freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Joomla και "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης"

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [16 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: μηχανέςjoomlaurlαναζήτησης Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2009 19:25    Θέμα: Joomla και "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης" Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είμαι διαχειριστής σε 6 joomla sites. Όποτε έτυχε να ενεργοποιήσω αυτή την επιλογή, τα templates "έσπαγαν" και πολλά πράγματα δεν λειτουργούσαν [είτε χανόταν το template, είτε δεν δούλευαν δημοσκοπήσεις, είτε 1002 άλλα πράγματα].

Τελικά είναι τόσο αναξιόπιστα τα free templates ή φταίει κάτι άλλο;

Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2009 21:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν νομίζω να φταίνε τα templates. Εκτός από την ενεργοποίηση των rewrites μέσα από το Joomla πρέπει να γίνει ενεργοποίηση και στα rewrites του web-server είτε μέσω .htaccess είτε μέσω άλλης μεθόδου.

ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2009 21:38    Θέμα: Re: Joomla και "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης" Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Είμαι διαχειριστής σε 6 joomla sites. Όποτε έτυχε να ενεργοποιήσω αυτή την επιλογή, τα templates "έσπαγαν" και πολλά πράγματα δεν λειτουργούσαν [είτε χανόταν το template, είτε δεν δούλευαν δημοσκοπήσεις, είτε 1002 άλλα πράγματα].

Τελικά είναι τόσο αναξιόπιστα τα free templates ή φταίει κάτι άλλο;

Δεν έχουν καμία σχέση τα templates..... το πρόβλημα αυτό οφείλεται σε δύο λόγους:

1) Για τα μεν βασικά cοmponents κλπ. πρέπει να ενεργοποιηθεί το SEO και το αρχείο .htaccess πριν γίνει χρήση των περιεχομένων σε διαφορετική περίπτωση κυρίως σε μενού και άρθρα γίνεται το έλα να δεις.

2) στις επιπλέον επεκτάσεις πρέπει η ίδια η επέκταση να υποστηρίζει SEO αλλιώς βράστα....

Δυστυχώς το Joomla δεν έχει εγγενή υποστήριξη SEO δηλαδή να δημιουργεί ανεξαρτήτως την επέκταση και τα κατάλληλα SEO Link προς αυτά.... Το elxis κάτι πήγε να κάνει αλλά και αυτό δεν υποστηρίζει εγγενή SEO.

Για μένα δεν υπάρχει δίλημμα.... εφόσον το Seo έχει μπει στην ζωή μας θα πρέπει να μην υπάρχει 2η επιλογή...
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 24 Σεπ 2009 15:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γι'αυτό το αφήνω απανεργοποιημένο και τέλος!

Μέλος από: 19 Δεκ 2002
Περιοχή: Los Angeles
blog twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 10:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Γι'αυτό το αφήνω απανεργοποιημένο και τέλος!

και εγώ έτσι έκανα αλλά έλα που μου ζητήθηκε
http://www.joomla.gr/tutorials-topmenu-73/tips/435-filika-urls αυτό εδώ το λινκ βοηθάει πολύ πιστεύω

ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 12:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok, θα το κοιτάξω...

Η αλήθεια είναι ότι όσο μου αρέσει το joomla, τόσα προβλήματα έχω από τις εταιρίες...
Στην μία δεν μου ανεβάζει τα αρχεία [πχ όταν θέλω να εγκαταστήσω κάτι μου βγάζει error], στην άλλη δεν έχω δικαίωμα στο htaccess, στην τρίτη είμαι υποχρεωμένος να εγκαταστήσω αυτόματα το joomla από το δικό τους panel [που είναι 3 εκδόσεις πίσω], κλπ...
Απογοητεύομαι συνεχώς...

Μέλος από: 07 Ιουν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 14:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ακόμα και η χειροκίνητη εγκατάσταση είναι χρονοβόρα. Μίση ώρα τουλάχιστον για να ανέβουν τα αρχεία και 5-10 λεπτά η εγκατάσταση.
Τον τελευταίο καιρό δουλεύω σε wordpress. Μπορείς να κάνεις ό,τι και στο Joomla.
Είναι μικρό, μόνο 5mb, ανεβαίνει γρήγορα και η εγκατάσταση γίνετε σε 2-3 βήματα και δεν το παίρνεις χαμπάρι.
Ενημερώνεις το config αρχείο με τα στοιχεία της βάσης, τρέχεις το install αρχειο και όλα είναι έτοιμα.
CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 14:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όταν υπάρχουν πολλά και μικρά αρχεία για ανέβασμα με FTP είναι λογικό να καθυστερούν να ανέβουν. Ο καλύτερος τρόπος είναι με χρήση SSH να συνδεθείς στον server, να το κατεβάσεις εκεί απευθείας και να κάνεις unzip τα αρχεία. Με αυτό το τρόπο σε 2-3 λεπτά έχεις κάνει εγκατάσταση είτε είναι Joomla είτε Wordpress.

ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 16:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένα template 200kb δεν νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό για να μου βγάζει μήνυμα αποτυχίας...

Το μόνο joomla που δουλεύει 101% είναι σε λογαριασμό από reseller στην Αγγλία, κι αυτός ο λογαριασμός ήταν δώρο πάνω σε ένα συμβόλαιο γενικότερων υπηρεσιών promotion κάποιων χιλιάδων ευρώ.

Anyway, δεν τα έχω με το joomla, με τις ελληνικές εταιρίες τα έχω γενικά...

Απλά περιμένω να γίνουν πράξη οι διαβεβαιώσεις τους...

Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 26 Σεπ 2009 20:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

CyberCr33p ανέφερε:
Ο καλύτερος τρόπος είναι με χρήση SSH να συνδεθείς στον server, να το κατεβάσεις εκεί απευθείας και να κάνεις unzip τα αρχεία. Με αυτό το τρόπο σε 2-3 λεπτά έχεις κάνει εγκατάσταση είτε είναι Joomla είτε Wordpress.

Αυτό το κάνει και το cpanel αλλά όχι το plesk

Μέλος από: 24 Μαη 2005
ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2009 11:51    Θέμα: Re: Joomla και "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης" Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

alexsoft ανέφερε:
Δυστυχώς το Joomla δεν έχει εγγενή υποστήριξη SEO δηλαδή να δημιουργεί ανεξαρτήτως την επέκταση και τα κατάλληλα SEO Link προς αυτά.... Το elxis κάτι πήγε να κάνει αλλά και αυτό δεν υποστηρίζει εγγενή SEO.

Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
Το Elxis έχει ξεχωριστές επεκτάσεις SEO για κάθε component οπότε κάθε component έχει τις δικές του URL. Επίσης υπάρχει ένα σύστημα κεντρικού ελέγχου των URL ώστε να μην υπάρχει περίπτωση ίδιας URL για δαφορετικές σελίδες. Στο Elxis δεν δηλώνεις SEO URL αλλά SEO τίτλους. Κατόπιν το Elxis "συνθέτει" την URL από τους επιμέρους SEO τίτλους. Αυτή η λειτουργία του Elxis παρέχει πολλά πλεονεκτήματα, που δεν είναι κατάλληλος τόπος να αναλύσουμε εδώ, και είναι μοναδική. Το Elxis είναι αποδεδειγμένα ένα από τα καλύτερα CMS ως προς SEO και σύμφωνα με το cmscritic.com το καλύτερο!

ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2009 12:41    Θέμα: Re: Joomla και "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης" Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

DataHellas ανέφερε:
alexsoft ανέφερε:

Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
Το Elxis έχει ξεχωριστές επεκτάσεις SEO για κάθε component οπότε κάθε component έχει τις δικές του URL. Επίσης υπάρχει ένα σύστημα κεντρικού ελέγχου των URL ώστε να μην υπάρχει περίπτωση ίδιας URL για δαφορετικές σελίδες. Στο Elxis δεν δηλώνεις SEO URL αλλά SEO τίτλους. Κατόπιν το Elxis "συνθέτει" την URL από τους επιμέρους SEO τίτλους. Αυτή η λειτουργία του Elxis παρέχει πολλά πλεονεκτήματα, που δεν είναι κατάλληλος τόπος να αναλύσουμε εδώ, και είναι μοναδική. Το Elxis είναι αποδεδειγμένα ένα από τα καλύτερα CMS ως προς SEO και σύμφωνα με το cmscritic.com το καλύτερο!

Που το ξέθαψες τώρα αυτό μετά από 3 μήνες

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς με αυτό που είπα εγώ Γιάννη.... εγώ είπα ότι δεν έχει εγγενή SEO.... δεν παράγει αυτόματο SEO.... και όπως λες "....δεν δηλώνεις SEO URL αλλά SEO τίτλους" και "έχει ξεχωριστές επεκτάσεις SEO για κάθε component"....

Άρα το SEO το δημιουργείς εσύ και όχι το ίδιο το πρόγραμμα....

Οπότε δεν είναι εγγενές αλλά μετά από εξωτερική επέμβαση το μετατρέπει εσωτερικά σε μια μορφή που θέλεις εσύ, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και εγγενές το SEO.

Σε αντίθεση με άλλα CMS που δεν χρειάζεται να δώσεις τίποτα αλλά η κατάλληλη μορφή SEO παράγεται από το ίδιο το CMS αυτόματα, τόσο για το ίδιο, όσο και για τα προγράμματα επέκτασης.

Γράφεις..... "Για την αποκατάσταση της αλήθειας...."
Δηλαδή εννοείς ότι λέω ψέμματα, ή πως ότι έγραψα, το έγραψα από εμπάθεια;

Όμως Γιάννη, αυτή είναι η αλήθεια, αυτά που γράφω.... καταλαβαίνω ότι θέλεις να υποστηρίξεις το CMS σου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι που γράφουμε την άποψη μας λέμε ψέμματα.

Εγώ απλώς ανέφερα αυτό που βλέπω.... κάτι που επιβεβαίωσες και εσύ με τα γραφόμενα σου (στις φράσεις που έχω με έντονα)

Εγώ παρότι υποστηρίζω εγγενές το SEO, την άποψη μου περί της "πατάτας του SEO" την έχω γράψει και παλιότερα.... άλλωστε και τις ίδιες τις μηχανές αναζήτησης να πάρεις.... είναι "βράστα"....

Γιάννη σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου, και ο νέος χρόνος να σε βρει με επιτυχίες.... στα προσωπικά αλλά και τα επαγγελματικά σου....
DataHellas

ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2009 13:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα ψάχνοντας κάτι. Έγραψες κάτι το οποίο δεν είναι σωστό και συνεχίζεις...

Το Elxis σου δίνει την δυνατότητα να βάλεις δικούς σου τίτλους SEO, αλλά αν θες αφήνεις αυτούς που σου προτείνει το σύστημα (λειτουργία SEO suggest). Οπότε ναι, έχει "εγγενή SEO" αν και ο όρος είναι νομίζω αδόκιμος. Η αυτόματη δημιουργία SEO τίτλων ή URL δεν είναι το ότι καλύτερο καθώς όσο εξελιγμένο και να είναι ένα σύστημα δεν έχει την ανθρώπινη νοημοσύνη. Γι αυτό και το Elxis σου δίνει την δυνατότητα να ορίζεις δικού σου τίτλους αν θες ή να χρησιμοποιήσεις τους προτεινόμενους (αυτόματους).

Στην ουσία των πραγμάτων: την σήμερον ημέρα η μορφή των URL δεν έχει και τόση σημασία, τουλάχιστον για το google. Οι φιλικές URL όμως πάντα θα έχουν αξία όταν ο χρήστης είναι ο άνθρωπος.

Παράδειγμα:
http://www.mysite.com/links/ (εύκολο, κατανοητό, το θυμάσαι)
http://www.mysite.com/index.php?cat=56&r=view&t=4 (δεν τοι θυμάσαι, δεν καταλαβαίνεις τι είναι)

ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2009 13:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλή χρονιά να έχεις.....
DataHellas

ΜήνυμαΣτις: 26 Δεκ 2009 15:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης!

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Βοήθημα: Δημιουργία ή ενημέρωση άρθρου σε Joomla 3 0 changlee 12 Ιαν 2017 08:42
changlee Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
e-shop σε joomla 4 dimitrismaritakis 29 Οκτ 2016 17:13
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ΓΙΑ Joomla! 3.5.1 0 miniatoura 22 Σεπ 2016 11:23
miniatoura Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Κατάργηση σελίδων από joomla site 2 aguila21 24 Μαη 2016 21:10
aguila21 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ψάχνω άτομο να μεταφέρει host με joomla website 5 Insurer 20 Δεκ 2015 21:08
elpida_fwt Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος