freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η google μας πετάει από το adsense χωρίς λόγο?

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googleadsense Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
zip

Μέλος από: 08 Νοε 2006

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 04 Οκτ 2009 02:48    Θέμα: Η google μας πετάει από το adsense χωρίς λόγο? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συνεχίσουμε την κουβέντα που άρχισε εδώ.

korgr ανέφερε:
Μπορει καποιος να αποδειξει πως δεν σε σταματανε χωρις λογο επειδη αρχιζεις να κρινεσαι ασυμφορος?

Και κατι ακομα...
Ειμαι καθετα αντιθετος σε οποιαδηποτε μεθοδο διαδικτυακης προβολης (text or image based) της οποιας η οικονομικη ανταποδωση στηριζεται αποκλειστικα σε clicks.
Να διαφημισω καποιον σε site μου, χωρις να πληρωθω για τα impressions, τις φορες δηλαδη που εστω και υποσυνειδητα κανει γνωστη την παρουσια του (brand or offered products/services) στους επισκεπτες μου? Ε ποτε!
Στην εφημεριδα γινεται κανενα κλικ? Στο ραδιοφωνο? Στην TV? Στις αφισες?

Πρώτον, την google δεν σε συμφέρει να σε διώξει. Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Και ο λόγος είναι πολύ απλός: Κερδίζει ποσοστό από τα κέρδη σου.

Δεύτερον, προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο να κρατήσει κάποια υψηλά στάνταρ. Για να καταλάβετε, δείτε όλες τις υπηρεσίες της google: Από καλύτερη μηχανή αναζήτησης, πρωτοπορικό email που βελτιώνεται συνεχώς, analytics, και άλλα.

Τρίτον, δεν σε υποχρέωσε κανείς να βάλεις adsense. Η πολυτική ppc (pay per click) είναι δεδομένη αν θες να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία. Και αν δεν σου κάνει, μην την χρησιμοποιείς.

Ένας λόγος για τον οποίο η google χρησιμοποιεί ppc είναι γιατί οι διαφημίσεις δεν προβάλλονται ούτε σε τηλεόραση, ούτε σε ραδιόφωνο, ούτε σε χαρτί. Νομίζω είναι προφανή κάποια πράματα.

Σκέψου το adsense και σαν adwords και θα δεις πιο ανοιχτά το θέμα.

Μέλος από: 27 Αυγ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Οκτ 2009 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένας φίλος ο οποίος χρησιμοποιούσε adsense αλλά τώρα μιλάμε για τρελλο χρήμα, του το έκλεισε η Google. Όταν επικοινώνησε μαζί τους, δήλωσαν ότι το περιέχομενο της ιστοσελίδας του δεν ήταν αυθεντικό και χρησιμοποιήσε αυτόματους refreshers για να αυξήσει τα ποσοστά.

Πέραν αυτού, όποιος τα έχει με την Google υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν τη δουλειά ακόμα και καλύτερα, όπως είναι η adbrite που χρησιμοποιώ εγώ.
sovokai

Μέλος από: 30 Οκτ 2008

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιαν 2010 09:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμενα χθες μου μειωσαν τα κερδη κατα 40 ευρω χωρις προειδοποιηση.. εχει συμβει σε κανεναν σας? γιατι εγινε αυτο?
θα τα ξαναπροσθεσουν?

tempo

Μέλος από: 25 Μαη 2002

ΜήνυμαΣτις: 01 Ιαν 2010 17:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

kordellas ανέφερε:
Ένας φίλος ο οποίος χρησιμοποιούσε adsense αλλά τώρα μιλάμε για τρελλο χρήμα, του το έκλεισε η Google. Όταν επικοινώνησε μαζί τους, δήλωσαν ότι το περιέχομενο της ιστοσελίδας του δεν ήταν αυθεντικό και χρησιμοποιήσε αυτόματους refreshers για να αυξήσει τα ποσοστά.

Πέραν αυτού, όποιος τα έχει με την Google υπάρχουν και άλλες εταιρίες που κάνουν τη δουλειά ακόμα και καλύτερα, όπως είναι η adbrite που χρησιμοποιώ εγώ.

kordellas για πες μας εντυπώσεις απο adbrite...

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2010 15:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

είναι τόσο καλή η Adbrite; την είχα παλαιότερα και δεν απέδιδε τίποτα..

Μέλος από: 26 Ιουν 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Φεβ 2010 16:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αφου δεν έχει ελληνικές διαφημίσεις. H start2click ξεκίνησε αλλα δεν βάζει publishers προς το παρόν , μόνο advertisers (κάνει διαφήμιση στα contra,sport24,auto24,men24,news247,dpgr κλπ) . Είχα κλείσει συμφωνία με αυτούς για μια σελίδα μου και διαφημιζόμουν δωρεάν για 6 μήνες στα παραπάνω
GARAGE667

Μέλος από: 28 Ιαν 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 01:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Simosmme ανέφερε:
είναι τόσο καλή η Adbrite; την είχα παλαιότερα και δεν απέδιδε τίποτα..

Την είχα 2 μήνες σε 2 διαφορετικά site μου και το αποτέλεσμα?

Κερδη 0,01€. Πολλά λεφτά.Δυστυχώς είναι σχετικά μικρό δίκτυο και παρόλο που τα site μου είχαν μια κάποια επισκεψιμότητα, δεν έβγαλα απολύτως τίποτα.Και υπάρχει εξήγηση.Οι διαφημίσεις που προβάλλονταν ήταν τελείως άσχετες με το περιεχόμενο που είχα στα site .

Last edited by GARAGE667 on 09 Ιαν 2011 22:47, edited 1 time in total
getpaidgr

Μέλος από: 21 Μαη 2010
Περιοχή: Ναύπλιο
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κι όμως το adbrite παρότι οι διαφημίσεις του είναι άσχετες, τραβάνε τον κόσμο να πατήσει. Για αυτό υπάρχουν και παρα πολύ υψηλά ctr. Τα κέρδη που δίνει θα έλεγα πως είναι ελαφρώς ή ίδια με αυτά του adsense. Άπλά έρχονται αρκετά πιο άτσαλα. Τη μια δεν παίρνεις τίποτα και την άλλη μαζέυεις καλά λεφτά. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έζει λειτουργήσει μέχρι στιγμής.

Ένα ακόμα αρνητικό που παρατήρησα ήταν πως οι διαφημίσεις του έκαναν αρκετή ώρα να φορτώσουν και έκαναν τη σελίδα μου πιο αργή. Για αυτό αποφάσισα να το βγάλω από την αρχική μου σελίδα για λόγους ταχύτητας αλλά και εικόνας.

Γενικότερα θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή αν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να δουλεψει με το adsense. Μετά στο άλλο που μπορεί να παει κανείς είναι το affiliate marketing.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφημίσεις στις σελίδες μας » Google AdSense

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αποκλεισμός λογαριασμού από Adsense 30 life 25 Οκτ 2016 23:35
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Redirect σε Virus Page (Google AdSense - Android smartphones) 9 vassilism 18 Ιουλ 2016 22:36
seeder Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εχει αλλάξει ο τρόπος πίστωσης των κερδων Adsense? 4 fiskilis 19 Ιουν 2016 13:13
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Σχετικά με το Google Adsense και άλλες εταιρίες 1 man1987 25 Φεβ 2016 16:45
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google adsense 8 philos 27 Ιαν 2016 23:54
historicalface Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 04:28 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites