freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ασφάλεια στην Access

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΑΣΦΑΛΕΙΑaccess Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
marios1984

Μέλος από: 18 Μαρ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαη 2009 12:20    Θέμα: Ασφάλεια στην Access Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα και χρόνια πολλα

εχω ενα αρχειο access στο οποιο εχω βαλει ασφαλεια μεσω του οδηγου ασφαλειας σε επιπεδο χρηστη....οταν το μεταφερω σε κοινοχροιστο δισκο δεν μου ανοιγει το αρχειο αφου την ασφαλεια την εκανα στην επιφανεια εργασιας μου....μια λυση ειναι να μεταφερω τα αρχεια μου , δημιουργοντας καινουργια αρχεια access και εισαγοντας τα στοιχεια που εχω στην καινουργια βαση...μηπως μπορειτε να μου προτεινεται αλλον τροπο λυσης??
georiege

Μέλος από: 09 Ιουλ 2007

ΜήνυμαΣτις: 07 Μαη 2009 13:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα !

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις , μια που η βάση θα είναι σε κοινόχρηστο χώρο , είναι να απενεργοποιήσεις το σύστημα ασφαλείας με τους χρήστες , που έχεις βάλει και να βάλεις κωδικό πρόσβασης στην βάση δεδομένων.

Αυτό γίνετε εάν πας στο menu Εργαλεία => Ασφάλεια => Ορισμός κωδικού πρόσβασης στην βάση δεδομένων. Αφού βάλεις τον κωδικό που επιθυμείς , έπειτα όπου και να μεταφέρεις την βάση , για να μπορέσει να μπει κάποιος , θα πρέπει να βάλει τον κωδικό πρόσβασης.

http://www.aspx.gr
marios1984

ΜήνυμαΣτις: 07 Μαη 2009 19:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλησπερα...το θεμα ομως ειναι οτι η βαση θα χρησιμοποιειται απο 10 ατομα....θα μπορω αν κανω αυτο που μου προτεινεις να μπαινει ο καθενας με δικο του κωδικο;
georiege

Μέλος από: 09 Ιουλ 2007

ΜήνυμαΣτις: 07 Μαη 2009 19:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όχι , με αυτόν τον τρόπο θα μπαίνουν όλοι με τον ίδιο κωδικό.

Εάν θέλεις ο κάθε χρηστής , να έχει δικό του διαφορετικό κωδικό , τότε μάλλον θα
πρέπει να το φτιάξεις εσύ μέσα από την Access προγραμματιστικά. Δηλαδή , να φτιάξεις μια φόρμα Login και εκεί να βάλεις controls για username και password και να γράψεις και τον κώδικα που θα κάνει authentication τον χρήστη , διαβάζοντας από κάποιον πίνακα που θα έχεις υποθηκευμένα τα usernames και passwords των χρηστών. Θέλει αρκετή δουλίτσα για να γίνει

http://www.aspx.gr
sarafis

Μέλος από: 08 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Μαη 2009 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα Μάριε. Η λύση είναι να βάλεις την βάση δεδομένων και το ασφαλές αρχείο στον κοινόχρηστο χώρο και σε κάθε υπολογιστή που συνδέεται να δημιουργήσεις μια συντόμευση προς την βάση και το ασφαλές αρχείο της μορφής ("C:\Program Files\ Microsoft link to Microsoft Office\Office10\MSACCESS.EXE" "Z:\ΑΡΧΕΙΟ\Βάση Δεδομένων.mdb" /WRKGRP "Z:\ΑΡΧΕΙΟ\SECURE\Ασφαλές.mdw" ) "Ζ" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένας αντιστοιχιζόμενος δίσκος δικτύου που μπορείς να προσθέσεις σε κάθε υπολογιστή από το μενού εργαλεία - αντιστοίχιση δίσκου δικτύου, κατά προτίμηση με το ίδιο γράμμα σε όλους ώστε να δημιουργήσεις μια μόνο συντόμευση την οποία θα μοιράζονται όλοι.
Αυτό σου παρέχει την δυνατότητα κάθε χρήστης να μπορεί να μπαίνει με το δικό του username & password, να ορίζεις συγκεκριμένα δικαιώματα σε πίνακες, ερωτήματα, φόρμες για κάθε χρήστη, να καταγράφεις συμβάντα ανάλογα με τον χρήστη (πχ ώρα εισόδου-εξόδου, εγγραφές που τροποποίησε ή πρόσθεσε κλπ).
Η ασφάλεια που σου παρέχει είναι έναντι των αρχαρίων και μόνο. Το κλείδωμα είναι ισχυρό αλλά το κλειδί είναι άμεσα προσβάσιμο. Και κλειδί στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το "Ασφαλές.mdw" που σου δημιούργησε η ACCESS όταν έτρεξες τον οδηγό. Σε αυτό αποθηκεύονται τα ονόματα χρηστών, οι κωδικοί πρόσβασης και τα δικαιώματα που έχει ο κάθε χρήστης για κάθε αντικείμενο της βάσης δεδομένων.
Λοιπές μέθοδοι ασφαλείας όπως κωδικός πρόσβασης στην βάση ή και κωδικός βάση κώδικα vba παραβιάζονται εξίσου εύκολα από ένα έμπειρο χρήστη και χρειάζεται πολύ δουλειά για να πλησιάσεις έστω την ασφάλεια που σου παρέχει η ασφάλεια σε επίπεδο χρήστη. Στην διαθεσή σου για επιπλέον πληροφορίες.
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 08 Μαη 2009 08:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παραθέτοντας και ένα άλλο topic στο οποίο αναφέρθηκα σχετικά με την ασφάλεια προς πλήρη κάλυψη του θέματος

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39031

Ο τρόπος που προτείνει ο sarafis είναι η καλύτερη λύση χωρίς να έχουμε εύκολη διάρρηξη της ασφάλειας.

Φιλικά

kon73

ΜήνυμαΣτις: 15 Μαη 2009 12:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα..Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...λύθηκε το πρόβλημα...άσχετο μου δημιουργηθηκε μια απορία....υπάρχει η δυνατότητα στην access για παρακολούθηση αλλαγών όπως γίνεται στο excel όταν το έχουμε κοινόχρηστο?
kon73
Script Master

Μέλος από: 13 Απρ 2008
Βοηθήματα: 3

ΜήνυμαΣτις: 15 Μαη 2009 12:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μια αναφορά γι'αυτό έκανα στο παρακάτω Link στο παλιό site μου

access.terapad.com

Εκκρεμεί ακόμα και ένα πρόγραμμα δείγμα αυτών που αναφέρω εκεί.

Φιλικά

kon73

ΜήνυμαΣτις: 15 Μαη 2009 12:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ αλλη μια φορα για την γρήγορη απαντηση...θα το ωάξω και θα το μελετήσω....και παλι ευχαριστώ...
marios1984

ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουν 2009 11:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημερα σε ολους..ασχετο μου δημιουργηθηκε η εξης απορια...
χρησιμοποιω την ασφαλεια σε επιπεδο χρηστη...και θψ ερχεται η απορια μου....μπορω να πειραξω την login φορμα που μου εμφανιζει?και αν ναι απο που πρεπει να μπω να την δω??
και το τραγικο η απορια μου δημιουργηθηκε χτες μετα τον αγωνα μπασκετ...τα παντα ολα που λενε κατι τετοιο
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 11 Δεκ 2016 15:47 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites