freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Είμαστε καλά ; 450 ευρώ για παραμετροποίηση plugin ;

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: pluginευρώ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
chrispen

Μέλος από: 26 Ιουν 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 15:22    Θέμα: Είμαστε καλά ; 450 ευρώ για παραμετροποίηση plugin ; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παιδιά θέλω να παραμετροποιήσει κάποιος ένα plugin που έχω σε μια σελίδα μου να εμφανίζει κάποια πράγματα, και μου ζητάνε 450 ευρώ για να το κάνουν. Το plugin είναι το fabrik www.fabrikar.com και θέλω να δείχνει κάποια πράγματα και δεν μπορώ να βρώ απο που γίνονται.
Είναι λογική τιμή αυτή ;
ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασες στο findapro.gr ;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 15:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εχμ, αλοίμονο αν δεν δοκιμάσω στη δικιά μου σελίδα. Εκεί πήρα αυτή τη προσφορά.
ALR
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 16:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μόνο μια προσφορά δηλαδή έκαναν; Περίεργο.
Συνήθως στη σελίδα σου βλέπω πολύυυυ φτηνές τιμές, για αυτό σου το είπα.

Πάντως είναι πολύ καλό αυτό, να δοκιμάζεις δηλαδή το προϊόν σου

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 16:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι η τιμη ειναι καλουτσικη. 350-450Ε γιατι πρεπει να γνωριζεις τον τροπο που δουλευει το joomla να κατσεις να διαβασεις τον κωδικα του plugin και μετα να το αναδιοργανωσεις.

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 16:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και μετα κατηγορουν εμας τους custom coders πως ειμαστε ακριβοι

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 16:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ALR : έχω υλοποιήσει και εγώ ο ίδιος αλλα και φίλοι και γνωστοί μου έργα απο το findapro. Δεν ήταν πάντα η χαμηλότερη προσφορά που κέρδιζε, και σε μένα και σε άλλους. Πρέπει να σου γεμίζει το μάτι η προσφορά του άλλου. Να σου λέει θα σου τα πάρω αλλα γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο. Θα μου πείς στο τέλος και ευχαριστώ.
Catalyst

Μέλος από: 06 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 18:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
Ναι η τιμη ειναι καλουτσικη. 350-450Ε γιατι πρεπει να γνωριζεις τον τροπο που δουλευει το joomla να κατσεις να διαβασεις τον κωδικα του plugin και μετα να το αναδιοργανωσεις.

βαλε και +100ευρω για τα βιβλια που αγορασε ωστε να μαθει προγραμματισμο

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 19:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν για τα "κάποια πράγματα" που ζητάς πρέπει να φάει ο άλλλος 8 με 10 ώρες η τιμή είναι πολύ λογική.

Είναι συχνό φαινόμενο οι πελάτες να ζητούν "κάποια πράγματα" που τα θεωρούν εύκολα επειδή τα συναντούν συχνά σε άλλα sites χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως είναι εύκολα να γίνουν. Πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για κώδικα 3ου, που μόνο για να κατανοήσεις την λογική του ή θα πρέπει να ψάξεις μόνος σου ή να διαβάσεις το documentation του, αν και εφόσον υπάρχει.

Αν έχεις έστω και βασικές γνώσεις προγραμματισμού και μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου πόσο χρόνο απαιτούν οι αλλαγές που ζητάς, έπειτα μπορείς να κρίνεις και μόνος σου αν το ποσό είναι υψηλό ή όχι. Και πάντα να σκέφτεσαι και την αντίστροφη περίπτωση. Αν ΕΣΥ γνώριζες και αναλάμβανες μια τέτοια δουλειά, πόσο θα χρέωνες την εργατωόρα σου και τις γνώσεις σου;
alexandr0s

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
View users profile Visit posters website
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 20:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φυσιολογική είναι η τιμή. Ζητάς από κάποιον εντελώς συγκεκριμένη γνώση που πρέπει να αφιερώσει αρκετή ώρα για να ικανοποιήσει την απαίτησή σου και το πιο πιθανό είναι οι γνώσεις που θα αποκτήσει για τη συγκεκριμένη εργασία να μη βρουν εφαρμογή κάπου αλλού.

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 20:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 21:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ALR ανέφερε:
Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.

Απο την αλλη, και ενας τετοιος ανθρωπος να αναλάμβανε, δεν θα επρεπε να πληρωθει το χρονο που αφιερωσε στο παρελθον ωστε να ειναι τωρα guru του plugin?
Γενικως ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιου τυπου κοστολογησεις. Αυτος που ξερει δλδ να πληρωθει λιγοτερα απο αυτον που δεν ξερει? Ειναι λογικη αυτη?

ALR απλα την ευκαιρια βρηκα απο την τοποθετηση σου. Δεν απαντω ειδικα σε σενα. Γενικα τοποθετουμαι...

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
View users profile Visit posters website
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 21:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε γενικές γραμμές πάντως σε δουλειά που έχει κάνει 3ος (πχ plugin) μπορεί να σπαταλήσει κάποιος άπειρες ώρες για να κάνει απλά πράγματα και καλύτερα να κοστολογήσει λίγο παραπάνω για να είναι καλυμμένος για όλες τι περιπτώσεις παρά λίγο λιγότερο.

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 22:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
ALR ανέφερε:

Απο την αλλη, και ενας τετοιος ανθρωπος να αναλάμβανε, δεν θα επρεπε να πληρωθει το χρονο που αφιερωσε στο παρελθον ωστε να ειναι τωρα guru του plugin?
Γενικως ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιου τυπου κοστολογησεις. Αυτος που ξερει δλδ να πληρωθει λιγοτερα απο αυτον που δεν ξερει? Ειναι λογικη αυτη?

ALR απλα την ευκαιρια βρηκα απο την τοποθετηση σου. Δεν απαντω ειδικα σε σενα. Γενικα τοποθετουμαι...

Βασικα αυτος που δεν γνωριζει το plugin τρωει την πο..σα. Ο γνωστης οριζει την τιμη και αυτος που δεν γνωριζει το plugin αποφασιζει αν αξιζει να ασχοληθει και να θυσιασει απληρωτες ωρες γι'αυτο.
Αν καποιος ζητησει πχ μια τροποποιηση στο virtuemart σαφως και θα θυσιασεις ωρες γιατι ειναι κατι που θα το ξαναδουλεψεις σιγουρα.

Γενικα παντως το να διαβαζεις κωδικα αλλουνου SUCKS BIGTIME..
Αντε κανε mapping μεταβλητων, functions, classes, mysql και να καταλαβεις τι θελει να πει ο ποιητης σε καθε line και ολα αυτα για να βαλεις 2-3 combobox και κανα δυο attributes ακομη.

ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 22:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταρχάς όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις ακριβώς να κάνεις.....

Μπορεί να είναι δουλειά μισής ώρας, μπορεί όμως και εβδομάδας.

Δυστυχώς οι επεμβάσεις σε κώδικα τρίτου είναι πολύ επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, όσο μπορεί αρχικά να φαίνονται.

Άρα η τιμή αυτή μπορεί να είναι καλή, μπορεί να είναι μικρή αλλά να είναι και μεγάλη.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [26 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)
Τώρα είναι 28 Μαρ 2017 10:12 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites