freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Bing.com από την MS. Νέος πόλεμος των μηχανών αναζήτησης;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [35 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: comαναζήτησηςbingμηχανώνπόλεμος Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2009 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε dimsis ξαναέχεις ένα τσουβάλι δίκιο, σ'αυτά που γράφεις
Ωστόσο, πριν κατηγορήσω πλέον την Ελλάδα και τις όποιες Εταιρείες μας για προχειρότητες κλπ, απαιτώ τουλάχιστον Σοβαρότητα από κάποιους Διεθνείς Κολοσσούς!!!
Τι εννοώ:
Σαφώς κι έχει χρειαστεί σε όλους μας να αναζητήσουμε Τεχνικές Πληροφορίες για το x-NetBook.
Εδώ ειδικά, στο Freestuff, όταν έρχεται ο DGeorge με το πρόβλημά του στο NetBook Α -αγνώστων λοιπών στοιχείων- της PITSUS, έχω αναζητήσει πολλές φορές Τεχνικές Πληροφορίες στο Internet προκειμένου να σχηματίσω μιαν εικόνα περί τίνος πρόκειται.
Τις περισσότερες λοιπόν φορές, έχω βρει μια κεντρική ιδέα της περίληψης των Tech Spec από το ενλόγω NetBook.
Ενώ αντίθετα από τιμές, συγκρίσεις, "Buy now!", "Order now!", "Ρίξ'το στο καλάθι" κι άλλο τίποτα! Μια εικόνα δηλαδή του στυλ: "Πάρ'το, ρίξ'τα μας, κι άει @@@@σου"
Μιλώντας για Σοβαρότητα λοιπόν, από μια Τέτοια μηχανή, θα ήθελα Κοφτά και Ξεξάθαρα αρχικό διαχωρισμό ως προς το Τι Ζητάς: 'Τεχνικές Πληροφορίες', ή 'Οικονιμικές Πληροφορίες'
Επειδή ο DGeorge έχασε χτες όλο το κεφάλαιο κίνησης στη Μπιρίμπα, ή από Αμοιβαία στην AGULINITSA Bank, Δεν είμαι εγώ υποχρεωμένος να του μειώσω την απώλεια αγοράζοντας το NetBook UPX-Horhe-Turbo (ελάχιστων ως αγνώστων λοιπών στοιχείων) στην απίστευτα χαμηλή τιμή των 1200Ε!! ("Buy now!", "Order now!")
Απαιτώ από τη μηχανή που θα με πάει στο e-shop του DGeorge, τουλάχιστον Links που θα με στέλνουν στα Sites της PITSUS (NetBook), της KITSUS (Motherboard), της KIKITSUS (HDD), και της PIPITSUS (RAM)... Και μάλιστα στα 'Support' των Κατασκευαστών για τα μοντέλα υποσυστημάτων-συσκευών του UPX-Horhe-Turbo.
Απαιτώ τόσο από αυτή την ίδια τη μηχανή "Bing", "Kukuruku", ή όπως αλλοιώς, όσο βέβαια και από ίδιους τους κατασκευαστές υλικού Αληθινή-Πραγματική Υποστήριξη (Τεχνικές Πληροφορίες, Downloads, κλπ) Δεν είναι όλα μιά 'Πώληση χωρίς Αύριο'!!!!!

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 00:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν το καλοσκεφτείς δεν αλλάζει κάτι φοβερό... στην περίπτωση της google θα ψάξεις και θα χρειαστεί να πας στα site που θα σου βγάλει - συνήθως πρώτα - στα αποτελέσματα. Στην bing μπορεί να σου εμφανίσει κάποια από αυτά χωρίς να χρειαστεί να επισκεφθείς τα sites.

Κάτσε να δούμε πρώτα πως θα είναι και τι θα μας σερβίρει, γιατί αν γυρίζει ότι να'ναι αποτελέσματα θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα και αυτή.
Για παράδειγμα τώρα που έχουμε καλομάθει με την google.gr και τα Ελληνικά search results που μας γυρίζει είναι αρκετά "εύστοχα", να δούμε τι θα παίρνουμε σε Ελληνικά keywords από την bing... γιατί εκεί νομίζω πάσχουν και οι άλλες υπάρχουσες μεγάλες αντίπαλοι της google αυτή τη στιγμή.
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 00:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως όμως και νά'χει το πράγμα, από αυτό, σαν να μου φαίνεται ότι έπεσε ένας ψιλοπανικός στη Google... Βλέπεις η MS ούτε χτεσινή είναι στο κουρμπέτι, ούτε ανάξια λόγου (μη-υπολογίσιμη) δύναμη στον Χώρο. Κάθε άλλο θά'λεγα
Αρκεί να μη μ@@@@κιστεί, και να ρίξει τ'απαιτούμενα κεφάλαια στη σχετική έρευνα (η MS)!
Πιστεύω, ότι διαθέτει αρκετά τσακάλια προγραμματιστές, web-devs, κι ό,τι άλλο χρειάζεται για το project.
Αν όμως αρχίσει τις περικοπές και τις π@π@ριές, μάλλον για kukuruku θα πάει ToolTimes at work
Όντως, -όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου- "Η Νεκροψία θα δείξει!!" ToolTimes at work

Μέλος από: 23 Ιαν 2009
Templates: 1

Περιοχή: Tinos-Greece
View users profile Visit posters website
portfolio twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 09:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βγήκε η beta http://www.bing.com/

Awesome Stuff
Webcams from All the World - Netcams
Πλήρης τουριστικός οδηγός για το νησί της Τήνου
Δείτε live ελληνική τηλεόραση
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 10:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλή είναι! μόλις έκανα την πρώτη μου αναζήτηση

Μέλος από: 23 Ιαν 2009
Templates: 1

Περιοχή: Tinos-Greece
portfolio twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 10:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ
http://www.bing.com/search?q=freestuff&go=&form=QBRE&filt=rf

Awesome Stuff
Webcams from All the World - Netcams
Πλήρης τουριστικός οδηγός για το νησί της Τήνου
Δείτε live ελληνική τηλεόραση
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 10:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δείτε και το προτιμήσεις: http://www.bing.com/settings.aspx?ru=%2f&FORM=SELH
σαν τι μοιάζει ... σαν τι μοιάζει... http://www.google.gr/preferences?hl=el
DGeorge
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 12:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο Σοφός Λαός μας λέει: "Ο λύκος κι αν εγέρασε, τομάρι δεν αλλάζει Καλό ε! Καλό ε! "
Κάποτε -αν δεν με απατά η μνήμη μου- είχαν κατηγορήσει κάποιες κακές γλώσσες μιαν αγγελικά-αθώα Εταιρεία, ότι αντέγραψε το περιβάλλον της Macintosh φιου φιου... φιου φιου...
Πρέπει Όλοι-μα Όλοι μας να παραδεχτούμε ότι στην Τέχνη του "copy-paste" παραδίδει Σεμινάρια Super-Top-High Επιπέδου......Δε λέμε ποιός, δε λέμε ποιός φιου φιου... φιου φιου...
Μ'αρέσει που η συγκεκριμένη, είχε ένα Linkάκι "Piracy I Say", απ'όπου μπορούσες να καταγγείλεις πειρατικό λογισμικό.. Καλό ε! Καλό ε!
Τι "Piracy I Say", που μ'αυτά και μ'αυτά κοντεύουμε να πάθουμε εξόφθαλμη βρογχοκοίλη!!
Κι όχι τίποτ'άλλο... Δεν ξέρω αν το καλύπτουν οι Ασφαλιστικές (και το ΙΚΑ) από τέτοιες αιτίες

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2009 17:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και στο bing σπέρνει το sexywoman μου: http://www.bing.com/search?q=%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%85%C...QBLH&filt=all

χαχαχαχ. μια χαρά μηχανή είναι.

c0d3punk
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουν 2009 22:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χαζεύοντας στο MSDN link to MSDN παρατήρησα ότι το search βασίζεται στο bing!

bing.jpg
 Description:
Bing search
 Filesize:  32.38 KB
 Viewed:  148 Time(s)

bing.jpg

Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2009 01:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.techcrunch.com/2009/06/01/badda-bing-indeed/

Νομίζω μου αρέσει αυτή η μηχανή αναζήτησης...

Κάνει το διαδίκτυο πιό φιλικό στους χρήστες!!!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2009 09:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλή μαγκιά, σε βάζει βέβαια να απενεργοποιήσεις το φίλτρο ασφαλείας για να δεις τέτοια αποτελέσματα. Αυτό που μου άρεσε είναι που στα video βγάζει από κάτω φίλτρα:
Διάρκεια
Σύντομη (< 5 λεπτά)
Μεσαία (5-20 λεπτά)
Μεγάλη (> 20 λεπτά)

Μέγεθος οθόνης
Τυπική
Ευρεία οθόνη

Ανάλυση
Χαμηλή
Μεσαία
Υψηλή

Προέλευση
κάποια sites...

Μια χαρά αποτελέσματα γυρίζει πάντως όσο την δοκιμάζω. Και σε Ελληνικά και σε ξένα keywords γυρίζει πετυχημένα / σχετικά με τα keywords, web sites. Να δούμε αν μπορεί να πάρει ικανοποιητικό μερίδιο της αγοράς των search engines που τώρα κυριαρχούν google και yahoo. Την yahoo μπορεί να την ξεπεράσει πιστεύω όσων αφορά τη σχετικότητα των SERP.

Το xRank το είδατε; http://www.bing.com/xrank/ είναι κάτι σαν τα google trends για πρόσωπα της επικαιρότητας / δημοσιότητας, για παράδειγμα πολιτικούς... αλλά βάζω μερικούς δικούς μας και δεν γυρίζει τίποτε! Γιατί άραγε;
c0d3punk
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2009 09:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:

Το xRank το είδατε; http://www.bing.com/xrank/ είναι κάτι σαν τα google trends για πρόσωπα της επικαιρότητας / δημοσιότητας, για παράδειγμα πολιτικούς... αλλά βάζω μερικούς δικούς μας και δεν γυρίζει τίποτε! Γιατί άραγε;

γιατί δεν ασχολούνται με τις τριτοκοσμικές χώρες μάλλον!

Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2009 10:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd440739.aspx

Ready for bing apis?
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουν 2009 12:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Καλή μαγκιά, σε βάζει βέβαια να απενεργοποιήσεις το φίλτρο ασφαλείας για να δεις τέτοια αποτελέσματα. Αυτό που μου άρεσε είναι που στα video βγάζει από κάτω φίλτρα:
Διάρκεια
Σύντομη (< 5 λεπτά)
Μεσαία (5-20 λεπτά)
Μεγάλη (> 20 λεπτά)

Ανάλογα τις ορέξεις...

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Τεχνικές Αναζήτησης Εργασίας, την Τρίτη 22 Μαρτίου 0 cordis 21 Μαρ 2016 12:26
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Gamatotv com, τι έγινε έτσι στα ξαφνικά; 10 cordis 08 Ιαν 2016 10:04
LightForce Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Αλλαγές από την Google στην μηχανή αναζήτησης που μας επηρεάζουν όλους! 3 cordis 20 Απρ 2015 16:50
aledjo Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Απαραίτητο το tag < blink > στους τίτλους για καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης. 5 cordis 02 Απρ 2015 20:51
gi0rg0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 21:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites