Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

joomla 1.0.13 και spam

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
manray

joomla 1.0.13 και spam

Δημοσίευση από manray » 08 Οκτ 2009 10:30

Καλή σας μέρα,

έχω ένα site εδώ και 5 χρόνια σε joomla 1.0.13
Χτες από την εταιρεία hosting με ειδοποίησαν οτι το site λειτουργεί σαν spam,οτι δηλαδή στέλνει spam μηνύματα σε άλλους και γι αυτό το λόγω θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση σε joomla 1.5.14 ειδάλως θα πρέπει να κλείσουν το λογαριασμό. Δηλαδή να μου πετάξουν το site εκτος. Eίναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο? η απλά το λένε για να πληρωθούν την αναβάθμιση ? Δεν έχω καμία ιδέα επι του θέματος και κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
rotame
Επικοινωνία:

joomla 1.0.13 και spam

Δημοσίευση από rotame » 25 Οκτ 2009 18:50

Μπορείς να διαβάσεις
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 7fb746c3d8
Η τελευταία έκδοση του Joomla για τη σειρά 1.0.x είναι η 1.0.15, μάλλον από εκεί μπήκαν. Μέσω Cpanel δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις από που στάλθηκε, δηλαδή τι αρχεία ανέβασε ο χάκερ για να στέλνει τα spam.

Προτείνω να επικοινωνήσεις με τον webhost σου μιας και είναι μόνος με πρόσβαση διαχειριστή στο server και επομένως μπορεί να μαζέψει περισσότερες πληροφορίες. Το σημαντικό πάντως όπως σου είπα να ζητήσεις να σου στείλουν τα headers του spam e-mail. Με τον τρόπο αυτόν εάν ο webhost σου έχει περάσει το "mail header patch" στην PHP του, τότε θα λέει από που στάλθηκε, οπότε θα εμφανίσει κάπου κάτι σαν αυτό:

κώδικας:

X-PHP-Script: www.to-domain-sou.com/spammer.php for 10.0.0.1

Οπότε θα ξέρεις το αρχείο που χρησιμοποιεί για το spam και την IP του (εκτός εάν έχει μπει με proxy)
rotame Ολοκληρωμένες Υπηρεσίες Διαδικτύου
http://rotame.com

Panagioths

joomla 1.0.13 και spam

Δημοσίευση από Panagioths » 25 Οκτ 2009 19:57

Είναι πολύ συχνό φαινόμενο αυτό που σου παν. Πιθανόν να είναι κάποιο από τα components ή ακόμα και το ίδιο το joomla.
Συνεπώς και εγώ σου συνιστώ να αναβαθμίσεις το συντομότερο... :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες