freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

τι AdSense ad units πρέπει να βάζουμε στην σελίδα μας;

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: adsenseσελίδα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 02 Οκτ 2009 01:29    Θέμα: τι AdSense ad units πρέπει να βάζουμε στην σελίδα μας; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φυσικά τα ad units που ταιριάζουν με το design μας, αλλά εάν δεν βάλουμε ένα 728px × 90px χάνουμε πολλά γραφικά banners και αν δεν βάλουμε 300px × 250px θα χάσουμε τις διαφημίσεις με video που έχουν αρχίσει να παίζουν πολύ.

Δεν ξέρω αν πρέπει από την αρχή του σχεδιασμού μας να έχουμε στο νου μας τα μεγέθη που θα έχουν οι διαφημίσεις μας, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να έχουμε χώρο για τουλάχιστον δύο διαφορετικά δημιουργικά κι αν μας παίρνει (έχουμε περιεχόμενο και χώρο) βάζουμε κι ένα τρίτο διαφορετικού μεγέθους ή και τύπου (πχ μόνο Links).

Η αγορά είναι δύσκολη, αλλά εξελίσσετε, και μαζί της πρέπει να εξελισσόμαστε κι εμείς.

Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 02 Οκτ 2009 09:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω πως απο την αρχή, όταν σχεδιάζουμε πρέπει να ξέρουμε τις αάγκες και ανάλογα να πράξουμε.

Όσο αναφορά βέβαια τα μεγέθη... μέσα σε αυτά τα διαφιμηστικά παίζουν και κάποια τα οποία είναι ενοχλητικά όπως ένς Boxer ή και κάτι προυτς - πούτς... Ακόμη και να τα αποκλίσεις, πολλές φορές τα αποκλείουμε αφού την πατήσουμε

P.S.
Επειδή δεν έχω τρέξει banner σε δικιά μου σελίδα, νομίζω πληρώνουνε αναλόγως με τις διαστάσεις ή κάνω λάθος; Γιατί εάν είναι ετσι, τότε σύγουρα μπορείς να βγάλεις σε ένα design ακόμη και τη μεγαλύτη διάσταση, αρκεί να πληρώνει καλά...

Μέλος από: 08 Νοε 2006

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 03:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν καταλαβαίνω από ποια σκοπιά θέτεις την ερώτησή σου. Μάλλον από την άποψη της μεγιστοποίησης του κέρδους.

Basilakis, οι διαστάσεις δεν έχουν καμια σχέση με το πόσο πληρώνει μια διαφήμιση.

Κυκλοφορεί στην αγορά ένα βιβλίο που λέει συμβουλές για το adsense. Μία από αυτές είναι να μην βάζεις ποτέ διαφήμιση με εικόνα. Και ο λόγος είναι απλός: οι χρήστες την παραβλέπουν εύκολα. Και άρα δεν κάνουν κλικ.

Επίσης έλεγε για τις διαστάσεις. Ότι υπάρχουν κάποιες διαστάσεις που τις έχουμε ταυτίσει με διαφημίσεις της google και τις παραβλέπουμε αυτόματα. πχ η κλασική Leaderboard (728 x 90)

Από κει και πέρα, το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμές και να κρατάς την καλύτερη επιλογή (χρήση channels)

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 09:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιστεύω ότι οι διαφημίσεις με εικόνα έχουν σχέση με το περιεχόμενο της ιστοσελίδας. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε ιστοσελίδες πχ όπως το freestuff που έχουν κυρίως κείμενο, οι διαφημίσεις με εικόνα μπορεί να αγνοηθούν, στην άλλη πλευρά, σε ιστοσελίδες που έχουν πχ φωτογραφίες, ένα banner με εικόνα ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Οκτ 2009 09:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βάλτε μια εικόνα με καμιά όμορφη ημίγυμνη να δούμε αν θα την αγνοήσουν και αν δεν θα έχει κλικ ...
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 30 life 25 Οκτ 2016 23:35
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 16:29 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites