freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Προβληματισμοσ σε access

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: access Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
marios1984

Μέλος από: 18 Μαρ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 11:46    Θέμα: Προβληματισμοσ σε access Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημερα σε ολους...επανερχομαι με το θεμα της παρακολουθησης ιστορικου....εχω φτιαξει ενα πινακα με τα εξης κελια..
date/time
user name
computer name

και μια φορμα που να στηριζεται στον πινακα αυτο...

στην φορμα , στο κελι date/time στην προελευση δεδομενων εβαλα το Now()
επισης χρησιμοποιησα κωδικα ως εξης:
Option Compare Database
Option Explicit

'UserID variables
Public strSessionUserId As String
Public strSessionComputerId As String

Declare Function GetUserName Lib "advapi32.dll" Alias "GetUserNameA" (ByVal lpBuffer As String, nSize As Long) As Long
Declare Function GetComputerName Lib "kernel32" Alias "GetComputerNameA" (ByVal lpBuffer As String, nSize As Long) As Long
'

Public Function fGetUserName()

'Returns a string representing the Windows link to Windows Username
Dim lpName As String
Dim strTemp As String

'Set up buffer string
lpName = String$(255, 0)

Call GetUserName(lpName, 255)
If lpName = "" Then
strTemp = "NoUserName"
Else
strTemp = lpName
End If
fGetUserName = fStripNull(strTemp)

End Function

Public Function fGetComputerName()

'Returns a string representing the Windows Computername
Dim lpName As String
Dim strTemp As String

'Set up buffer string
lpName = String$(255, 0)

Call GetComputerName(lpName, 255)
If lpName = "" Then
strTemp = "NoComputerName"
Else
strTemp = lpName
End If
fGetComputerName = fStripNull(strTemp)

End Function

Public Function fStripNull(StripText As String)

Dim strTemp As String
Dim intNum As Integer
Dim I As Integer

'Returns a string clear of trailing nulls (CHR(0)) and in the
'ASCII range 48-57, 65-90, 95 & 97-122 (0-9, A-Z, _, & a-z)

strTemp = ""
For I = 1 To Len(StripText)
intNum = Asc(Mid(StripText, I, 1))
Select Case intNum
Case 48 To 57, 65 To 90, 95, 97 To 122
strTemp = strTemp + Mid(StripText, I, 1)
Case Else
End Select
Next I

fStripNull = strTemp

End Function

στο κελι user name εβαλα fGetUserName() και στο computer name το fGetComputerName()
και μεχρι εδω μου τα βγαζει ολα κανονικα...
και ερχεται η ερωτηση...
θελω τα στοιχεια αυτα να εμφανιζονται στην φορμα καθε φορα που μπαινει καποιος μεσα στην βαση, χωρις ομως να μπαινει στην συγκεκριμενη φορμα...Επιπλεον θελω να αποθηκευονται αυτοματα στον πινακα που εχω φτιαξει χωρισ καποιος να παταει καποιο κουμπι εντολης....ε εδω θελω την βοηθεια σας...την παλευω καιρο την βαση για να βρω και εναν τροπο να μου αποθηκευει τις αλλαγες που κανει ο καθε χρηστης αλλα εχουμε καιρο για αυτο....Ευχαριστω εκ των προτερων
Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 13:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Global variables! Έχεις ακουστά; Φτιάχνεις δυο global variables για αυτήν την δουλειά και αυτές κρατάνε τις τιμές που τους δόθηκαν αρχικά καθόλη την διάρκει που έχεις το πρόγραμμα ανοιχτό. Αυτό είναι όλο.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
marios1984

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 14:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δυστυχώς δεν εχω ακουστα......μπορεις να μου προτεινεις καποιο site για να ενημερωθω?
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 14:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κοίτα εδώ!

και εδώ

ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 14:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ελα μωρε τωρα δεν χρειαζεται να χουμε και παρακολουθηση αλλαγων....χαχαχα...μου φαινονται λιγο κινεζικα αλλα θα το μελετησω ...Ευχαριστω παντως για την βοηθεια παιδια...θα το μελετησω...ειμαι ακομα ασχετος αλλα το παλευω να γινω σχετικος
Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2009 15:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

marios1984 ανέφερε:
ελα μωρε τωρα δεν χρειαζεται να χουμε και παρακολουθηση αλλαγων....χαχαχα...μου φαινονται λιγο κινεζικα αλλα θα το μελετησω ...Ευχαριστω παντως για την βοηθεια παιδια...θα το μελετησω...ειμαι ακομα ασχετος αλλα το παλευω να γινω σχετικος

Στην πράξη θα χρειαστεί αρκετές φορές να κρατήσεις μια τιμή καθόλη την διάρκεια που έχεις το πρόγραμμά σου ανοιχτό, όπως π.χ. UserCreated, DateCreated, UserModified, DateModified, LoginYear, LoginUser, etc. Τελοσπάντων......... Όπως θες......

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
marios1984

ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2009 12:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημερα....ΝΑΙ ΝΑΙ η χρηση τομη βρεθηκε...επιτελους.....επισυναπτω ενα site απο το οποιο πηρε το tutorial για να το φτιαξω και ενα παραδειγμα της βασης....Νομιζω οτι ολοκληρψθηκα σαν ανθρωπος...μου ρθε να κλαψω απο την συγκινηση που το βρηκα

http://articles.techrepublic.com.com/5100-10878_11-6166807.html

test.zip
 Description:

Download
 Filename:  test.zip
 Filesize:  59.74 KB
 Downloaded:  177 Time(s)

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Δημιουργία Βάσης Δεδομένων MS Access με αντιστοιχιση σε γραφικό στοιχείο 1 Charalampos77 22 Ιουλ 2016 13:22
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 02:05 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites