freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ξεκινάς τώρα; Υπομονή και Μετριοφροσύνη αρχικά.

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 3 [38 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3
ΑποστολέαςΜήνυμα
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 16:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μετά το ελαφρύτατο πείραγμα προς τον φίλο dimsis, ώρα για λίγη σοβαρότητα:
Θά'θελα να πω προς όλους όσους έχουν κάποιον 'χιλιοχρησιμοποιημένο' κώδικα ως δεδομένο: Η ανθρώπινη διάνοια εξελίσσεται! Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που θα ασχοληθεί με κάτποιον 'τετριμμένο κώδικα', σε κάποια χρονική στιγμή, θα τον κάνει μισό! ...Μισή κατανάλωση μνήμης, μισός χρόνος διεκπαιρέωσης εντολών-δεδομένων... Μισά όλα! Και τότε ο κώδικας αυτός δεν θα τρέξει απλώς με διπλή ταχύτητα, αλλά με πολλαπλή!
Έχει τύχει -συμπτωματικά σ'εμένα- δύο φορές!
Μόνο και μόνο η ικανοποίηση από την κατάριψη ενός φράγματος είναι κάτι άλλο.ToolTimes at work ToolTimes at work
Δεν συζητάμε βέβαια για το αν θα βγει και κάτι σε οικονομικό όφελος -ή όχι! Αυτό εξαρτάται και από πολλές άλλες παραμέτρους...

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 16:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άστα πίκρα! Μου το 'πε και ο stathis το πρωί που το κατάλαβε ότι πόσταρα όπου να'ναι... που να έπινα και τα ούζα που ξόφαλτσα απόφυγα χθες βράδι! Κακό πράμα η δουλειά... δεν μας αφήνει να παίξουμε και λίγο!
Να'ναι η ζέστη, να'ναι τα 5 διαφορετικά projects που δουλεύω παράλληλα που όποτε θυμηθεί ο καθένας πρέπει να πιάνω; να'ναι που πλησιάζουν οι μέρες αδείας; (αμμουλιανή σου'ρχομαι)
Το αναδημοσίευσα και στο σωστό topic. (ελπίζω )
ksarm

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2009 01:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και προσπαθούσα να καταλάβω σε ποιόν είπε πως χρωστάει την σύνθεση!! Βραχυκύκλωμα!! Καλό ε!
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2009 10:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό μηχάνημα όμως
pcnw

Μέλος από: 23 Μαρ 2009
Περιοχή: Αθήνα και Χανιά Κρήτης
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουν 2009 17:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσετε τον προγραμματισμό σαν χόμπι από τον επαγγελματία.

Έχω ακούσει πολλούς να λένε για δικές τους δημιουργίες και όχι έτοιμες λύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία, αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση (βλ. Joomla).

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουν 2009 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pcnw ανέφερε:
Έχω ακούσει πολλούς να λένε για δικές τους δημιουργίες και όχι έτοιμες λύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία, αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση (βλ. Joomla).

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
View users profile Visit posters website
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουν 2009 18:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pcnw ανέφερε:
Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσετε τον προγραμματισμό σαν χόμπι από τον επαγγελματία.

Πρώτα απ όλα δεν νομίζω να ήμουν απόλυτος όσων αφορά την χρήση έτοιμων προγραμμάτων. Αν κάποια στιγμή βολεύει εμένα αλλά και τον πελάτη κάτι έτοιμο (πχ joomla, Wordpress κτλ) τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το κάνω. Το κακό είναι όμως να το κάνω και να το πλασάρω σαν δικό μου.
Τώρα όσων αφορά το: αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση
Αυτό που το στηρίζεις; Έχεις δεί περισσότερα defaced sites με custom code ή απο joomla, wp, phpbb κτλ;;;
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουν 2009 21:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pcnw ανέφερε:
δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία

Και ποτε δεν θα καταφερεις να το καταλαβεις αν δεν εισαι σε θεση να "δημιουργησεις".
Και δεν μιλαμε για συρραφη "ετοιμων" κομματιων κωδικα, αλλα για αρχη απο κενη σελιδα και δημιουργια ΔΙΚΟΥ σου κωδικα...
Και πιο ασφαλες ειναι το αποτελεσμα, και κομμενο-ραμενο στα μετρα της εκαστοτε αναγκης!
Αλλα μεχρι να φτασεις να καταφερεις κατι τετοιο, εχει αγωνα, πολυ αγωνα που οι σημερινοι νεοι δεν ειναι διατεθιμενοι να δωσουν οταν τριγυρω τους υπαρχουν οι "ετοιμες λυσεις".

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites