freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Επειγον - ενα blog για τα σημαντικα πραγματα στη ζωη

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: blogζωή Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 12:46    Θέμα: Επειγον - ενα blog για τα σημαντικα πραγματα στη ζωη Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι είναι αυτό το blog;

Είναι μια ιδέα μου για να υπάρχει καλύτερη διάχυση πληροφοριών για επείγοντα θέματα που μπορεί να μας αφορούν ως ευαισθητοποιημένο κοινωνικό σύνολο και καλύπτουν θέματα:

* Ιατρικά (πχ. ζητείται αίμα, ζητείται δότης οργάνων κλπ)
* Καταναλωτικά (πχ. Το τάδε σίδερο μπορεί να προκαλέσει ηλεκτροπληξία)
* Προσωπικά (πχ. Χάθηκε το τάδε παιδί)
* Εγκληματικά (πχ. Ζητούνται αυτόπτες μάρτυρες για κάποιο έγκλημα ή τροχαίο)
* Και άλλα...

Θα εφαρμόζονται κάποια κριτήρια για να ανακοινωθεί κάτι. Θα πρέπει η πληροφορία να είναι:

* Επείγουσα και Σημαντική (όχι "χάθηκε το σκυλάκι μου")
* Αληθινή και Επιβεβαιώσιμη (όχι "urban legends")

Γιατί πιστεύεις πως χρειάζεται αυτό το blog;

Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ και σε κανέναν μας. Μακάρι να μην το χρειαστεί κανείς. Αλλά επειδή πιστεύω πως η υποδομή πρέπει να υπάρχει για να υπάρχει ένα κανάλι επικοινωνίας, τουλάχιστον ας υπάρχει ένα κομβικό σημείο.

Άλλωστε τα blogs είναι η μεγαλύτερη κοινότητα ανθρώπων στο Internet, πράγμα που σημαίνει πως μια σημαντική πληροφορία μπορεί να διαχυθεί πολύ γρηγορότερα και πολύ ευρύτερα.

Πώς μπορώ να αναφέρω κάτι το επείγον;

Για αρχή, μου στέλνετε ένα email στο g@GeorgeIsYourMan.com. Αν δούμε πως το πράγμα έχει απήχηση μπορεί να εφαρμόσουμε κάποιο κοινό λογαριασμό ανακοινώσεων.

Να σου στείλω κάτι που μου στείλανε με email;

Ναι αλλά να έχετε υπόψη σας πως 9 φορές στις 10 (αν όχι παραπάνω) τα διάφορα "επείγοντα" που λαμβάνετε στο email σας είναι ψεύτικα. Είναι αυτά που λέμε hoaxes, δηλαδή "απάτες".

Αν το email αναφέρει στοιχεία (και έχει και φωτογραφίες) από κάποιο παιδάκι που είναι παραπληγικό, ή πάσχει από λευχαιμία και σας ζητάει να προωθήσετε το email γιατί η τάδε εταιρία θα συνεισφέρει ένα μικρό χρηματικό ποσό για κάθε email που στέλνετε, τότε σίγουρα το email είναι πέρα για πέρα ψεύτικο.

Και επειδή το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές το ίδιο θέμα, ο λόγος που είναι ψεύτικο είναι πως (1) δεν υπάρχει απολύτως κανένας τρόπος για οποιαδήποτε εταιρία στον κόσμο να μπορεί να ελέγξει τον τίτλο ή το κείμενο των emails που αποστέλλονται και (2) και να υπήρχε τρόπος θα ήταν άκρως παράνομος.

Οπότε αν μου στείλετε κάτι και ΔΕΝ το δείτε εδώ μετά από κάποιες ώρες, μπορείτε να είστε σίγουροι πως είναι ψεύτικο. Δε θα λάβετε απάντηση από μένα. Αν θέλετε να ελέγξετε τη γνησιότητά του, μπείτε και ψάξτε στο πολύ καλό www.snopes.com

πηγή: το καταστατικό του http://epeigon.blogspot.com/

Tasos-21
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 12:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάρα πολύ καλή κίνηση! Συγχαρητήρια! Hope it helps!
Andreas_O
Honorary Member

Μέλος από: 14 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 4
Templates: 3

Περιοχή: Aθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 20:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταπληκτική προσπάθεια.

Θα το έχω υπ' όψιν μου, αν -χτυπήστε ξύλο- ,συμβεί κάτι κακό σε μένα ή φιλικό/συγγενικό πρόσωπο.

Ένα μεγάλο Μπράβο αξίζει στη διαχειριστική ομάδα. κλαπ.. κλαπ... κλαπ..

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 23:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπράβο ρε cordi! ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο παλιότερα, προσπαθούσα να το οργανώσω, σκεφτόμουν domain κ.τ.λ. αλλά για διαφόρους λόγους δεν το προχώρησα.

χαίρομε πάρα πολύ γιαυτή σου την κίνηση, πραγματικά συγχαρητήρια.

να προσθέσω πως και σε άλλο forum αν δείτε κάποια ανακοίνωση για βοήθεια καλό θα ήταν να το δημοσιεύσετε και στο blog.

τι ωραίο πράγμα να σωθεί έστω και μια ζωή από μια τέτοια απλή κίνηση!

Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 23:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν είναι δικό μου, του GeorgeIsYourMan είναι..

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2009 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό με το αίμα είναι ένα θέμα πάντα!

Εκτός του ότι πάντα κυκλοφορούν παλιές ανακοινώσεις για άτομα που δεν το χρειάζονται πια, υπάρχει ασυνεννοησία σε όλα τα επίπεδα...

Θα πρέπει να καταλάβουμε κάποτε ότι πρέπει να γραφτούμε σε κάποιον αιμοδοτικό σύλλογο, είναι ηθική υποχρέωσή μας. Όχι να θυμόμαστε την αιμοδοσία μόνο όταν έχουμε ανάγκη!

Και φυσικά να απευθυνόμαστε σε αναγνωρισμένους συλλόγους αιμοδοτών, όχι στον κάθε τυχαίο σύλλογο που μεταξύ πολιτιστικών, οικολογικών, κλπ θεμάτων, έχει βάλει και την αιμοδοσία στο καταστατικό του.
Ποιοί είναι οι αναγνωρισμένοι σύλλογοι στην περιοχή σας; Δείτε εδώ: www.posea.gr

Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2009 02:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Θα πρέπει να καταλάβουμε κάποτε ότι πρέπει να γραφτούμε σε κάποιον αιμοδοτικό σύλλογο, είναι ηθική υποχρέωσή μας. Όχι να θυμόμαστε την αιμοδοσία μόνο όταν έχουμε ανάγκη!

+e^+oo

Μέλος από: 17 Απρ 2005
Βοηθήματα: 3

Περιοχή: Somewhere between that riff and the other one.
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουν 2009 23:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συγγνώμη αλλά γιατί το "χάθηκε ένα σκυλάκι" δεν είναι επείγον? Ο σκύλος μπορεί να αποτελέσει "κύριο μέλος" μιας οικογένειας. Επίσης, με το να μένουν σκυλιά αδέσποτα(ή να τα κάνουν κάποιοι αδέσποτα) μεγαλώνει το πρόβλημα που υπάρχει κυρίως στις μεγαλουπόλεις(και για το οποίο ευθύνονται αποκλειστικά οι 'άνθρωποι').

Πολύ καλή η κίνηση πάντως

Μέλος από: 18 Απρ 2009

Περιοχή: Αθήνα.
blog cv facebook linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2009 19:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ έξυπνο! Και χρησιμο! πολύ καλή κίνηση σε παραδέχομαι, αμα κάνεις κανα μπανεράκι η μπ άτον 125x125 ευχαρίστως να σε στηρίξω, απλα ενημέρωσε με

21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2009 20:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σημασία έχει ότι αποτλεεί μια ολοκληρωμένη ιδέα με συγκεκριμένες κατευθυνσεις και αυτο το κανει μοναδικο..

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 19:57 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites