freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αλλαγες σε template

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Templates
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: template Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
seleo

Μέλος από: 10 Σεπ 2005
Βοηθήματα: 7

View users profile Visit posters website
blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 22:31    Θέμα: Αλλαγες σε template Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπερα,

Ειμαι καινουριος στο Joomla και εχω κατενθουσιαστει με τις δυνατοτητες που σου δινει.
Θελω σιγα σιγα να αρχισω να φτιαξω το προσωπικο μου site οποτε αποφασισα να αγορασω ενα ετοιμο template που βρηκα και με ικανοποιει, αλλα απο κει και περα θελω να το φερω στα μετρα τα δικα μου με αρκετες αλλαγες.

Σαν πρωτη ερωτηση θελω να μου πειτε πως μπορω να βαλω ενα "υπομενου" διπλα στο κυριο μενου.

Παραθετω και screenshot οπου μεσα στο "κουτι" που εχω ζωγραφισει θελω να εμφανιζεται το υπομενου. Η λειτουργια του θελω να ειναι ως εξης. Να εμφανιζεται μονο οταν πατηθει καποια επιλογη απο το βασικο μενου και να υπαρχει διαφορετικο υπομενου για καθε επιλογη.

Θα πρεπει να το κανω σαν καινουριο module? Γενικως θελω λιγο να κατατοπιστω κατα τον τροπο υλοποιησης του.

Το template για οποιον θελει να τσεκαρει βρισκεται εδω.
Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 22:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γράψε στο url της σελίδας σου

mydomain.gr?tp=1

θα δείς έτσι τα Modules, Και θα βρείς ποίο να επεξεργαστείς σε εκείνο το σημείο μέσα απο το admin panel, για να κάνεις τις αλαγές

blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 22:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Το template δεν το εχω αγορασει ακομα οποτε δεν μπορω να το τεσταρω ακομα για να δω τα modules.

Απο κει και περα, ειναι υλοποιησιμο αυτο που θελω ή θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα;
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 23:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα πάντα είναι υλοποιήσημα. Ειδικά εάν έχεις ένα τέτοιο template που είναι αγοράσιμο, λογικά θα έχεις support και απο το community του

blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 23:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραια! Σ'ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου.

Θα αγορασω το template απο βδομαδα (θελω να ψαξω και για μερικα αλλα ακομα), και θα επανελθω με νεοτερα.
Basilakis
PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 13 Σεπ 2009 23:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα περιμένουμε, εδώ είμαστε για οτιδήποτε βοήθεια

blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 18:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπερα και παλι. Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, συνεχιζω απο δω.

Εχω εγκαταστησει το template locally και τρεχει μια χαρα. Τωρα πρεπει να γινουν αρκετα tweaks για να ερθει στα μετρα που το θελω.

Κατ'αρχην τα modules που εχει πανω το template ειναι πολυ βασικα και δεν με εξυπηρετουν οποτε θα χρειαστει να βαλω καποια επιπλεον.
Στο παρακατω screenshot φαινονται τα διαθεσιμα modules στην κατασταση: http://localhost/mysite?tp=1

Σε πρωτη φαση αυτο που θελω να γινει ειναι:
-οταν πατιεται πχ το menu2, να βγαινει ενα υπομενου (submenu1, submenu2 κτλ) απο κατω.
-οταν πατηθει καποιο απο τα submenu να βγαινει ενα αλλο menu απο διπλα που θα εχει πχ τους μηνες του ετους ωστε οταν πατηθει καποιος μηνας να εμφανιζει το καταλληλο article.
-στο article που θα εμφανιζεται θελω να υπαρχει δυνατοτητα scrolling μονο για το article ομως και οχι για ολη τη σελιδα.

Ολα αυτα φαινονται στο παρακατω screenshot που σχεδιασα:

Λογικα θα χρειαστει να επεμβουμε στον κωδικα οποτε πειτε μου τι να ποσταρω για να αρχισουμε σιγα σιγα να το στηνουμε. Εχω καποιες βασικες γνωσεις απο html/css αλλα δεν τα καταφερνω μονος μου να τα στησω ολα αυτα.

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη! Ευχαριστω εκ των προτερων.
cris29

Μέλος από: 07 Ιουν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Σεπ 2009 14:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που ζητάς είναι δυνατότητα ενός ιστολογίου.
Εσύ ζητάς συνδιασμό ιστολογίου με σελίδα;
seleo

blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 17:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οταν λες "ιστολογιο" τι εννοεις?
Το site που θελω να φτιαξω ειναι προσωπικο (οχι στυλ blog ομως) αλλα θελω να ειναι και δυναμικο σε καποια σημεια ωστε να μπορω να προσθετω καινουρια πραγματα γρηγορα.
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Templates: 1
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 18:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

How do you add a new template position

Μέλος από: 18 Αυγ 2009

ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 20:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Basilakis ανέφερε:
γράψε στο url της σελίδας σου

mydomain.gr?tp=1

θα δείς έτσι τα Modules, Και θα βρείς ποίο να επεξεργαστείς σε εκείνο το σημείο μέσα απο το admin panel, για να κάνεις τις αλαγές

Καλά έπαθα πλάκα με το tip !
?tp=1

Υπάρχει κάποιο άλλο η κάποιο Link να δω ;

PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 21:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://webworldexpo.gr/?tp=1

να δες το Live

Μέλος από: 18 Αυγ 2009

ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 21:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εννοώ link με τέτοια tips (κολπάκια)

PHP Moderator

ΜήνυμαΣτις: 30 Σεπ 2009 21:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο freestuff.gr είσαι όλο και διάφορα τέτοια θα δεις όσο διαβάζεις και ψάχνεις

blog linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 01:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vassilism ανέφερε:
How do you add a new template position

Πολυ ωραιος!

Τωρα, για να βαλω το καινουριο μενου στα δεξια απο το κυριο μενου θα πρεπει να "παιξω" με το template.css σωστα? Ποιος τροπος συνισταται σε τετοιες περιπτωσεις?
Το κυριο μενου ειναι float:left. Να βαλω και το κανουριο μενου float:left και μετα να παιξω με το margin-left με τα pixels για να βρω ποια θεση βολευει?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Templates

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Hook Template Layout 2 gaucho 18 Αυγ 2016 00:38
ChrisRontos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Template bookstore 2 katerinaaa 12 Ιουν 2016 16:52
katerinaaa Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Αναγνώριση template 1 thoikos 01 Μαη 2015 21:57
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 23:33 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites