freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Να γιατί η google μπορεί να με διώξει από το adsense

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googleadsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
zip

Μέλος από: 08 Νοε 2006

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 03 Οκτ 2009 23:52    Θέμα: Να γιατί η google μπορεί να με διώξει από το adsense Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολλά είναι τα posts στα οποία αρκετοί παραπονιούνται ότι η google τους διέγραψε από το πρόγραμμα adsense "χωρίς λόγο".

Σίγουρα υπάρχει λόγος, αλλά δεν τον ξέρουμε πριν διαγραφούμε γιατί απότι φαίνεται δεν έχουμε διαβάσει καλά τους όρους χρήσης της υπηρεσίας.

Ας γράψουμε λοιπόν ο καθένας κάποιους πιθανούς λόγους για τους οποίους μπορεί να φάει ban. Και για να ενημερώνονται οι υπόλοιποι, και για να ξέρουν οι καινούριοι.

1. Ένας πολύ γνωστός λόγος είναι να κάνεις κλικ τις διαφημήσεις σου, ή να προτρέπεις άλλους να κάνουν κλικ, ή να μην αποτρέπεις άλλους από το να κάνουν κλικ.

2. Να βάζεις τη διαφήμιση σε frame, ή να δίνεις κίνηση στη διαφήμιση (πχ από αριστερά στα δεξιά)

3. Να μην έχεις γράψει μια σωστή πολιτική απορρήτου η οποία θα ενημερώσει τους επισκέπτες της σελίδας σου ότι τρίτοι μπορούν να τοποθετούν και να διαβάζουν cookies στον browser. (αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά σε ελληνική ιστοσελίδα, πχ freestuff )

Μέλος από: 30 Αυγ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Thessaloniki
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 01:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σχετικά με το 3. υπάρχει προθεσμία εως τον Απρίλιο νομίζω

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 02:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορει καποιος να αποδειξει πως δεν σε σταματανε χωρις λογο επειδη αρχιζεις να κρινεσαι ασυμφορος?

Και κατι ακομα...
Ειμαι καθετα αντιθετος σε οποιαδηποτε μεθοδο διαδικτυακης προβολης (text or image based) της οποιας η οικονομικη ανταποδωση στηριζεται αποκλειστικα σε clicks.
Να διαφημισω καποιον σε site μου, χωρις να πληρωθω για τα impressions, τις φορες δηλαδη που εστω και υποσυνειδητα κανει γνωστη την παρουσια του (brand or offered products/services) στους επισκεπτες μου? Ε ποτε!
Στην εφημεριδα γινεται κανενα κλικ? Στο ραδιοφωνο? Στην TV? Στις αφισες?

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 02:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
Μπορει καποιος να αποδειξει πως δεν σε σταματανε χωρις λογο επειδη αρχιζεις να κρινεσαι ασυμφορος?

Και κατι ακομα...
Ειμαι καθετα αντιθετος σε οποιαδηποτε μεθοδο διαδικτυακης προβολης (text or image based) της οποιας η οικονομικη ανταποδωση στηριζεται αποκλειστικα σε clicks.
Να διαφημισω καποιον σε site μου, χωρις να πληρωθω για τα impressions, τις φορες δηλαδη που εστω και υποσυνειδητα κανει γνωστη την παρουσια του (brand or offered products/services) στους επισκεπτες μου? Ε ποτε!
Στην εφημεριδα γινεται κανενα κλικ? Στο ραδιοφωνο? Στην TV? Στις αφισες?

σωστότατος

παράθεση:

3. Να μην έχεις γράψει μια σωστή πολιτική απορρήτου η οποία θα ενημερώσει τους επισκέπτες της σελίδας σου ότι τρίτοι μπορούν να τοποθετούν και να διαβάζουν cookies στον browser. (αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά σε ελληνική ιστοσελίδα, πχ freestuff )

το νούμερο 3 δεν το πολυ κατάλαβα...

zip

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 02:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr, διαφωνώ, αλλά αλλάζεις θέμα. Αν θες, να το συζητήσουμε, αλλά άνοιξε ένα τόπικ για να πεις αυτά που θες γιατί δεν έχουν σχέση με την συζήτηση αυτή.

ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 02:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

άστο μην το κάνεις, σε πρόλαβα.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=430060#430060

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 11:12    Θέμα: Re: Να γιατί η google μπορεί να με διώξει από το adsense Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

zip ανέφερε:
(αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά σε ελληνική ιστοσελίδα, πχ freestuff )

η σωστή πρόταση είναι: (αυτόν δεν τον έχω δει πουθενά σε ελληνική ιστοσελίδα, εκτός φυσικά από το freestuff )
http://www.freestuff.gr/disclaimer.php

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 18:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εκτός φυσικά από το freeplay.gr http://freeplay.gr/privacy.php

izabel29

Μέλος από: 24 Σεπ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 19:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εδω λένε αρκετά αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι όλα σαχλαμάρες διότι στην ουσία δεν τεκμηριώνουν τίποτα.
https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=57153&hl=el
papp0us

Μέλος από: 09 Ιαν 2010

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιαν 2010 14:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδη, to make thing straight, απαγορεύετε να λες στους users "κάντε clicκ στις διαφημίσεις" ;; γιατι ξέρω κανα δυο site που θα πάω να καταγγείλω γιατι το έχουν παραξηλώσει

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2010 13:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι απαγορεύετε.

michalis1984

Μέλος από: 05 Ιουν 2001

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιαν 2010 14:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απαγορεύετε ToolTimes at work το έχω δει σε 2-3 ιστοσελίδες σε βίντεο αυτό, στο τέλος να λέει ο 'παρουσιαστής' "υποστηρίξτε μας κάνοντας κλικ στις adsense διαφημίσεις μας".. ! Δεν ασχολήθηκα όμως... το σίγουρο είναι πως αργά ή γρήγορα κάποιος θα τους καρφώσει
freefotos

Μέλος από: 04 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2010 02:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

papp0us ανέφερε:
Δηλαδη, to make thing straight, απαγορεύετε να λες στους users "κάντε clicκ στις διαφημίσεις" ;; γιατι ξέρω κανα δυο site που θα πάω να καταγγείλω γιατι το έχουν παραξηλώσει

και γιατι να τον δωσεις; ΔΙΚΑ σου λεφτα πέρνουν;
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2010 14:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

. αν έχεις διαφημίσεις σε σελίδες σου ναι παίρνουν τα δικά σου γιατί μειώνονται από αυτά που θα έπαιρνες κι εσύ από την συνολική πίτα.

. αν είσαι διαφημιζόμενος ναι παίρνουν τα δικά σου γιατί δεν τα χαλάς σε κάποιον που ενδιαφέρετε πραγματικά για εσένα, αλλά σε κάποιον που τον "ανάγκασαν" να έρθει.

freefotos

Μέλος από: 04 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2010 14:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
. αν έχεις διαφημίσεις σε σελίδες σου ναι παίρνουν τα δικά σου γιατί μειώνονται από αυτά που θα έπαιρνες κι εσύ από την συνολική πίτα.

Διαφωνώ! Ρουφιανιλικι χωρις νοημα μου ακουγετε!

Αν εχω ενα Portal με hotels πχ γιατι να "δωσω" εναν με θεμα το ψαρεμα ή την ποίηση για παράδειγμα; θα μου παρει τα κλικς;!!

Δοξα το Google το adwords εχει να εμφανίζει διαφημίσεις για όλους!!

cordis ανέφερε:
αν είσαι διαφημιζόμενος ναι παίρνουν τα δικά σου γιατί δεν τα χαλάς σε κάποιον που ενδιαφέρετε πραγματικά για εσένα, αλλά σε κάποιον που τον "ανάγκασαν" να έρθει.

Και εδω δεν ειναι 100% ετσι γιατι στην Ελλάδα πολλοι θα πλήρωναν και πληρωνουν απλά για κλικς απο μοναδικους!....

Χαρακηριστικο παραδειγμα!!!! Νewsit

Adwords και facebook επιστρατευτηκαν για να ανεβασουν απλά τα κλικς και τα page views χαριζοντας laptop αν διαβασετε 10 αρθρα!!!!

ειναι χαμένο κλικ για αυτους; Κλικ να ναι.μοναδικός να ναι και...απ οπου να ναι!!!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 31 life 07 Δεκ 2016 22:24
frying pal Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 05:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites