freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ο ποιο καλός browser είναι ο Internet Explorer 8...

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [33 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: browserinternet Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2009 21:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MarioSal ανέφερε:
αλλά τα άτομα που το χρησιμοποιούν.

Σε τι ακριβώς φταίμε;

Μέλος από: 10 Μαρ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουν 2009 00:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο καλύτερος?? Μεγάλη μάπα γενικά όλοι οι explorer. Ας έρθουν σε εμένα να με ρωτήσουν, που έκανα debug σε explorer και τελικά το δεν αναγνώριζε την εικόνα που είχε ανέβει σαν CMYK. Σε όλους του άλλους browser όλα δούλευαν τέλεια.

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 04:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
MarioSal ανέφερε:
αλλά τα άτομα που το χρησιμοποιούν.

Σε τι ακριβώς φταίμε;

Στο ότι το χρησιμοποιείται... Γιατί εγώ να κάτσω και να επεξεργαστώ ένα CSS file που είναι ήδη 100% valid με τα w3 standarts και να το κάνω κάπως ώστε να φαίνεται σε έναν web browser που δεν παίρνει ούτε καν 50% στο Acid test 3!?!?! 20% παίρνει ο IE8 και πολλά παίρνει! Φαντάζομαι ότι τα αποτελέσματα στις παλαιότερες εκδόσεις θα είναι χειρότερα.

try http://acid3.acidtests.org/

Αυτός ο browser κάνει κακό σε ολόκληρο το internet. Δεν μπορεί να είναι default αυτός ο browser στο δημοφιλέστερο operating system του κόσμου..
sibas
Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 07:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν διαφωνώ καθόλου May the force be with you...
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 09:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τότε φταίνε και οι χρήστες του Firefox που τον χρησιμοποιούνε, αφού όταν βγήκε το Acid Test 3, μόλις που έπιανε 51/100, στην 3.0.11 πιάνει 72/100 και στην preview release ΘΑ πιάσει 94/100 ενώ ο Opera 100% ή τους Safari / Chrome που ήδη πιάνουν 100%.
Οπότε με το σκεπτικό σας φαντάζομαι θα δουλεύετε μόνο με Opera, Chrome ή Safari;
Επαναλαμβάνω μήπως και γίνει κατανοητό. ΜΗ κοιτάτε και μη κριτικάρετε με τη δουλεύουν οι άλλοι. Κοιτάξτε τη δική σας δουλειά και χρησιμοποιείστε ότι σας βολεύει προσωπικά και νομίζετε πως σας εξυπηρετεί καλύτερα.
Το να λέτε στους άλλους με τι να δουλέψουν είναι μέγιστο άκυρο. Ελπίζω το παράδειγμα στην αρχή να σας βοήθησε να το καταλάβετε.
Καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί βοηθάει στην εξέλιξη των browsers. Και ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογών και αξιολόγησης. Δεν βοηθάει να προσπαθούμε να επιβάλουμε την άποψη μας και στους υπόλοιπους επειδή πιστεύουμε πως αυτό που χρησιμοποιούμε εμείς είναι το καλύτερο. Άλλο το να λες την γνώμη σου όπως πολύ όμορφα έκανε ο EneMe και άλλο να λες "φταίνε οι χρήστες που χρησιμοποιούνε τον Internet Explorer". Έκδοση με έκδοση βελτιώνετε και αυτός όσων αφορά τουλάχιστον τα Web standards. Κάποια στιγμή θα είναι και ο IE 100% συμβατός, αλλά κάτι μου λέει πως και τότε κάτι θα βρείτε να λέτε. Τόσα χρόνια που δουλεύαμε μόνο με ΙΕ (όσο είχε φτάσει 97-98%) δηλαδή είχαμε πρόβλημα; ΓΙΑ ΕΝΑΝ browser γράφαμε κώδικα.
Η δεν βλέπετε βελτιώσεις από τον IE6 σε ΙΕ7 και ΙΕ8; Προσωπικά ήδη βλέπω πολύ λιγότερα προβλήματα συμβατότητας πάντως.
LightForce
WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 12:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο ΙΕ8 είναι ο καλύτερος browser λέει η Microsoft link to Microsoft και οι του Μozilla λένε ότι ο ΙΕ8 είναι σαν την Μαλάρια (Ελονοσία)

Και ο Spectrum είναι καλύτερος από τον Oric, η Αmiga από τον Atari, τα Mac από τα PC, η Intel από την AMD, οι διαμάχες ανάμεσα σε εταιρείες αλλά και σε χρήστες δεν τελειώνουν ποτέ.
Αλλωστε ο ανταγωνισμός βοηθάει στην εξέλιξη όπως πολύ σωστά ανέφερε ο dimsis που είναι και παλιός computerάς.
Εμένα πάντα με διασκέδαζαν παρόμοιες κόντρες, και όταν ήμουν 10 χρονών έχω παίξει ξύλο CBM-64 vs Amstrad.
Σήμερα λίγο με απασχολεί το τι υποστηρίζει η κάθε εταιρεία, κοιτάω απλώς να κάνω την δουλειά μου με ότι νομίζω εγώ καλύτερο.
Κατά τ' άλλα κουβέντα να γίνεται.
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 13:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

LightForce ανέφερε:
... όταν ήμουν 10 χρονών έχω παίξει ξύλο CBM-64 vs Amstrad.

ααα το έκανες edit εεε?? χεχεχε ήθελα να το δω αυτό το nerd-fight.

παρέλειψες επίσης και άλλες κόντρες που δεν βγάζουν πουθενά: Win vs Linux , Linux vs BSD, WinXP vs Vista, Ubuntu vs Άλλες |337 διανομές ...(αλήθεια μετά τι άλλο? ντάξει τέλος)

αλλά έχω την αίσθηση ότι η κόντρα μεταξύ των Browsers δεν είναι σαν τις άλλες... γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πριν, πολύ σωστά, αν οριστεί η χρήση των web standards σαν μονόδρομος ας πάνε να παίξουν με τη διαχείριση μνήμης και με τη χρηστικότητα οι δημιουργοί των Browsers και ας προτείνουν τα δικά τους standards τα οποία θα μπορούσαν να περνάν από επιτροπή κατοχύρωσης και γενικής επιβολής της χρήσης τους.

δεν ξέρω αν γίνονται στο web του σήμερα αυτά τα πράγματα αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ανταγωνισμός υπάρχει και ο παράγοντας κέρδος που δημιουργεί άλλα δεδομένα.

WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 15:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

c0d3punk ανέφερε:
παρέλειψες επίσης και άλλες κόντρες που δεν βγάζουν πουθενά: Win vs Linux , Linux vs BSD, WinXP vs Vista, Ubuntu vs Άλλες |337 διανομές ...(αλήθεια μετά τι άλλο? ντάξει τέλος)

Λίγες που μου ήρθαν εκείνη την στιγμή έγραψα μόνο, αμέτρητες παράλειψα..
mariosal
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουν 2009 16:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@dimsis Εγώ απλά είπα ότι δεν πρέπει να είμαστε υποχρεωμένοι να φτιάχνουμε σελίδες για τον κάθε browser. Όλοι πρέπει να παίρνουν 100% στο στα Acid test. Μόνο ο Safari και ο Opera πάνε σύμφωνα με τα w3 standarts και εάν θες τη γνώμη μου μόνο αυτούς πρέπει να χρησιμοποιούμε.

Δεν υπάρχει θέμα κόντρας από τη στιγμή που τους συγκρίνουμε με βάση τα w3 standarts.
x-origin

Μέλος από: 24 Ιουλ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 01:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

..ανέκδοτο..θέλει δουλειά ακόμα...!

Μέλος από: 13 Σεπ 2007

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 09:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
...Επαναλαμβάνω μήπως και γίνει κατανοητό. ΜΗ κοιτάτε και μη κριτικάρετε με τη δουλεύουν οι άλλοι. Κοιτάξτε τη δική σας δουλειά και χρησιμοποιείστε ότι σας βολεύει προσωπικά και νομίζετε πως σας εξυπηρετεί καλύτερα.
Το να λέτε στους άλλους με τι να δουλέψουν είναι μέγιστο άκυρο.....
++++ Κάτι παρόμοιο γινόταν επί εποχής DOS με τους Επεξεργαστές Κειμένου.
Κι οι χρήστες είχαν καταλήξει στο ότι: "Ο καλύτερος κειμενογράφος είναι αυτός που ξέρεις καλύτερα, και σε βολεύει περισσότερο!! "
Προσωπικά δούλευα 'σαν παλαβός' με τον WORDSTAR 2000, χωρίς κ'άν να γνωρίζω την ύπαρξη κάποιου Microsoft Word Καλό ε! Καλό ε!
Είχα μάθει τον WORDSTAR 2000 σαν την τσέπη μου! Είχα βγάλει ένα σωρό κείμενα από αυτόν! Ποιός ο λόγος ν'αλλάξω σε κάτι -τελείως- άγνωστο, που ίσως έκανε -απλώς- τα ίδια Let me think... I have a question...

Μέλος από: 24 Ιουν 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 11:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

O firefox στο PC μου είναι το λειτουργικό μου σύστημα(με τα addons...) Τα κάνω όλα... ακόμη και ορθογράφο έχω! ο IE δεν καταφέρνει κάτι τέτοιο ακόμη...

Μέλος από: 24 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Templates: 5

Περιοχή: 7ος Ουρανός
blog deviantART flickr facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 12:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

MarioSal ανέφερε:
Δεν μπορεί να είναι default αυτός ο browser στο δημοφιλέστερο operating system του κόσμου..

Δεν θα είναι για πολύ.

http://www.log.gr/read.cfm?id=4119

Προβλέπω τρελό γέλιο

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 12:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το έχω δει και εγώ... Μα καλά εάν δεν έχει κάποιον web browser πώς θα μπορούμε να κατεβάσουμε κάποιον άλλο;
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 13:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λογικά θα περιέχει κάποιον browser στο dvd / cd των windows link to windows για να τον εγκαταστήσεις. Απλώς δεν θα είναι προεγκατεστημένος. Αλλιώς κάνε εγκατάσταση όποιον θέλεις από δικό σου cd / dvd / usb stick / folder / external disk κλπ κλπ

Όσο για τα addons του Firefox ένα θα πω...
Επί ΧΡΟΝΙΑ ολόκληρα κοροιδεύανε και θάβανε τον IE για τα plugins του. Οι παλιοί θα το θυμούνται, ίσως να θυμούνται και την κλασική αστεία εικόνα με όλα τα plugins και εργαλειομπάρες enabled που δεν άφηναν καθόλου χώρο εργασίας...
Τώρα έχω δει πάρα πολύ κόσμο να λέει ότι προτιμάει τον Firefox καθαρά λόγο τον Addons... (χωρίς να έχω πετύχει αντίστοιχη σάτυρα για τον FX)

Ο νοών νοείτω...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [33 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
O Internet Explorer δεν πεθαίνει αλλά ο Spartan είναι εδώ! 1 cordis 09 Ιαν 2015 19:32
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:33 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites