freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

VDSL από τον ΟΤΕ που "τρίζει τα δόντια" στους εναλλακτικούς

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [30 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΟΤΕδοντια Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
paink1ller

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2009 17:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χμ.. Ναι δικιο πρεπει να εχετε. Δυσκολο να καταφερει κατι καλο ο ΟΤΕ με το vdsl.

Μέλος από: 24 Ιουν 2009

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2009 16:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα αναρωτιστε βεβαια ως προς τι τα γελια I have a question... I have a question...
μαλλον πρεπει να σας ενημερωσω πως καποιοι απο μας ζουν ακομα στο μεσαιωνα της τεχνολογιας κι ολα αυτα μας ακουγοντε σαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας
ειμαι λοιπον ενα απο τα πολλα ατομα στην ελλαδα που μπαινω στο ιντερνετ μεσω dial up συνδεσης αργες ταχυτητες και αστονομικα ποσα λογαριασμου στον οτε
και πιστευω οτι δεν ειμαι η μοναδικη ToolTimes at work
αντε λοιπον με το καλο να σας ερθει η νεα τεχνολογια και μεις να παρακαλαμε για μια dsl 1mpps αντε ας ειναι και 512 σε σχεση με τα εικονικα 52 που σερνομαι τωρα δεν θα με βλαψει καθολου
CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2009 17:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ποια περιοχή είσαι;

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2009 02:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

BA Λημνο
στα 10 κμ απο μενα εχει dsl εδω που ειμαι ουτε 3G δεν εχει για να πω πως θα βολευτω με dsm αστα μαυρα χαλια
αιωνιο ελληνικο κρατος
γραμενουσ κανονικα μας εχει εμας στις απομακρυσμενες περιοχες ToolTimes at work
paink1ller

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2009 10:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μαζευτειτε και στηστε ενα long range wifi να βολευτειτε pulsar30.

Μέλος από: 06 Νοε 1999

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουλ 2009 10:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δες και δορυφορικό ιντερνετ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2951883

View users profile
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2009 02:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CyberCr33p το δορυφορικο το κοιταξα
προσ το παρον ειναι ακριβουτσικο για την τσεπη μου
οσο γι αυτο που προτυνει ο paink1ller
δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα θα το κοιταξω μπορει να αξιζει
paink1ller

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2009 03:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Bαζει καποιος που ειναι κοντα στο dslam dsl και εσυ συνδεεσε ασυρματα απο το σπιτι σου στο δικο του σπιτι και μπαινεις στο ιντερνετ απο την adsl του.

10km ειναι αρκετα παντως. Πανω απο 1500Ε θα κοστισει ο εξοπλισμος και λογικα θα πιασεις 6-12Mbit give or take στο wifi. Θα πρεπει να μην υπαρχουν και εμποδια(σπιτια, βλαστηση, βουνα κτλ) μεταξυ των 2 συνδεσεων.
Καλα ειναι να μαζευτειτε 4-5 ατομα ωστε να μοιραστειτε τα εξοδα και την συνδεση. Απο το να μπαινεις με modem ακομη και 1-2mbit ο καθενας να εχετε μια χαρα ειναι

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2009 09:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
10km ειναι αρκετα παντως. Πανω απο 1500Ε θα κοστισει ο εξοπλισμος και λογικα θα πιασεις 6-12Mbit give or take στο wifi. Θα πρεπει να μην υπαρχουν και εμποδια(σπιτια, βλαστηση, βουνα κτλ) μεταξυ των 2 συνδεσεων.

Routerboard ή άλλη αντιστοιχη συσκευή 65-70ευρώ Χ 2 = 140
CM9 ή άλλη αντίστοιχη (πχ CM6) 35-40ευρώ Χ2 = 80
Pigtail ufl -> Ntype female 5ευρώ Χ2 = 10
Καλώδιο LMR-400 1μέτρο Ntype male-male 15ευρώ Χ2 = 30
Κουτί εξωτερικού χώρου για το routerboard 40ευρώ Χ2 = 80
Feeder 5GHz 40ευρώ Χ2 = 80
Δορυφορικό πιάτο διαμέτρου 80cm 15-20ευρώ Χ2 = 40
Βάση στήριξης πιάτου και λοιπά εξαρτήματα στήριξης από μαγαζί με δορυφορικά 20-30ευρώ Χ2 = 60

Σύνολο: 520ευρώ με εξοπλισμό και για τις 2 πλευρές της ζεύξης και με μάξιμουμ ταχύτητες (δεδομένου ότι πρόκειται για νησί και ο θόρυβος στους 5ghz είναι πρακτικά ανύπαρκτος) με 5ghz turbo & Nstreme & Compression 50-60mbit χαλαρά.
Αν χρησιμοποιηθούν μεγαλύτερα πιάτα (1μέτρο, 1.20μ) τότε μπορεί να βγάλει και 70mbit.

Τα 10km είναι ασήμαντο νούμερο
Διατηρώ λινκς από 10km έως 16km εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα

Βασική προυπόθεση η οπτική επαφή και καλή fresnel zone.

Πληροφορίες για εξοπλισμό:
www.linkshop.gr
www.priveshop.gr
www.aerial.net

Οποιοδήποτε άλλο μαγαζί στην Ελλάδα το πιο πιθανό είναι να σας πουλήσει κάτι το οποίο δεν κάνει για wifi links εξωτερικού χώρου.
Οπότε αποφύγετε σουπερ μάρκετ τύπου Πλαίσιο και Eshop για τα συγκεκριμένα πράγματα.

Η παραπάνω σύνθεση που αναφέρω λειτουργεί απροβλημάτιστα και άψογα (και από πλευράς απόδοσης και από πλευράς σταθερότητας) χρόνια τώρα στο AWMN ( www.awmn.net ) και αν υπάρχει οπτική επαφή τα αποτελέσματα είναι εγγυημένα

Λύσεις για την διάδωση της ευρυζωνικότητας υπάρχουν και το AWMN είναι μεγάλο παράδειγμα καθώς όταν ξεκίνησε το δίκτυο μας, η ευρυζωνικότητα στην Αθήνα ήταν επιπέδου Λίμνου ToolTimes at work

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2009 11:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστοοος! Δεν το ειχα ψαξει για 5Ghz..

Chaos γνωριζεις αν στην Ελλαδα υπαρχει καποιος νομικος περιορισμος στην δυναμη του σηματος στα 2.4Ghz ?

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Ιουλ 2009 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι.

100mW ήτοι 20dBm EIRP.

Για τα 5GHz δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω είναι 30dBm EIRP.

Αν ενδιαφέρεται κανείς για τον ακριβή νόμο έχω το PDF της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως που αναφέρει επακριβώς την νομοθεσία σχετικά με τα WiFi και το νομικό πλαίσιο για εξωτερικά λινκς (σε επίπεδο RF αλλά και σε επίπεδο στησίματος στην ταράτσα).

Μέλος από: 24 Μαη 2005
Περιοχή: Utopia
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Αυγ 2009 21:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μέχρι ... 30,50 κτλ mbit δηλαδή ε? Ε ΜΕΧΡΙ να γίνει αυτό και ΜΕΧΡΙ να μην υπάρχουν προβλήματα πιστεύω έχουμε καιρό ακόμα...

Μέλος από: 02 Ιουν 2008
Περιοχή: Mesa sto mualo sou
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Σεπ 2009 14:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αντε να δουμε τι θα ισχύει!
orisonline

Μέλος από: 10 Φεβ 2004
Περιοχή: Thessalonikh
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 19:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Ναι.

100mW ήτοι 20dBm EIRP.

Για τα 5GHz δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω είναι 30dBm EIRP.

Αν ενδιαφέρεται κανείς για τον ακριβή νόμο έχω το PDF της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως που αναφέρει επακριβώς την νομοθεσία σχετικά με τα WiFi και το νομικό πλαίσιο για εξωτερικά λινκς (σε επίπεδο RF αλλά και σε επίπεδο στησίματος στην ταράτσα).

@paink1ller: παραπληροφόρηση
@Cha0s: Υπερβολικό... γιατι να βάλει routerboard να βρει κάποιον ποιος ξέρει απο που να σεττάρει το μικροτικ να μπλέξει με πιάτα feeders και στοχευσεις, και πόσο μάλλον στη Λίμνο που τα 5GHz αν δε κάνω λάθος λόγω του στρατιωτικού αεροδρομίου που υπάρχει σίγουρα θα χρησιμοποιούνται απο τον στρατό, (για αναλογική διαμόρφωση μιλάω) και θα καταστρέψουν τις ελπίδες για οποιοδήποτε δίκτυο.
High gain grid στα 2.4 θα έλεγα εγώ, με 25-30 ευρώ απο aerial (αυτη τη στιγμή δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα η συγκεκριμένη) και απο ενα bullet στα 30 ευρώ σύνολο 120 ευρώ με τα καλώδια και τα PoE 150 ευρώ... Απλά θα εκπέμπει λίγο πάνω απο το όριο (100 φορές παραπάνω ) αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό, απο τη στιγμή που δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος, και υπάρχει και μια σχετική κατευθυντικότητα... τζαμπα δίνεις τα λεφτά σου στον ΟΤΕ κοπελιά...
Ξέχασα να αναφέρω ότι στα 10km η απώλειες του σηματος είναι 120db οπότε με 2 κεραιούλες 24dBi και trasmit power 20dBm και με θεωρητικά μηδενικές απώλειες καλωδίων λόγω εξοπλισμού η απολαβή ειναι -52dbm και το μηχανάκη κλειδώνει ακόμα και κάτω απο -90, οπότε και με ενδεχόμενες απώλειες να φτάσει -60- -70 με κακές καιρικές συνθήκες, το λινκ θα είναι μια χαρά, χωρίς ανάγκη για ακριβότερο εξοπλισμό. Το μόνο κακό είναι οτι θα σε πιάνουν και στη Καβάλα
Cha0s btw, καλα κατάλαβα οτι εισαι αυτός απο το awmn, πάντα θαύμαζα τα services σου, αν και είμαι απο θεσσαλονικη/χαλκιδικη...

Η τελευταία σας επίσκεψη ήταν στις 20 Ιουλ 2004 14:21
Ημουν 2α γυμνασίου!
Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2009 09:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ ακριβώς πάνω από στρατιωτική αεροπορική βάση διατηρούσα τον κόμβο μου και πέρναγα ακριβώς από πάνω της 3-4 links στα 5ghz 1 χρόνο πριν νομιμοποιηθούν στην Ελλάδα.
Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα παρεμβολών.

Το ότι η συχνότητα ήταν του στρατού πριν την οδηγία της ΕΕ για άνοιγμα προς όλους, δεν σημαίνει ότι θα περάσουν ευαίσθητα δεδομένα του στρατού από μία συχνότητα που η κυρά μαρία της γειτονιάς μπορεί να πάει να πάρει ένα AP από το plaisio και να ΄παίξει'.
Απόσο ξέρω δεν την χρησιμοποιούσε αυτή τη συχνότητα έτσι και αλλιώς ο στρατός.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα 2.4GHz που έχει πήξει ο τόπος με τα wireless routers της κακιάς ώρας θα αποδώσουν καλύτερα απότι ένα λινκ 5ghz.
Ειδικά στα 10km απόσταση.

Σχετικά με το όριο εκπομπής κάνεις λάθος ότι δεν υπάρχει έλεγχος.
Με έχουν ελέγξει κανονικότατα από την ΕΕΤΤ το 2006.
Η φιλοσοφία είναι να έχεις τεράστιες κεραίες για να έχεις μεγάλη απολαβή σήματος και ελάχιστη ισχύ εκπομπής. Κάτι σαν οικολογική συνείδηση.
Εκπέμπουμε σωστά, για να χωρέσουμε όλοι στην μπάντα.

Ναι από το awmn είμαι. Thanks man

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Amanda από την Ελλάδα ανάμεσα στις ομάδες που θα διαγωνιστούν στους Τελικούς Imagine Cup 0 cordis 07 Ιουλ 2016 13:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το Netflix κλείνει την πρόσβαση στους Proxy Users που παρακάμπτουν τους περιορισμούς χώρας 2 cordis 16 Ιαν 2016 13:35
andreaslll Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Απαραίτητο το tag < blink > στους τίτλους για καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης. 5 cordis 02 Απρ 2015 20:51
gi0rg0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα μέτωπα στους ISPs στην μάχη κατά της πειρατείας σε Καναδά και Αυστραλία. 1 cordis 07 Ιαν 2015 13:09
Cha0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 14:24 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites