freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Προβλημα με τα ελληνικα σε joomla

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Ελληνικάjoomla Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Diogig

Μέλος από: 12 Φεβ 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 01 Σεπ 2009 19:24    Θέμα: Προβλημα με τα ελληνικα σε joomla Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπερα σε ολους!!Εχω το εξης προβλημα σε ενα καινουργια joomla site που ξεκινησα να φτιαχνω..Οταν παω να αλλαξω τα στοιχεια των menu πχ απο Home σε Αρχικη σελιδα μου βγαζει ?(ερωτηματικο) στα ελληνικα γραμματα.Δηλαδη το αλλαζω και μετα παταω apply η save και μου το εμφανιζει με ? τοσο στο control panel οσο και στη σελιδα. Δεν ειχα ξανασυναντισει παρομοιο προβλημα σε αλλα joomla που ειχα φτιαξει και δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει. Ειναι η τελευταια version δλδ η 1.5.14.Εχει κανεις καμμια ιδεα?Πολλα ευχαριστω!!
The Razor

Μέλος από: 10 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 3
Νέα: 4

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 00:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλησπερα,

πήγαινε στα templates, επέλεξε το template σου, κάνε επεξεργασία το index.php και δες την κωδικοποίηση

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8">

αν δεν εμφανίζει το παραπάνω, καν'το UTF-8 και πες μου

CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 01:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Joomla το έχεις εγκαταστήσει χειροκίνητα ή μέσω κάποιου προγράμματος;

ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 01:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οκ παιδια το ελυσα!!Ηταν λογω κωδικοποιησης της msql βασης!Ηθελε ολα τα πεδια και οι πινακες να ειναι σε utf_8.Το εκανα λιγο "ποντιακα" βεβαια αλλαζοντας ενα ενα τα πεδια.Μαλλον ο τροπος που προτεινεται παραπανω ειναι καλυτερος .Το εγκατεστησα μεσω fantastico de luxe..
Σας υπερ ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τη βοηθεια σας!!
CyberCr33p
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 01:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι ακριβώς για αυτό σε ρώτησα εάν το εγκατέστησες μέσω προγράμματος αυτόματα ή χειροκίνητα. Το fantastico δεν τα πάει καλά με τα ελληνικά.

Εάν θέλεις τη γνώμη μου μιας και είναι η αρχή ακόμα σβήστο και εγκατέστησέ το χειροκίνητα.

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 09:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CyberCr33p ανέφερε:
Εάν θέλεις τη γνώμη μου μιας και είναι η αρχή ακόμα σβήστο και εγκατέστησέ το χειροκίνητα.

Αν και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, σαν αυτό που περιγράφεις, αυτό που λέει ο cybercr33p είναι σωστό!

ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 22:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα στη συνεχεια με εφαρμογες στη συγκεκριμενη σελιδα?Αλλαξα τα παντα σε utf-8 στη βαση δεδομενων και παει καλα τωρα.Παιζει να μου χαλασει προς το μελλον?
ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 22:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι
CyberCr33p
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 22:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά μιας και αρχίζεις τώρα μην το διακινδυνέψεις. Όπου μπορείς χειροκίνητες εγκαταστάσεις για να παίζουν όπως το έχει φτιάξει ο προγραμματιστής της εφαρμογής και όχι ο προγραμματιστής του fantastico.

Για παράδειγμα στο joomla 1.5 εάν έκανες μόνος σου εγκατάσταση θα έφτιαχνε τα tables ως utf-8 από μόνο του.

Επίσης συνήθως όσοι κάνουν "αυτόματη" εγκατάσταση ξεχνάνε ότι η εφαρμογή θέλει update, ακόμα και όσοι το θυμούνται και αναβαθμίζουν, το fantastico πάντα αργεί να βγάλει την τελευταία έκδοση του κάθε script. Προφανώς περιμένουν να βγουν νεότερες εκδόσεις για πολλά script και μετά να αναβαθμίσουν.

ΜήνυμαΣτις: 02 Σεπ 2009 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

1000 ευχαριστω για τις απαντησεις!!Ολα καλα!Μολις το εγκατεστησα χειροκινητα για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο..
limitCracker

Μέλος από: 28 Ιουν 2013

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 17 Αυγ 2013 23:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα αλλά το αναφέρω αν το χρειαστεί κάποιος.
Αν τυχόν κάποιος έχει βάλει Akeeba λύνεται μέσω του Εφαρμογές > Akeeba BackUp > Configuration Wizard.
Το αφήνεις για λίγο και μετά όλα καλά.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Βοήθημα: Δημιουργία ή ενημέρωση άρθρου σε Joomla 3 0 changlee 12 Ιαν 2017 08:42
changlee Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
e-shop σε joomla 4 dimitrismaritakis 29 Οκτ 2016 17:13
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΓΙΑ Joomla! 3.5.1 0 miniatoura 22 Σεπ 2016 11:23
miniatoura Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Κατάργηση σελίδων από joomla site 2 aguila21 24 Μαη 2016 21:10
aguila21 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ψάχνω άτομο να μεταφέρει host με joomla website 5 Insurer 20 Δεκ 2015 21:08
elpida_fwt Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος