freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Φθηνότερο internet από ΟΤΕ

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [60 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: internetΟΤΕ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακόμα στο 1 είμαι...

Αλλά η αναβάθμιση γίνεται χωρίς ειδοποίηση, όπως έγινε και παλαιότερα με τις συνδέσεις 512 και 768...

Μέλος από: 10 Δεκ 2004
Νέα: 1

deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 13:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

c0d3punk ανέφερε:
[..]
Symmetric παίζει σε OTE? οι άλλοι πάροχοι ξέρεις κανέναν να έχει?

SDSL Έδινε απ΄οσο ξέρω μόνο η teledome (μεχρι μισο MBit- Τιμες <censored> -Καλυψη <forgetaboutit>) η οποια βεβαια τελικα βαρεσε ... φαλιμέντο.
Τώρα οι υπόλοιποι μάλλον δίνουν σε μισθωμένες γραμμές, οι κανονικές εμπορικές γραμές ειναι όλες ADSL. AFAIK. (Που λέμ' και στο χρωριόμ' ).

Ο ΟΤΕ δε νομίζω να πάθει τιποτα αμα δώσει στις "εως 24" το 1/4 της γραμμής upload.
Άντε να χρειαστει +1 giga συνδεση με εξωτερικο το πολύ.Ψιλοπράγματα.Ντάξ' ρε παιδάκι μου...φτωχοί είμαστε?
φιου φιου...
Πάντως η "εως 24" είναι το παραμύθι το ίδιο -έτσι οπως είναι αυτη τη στιγμή-. και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με την "εως 24" ...
Αφου δέν υπάρχει...
Καλύτερα έτσι οπως το έκανε. Θές TV ? Βάλε 8άρα. Δε θε TV? πάρε 2. Καλό ε! Για δε θε TV, re? ε, Γιατί?

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαη 2009 10:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλά ακούστε πρωί πρωί τι έμαθα από συζήτηση με ένα γνωστό ο οποίος ζει στο Βέλγιο.

έχει 100Mbit γραμμή, net-phone-tv, πληρώνει πάγιο 34 euro το μήνα και για τα τηλεφωνήματα τίποτε! ακόμα και για τα εκτός χώρας! βέβαια μου λέει στην εταιρία που είμαι εγώ γιατί μια άλλη εταιρία έχει extra χρέωση γιαυτά τα τηλεφωνήματα. βέβαια λέει πως μέχρι πρότινος είχε 32Mbit αλλά τους κάναν αναβάθμιση. (οπότε μπορεί να μην είναι τυχαία η αναβάθμιση του ΟΤΕ )

κατεβάζει ταινία σε δυόμιση λεπτά!!!

έχει upload 6Mbit... μου λέει δυστυχώς είναι λίγο γιατί στη Σουηδία έχουν 100Mbit download και 100Mbit upload!!!

ε τρελαίνεσαι μετά ή δεν τρελαίνεσαι?

απάντηση: Δεν τρελαίνεσαι! Φεύγεις για εξωτερικό

Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαη 2009 14:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

netrriper ανέφερε:

Ο ΟΤΕ δε νομίζω να πάθει τιποτα αμα δώσει στις "εως 24" το 1/4 της γραμμής upload.
Άντε να χρειαστει +1 giga συνδεση με εξωτερικο το πολύ.Ψιλοπράγματα.Ντάξ' ρε παιδάκι μου...φτωχοί είμαστε?

Δεν είμαι τελειώς σίγουρος πώς προμηθεύεται ο ΟΤΕ το διεθνές bandwidth αλλά το πιο πιθανό είναι να χρεώνεται με βάση τη μέγιστη ταχύτητα είτε πρόκειτα για download είτε για upload. Επομένως εάν έχει για παράδειγμα κίνηση 20Gbps download και 5Gbps upload είτε 20Gbps download και 20Gbps upload πιστεύω ότι χρεώνεται το ίδιο.

Στο εξωτερικό πάντως μεγάλα datacenters που χρησιμοποιούν περισσότερο το upload και λιγότερο το download, παρέχουν και υπηρεσίες ADSL έτσι ώστε να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους, αφού κυρίως οι χρήστες ADSL χρησιμοποιούν τη γραμμή για download (πράγμα που έχει το datacenter σχεδόν ελεύθερο.

Για παράδειγμα δείτε τη κίνηση ενός datacenter στην Ολλανδία:

alltraffic.png
 Description:

Download
 Filename:  alltraffic.png
 Filesize:  17.57 KB
 Downloaded:  342 Time(s)

Μέλος από: 29 Απρ 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαη 2009 14:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε παιδια ειδατε καμια διαφορα ή ακομα? Γιατι εγω που εχω 4mbit δεν εχω δει ακομα τπτ?

ΜήνυμαΣτις: 15 Μαη 2009 14:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μέχρι το Σεπτέμβρη θα έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση. Εάν είσαι τυχερός ίσως να στην αναβαθμίσουν μέσα στις επόμενες ημέρες.

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2009 06:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μέχρι σεπτέμβρη? :/
καλό καλοκαίρι δλδ...

What you waiting for?
Simosmme

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2009 20:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αφήστε την Αγγλία και τις ΗΠΑ, στην Ιαπωνία να δείτε τι ταχύτητες έχουν....

καλή η κίνηση του ΟΤΕ όμως παραμένει ακριβός ακόμα. Δυστυχώς είναι ο πιο ακριβός και ο πιο αξιόπιστος.

Με τα χάλκινα δεν κάνουμε κάτι, πρέπει να μπει οπτική ίνα. Οι εναλλακτικοί κάνουν επενδύσεις (πχ. Tellas) και σε 10 χρόνια θα είμαστε οκ. Βέβαια μέχρι τότε θα έχουμε 6,5 εκατομμύρια συνδέσεις οπότε θα είναι τόσος ο φόρτος δεδομένων που πάλι τις ίδιες ταχύτητες θα έχουμε ToolTimes at work

Μετά τον ΟΤΕ ακολούθησε και η Forthnet που αύξησε κι αυτή τις ταχύτητες για πελάτες εκτός δικτύου της και μάλιστα το επικοινώνησε το θέμα (διαφήμιση με πλάτες άλλου) αλλά κάτι είναι κι αυτό...

Μέλος από: 10 Οκτ 2007
Περιοχή: Πιερία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά εγώ έχω την 24 σύνδεση του ΟΤΕ όμως αν το προσέξατε στην Ελλάδα μόνο στο κέντρο της Αθήνα έχεις 24mbps. Το άλλο κακό είναι ότι έχει πολλές κρυφές χρεώσεις και αυτό είναι πραγματικά κακό . Αλλά από την άλλη είναι και σταθερό δεν έχεις καμία διακοπή σε σχέση με τις άλλες συνδέσεις που μια έχεις ιντερνέτ μια δεν έχεις και μετά κάνεις ένα μήνα για διακόψεις την σύνδεση
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 13:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλως τα 8Mbs (απο τα 4 που ειμασταν)
Οταν ειχα 4 μετραγα 3.2 τωρα στα 8 μετραω 7, στα 24 ποσα? χαχαχα βιβα επαρχια!

Μέλος από: 10 Οκτ 2007
Περιοχή: Πιερία
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 13:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CyberCr33p
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 13:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τσάμπα η χαρά. Μου το έριξαν ξανά στα 4mbps γιατί είχα αποσυνδέσεις.

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 14:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακόμα 1 εδώ...

Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 15:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Ακόμα 1 εδώ...

Me too

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2009 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χοντρό πρόβλημα και στη Νέα Σμύρνη, όλο αποσυνδέσεις, φίλοι εκεί έχουν δεινοπαθήσει από την αναβάθμιση...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
O Internet Explorer δεν πεθαίνει αλλά ο Spartan είναι εδώ! 1 cordis 09 Ιαν 2015 19:32
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 09:53 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites