Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Joomla σε συνδυασμό με SQL Server

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 04 Ιουν 2009 13:00

λέω να ασχοληθώ με Joomla γιατί θέλω να φτιάξω μια δυναμική ιστοσελίδα
τι θέμα είναι οτι χρησιμοποιώ καιρό τώρα για βάσεις τον SQL Server και είμαι
αρκετά οικείος με αυτόν , αλλά απο ότι ξέρω η Joomla με MySql κτλ συνεργάζεται...

τι λέτε; είναι εφικτό να συνδυάσω Joomla με SqlServer ??
ή να το αποφύγω και να βάλω και να μάθω MySql ???

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 04 Ιουν 2009 13:25

Το Joomla παρότι έχει δομηθεί έτσι ώστε στο μέλλον να υποστηρίξει και άλλες βάσεις πέρα από την MySQL, μέχρι τώρα δουλεύει μόνο με αυτή (στην αρχική του έκδοση).

Υπάρχει όμως το Elxis CMS [ www.elxis.org ] (Ελληνικό και δωρεάν -- Fork του Joomla) που τρέχει με AdoDB οπότε υποστηρίζει και βάση MSSQL. Δοκίμασε το.

Εγώ πάντως θα πρότεινα να μάθεις και MySQL διότι η συντριπτική πλειοψηφία των ιστοσελίδων χρησιμοποιούν αυτή τη βάση.

Δες και εδώ: http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f ... 1&start=30

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 15 Ιούλ 2009 09:00

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα πλέον η απάντησή μου αλλά από την ασχολία μου με το joomla μέχρι στιγμής, δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ καθόλου με την MySQL, πέρα από το να φτιάξω την βάση και να ορίσω τις ιδιότητές της αρχικά (phpmyadmin) και να παίρνω backup πότε πότε (cpanel).
Δεν βλέπω λόγο λοιπόν η βάση να προβληματίζει κάποιον χρήστη, οποιουδήποτε επιπέδου γνώσεων.
Ειδικά αφού θες να φτιάξεις απλά μια ιστοσελίδα - αν μας έλεγες ότι θες να αρχίσεις να αναπτύσσεις εφαρμογές και επεκτάσεις, τότε ίσως να άλλαζε το πράμα.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης