Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Είμαστε καλά ; 450 ευρώ για παραμετροποίηση plugin ;

Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 11 Οκτ 2009 16:22

Παιδιά θέλω να παραμετροποιήσει κάποιος ένα plugin που έχω σε μια σελίδα μου να εμφανίζει κάποια πράγματα, και μου ζητάνε 450 ευρώ για να το κάνουν. Το plugin είναι το fabrik www.fabrikar.com και θέλω να δείχνει κάποια πράγματα και δεν μπορώ να βρώ απο που γίνονται.
Είναι λογική τιμή αυτή ;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Οκτ 2009 16:27

Δοκίμασες στο findapro.gr ;
Γίνονται πραγματάκια

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 11 Οκτ 2009 16:34

εχμ, αλοίμονο αν δεν δοκιμάσω στη δικιά μου σελίδα. Εκεί πήρα αυτή τη προσφορά.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Οκτ 2009 17:07

Μόνο μια προσφορά δηλαδή έκαναν; Περίεργο.
Συνήθως στη σελίδα σου βλέπω πολύυυυ φτηνές τιμές, για αυτό σου το είπα.

Πάντως είναι πολύ καλό αυτό, να δοκιμάζεις δηλαδή το προϊόν σου :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 11 Οκτ 2009 17:15

Ναι η τιμη ειναι καλουτσικη. 350-450Ε γιατι πρεπει να γνωριζεις τον τροπο που δουλευει το joomla να κατσεις να διαβασεις τον κωδικα του plugin και μετα να το αναδιοργανωσεις.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member

Δημοσίευση από korgr » 11 Οκτ 2009 17:39

Και μετα κατηγορουν εμας τους custom coders πως ειμαστε ακριβοι :lol:

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 11 Οκτ 2009 17:46

ALR : έχω υλοποιήσει και εγώ ο ίδιος αλλα και φίλοι και γνωστοί μου έργα απο το findapro. Δεν ήταν πάντα η χαμηλότερη προσφορά που κέρδιζε, και σε μένα και σε άλλους. Πρέπει να σου γεμίζει το μάτι η προσφορά του άλλου. Να σου λέει θα σου τα πάρω αλλα γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο. Θα μου πείς στο τέλος και ευχαριστώ.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 11 Οκτ 2009 19:12

paink1ller έγραψε:Ναι η τιμη ειναι καλουτσικη. 350-450Ε γιατι πρεπει να γνωριζεις τον τροπο που δουλευει το joomla να κατσεις να διαβασεις τον κωδικα του plugin και μετα να το αναδιοργανωσεις.
βαλε και +100ευρω για τα βιβλια που αγορασε ωστε να μαθει προγραμματισμο :lol:

:D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Οκτ 2009 20:57

Αν για τα "κάποια πράγματα" που ζητάς πρέπει να φάει ο άλλλος 8 με 10 ώρες η τιμή είναι πολύ λογική.

Είναι συχνό φαινόμενο οι πελάτες να ζητούν "κάποια πράγματα" που τα θεωρούν εύκολα επειδή τα συναντούν συχνά σε άλλα sites χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι εύκολα να γίνουν. Πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για κώδικα 3ου, που μόνο για να κατανοήσεις την λογική του ή θα πρέπει να ψάξεις μόνος σου ή να διαβάσεις το documentation του, αν και εφόσον υπάρχει.

Αν έχεις έστω και βασικές γνώσεις προγραμματισμού και μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου πόσο χρόνο απαιτούν οι αλλαγές που ζητάς, έπειτα μπορείς να κρίνεις και μόνος σου αν το ποσό είναι υψηλό ή όχι. Και πάντα να σκέφτεσαι και την αντίστροφη περίπτωση. Αν ΕΣΥ γνώριζες και αναλάμβανες μια τέτοια δουλειά, πόσο θα χρέωνες την εργατωόρα σου και τις γνώσεις σου;

Άβαταρ μέλους
alexandr0s

Δημοσίευση από alexandr0s » 11 Οκτ 2009 21:00

Φυσιολογική είναι η τιμή. Ζητάς από κάποιον εντελώς συγκεκριμένη γνώση που πρέπει να αφιερώσει αρκετή ώρα για να ικανοποιήσει την απαίτησή σου και το πιο πιθανό είναι οι γνώσεις που θα αποκτήσει για τη συγκεκριμένη εργασία να μη βρουν εφαρμογή κάπου αλλού.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Οκτ 2009 21:44

Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member

Δημοσίευση από korgr » 11 Οκτ 2009 22:45

ALR έγραψε:Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.
Απο την αλλη, και ενας τετοιος ανθρωπος να αναλάμβανε, δεν θα επρεπε να πληρωθει το χρονο που αφιερωσε στο παρελθον ωστε να ειναι τωρα guru του plugin?
Γενικως ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιου τυπου κοστολογησεις. Αυτος που ξερει δλδ να πληρωθει λιγοτερα απο αυτον που δεν ξερει? Ειναι λογικη αυτη?

ALR απλα την ευκαιρια βρηκα απο την τοποθετηση σου. Δεν απαντω ειδικα σε σενα. Γενικα τοποθετουμαι...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s

Δημοσίευση από alexandr0s » 11 Οκτ 2009 22:50

Σε γενικές γραμμές πάντως σε δουλειά που έχει κάνει 3ος (πχ plugin) μπορεί να σπαταλήσει κάποιος άπειρες ώρες για να κάνει απλά πράγματα και καλύτερα να κοστολογήσει λίγο παραπάνω για να είναι καλυμμένος για όλες τι περιπτώσεις παρά λίγο λιγότερο.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 11 Οκτ 2009 23:20

korgr έγραψε:
ALR έγραψε:Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.
Απο την αλλη, και ενας τετοιος ανθρωπος να αναλάμβανε, δεν θα επρεπε να πληρωθει το χρονο που αφιερωσε στο παρελθον ωστε να ειναι τωρα guru του plugin?
Γενικως ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιου τυπου κοστολογησεις. Αυτος που ξερει δλδ να πληρωθει λιγοτερα απο αυτον που δεν ξερει? Ειναι λογικη αυτη?

ALR απλα την ευκαιρια βρηκα απο την τοποθετηση σου. Δεν απαντω ειδικα σε σενα. Γενικα τοποθετουμαι...
Βασικα αυτος που δεν γνωριζει το plugin τρωει την πο..σα. Ο γνωστης οριζει την τιμη και αυτος που δεν γνωριζει το plugin αποφασιζει αν αξιζει να ασχοληθει και να θυσιασει απληρωτες ωρες γι'αυτο.
Αν καποιος ζητησει πχ μια τροποποιηση στο virtuemart σαφως και θα θυσιασεις ωρες γιατι ειναι κατι που θα το ξαναδουλεψεις σιγουρα.

Γενικα παντως το να διαβαζεις κωδικα αλλουνου SUCKS BIGTIME.. :D
Αντε κανε mapping μεταβλητων, functions, classes, mysql και να καταλαβεις τι θελει να πει ο ποιητης σε καθε line και ολα αυτα για να βαλεις 2-3 combobox και κανα δυο attributes ακομη.
Ηobby: Shooting photons

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Οκτ 2009 23:31

Καταρχάς όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις ακριβώς να κάνεις.....

Μπορεί να είναι δουλειά μισής ώρας, μπορεί όμως και εβδομάδας.

Δυστυχώς οι επεμβάσεις σε κώδικα τρίτου είναι πολύ επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, όσο μπορεί αρχικά να φαίνονται.

Άρα η τιμή αυτή μπορεί να είναι καλή, μπορεί να είναι μικρή αλλά να είναι και μεγάλη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες