freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η ταινία της νύχτας

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 6 από 11 [162 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Pavel
Honorary Member

Μέλος από: 07 Αυγ 2003
Βοηθήματα: 3
Scripts: 1

Περιοχή: UK
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2010 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμένα μου άρεσε από την αρχή μέχρι το τέλος

Μέλος από: 13 Απρ 2003
Περιοχή: Μοσχάτο
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 22 Νοε 2010 12:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
LightForce, πολύ καλή επιλογή έκανες με το Fountain. Πολύ εσωτερική ταινία ζωής από τον "σύγχρονο άρχοντα του είδους" Aronofsky.

Τα άλλα δύο δεν τα έχω δει, τα παίρνω σαν προτάσεις και σε ευχαριστώ!

Σημείωσε ακόμα ένα Sci-Fi EneMe, που δεν έχω δει αλλά σκοπεύω γιατί μου έχει κίνησει το ενδιαφέρον από τα σχόλια στο IMDb.
Το Stalker του Andrey Tarkovskiy. (1979)
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Νοε 2010 18:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanx, θα του ρίξω μια ματιά!

Επίσης χθες είδα το district-9. Δεν με ενθουσίασε, δεν έκανε το "μπαμ", αλλά δεν θα έλεγα ότι πήγε χαμένος ο χρόνος μου.
Θα έλεγα, είναι από τις λίγες ταινίες του είδους που ξεχωρίζουν χωρίς όμως να κάνουν την αισθητή διαφορά.

WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2010 21:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Επίσης χθες είδα το district-9. Δεν με ενθουσίασε, δεν έκανε το "μπαμ", αλλά δεν θα έλεγα ότι πήγε χαμένος ο χρόνος μου.
Θα έλεγα, είναι από τις λίγες ταινίες του είδους που ξεχωρίζουν χωρίς όμως να κάνουν την αισθητή διαφορά.

Κάτι ανάλογο και το Skynile (2010) sci-fi θρίλεράκι που κινείται μεταξύ σε District-9 και Cloverfield. Αγνόησα τις κακές κριτικές το είδα και μου άρεσε!
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 13 Δεκ 2010 21:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είσαι ο τύπος για να δούμε μαζί ταινία!
Θα το δω σήμερα λοιπόν!

Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2010 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου άρεσε, μια χαρά ταινία!

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2010 17:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

+1 όντως μια χαρά και μου άρεσε και περισσότερο και από το Cloverfield που το θεώρησα ψιλομπούρδα. Πολύ περισσότερα εφφέ και δράση έχει το skyline.
Όπως και το Predators που δεν είχε καλές κριτικές, εγώ μια χαρά το βρήκα.

Ωραία είναι και το Centurion και το Outlander (του 2009) για όσους ψάχνουν fantasy / sci fi με δράση.
LightForce
WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2010 18:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το Cloverfield μου άρεσε πολύ, τόσο που το είδα και 2η φορά!
Ωραίο το Centurion, σημειώνω το Outlander dimsis, που δεν έχω δει.
Αρχικά πίστεψα ότι πρόκειται για remake του OutLand (1981) ενός παλιού sci-fi με τοn Sean Connery αλλά καμία σχέση.

Έχασα τον χρόνο μου παρακολουθώντας το Echelon Conspiracy (2009)
Είδα και το Ελβετικής παραγωγής Cargo (2009) αρκετά καλό sci-fi για fan τους αχανούς διαστήματος.
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2010 20:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είδα κι εγώ το Cargo και σε γενικές γραμμές μου άρεσε!
Αυτό που νομίζω όμως είναι ότι σε μερικές σκηνές με διαστημόπλοιο έχουν ξεχάσει να περάσουν materials πριν rendάρουν την εικόνα, με αποτέλεσμα να φαίνεται ψεύτικο (εκτός του κέντρου δράσης στο πλάνο).

btw, το Stalker που είπαμε παραπάνω το παράτησα... Λίγο που νύσταζα, λίγο που βαρέθηκα...

Καμιά άλλη πρόταση με ιούς, διάστημα, ρομποτ, καταστροφές, κλπ;

Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2010 03:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:

Pandorum
Pitch black (το πρώτο.. με τον Vin Diesel)

Και 2 καινούρια.. που παίζει να μην σου αρέσουν.
Tron (καλούτσικο, το είδα χωρίς να βαρεθώ)
Resident Evil - Afterlife (αυτό ήταν μ@λ@κία)
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2010 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Pandorum το είδα και μου άρεσε.

Pitch Black επίσης το είδα, αρκετά καλό.

Το Resident Evil (το 4 είναι αυτό αν δεν κάνω λάθος) θα το δω σε 60+ ίντσες 3D μόλις επιστρέψει ο κάτοχος της τηλεόρασης (να τα κάνουμε πάνω μας).

Το Tron το κρατάω σαν πρόταση, δεν το έχω δει...

WebDev Moderator

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2010 11:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
btw, το Stalker που είπαμε παραπάνω το παράτησα... Λίγο που νύσταζα, λίγο που βαρέθηκα...

Συμβαίνει και σε μένα, συνηθίζω να βλέπω ταινίες το ξημέρωμα, και πρέπει να είναι κάπως βαρύ και αργό το συγκεκριμένο

παράθεση:

Το Pandorum είναι όντως πολύ καλό.
Έχω πολλές φορές αναφερθεί στο Sunshine (2007) του Danny Βoyle, αν δεν το έχεις δει μην χάσεις ευκαιρία.
Σημείωσε και το Equilibrium (2002) Δημήτρη, ένα αρκετά καλό sci-fi, με ωραίο story καλή σκηνοθεσία και αρκετή δράση.
To Andromeda Strain (1971) έχει τα χρονάκια του βέβαια αλλά παραμένει classic.

Στα υπόψην να δω έχω και το The Quiet Earth (1985) άνευ ρομποτ, καταστροφές, κλπ, όμως με εξιτάρει κάπως το θέμα του "A mans awakens to find himself alone in the world. "
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2010 12:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To Sunshine το έχω δει! Μου φάνηκε κάπως μεγάλο για αυτό που έχει να πει, θα μπορούσε πχ να είναι 15 λεπτά μικρότερη η ταινία.
Το συνιστώ όμως!

Τα υπόλοιπα τα σημειώνω να τα δω!

Honorary Member

Μέλος από: 04 Νοε 2009
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Αμπελόκηποι / Αθήνα
myspace facebook hi5 sync twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιαν 2011 22:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Pandorum το είδα και μου άρεσε.

Pitch Black επίσης το είδα, αρκετά καλό.

Το Resident Evil (το 4 είναι αυτό αν δεν κάνω λάθος) θα το δω σε 60+ ίντσες 3D μόλις επιστρέψει ο κάτοχος της τηλεόρασης (να τα κάνουμε πάνω μας).

Το Tron το κρατάω σαν πρόταση, δεν το έχω δει...

το Resident Evil το είδα, αλλά όχι σε 3d, πολύ καλό ήταν! Βέβαια εμένα μου άρεσαν τα προηγούμενα, ελπίζω στο επόμενο που θα βγει σε λίγα χρόνια, να θυμίζει κάτι από τα παλαιά!

ΜήνυμαΣτις: 07 Ιαν 2011 01:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραίο το Equilibrium!

Είδα τις τελευταίες μέρες:
(τα γράφω μαζεμένα, δεν είναι όλα με zombies, ιούς, διάστημα, κλπ)

Buried 2010: Καλό, δυνατό, κλειστοφοβικό, με ελάχιστες αλλά αισθητές κοιλιές. Βλέπεται άνετα. Αμέσως μετά βέβαια δεν ένιωθα τίποτα, δεν μου άφησε κάτι η ταινία, αλλά όσο το βλέπεις, σε "βάζει μέσα".

Daybreakers 2009: Όχι ότι έχουμε συνηθίσει από μια ταινία με βρυκόλακες, εντελώς άλλη ιστορία και υπόθεση. Αξίζει ο κόπος κυρίως γι'αυτό.

Devil 2010: Όχι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν πήγε και χαμένος ο χρόνος που του αφιέρωσα. Δεν έχει την "έκρηξη" που περίμενα προς το τέλος, αλλά όποιος ενδιαφέρεται στο θέμα ας την δει άφοβα!

Monsters 2010: Περίμενα περισσότερη ένταση και εξωγήινους, αλλά είναι μια καλή ταινία, υπό άλλο πλάνο. Την συνιστώ!

The Road 2009: Έχει έντονο συναίσθημα να δημιουργήσει και σε κρατάει μέχρι το τέλος. Αρκετά "επίπεδη" ταινία όμως...

The Last Exorcism 2010: Τύπου ντοκυμαντέρ, πολύ χαλαρή ταινία, αδιάφορη ίσως.

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 6 από 11 [162 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 10 Δεκ 2016 08:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites