freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Έφτασε το τέλος για το GeoCities!

Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [33 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 353
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 01:10    Θέμα: Έφτασε το τέλος για το GeoCities! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Yahoo κλείνει το GeoCities, μια δωρεάν υπηρεσία που φιλοξενεί προσωπικές ιστοσελίδες για ιδιώτες, την οποία απέκτησε για περισσότερα από $4 δισ. ευρώ πριν από 10 χρόνια κατά την ακμή των DotCom.

Μια ανακοίνωση στο Yahoo την Πέμπτη, και συγκεκριμένα στην Βοήθεια για το GeoCities, δήλωσε ότι η υπηρεσία δεν κάνει πλέον αποδεχτούς νέους πελάτες και ότι έως το τέλος αυτής της χρονιάς η υπηρεσία τα κλείσει. Το κείμενο περιείχε και λεπτομέρειες για το πώς όσοι έχουν λογαριασμό μπορούν να σώσουν τα δεδομένα τους αυτό το καλοκαίρι.

περισσότερα: http://www.forbes.com/feeds/afx/2009/04/23/afx6330920.html

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 04:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο Τζάμπας πέθανε. Η δημοφιλία του διαδικτύου γονατίζει τέτοιες υπηρεσίες πλέον.

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 09:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο geocities είχα κάνει το πρώτο προσωπικό μου site κάπου το 96 - 97 και έπειτα στο tripod ... Ρομαντικές εποχές που σερφάραμε (με Mosaic και Netscape) χωρίς antivirus και αν ήθελες com domain έβρισκες καλό όνομα και το έπαιρνες και τζάμπα …

Την geocities την αγόρασε η Yahoo την εποχή της φούσκας 1.0 του web κυρίως για την τεράστια βάση μελών της.
Στην after bubble εποχή (ή προ bubble 2.0 αν προτιμάτε ) η yahoo αγόρασε την πολύ καλή flickr και αν θυμάστε προσπαθούσε να πουληθεί - ανεπιτυχώς τελικά - στην Microsoft και έπειτα κατάφερε να επιβιώσει και χωρίς να πουληθεί χάρη στη Google...
Στην εποχή της οικονομικής κρίσης βλέπουμε να γίνονται τρομερές εξαγορές εταιρειών στο χώρο της πληροφορικής και να κλείνουν sites/υπηρεσίες/εταιρείες που πριν κάποια χρόνια τα θεωρούσαμε μεγαθήρια. Ο χώρος αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως από τη μια μέρα στην άλλη, από την κορυφή μπορεί να πας στον πάτο , είτε επειδή οι χρήστες θα βρουν καλύτερες / φθηνότερες ή και δωρεάν υπηρεσίες, είτε από εσωτερικά σφάλματα.
Για αυτό και εδώ μέσα σε κάποιο άλλο topic που συζητούσαμε είχα γράψει ότι το μόνο εύκολο είναι να χάσει και η google την πρωτοκαθεδρία της εν μια νυκτί αν κάποιος καταφέρει να μας δώσει κάτι καλύτερο. ¶λλωστε το ίδιο έχουν δηλώσει και οι ίδιοι οι ιδρυτές της.

Ένα θέμα που συζητείτε αρκετά τον τελευταίο καιρό είναι πως θα έχουμε πρόσβαση στον ηλεκτρονικό παράδεισο που πάνε οι σελίδες που είχαν ανέβει σε sites που έκλεισαν ώστε να μην χάνεται περιεχόμενο που μπορεί να ήταν μοναδικό. Ένα archive.org και οι cache των search engines δεν φτάνουν με τίποτε, ιδιαίτερα αν μιλήσουμε και για video / ήχο / κίνηση και διάφορων τύπων αρχεία που ανεβαίνουν στο web.
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 10:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι ρε συ dimsis η πρώτη website-ιδικη επαφή των περισσοτέρων ήταν μέσα από το geocities!

πάντως πιστεύω πως αφού η ίδια η yahoo το είχε παραμελήσει τελείως πως να συνεχίσει να έχει users? πριν λίγο καιρό που το χάζευα έτσι (χάριν ρομαντισμού ) δεν το είχανε αλλάξει καθόλου... ούτε πιο ελκυστικό σαν υπηρεσία δεν προσπάθησαν να το κάνουν ούτε σαν εμφάνιση...

ίσος πιστέψανε από τη yahoo πως δεν αξίζει τον κόπο και έχουν επενδύσει σε τπτ άλλο, οπότε και το κλείνουν για να αφιερώσουν προσωπικό και ενέργεια στην νέα δημιουργία τους... λέω εγώ τώρα

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 13:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην εποχή των social networks, των blogs και των Joomlοειδών scripts καλώς ή κακώς δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν έτσι όπως ήταν. Αν το καλοσκεφτεί κανείς αυτά τα sites ήταν οι συγγενείς πρόγονοι των σημερινών social network sites....
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.geocities.com/dancewithleventis/
Το 2ο μου account στην geocities [το πρώτο δεν υπάρχει]
Συγκινήθηκα!

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 13:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αχ όχι και εσύ φίλε GeoCities...
Το πρώτο μου site το είχα φτιάξει εκεί! Μετά και εγώ tripod !!!
Αναμνήσεις πολλές...

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
blog 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 13:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ίδιο και εγώ, στο Geocities είχα σελιδούλες, κρίμας.
generalMoKaToR

Μέλος από: 02 Ιουν 2008
Περιοχή: Mesa sto mualo sou
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kai i google?me ta blogspots?
Aflex

Μέλος από: 16 Δεκ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 15:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

generalMoKaToR ανέφερε:
kai i google?me ta blogspots?

Mε την έξαρση των blogs , blogspot και wordpress δε τα βλέπω να κλείνουν, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον δηλαδή...

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 353
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 16:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πολλές αναμνήσεις, πολλά πειράματα, και το πρώτο μου εμαιλ ήταν εκεί...

σε λίγο σε κάποιο θέμα που θα έχει τίτλο "έχεις μεγαλώσει όταν" θα υπάρχει και η φράση...

"θυμάσαι την σελίδα που είχες στο GeoCities"

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 19:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κριμα
και εμενα η πρωτη μου ασχολια ηταν με το geocities εδω http://geocities.com/fiskilis/

εκει μαθαμε τα πρωτα μας βηματα

21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 19:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μια εποχή με διαφορετικό αρωμα τεχνολογίας που πλέον κατεβάζει ρολά, θα περιμενα τουλαχιστον καποιες σελιδες να διατηρηθούν...

Μέλος από: 30 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

ΜήνυμαΣτις: 24 Απρ 2009 23:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ την πρώτη σελίδα μου την είχα φτιάξει εδώ:
http://www.esmartstart.com/

Με το subdomain stathis.250x.com!!!!!

Simosmme

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 25 Απρ 2009 01:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδιά κι εγώ το πρώτο μου site εκεί το είχα φτιάξει...

μεγάλο σχολείο το geocities και πολλές οι αναμνήσεις.... (ειδικά που συνδεόταν με τα φοιτητικά μου χρόνια). Η σελίδα μου έχει ήδη εξαφανιστεί, την είχα πετύχει πάντως πριν κανα δυο χρόνια...

ο τζάμπας δεν πέθανε, με το blogger "κάνεις παπάδες" τζάμπα...

για μένα η yahoo έκανε τεράστιο λάθος που δεν μετέτρεψε το geocities σε μια blogging platform ανταγωνιστική του blogger και του wordpress. Θα της είχε βγει σε καλό....

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 19 Δεκ 2014 22:56 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites