freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

προβλημα με την αναλυση εικονας

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [15 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΕικόναανάλυσηΒιντεοκάμερα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
pulsar30

Μέλος από: 24 Ιουν 2009

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 20:31    Θέμα: προβλημα με την αναλυση εικονας
Περιγραφή θέματος: η εικονα απο τα βιντεοκαμερα μεχρι το vcd αλλαζει δραματικα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω ένα μεγάλο για μένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το λύσω ToolTimes at work
Έχω μια κάμερα με χαμηλή ανάλυση αλλά με σκληρό δίσκο ως μέσων εγγραφής
Όταν συνδέω την κάμερα με την τηλεόραση μου έχω σχετικά καλή εικόνα
από τη στιγμή όμως που κάνω επεξεργασία και περνάω το βίντεο σε vcd η ανάλυση χειροτερεύει σε τέτοιο βαθμό που απελπίζομαι δεν ξέρω αν φταίει το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ(windows movie maker) η κάτι άλλο υπαρχει τροπος να βελτιωσω την εικονα μετα την επεξεργασια?? αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει
veriotis
Graphics Moderator

Μέλος από: 22 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 48

Περιοχή: Βέροια
View users profile Send email to user Visit posters website
deviantART facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 21:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vcd 1150 kbit/sec MPEG-1
352 x 288 pixels

s-vcd max 2600 kbit/sec MPEG-2 (Audio + Video bitrate max bitrate is 2778 kbit/s).
480 x 576 pixels (CVD 352x576)

dvd Up to 9.8 Mbps* (9800 kbps*) MPEG2 video
Up to 1.856 Mbps (1856 kbps) MPEG1 video
720 x 576 pixels MPEG2 (Called Full-D1)
704 x 576 pixels MPEG2
352 x 576 pixels MPEG2 (Called Half-D1, same as the CVD Standard)
352 x 288 pixels MPEG2
352 x 288 pixels MPEG1 (Same as the VCD Standard)
25 fps*
16:9 Anamorphic (only supported by 720x576)

ποιος ο λόγος να το κάνεις vcd ??
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 24 Ιουν 2009 23:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο windows link to windows movie maker με τι ρυθμίσεις το αποθηκεύεις;

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2009 22:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

veriotis ανέφερε:
vcd 1150 kbit/sec MPEG-1
352 x 288 pixels

s-vcd max 2600 kbit/sec MPEG-2 (Audio + Video bitrate max bitrate is 2778 kbit/s).
480 x 576 pixels (CVD 352x576)

dvd Up to 9.8 Mbps* (9800 kbps*) MPEG2 video
Up to 1.856 Mbps (1856 kbps) MPEG1 video
720 x 576 pixels MPEG2 (Called Full-D1)
704 x 576 pixels MPEG2
352 x 576 pixels MPEG2 (Called Half-D1, same as the CVD Standard)
352 x 288 pixels MPEG2
352 x 288 pixels MPEG1 (Same as the VCD Standard)
25 fps*
16:9 Anamorphic (only supported by 720x576)

ποιος ο λόγος να το κάνεις vcd ??

οτι ειμαι ασχετη και αρχαρια ?
και γι αυτο αν μπορεις να μου δοσεις τα φωτα σου για το πωσ θα μπορεσω να καταφερω να κανω ολα αυτα που λες παραπανο θα σου ημουν ευγνωμων η ακομα κι αν υπαρχει καποια σελιδα που να κανει αναλυτικα μαθηματα για αυτα να διαβασω να βρω το φως μου δεκτον
ευχαριστω παντως οπως και να χει
pulsar30

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2009 22:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Στο windows movie maker με τι ρυθμίσεις το αποθηκεύεις;

για να πω την αληθεια ειχα πειρακσει λιγο τισ ρυθμισεισ του αλλα εκανα επαναφορα αλλα παλι τα ιδια το αποτελεσμα καλη εικονα στο πψ οταν αρχικα περναω το βιντεο και το αναπαραγω και μετα την επεξεργασια θολη εικονα
υπαρχει κατι που θα πρεπει να ειναι διαφορετικο ?
αα δοκιμασα και αποθηκευση με 2-3 διαφορετικες επιλογες αλλα τελικα με καμια δεν ειχε αποτελεσμα ουτε η απευθειας σε cd ουτε μετα απο αποθυκευση στον υπολογιστη και μεταφορα μεσα nero σε cd
pulsar30

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2009 23:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

συγνωμη για τα ελληνικα μου αλλα βλεπετε 5-6 χρονια τωρα με φαγαν τα greeklish λες και δεν εχουμε γλωσσα
ειπα ομως να σεβαστω τουσ κανονες του site κι ας τα κανω μανταρα που και μου με κανα ακαταλαβιστικο
viewer

Μέλος από: 22 Ιουν 2009
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουν 2009 02:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pulsar30
Ο veriotis ανέφερε της αναλύσεις για να δείτε οτι το vcd που πάτε να κάνετε είναι προφανώς χαμηλότερης ποιότητας απο το DVD
Με το windows movie maker δεν θα σας συμβούλευα να ασχοληθείτε...

Πείτε μας τι καμερα έχετε πρώτα!
pulsar30

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιουν 2009 00:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η camera ειναι η sony link to sony dcr-sr 35
ειναι χαμηλης αναλυσης αλλα και η προιγουμενη που ειχα
ηταν μια sony με κασετουλα 5mm απο αυτη βρηκα τροπο να περναω τησ κασετεσ στο pc μεσω του wmm και να τις επεξεργαζομαι
το αποτελεσμα δεν ηταν κακο
το προβλημα μου με το dvd που λεει ο φιλος παραπανω ειναι οτι συνηθως για να γραψω τα επεξεργασμενα βιντεο χρισιμοποιο το nero6 και προφανως η μορφη που μου βγενει απο την αποθηκευση των βιντεο ειναι τετοια που δεν την δεχετε το dvd για ενγραφη
σας μπερδεψα ???? ελπιζω οχι
σας ευχαριστω παντως και μονο που ασχοληστε με το θεμα μου
viewer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουν 2009 19:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H camera sas γράφει video se MPEG2 eno audio - ac3.
Τι είδους επεξεργασία θέλετε; κόβετε, προσθέτετε εφφέ;
Υπάρχουν τρόποι -
    η κανετε μετατροπή πρώτα (SUPER © - free) ke to pate se kapoio Video Editing Software
    η to pate se Software pou anigi afta ta arxeia (ap oti xero - Sony Vegas, TMPGEnc...)
    η to vazete sto SUPER © - HORIS EPEXERGASIA - ke kanete convert se VOB (gia DVD)
pulsar30

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουν 2009 02:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν καταρχάς να σε ευχαριστήσω και μόνο που σχόλησε με το ζήτημα μου
να σου εξηγήσω τη διαδικασία που ακολουθώ και μάλλον κάπου την στραβώνω εγώ η ίδια
Αρχικά περνώ το βίντεο που έχω τραβήξει από την cam στο pc μετά λόγω του ότι το windows link to windows movie makes δεν δείχνει εικόνα αλλά το μόνο που ακούγεται από τα αρχεία είναι ο ήχος τα μετατρέπω με ένα προγραματακι που έχω από MPEG Video Format σε Windows Media Video File από κει και πέρα περνώ μέσα φωτός μουσική και βεβαία μοντάρω τα κομμάτια από το βίντεο και βγάζω τα περιττά από μέσα
Κατόπι όταν έχω το αποτέλεσμα που θέλω κάνω αποθήκευση στο pc κι από κει με nero τα στέλνω σε cd
Το ζήτημα μου βεβαία είναι ότι στο τέλος το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό ως προς το περιεχόμενο αλλά όχι ως προς την ποιότητα
Άσε που δοκίμασα να το στείλω σε DVD και τελικά δεν τα κατάφερα γιατί μάλλον ήταν διαφορετικής μορφής από ότι αυτή που δέχεται το DVD
Καλά έχω την εντύπωση πως γελάτε οι ποιο πολύ με την ασχετοσύνη μου αλλά ακολουθώ το ρητό γηράσκω αεί διδασκόμενος
Αν μπορούσες να μου προτείνεις ένα καλό αλλά όχι ιδιαιτέρα ακριβό και βαρύ πρόγραμμα που όμως να έχει κι έναν οδηγό (βιβλίο) για να μπορέσω να βγάλω άκρη θα με έκανες πολύ ευτυχισμένη μετά από τόση ταλαιπωρία ευχαριστώ
viewer

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουν 2009 05:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέχασα το Pinnacle Studio
Δεν είμαι σίγουρος αλλά θαρρώ μπορεί να τα καταφέρει.
veriotis
Graphics Moderator

Μέλος από: 22 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 48

Περιοχή: Βέροια
View users profile Send email to user Visit posters website
deviantART facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουν 2009 06:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

νομίζω πώς αυτό ψάχνεις
http://dvd.stuff.gr/guides.php
pulsar30

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 29 Ιουν 2009 18:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πω πω καλα χαθηκα μεσα στις πληροφοριες σας ευχαριστω που ασχοληθικατε
ελπιζω να μπορεσω να γεμισω το κεφαλι μου με ολα αυτα και να βγαλω το αποτελεσμα που θελω
αν αντιμετωπισω καποιο προβλημα επανερχομαι χιιιχχιχιχι
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουν 2009 13:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έεεεεεεεεεεε! Ψιτττττ
όχι μόνο
pulsar30 ανέφερε:
αλλά και αν/και όταν λειτουργήσει κάποιο από αυτά!!!!! Γενικά σε περιμένουμε να μας πεις τι έγινε!! Όλοι μας μαθαίνουμε

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουν 2009 18:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DGeorge ανέφερε:
Έεεεεεεεεεεε! Ψιτττττ
όχι μόνο
pulsar30 ανέφερε:
αλλά και αν/και όταν λειτουργήσει κάποιο από αυτά!!!!! Γενικά σε περιμένουμε να μας πεις τι έγινε!! Όλοι μας μαθαίνουμε

πιστεψε με εχει γινει απο τα αγαπημενα μου σιτε και θα εξακολουθισει να ειναι ειμαι ανθρωπος που μου αρεσει να μαθαινω και εδω μεσα εχω να μαθω παρα πολλα η δικα σε θεματα μου με ενδιαφερουν
ασε που μπορει να σας κουφανω και λιγακι με τις αποριες μου εχει τοσο πολλους ηδικους ορους που μαλλον τωρα θα αρχισω να λυνω αποριες
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [15 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
αναλυση 4K και τροποι προβολης 8 devilfw 24 Φεβ 2015 18:40
devilfw Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites