βλέπουμε και πάλι. Στο μεταξύ μπορείς να δοκιμάσεις τις λύσεις που σου αναφέρω παραπάνω.

Φιλικά

Kon73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 12:11    Θέμα: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003
Περιγραφή θέματος: Συμπληρωση πεδίων από Drop List σε ACCESS 2003

Αγαπητέ φίλε Kon73,

Αυτό που θέλω να κάνω με την βάση που έχεις ήδη στα χέρια σου είναι το εξής:

Μέσα από την φόρμα ΑΠΔ επιλέγοντας από την λίστα της γραμμή Νο22 (Αριθμ. Μητρώου Ασφ.) τον αριθμό ΑΜΑ (που είναι μοναδικός για κάθε εργάτη) βλέποντας βέβαια και το Όνομα και Επίθετο του (Για να ξέρω σε ποιόν αντιστοιχεί ο ΑΜΑ) να μου συμπληρώνονται αυτόματα σύμφωνα με τα στοιχεία που θα πέρνει από τον πίνακα ΕΡΓΑΤΕΣ τα πεδία Νο24 (ΕΠΩΝΥΜΟ) Νο25 (ΟΝΟΜΑ) Νο26 (ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ) Νο27 (ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΡΟΣ) Νο28 (ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ) Νο29 (Α.Φ.Μ.) Νο30 (ΑΓΑΜΟΣ/ΕΓΓΑΜΟΣ) Νο31 (ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΡΙΕΤΙΩΝ) Νο33 (ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑΣ) και Νο35 (ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ).

Με την μέθοδο που μου προτείνεις στο αρχείο που έστειλες μπορείς να κάνεις το παραπάνω που ζητάω αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν θα ήταν ωραίο να εμφανίζονται όλα αυτά τα στοιχεία στη λίστα της γραμμής Νο22 παρα μόνο τα στοιχεία που είναι αναγκαία για την σωστή επιλογή του εργάτη που μας ενδιαφέρει δηλ. ο ΑΜΑ το ΟΝΟΜΑ & το ΕΠΙΘΕΤΟ.

Θα προσπαθήσω να κάνω κάτι με τις άλλες λύσεις που μου πρότεινες αλλά επειδή δεν τις πολυκατάλαβα δεν βλέπω να βγάζω άκρη γι' αυτό αν έχεις κουράγιο μετά την εξεταστική σου (χαλαρά) κάνε ότι καλύτερο μπορείς για να με βοηθήσεις.

Αν έχω καμία καλή εξέλιξη με τις νέες ιδέες που έδωσες θα σε ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ.

(Αν δεν σου έδωσα κάτι να καταλάβεις και θέλει εξηγήσεις πες το).

Καλή εξεταστική.
dbSoft

Μέλος από: 14 Μαη 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2009 12:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Dim con As Object
Dim rs As Object
Dim stSQL As String
Set con = Application.CurrentProject.Connection
Set rs = CreateObject("ADODB.Recordset")
stSQL = "SELECT * FROM [PELATES]"
rs.Open stSQL, con, 1 ' 1 = adOpenKeyset
'----------------------------------------------
Set rs = Me.Recordset.Clone
rs.Bookmark = Me.Bookmark
Αν εχεις διαφορετικά αρχεία βρές την εγγραφή που θέλεις στόν πίνακα που θέλεις
με το ανάλογο where και βγάλε το clone
'-------------------------------------------
Set Frm = CurrentProject.AllForms("PELATES")
If Frm.IsLoaded Then
Forms("PELATES").Controls("PEDIO1").Value = rs![PEDIO1].Value
Forms("PELATES").Controls("PEDIO2").Value = rs![PEDIO2].Value
ΚΤΛ

End If
'-------------------------------------------
rs.Close
Set rs = Nothing
Set con = Nothing
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 00:20 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites