freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Θα γίνει η τηλεφωνία του ΟΤΕ χωρίς πάγιο;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [17 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΟΤΕτηλεφωνια Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2009 12:22    Θέμα: Θα γίνει η τηλεφωνία του ΟΤΕ χωρίς πάγιο; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όλοι οι εναλλακτικοί προσφέρουν χωρίς πάγιο, γιατί όχι και ο ΟΤΕ;

Νομίζω ότι οι Γερμανοί πρέπει να τα έχουν πάρει στο κρανίο με την κατάσταση, και τον σφιχτό έλεγχο της ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ. Πρέπει να έχουν αρχίσει να προσπαθούν με όλα τα μέσα και τις δυνάμεις τους να καταφέρουν να περάσουν ανταγωνιστικό πακετάκι, χωρίς πάγιο.

Αισθάνθηκα πολύ ζέστη στο μέγαρο του ΟΤΕ, ειδικά στους ορόφους των στελεχών. Φαντάζομαι ότι είναι από τον πυρετό που φέρνει η πίεση που δέχονται, για να πετύχουν κάποια πράγματα παραπάνω απ' ότι είναι συνηθισμένοι να καταφέρνουν. Και δυστυχώς, όσο κι αν ανάψεις κλιματιστικό, αυτή η ζέστη δε φεύγει...

acerbitch

Μέλος από: 02 Φεβ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2009 12:45    Θέμα: Θα γίνει η τηλεφωνία του ΟΤΕ χωρίς πάγιο; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο ΟΤΕ εδώ και πολύ καιρό βγάζει τα μάτια του μόνος του. Με τις στρατηγικές που έχει ακολουθήσει μέχρι τώρα δείχνει οτι είναι εκτός τόπου και χρόνου, οτι δεν κάνει έρευνα της αγοράς, οτι κοροϊδεύει τους απλούς χρήστες των τηλεπικοινωνιών και Internet εφόσον σε ενημερωτικό του φυλλάδιο για broadband δεν αναφέρει πουθενά το πάγιο.

Όταν τηλεφώνησα στο αρμόδιο τμήμα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε θεώρησε αυτονόητο οτι η τιμή του φυλλαδίου είναι αυτή χωρίς πάγιο, και του έκανε εντύπωση οταν του είπα γιατί δεν το αναφέρετε ΠΟΥΘΕΝΑ!

Τι να λέμε τώρα, ποιότητα υπηρεσιών φυσικά έχει αλλά σαν σοβαρή εταιρία δεν λειτουργεί!
Και φυσικό είναι οι Γερμανοί να τα έχουν πάρει άγρια...
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2009 16:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μακάρι... εδώ και χρόνια το φωνάζω για τα πάγια και να θέλουν να το κάνουν και να μην τους αφήνει η ΕΕΤΤ; Κάτι τέτοια είναι που απεχθάνομαι με την δήθεν προστασία του ανταγωνισμού...
Ας ελπίσουμε να δούμε μειώσεις έστω και από χειμώνα.
Simosmme

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2009 23:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδιά πριν βιαστούμε να κατακρίνουμε τον ΟΤΕ ας δούμε τους περιορισμούς της ΕΕΤΤ.

Σκεφτείτε μόνο πόσα λεφτά έχασε από τους εναλλακτικούς που χρεοκόπησαν ελέω Επιτροπής.

Επίσης διαβάστε για τις προσφορές που έχει υποβάλλει στην επιτροπή και δεν πήραν ποτέ έγκριση.

Για μένα θα έπρεπε να απελευθερωθεί ο ΟΤΕ και να δημιουργηθούν 2-3 μεγάλες εταιρείες (όπως στην κινητή) που να έχουν σοβαρές υπηρεσίες και αξιοπιστία.

Όσο για το πάγιο συμφωνώ, αλλά ποιος θα συντηρεί το δίκτυο μετά και με τι λεφτά;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2009 00:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι όπως έγινε η φάση με τους εναλλακτικούς από πλευράς αξιοπιστίας τουλάχιστον - μη κρίνοντας αν φταίνε οι ίδιοι ή τους "μπουκοτάρει" ο ΟΤΕ όπως λένε συχνά πυκνά - δεν νομίζω να έμειναν και πολλοί που τον κατακρίνουν τον ΟΤΕ τουλάχιστον από πλευράς ποιότητας υπηρεσιών και εξυπηρέτησης πελατών συγκριτικά με τους υπόλοιπους. Τις τιμές του είναι που θέλω να κατεβάσει στα μισά για να αισθάνομαι πως είναι δίκαιο το ποσό που πληρώνω για αυτά που λαμβάνω.

Οι άλλοι που σκάψανε αλλά δεν έχουν πάγιο πως θα το συντηρούν το δίκτυο ;
Αν και είναι και ψιλοαπάτη έτσι όπως τα λένε και οι εναλλακτικοί που δεν έχουν πάγιο, γιατί με έχουν πάρει από hol και forthnet σπίτι τηλέφωνο για να με πείσουν να αλλάξω τον ΟΤΕ και από τις τιμές που μου λέγανε - αυτές τις χωρίς πάγιο - τελικά άντε να βγαίνει 10-20 ευρώ συνολικά παρακάτω το δίμηνο από ΟΤΕ. Δεν το ρισκάρω με όσα ακούω και έχω δοκιμάσει ήδη στην πόλη μου και HOL και Forthnet παλιότερα, όπως και φιλαράκια μου από την πόλη μου έχουν εξιστορήσει τις περιπέτειες τους... Αλλά πιστεύω πως τα 80 Ευρώ που δίνω το δίμηνο για το πάγιο της ISDN + το πάγιο της ADSL είναι υπερβολικά. Αν μπορούν ας μου κόψουν το σταθερό τηλέφωνο και την ISDN και ας μου δώσουν ADSL. Αφού δεν μπορούν ας μη με διπλοχρεώνουν με πάγια. Αυτό είναι που επαναλαμβάνω καιρό αλλά ακόμα και η απάντηση του ΟΤΕ άλλα αντί άλλων έγραφε … Η συνδρομή που βγαίνει γύρω στα 10 ευρώ για την 8άρα όπως αναβαθμίστηκε θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλή τιμή.
cordis

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2009 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτό είπαμε ότι έγινε και κατάφερε ο ΟΤΕ να 'περάσει' πακετάκι χωρίς πάγιο...

τώρα έχουν αρχίσει και ρέουν νέες πληροφορίες που τις διασταυρώνουμε... για να δούμε... αύριο, μεθαύριο ίσως να έχουμε νέα αποκλειστικότητα από το μέγαρο του ΟΤΕ. Πάντα για καλό μας!

Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2009 19:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι θα προσφέρει σε λίγο καιρό μέσω αντίστοιχης υπηρεσίας VOIP τηλεφωνίας. Προς το παρών είναι σε δοκιμαστικό στάδιο από λίγους χρήστες. Για παράδειγμα το φάσμα για Αθήνα θα είναι 214-4ΧΧΧΧΧΧ.
cordis

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2009 22:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Panagioths ανέφερε:
Ναι θα προσφέρει σε λίγο καιρό μέσω αντίστοιχης υπηρεσίας VOIP τηλεφωνίας. Προς το παρών είναι σε δοκιμαστικό στάδιο από λίγους χρήστες. Για παράδειγμα το φάσμα για Αθήνα θα είναι 214-4ΧΧΧΧΧΧ.

VOIp προσφέρουν εδώ και 4 χρόνια μέσω θυγατρικής otenet που επαναγόρασαν μετά

Panagioths

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2009 22:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Την voicenet λες;
Αυτή προαπαιτούσε να έχεις ήδη τηλεφωνική γραμμή οτέ για να καλέσεις μέσω της γραμμής και να χρεωθεί η κάρτα σου (smile&web έλεγαν την κάρτα νομίζω).
cordis

ΜήνυμαΣτις: 27 Σεπ 2009 22:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εκτός από τις κάρτες διέθετε και ολοκληρωμένες υπηρεσίας Voip προς εταιρικούς πελάτες.

anyway.. δε μιλάω πάντως για αυτό.

Panagioths

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 11:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι ούτε γιαυτό μιλάω εγώ. Αυτό που θα έρθει είναι ένα πακέτο που θα σου δίνει μόνο το ζευγάρι χαλκού το οποίο θα έχει ενεργή μια οτέ adsl και τηλεφωνία VOIP οπότε θα έρχεται πιο φθηνά το πάγιο και λογικά πιο φθηνά οι εξερχόμενες κλήσεις. Έχει εκχωρηθεί και αριθμοδοτικό φάσμα ξεχωριστό και αυτό τον καιρό κάνουν δοκιμές εσωτερικά του οτέ.
Δεν ξέρω εαν θα μπορείς να αγοράσεις την υπηρεσία χωρίς γραμμή adsl και να τη χρησιμοποιήσεις με δικό σου ίντερνετ.
21century

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 16:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θυμιζω οτι εχουμε γραψει για το θεμα και το προτεινα στην δημοσια διαβουλευση για τους τηλεπικοινωνιακους παροχους, καποια στιγμη θα το κανει υπο την πιεση των εξελιξεων ,αφου το παγιο απλα ειναι πρακτικη τυπου νταβατζη...

Μέλος από: 09 Απρ 2005

ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 20:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ έχω άλλη ερώτηση. Θα βγάλει η cosmote unlimited πακετάκια αντίστοιχα της vodafone?
Αν βγάλει, κάντε κάτι παραπάνω ρε παιδιά, δώστε και 100mb ίντερνετ στο λαό με λίγα ευρώ να τελειώνουμε!

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
cordis

ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 21:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

21century ανέφερε:
Θυμιζω οτι εχουμε γραψει για το θεμα και το προτεινα στην δημοσια διαβουλευση για τους τηλεπικοινωνιακους παροχους, καποια στιγμη θα το κανει υπο την πιεση των εξελιξεων ,αφου το παγιο απλα ειναι πρακτικη τυπου νταβατζη...

έχει βγάλει πακέτα χωρίς πάγιο...
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=44424

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 29 Σεπ 2009 08:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτά το πακέτα που έβγαλαν Γιάννη αν κατάλαβα καλά, απλώς σου δίνουν κάποιον στάνταρτ χρόνο ομιλίας προς κινητά και σταθερά το μήνα και η τελική τιμή απλώς περιλαμβάνει και το πάγιο της PSTN ή της ISDN.
Πακέτο που να συμπεριλαμβάνει μέσα εκτός του παγίου της γραμμής και το πάγιο της ADSL και μια συνδρομή για το διαδίκτυο π.χ. 8mbps ακόμα, δεν έχει βγει.
Δηλαδή ένα πακέτο ΟΤΕ + ΟΤΕΝΕΤ με ένα πάγιο να δούμε πότε θα βγάλουν. Ας είναι και διαφορετικές ιδιωτικές εταιρείες (θεωρητικά), ας βγάλουν κάτι σε στυλ συνεργασίας των δυο εταιρειών και μιας ενιαίας προσφοράς.

Εγώ που δεν έχω πολλά τηλεφωνήματα το μήνα από το σταθερό τι κερδίζω από την προσφορά των «Σταθερά 180» και «Σταθερά + Κινητά 300»;
Πες ότι κάνω το Σταθερά 180, σπίτι έχω ISDN γραμμή, οπότε καλούμε να πληρώνω 24,90 € το μήνα. Άλλα 25-30 € το μήνα θα πρέπει να δίνω στην ΟΤΕΝΕΤ για το πάγιο της ASDSL και την συνδρομή (8mbps), οπότε το σύνολο τον μήνα βγαίνει 50-55 €, δηλαδή ο διμηνιαίος λογαριασμός θα έρχεται περίπου 110 € . Τόσα και λιγότερα πληρώνω και τώρα. Αυτά τα πακέτα είναι καλά για αυτούς που χρησιμοποιούν τα σταθερά πολλές ώρες το μήνα και θέλουν μια fix χρέωση για Χ ώρες.
Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά;
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [17 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 16:29 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites