freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόβλημα στην επιλογή άρθρου

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: άρθροΕικόναεπιλογή Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
vakagr

Μέλος από: 10 Μαη 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Μαη 2009 23:43    Θέμα: Πρόβλημα στην επιλογή άρθρου
Περιγραφή θέματος: Το παράθυρο που επιλέγει το άρθρο/εικόνα κτλ δεν κάνει την επιλογή (δεν κάνει τίποτα)
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γειά σε όλους

Λέγομαι Βασίλης και προσπαθώ να κάνω το πρώτο μου site με joomla 1.5 για ένα δημοτικό σχολείο.

Έκανα το site σε localhost και όλα ήταν μια χαρά. Συνάντησα πρόβλημα στο να το ανεβάσω οπότε είπα να το ξανακάνω σε joomla που σεταρα online στο 000webhost.com.

Το site ως τώρα: http://schneapoli.netau.net (είναι σε αρχικό στάδιο μια και είχα το παρακάτω πρόβλημα) με joomla 1.5

Το πρόβλημα: Όταν πάω να επιλέξω σε ποιό άρθρο να "βλέπει" ένα article layout του βασικού μενού (εικόνα 1) δεν μπορεί να το επιλέξει και οδηγεί σε σελίδα "αδιέξοδο" (εικόνα 2). Δεν το επιλέγει και δεν γυρνάει στην σελίδα που προέρχεται (δεν κάνει τίποτα ) . Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει όταν το τρέχω τοπικα (localhost) όπου το παράθυρο που ανοίγει είναι μικρότερο και με την επιλογή του άρθρου εξαφανίζεται και μπορώ να συνεχίσω κανονικά (εικόνα 3).

Το pop up blocker δεν είναι ενεργό (ασε που δουλεύει κανονικά στο localhost). Δοκίμασα και με firefox και με explorer (ποτέ δεν ξέρεις). Δεν βλέπω κάποιο setting που πρέπει να αλλάξω.

http://i10.photobucket.com/albums/a140/MakVaKing/theselectarea.jpg
εικόνα 1 (η σελίδα πρίν φορτώσει την "προβληματική σελίδα")

http://i10.photobucket.com/albums/a140/MakVaKing/deadendlink.jpg
εικόνα 2 (online "pop up" window στο οποίο δεν μπορεί να γίνει επιλογή άρθρου. -αδιέξοδο-)

http://i10.photobucket.com/albums/a140/MakVaKing/inlocalhost.jpg
εικόνα 3 (local host pop up window που επιλέγει σωστά το άρθρο και με γυρνάει στην σελίδα που πρέπει απο μόνο του)

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το παράθυρο που ανοίγει στο Phoca Gallery Version 2.2.0 όπου η επιλογή δεν μπορεί να γίνει.Στο localhost και πάλι δεν έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω κάποιος απο εσάς να έχει την λύση στο πρόβλημά μου.
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Templates: 1
Scripts: 4

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2009 00:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχεις δοκιμάσει να μπεις με www?
Δηλαδή http://www.schneapoli.netau.net/administrator/

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2009 08:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα πρεπει να εχεις δημιουργισει πρωτα το αρθρο και να το εχεις κανει δημοσιοποιημενο απο τις επιλογες που εχει κατα την δημιουργεια του

μετα διαλεγεις το μενου που θες να διχνει η την λεξη που θα ειναι λινκ

αν δεν μπορεις να βρεις ποιο ειναι το λινκ προσεξε στον καταλογο αρθρων ποιος ειναι ο αριθμος στην τελευταια στηλη

ανοιξε ενα αλλο αρθρο που ανοιγει και αντικατεστησε τον αριθμο με το νεο αρθρο και θα το δεις

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2009 10:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@ vassilism:
Μόλις δοκίμασα αυτό που είπες με το www αλλά δεν άλλαξε κάτι δυστυχώς.

@ fiskilis:
Το άρθρο είναι δημοσιοποιημένο (και το πρόβλημα δεν είναι σε συγκεκριμένο άρθρο αλλα σε όλα) τα οποία μέσω λίστας άρθρων (Category List Layout) δουλεύουν και ανοίγουν κανονικά.
Αν δείς http://schneapoli.netau.net/index.php?option=com_content&view=c...=34&Itemid=53 (Main Menu / Σχολικά Άρθρα) τα εμφανίζει και ανοίγουν(έχουν μία φατσούλα για την ώρα μονον και μόνον για να μπορούν να είναι έγκυρα)

Το πρόβλημα δεν πρεπει να είναι σχετικό με τα άρθρα αλλά με την αδυναμία του joomla (bug? ι κάποιο λάθος που έκανα εγώ στην εγκατάσταση ή σε settings) να ανοίξει το μικρό παράθυρο που μου άνοιγε και στο Localhost (το μεγάλο παράθυρο εχει τα ίδια περιεχόμενα αλλά με το πάτημα στο άρθρο που θέλω δεν αντιδρά)

Το ίδιο πρόβλημα έχω και στο Phoca Gallery Version 2.2.0 για επιλογή εικόνων.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Οτι ιδέα σας έρθει εδώ είμαι να την δοκιμάσω!
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2009 10:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vakagr ανέφερε:
Το πρόβλημα δεν πρεπει να είναι σχετικό με τα άρθρα αλλά με την αδυναμία του joomla (bug? ι κάποιο λάθος που έκανα εγώ στην εγκατάσταση ή σε settings) να ανοίξει το μικρό παράθυρο που μου άνοιγε και στο Localhost (το μεγάλο παράθυρο εχει τα ίδια περιεχόμενα αλλά με το πάτημα στο άρθρο που θέλω δεν αντιδρά)

υπαρχει περιπτωση να εχεις μπλοκαρει τα popup παραθυρα και για αυτο να μην σου ανοιγει το παραθυρο αυτο για να επιλεξεις το αρθρο ??

και για να ανοιξει αυτο το παραθυρο ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ η σελιδα του menu αλλιως σου ανοιγει σαν σελιδα κανονικα η σελιδα με τα αρθρα και δεν κανει τιποτα

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαη 2009 11:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το pop up blocker δεν είναι ενεργό (ούτε στον explorer ούτε στο firefox). Επίσης δεν έχω extra πρόγραμμα blocker (εξω από τους browser).

Του έδωσα χρόνο για να ανοίξει κανονικά και πάλι τα ίδια. Θα δοκιμάσω σε λίγο από άλλο pc.
vakagr

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Μαη 2009 01:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν έβγαλα άκρη οπότε άλλαξα hosting link to hosting και με νέο joomla install (αυτή τη φορά αυτόματο απο το hoster) το πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε στα άρθρα ούτε στο phoca gallery.
Το αποτέλεσμα για την ώρα: http://dimneapoli.freehostia.com/joomla_1.5.9

Τα νέα προβληματάκια που έχω όμως μπόλικο χρόνο να τα ψάξω:
(Όπως το joomla_1.5.9 στην ιστοσελίδα που θέλω να δώ αν μπορώ να το προσπεράσω και να γίνει σκέτο dimneapoli.freehostia.com, την εικόνα του theam, που θα αντικατασταθεί σύντομα με δική μου απο το photoshop και τα rss που δεν μου δουλεύουν κτλ.)

fiskilis & vassilism ευχαριστώ πολύ
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Βοήθημα: Δημιουργία ή ενημέρωση άρθρου σε Joomla 3 0 changlee 12 Ιαν 2017 08:42
changlee Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 22 Ιαν 2017 18:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites