freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αντισεισμική εφεύρεση του seismic Σχόλια-συνεργασία

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Σας παρουσιάζω την σελίδα μου
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 8 [111 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seismicιστοσελίδα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
seismic

Μέλος από: 10 Αυγ 2009
Περιοχή: Ios Κυκλάδες
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Αυγ 2009 22:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο ΣΚΆΙ δημοσιεύει εφευρέσεις τών Γάλλων και όχι της Ελληνικές που έχουν και δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.Δεν καταλαβαίνω πώς οι Γάλλοι θα απομονώσουν την βάση της κατασκευής,και όχι την περίμετρο.Μέχρι να μας εξηγήσουν ας περιμένουμε και τότε θα κάνουμε σύγκριση.Δεν καταλαβαίνω πώς είναι πιο οικονομικό όταν πρέπει περιμετρικά του κτηρίου να τοποθετήσουν τέσσερις διαφορετικούς πανάκριβους τύπους μετάλλου.Ο σεισμός μεταφέρεται κυματοειδός όχι μόνο από τα πλάγια,αλλά και από κάτω. Μ.Φ.Χ seismic

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Αυγ 2009 23:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

seismic ανέφερε:
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο ΣΚΆΙ δημοσιεύει εφευρέσεις τών Γάλλων και όχι της Ελληνικές που έχουν και δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.

μα δημοσιευει και ελληνικες εφευρεσεις.

seismic ανέφερε:
Δεν καταλαβαίνω πώς οι Γάλλοι θα απομονώσουν την βάση της κατασκευής,και όχι την περίμετρο.

μα το ζητουμενο δεν ειναι να απομονωθει η βαση.

seismic ανέφερε:
.Δεν καταλαβαίνω πώς είναι πιο οικονομικό όταν πρέπει περιμετρικά του κτηρίου να τοποθετήσουν τέσσερις διαφορετικούς πανάκριβους τύπους μετάλλου.

περισσοτερο μεταλλο αλλα λιγοτερη εργασια αν καταλαβα καλα!

seismic ανέφερε:
Ο σεισμός μεταφέρεται κυματοειδός όχι μόνο από τα πλάγια,αλλά και από κάτω. Μ.Φ.Χ seismic

βασικα στους δυο σεισμους που βιωσα, θυμαμαι τα κτηρια να μετακινουνται περα δωδε και οχι πανω κατω!

φιλικα
νικος
ptiper

Μέλος από: 04 Ιουλ 2009
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
blog facebook linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 12 Αυγ 2009 10:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nikolas27 ανέφερε:

βασικα στους δυο σεισμους που βιωσα, θυμαμαι τα κτηρια να μετακινουνται περα δωδε και οχι πανω κατω!

στην Ελλάδα οι σεισμοί ειναι συνήθως πέρα δώθε ,αλλά υπάρχουν και πάνω κάτω που είναι και οι πιο καταστροφικοί,ιδίως προς Ανατολικές χώρες..
seismic

ΜήνυμαΣτις: 13 Αυγ 2009 02:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πείραμα φίλοι μου αν και το έχω κάνει σε φορτηγό (όπως ανέφερα τον τρόπο πάρα πάνω) θα το κάνω και σε πανεπιστήμιο.Θα είθε λα όμως να σας θυμίσω ότι στην πραγματικότητα η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστή και από πραγματικούς σεισμούς, και από την μεγαλύτερη Ιαπωνική σεισμική βάση.Δηλαδή έμμεσα χωρίς να το ξέρουν έκαναν το πείραμα για μένα στην Κίνα και στην Ιαπωνία, και η δικιά μου παρατηρητικότητα συνέλαβε αυτό που πραγματικά συνέβενε και το έκανα πατέντα.Συγκεκριμένα στην Κίνα οι παγόδες είναι τα μόνα κτήρια που εδώ και αιώνες έχουν δοκιμαστεί ανελλιπώς από τους σεισμούς, και κανένα δεν κατέρρευσε.Το κατασκευαστικό τους προτέρημα είναι ότι τα διαπερνά ένας κορμός δένδρου στο κέντρο τους, συνδέοντας τους τρεις -τέσσερις κατά τα άλλα ασύνδετους ορόφους, εξασφαλίζοντας συνοχή και προστασία στον κάθετο άξονα του κτηρίου, που αδυνατή να παραμορφωθεί.Αυτό κάνει και η εφεύρεση, τοποθετώντας αντί για κορμό δένδρου, το φρεάτιο του προτεταμένου ανελκυστήρα(ανσανσέρ) στο κέντρο του κτηρίου,βιδώνοντάς το με το έδαφος με τον μηχανισμό του ελκυστήρα. Στην Ιαπωνία σε μια από της μεγαλύτερες σεισμικές βάσεις του κόσμου, είχαν κατασκευάσει έναν σκελετό από σκυρόδεμα πέντε ορόφων, που το εμβαδόν κάθε ορόφου ξεπερνούσε τα 200 τ.μ.Στην προσπάθειά τους να προστατεύσουν την σεισμική βάση από την πτώση του δοκιμαζόμενου σκελετού,κατασκεύασαν μία τετράγωνη σίδερο σκαλωσιά και την βίδωσαν πάνω στην σεισμική βάση δύο μέτρα μακριά από τον σκελετό.Κατά την διάρκεια του πειράματος σπάσανε πάνω-κάτω όλες οι κολόνες του ισογείου πέρνωντας μια κλίση 45 μοιρών και ο σκελετός γέρνοντας με δύναμη ακούμπησε στην σιδερένια σκαλωσιά, χωρίς αυτή να πάθει το τίποτα.Το ίδιο κάνει και η εφεύρεση.Η διαφορά είναι ότι εγώ τοποθέτησα την σιδεροσκαλωσιά (φρεάτιο ανελκυστήρα)στο κέντρο του κτηρίου γιά καλήτερη στασιμότητα, και για την σύσφιξει αντί για βίδες, χρησιμοποίησα προένταση με τον μηχανισμό του ελκυστήρα, μεταξύ του εδάφους και του ελκυστήρα κάνοντας αυτά τα δύο μέρει ένα σώμα. Οπότε στην πραγματικότητα η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστεί και φυσικά, και τεχνικά και η όλη άλλη περαιτέρω δοκιμή θα γίνει απλά για διαδικαστικούς λόγους. Μ.Φ.Χ seismic

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 15 Αυγ 2009 14:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα από εμένα. Είμαι Μηχανικός, όχι Πολιτικός αλλά Μηχανολόγος - μικρή σημασία έχει για αυτά που θα πώ.
Καταρχάς δεν θα κρίνω το σύστημα που ανέπτειξες φίλε seismic. Απλά, θα ήθελα να σου επισημάνω να μην χρησιμοποιείς την κατοχύρωση του συστήματος με πατέντα σαν επιχείρημα, γιατί αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα για το αν αξίζει ή όχι, ούτε και για το αν δουλεύει ή όχι.
Είναι απλά μια κατοχύρωση, ότι το συγκεκριμένο σύστημα καλό ή κακό, είναι δικό σου.

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα να επισημάνω ακόμα ότι πλέον εκτός από την κατασκευαστική πειραματική διάταξη, υπάρχει και η λύση της μοντελοποίησης.
Μάλιστα, θα σε προέτρεπα να απευθυνθείς σε κάποιο πανεπιστήμιο, όπως στο ΕΜΠ όπου θα μπορέσεις ίσως με μικρό κόστος να δοκιμάσεις την διάταξή σου (ίσως ζητώντας την διερεύνηση, μέσω μιας διπλωματικής εργασίας από έναν φοιτητή). Βέβαια τα Πανεπιστήμια κοιτάζουν πρωτίστως την διάδοση και την ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση, αλλά δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.
Προγράμματα που κάνουν μοντελοποίηση μέσω πεπερασμένων στοιχείων στην Μηχανολογία είναι το ANSYS κ.α.
Στην συνέχεια και αφού δοκιμαστεί η λύση μέσω της μοντελοποίησης σε Η/Υ, μπορεί να επιδιωχθεί περαιτέρω διερεύνηση σε φυσικό επίπεδο, σε πραγματικές διαστάσεις ή σε κλίμακα.

Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!

ΜήνυμαΣτις: 16 Αυγ 2009 12:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε nikolas27.H αμφισβήτηση είναι μέρος της κρητικής και η κρητική είναι καλοδεχούμενη από εμένα γιατί μέσα από αυτή θα βγει η αλήθεια ή το ψέμα.Σε θεωρώ φίλο μου και σε ευχαριστώ για αυτό που μου πρότεινες.Όμως τώρα μαθαίνω ίντερνετ και δεν ξέρω πώς να το κάνω.Φίλε ptiper έχεις δίκαιο για αυτά που λες.Μόνο θα ήθελα να προσθέσω ότι στον ίδιο τον σεισμό,άλλες άλλες περιοχές μπορεί να έχουν τεκτονικό σεισμό, και άλλες να κουνιούνται πέρα δώθε.Αυτό εξαρτάται από την γεωλογία του εδάφους, και από την απόσταση που γίνεται ο σεισμός Μ.Φ.Χ seismic

ΜήνυμαΣτις: 16 Αυγ 2009 12:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε mechpanos.Σε ευχαριστώ για της συμβουλές σου Μου είναι πολύ χρήσιμες.Η ευρεσιτεχνία περιλαμβάνει δύο μέρει.α)το μηχανολογικό β) το στατικό.Θα σου πρότεινα να διαβάσεις την εφεύρεση και αν θέλεις να συνεργαστείς μαζί μου.Σίγουρα το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας δεν σημαίνει ότι το σύστημα δουλεύει Γι αυτό σου δίνουν από τον ΟΒΙ το δικαίωμα πώλησης και παραγωγής,αλλά αφήνουν όλη την ευθύνη πάνω σου.Εγώ είμαι ο πρώτος που θέλω της δοκιμές για να πίσω τους άλλους για την ορθότητα των σκέψεών μου.Απλός έχω παράπονο από την αναλγησία του ελληνικού κράτους να με βοηθήσει. Μ.Φ.Χ seismic

ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2009 09:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλοι μου θα προ σπαθήσω να σας εξηγήσω με απλή μηχανική πώς κατανέμω,και μετατρέπω της δυνάμεις του σεισμού από δυναμικές σε κινητικές και της αποσβήνω ώστε αυτές να μην είναι καταστροφικές για την δομική κατασκευή.Ξέρουμε ότι οι δυνάμεις της μηχανικής που επιδρούν πάνω σε ένα σώμα χωρίζονται σε δύο κατηγορίες,της δυναμικές και της κινητικές.Θα σας αναλύσω ένα απλό πείραμα για να καταλάβουμε μετά που βασίζετε η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας.Αν πάρουμε ένα λάστιχο και πακτώσουμε το ένατου άκρο στο κάτω μέρος ενός τοίχου, και το άλλο του άκρο το πακτώσουμε σε ένα φορτηγάκι και κινήσομε το φορτηγάκι έτσι ώστε να τεντωθεί το λάστιχο,τότε παρατηρούμε ότι δημιουργείτε μια δυναμική Αν αφήσουμε το φορτηγάκι θα δούμε ότι αυτό θα κινηθεί προς τον τοίχο μετατρέποντας την δυναμική σε κινητική ενέργεια.Το φορτηγάκι αυτό δεν θα σταματούσε και θα συνέχιζε να έχει κινητική ενέργεια για πάντα αν δεν υπήρχαν οι δυνάμεις αντίστασις προερχόμενες από την αντίσταση της ατμόσφαιρας,την μηχανική αντίσταση της τριβής των τροχών,αλλά και την μεγάλη αντίσταση του τοίχου προερχόμενη από την σύγκρουσή του πάνω σε αυτόν.Από το πάρα πάνω πείραμα συμπεράνουμε τα εξής.α) Η δυναμική μπορεί να μετατραπεί σε κινητική δύναμη,και το αντίστροφο. β)Το φορτηγάκι σταματάει λόγο μηχανικών δυνάμεων βίαιων ή μη.Αν αυτό σταματήσει πάνω στον τοίχο,τότε το σταμάτημα θα είναι βίαιο παραμορφώνοντας το φορτηγάκι.Αν όμως δεν υφίσταται ο τοίχος αυτό πάλη θα σταμάταγε από την επίδραση των άλλων δυνάμεων,χωρίς όμως να παραμορφωθεί λόγω σταδιακής κατανομής των δυνάμεων αυτών.Το ίδιο κάνει και η μέθοδος κατανομής δυνάμεων της ευρεσιτεχνίας.Μετατρέπει την δυναμική του σεισμού σε κινητική στον φέροντα οργανισμό χρησιμοποιώντας της δύο συνεχείς βάσεις με την προσθήκη των ελαστικών μεταξύ των ,και εν συνεχεία ο φέροντας οργανισμός μετατρέπει την κινητική του ενέργεια σε ενέργεια ομαλής κρούσης και απόσβεσις πάνω στο φρεάτιο του ανελκυστήρα το οποίο είναι πακτωμένο και άκαμπτο με το έδαφος.Για την ομαλή απόσβεσης της κινητικής ενέργειας παρεμβάλλουμε ανάμεσα στον φέροντα και το φρεάτιο του ανελκυστήρα(στο διάκενο) ή ελαστικά, ή σαμπρέλες με αέρα ή υδραυλικά συστήματα ή ελατήρια. Μ.Φ.Χ seismic

Μέλος από: 16 Δεκ 2007
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2009 14:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Wall of text hits aflex for 10000000 damage.

Άλλαξε στρατηγική προώθησης. Άλλαξε τρόπο παρουσίασης. Βρες κοινό πιο προσιτό στην εφεύρεση που παρουσιάζεις.

Μέλος από: 13 Ιουλ 2005
Βοηθήματα: 7
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Athens, Greece
View users profile Visit posters website
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2009 15:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όντως, μπορεί να σε παρακολουθήσει περισσότερος κόσμος αν χρησιμοποιήσεις σωστά το κόμμα την τελεία και το enter.

Σωστά:
ένα, δύο
Ένα. Δύο

Λάθος:
ένα ,δύο
Ένα .Δύο
Ένα.Δύο
1000 λέξεις χωρίς παραγράφους

Πρόσεξε ειδικά το θέμα με τις παραγράφους γιατί αυτά που λες μπορεί να είναι πολύ σημαντικά αλλά δεν διαβάζονται.

παράθεση:
η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστή και από

Και εννοείται οτι για να επικοινωνήσεις γραπτώς με εταιρία ή κάποιο φορέα πρέπει να προσέξεις την ορθογραφία σου. Αν δυσκολεύεσαι βάλε ορθογράφο.

ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2009 21:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε Aflex και cherouvim ευχαριστώ για της συμβουλές σας. Συγνώμη για τα λάθει. πριν δύο μήνες δεν ήξερα τι είναι το κομπιούτερ. Είμαι ένας απλώς χτίστης οικοδόμος και δεν ασχολούμαι και πολύ με την γραμματική Θα προσπαθήσω το καλύτερο που μπορώ. Μ.Φ.Χ seismic

ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2009 01:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλοι μου μόλις η ευρεσιτεχνία έγινε Διεθνής.
http://v3.espacenet.com/searchResult...3%C7&=&=&=&=&=

Συμπαγής | Εκτύπωση | Export Βελτιστοποίηση Αναζήτησης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1 αποτέλεσμα βρέθηκε στη βάση δεδομένων Worldwide για:
WO2009101454 ως αριθμό δημοσίευσης
(Η σειρά εμφάνισης των αποτελεσμάτων είναι ανάλογη με την ημερομηνία φόρτωσης των εγγράφων στη βάσης δεδομένων)

1 TIE ROD FOR STRUCTURAL PROJECTS στα έγγραφά μου
Εφευρέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR] Καταθέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR]
EC: E02D5/80D; E02D5/80C IPC: E02D5/80; E21D21/00; E02D5/80; (+1)

Στοιχεία Δημοσίευσης: WO2009101454 (A1) — 2009-08-20

Τα δεδομένα προέρχονται από τη βάση δεδομένων esp@cenet — Worldwide

Μέλος από: 16 Δεκ 2007
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 25 Αυγ 2009 01:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

seismic ανέφερε:
Φίλοι μου μόλις η ευρεσιτεχνία έγινε Διεθνής.
http://v3.espacenet.com/searchResult...3%C7&=&=&=&=&=

Συμπαγής | Εκτύπωση | Export Βελτιστοποίηση Αναζήτησης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1 αποτέλεσμα βρέθηκε στη βάση δεδομένων Worldwide για:
WO2009101454 ως αριθμό δημοσίευσης
(Η σειρά εμφάνισης των αποτελεσμάτων είναι ανάλογη με την ημερομηνία φόρτωσης των εγγράφων στη βάσης δεδομένων)

1 TIE ROD FOR STRUCTURAL PROJECTS στα έγγραφά μου
Εφευρέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR] Καταθέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR]
EC: E02D5/80D; E02D5/80C IPC: E02D5/80; E21D21/00; E02D5/80; (+1)

Στοιχεία Δημοσίευσης: WO2009101454 (A1) — 2009-08-20

Τα δεδομένα προέρχονται από τη βάση δεδομένων esp@cenet — Worldwide

Αυτό μάλιστα! Αν και δε με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα, ομολογώ έκατσα και διάβασα όσα έγραψες με περισσότερη ευχαρίστηση, λιγότερη διστακτικότητα και χωρίς να βρίζω από μέσα μου για τις αμέτρητες συνεχόμενες προτάσεις.

Βέβαια θυμίζει κάπως spammessages, αλλά είναι μια καλή αλλαγή. Εύγε!

ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2009 13:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλοι Μηχανικοί και Αναγνώστες. Όπως γνωρίζεται η ευρεσιτεχνία πέρασε την Διεθνή έκθεση έρευνας, και έγινε διεθνή δημοσίευση. Από εδώ και πέρα χρειάζονται πολλά χρήματα για την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων σε κάθε μία χώρα ξεχωριστά. Οι χώρες είναι 200 και η κάθε μία στοιχίζει μέσω όρο ...... ευρώ. Στην προσπάθειά μου να κατοχυρώσω όσες πιο πολλές συμφέρουσες χώρες μπορώ, σας κάνω την εξής πρόταση. Όποιος από εσάς θέλει και μπορεί να με βοηθήσει οικονομικά να κατοχυρώσω μία ή και περισσότερες χώρες, του παραχωρώ το 50% των πνευματικών μου δικαιωμάτων επί της χώρας, ή των χωρών που θα με βοηθήσει οικονομικά στην κατοχύρωση. Επικοινωνία μέσα από την ιστοσελίδα http://antiseismic-systems.com/

Last edited by seismic on 18 Σεπ 2009 22:38, edited 1 time in total
hik-hok
Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
View users profile Visit posters website
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 12 Σεπ 2009 16:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμπόριο μέσω του freestuff ?

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Σας παρουσιάζω την σελίδα μου

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
www.vthis.gr Νέα ιστοσελίδα 0 pcbmaniac 01 Ιαν 2016 09:35
pcbmaniac Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Domain Name Deals - dnd.gr 0 webdevgr 14 Σεπ 2015 09:03
webdevgr Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 02:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites