freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Είμαστε καλά ; 450 ευρώ για παραμετροποίηση plugin ;

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [26 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: pluginευρώ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
chrispen

Μέλος από: 26 Ιουν 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 23:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ που με κατατοπίσατε. Μόνος μου θα πίστευα οτι το ποσό είναι εξωφρενικό, ίσως περιοριστώ και σε λιγότερα απ'όλα αυτα που ζητάω προς το παρόν.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Οκτ 2009 23:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
Γενικα παντως το να διαβαζεις κωδικα αλλουνου SUCKS BIGTIME..

Εδώ τον δικό μας διαβάζουμε μετά από καιρό και δεν βγάζουμε άκρη

chrispen δεν μας περιέγραψες όμως έστω και περιληπτικά αυτές οι αλλαγές που του ζήτησες ποιες ήταν και πόσο χρόνο πιστεύεις πως θα του χρειαζόταν να τις κάνει;
telas
Honorary Member

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 08:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
paink1ller ανέφερε:

chrispen δεν μας περιέγραψες όμως έστω και περιληπτικά αυτές οι αλλαγές που του ζήτησες ποιες ήταν και πόσο χρόνο πιστεύεις πως θα του χρειαζόταν να τις κάνει;

χααχχααχ lol!

Έχεις δίκιο.

ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 10:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
ALR ανέφερε:
Εκτός κι αν είναι κολόφαρδος και βρει άνθρωπο που έχει δουλέψει με το συγκεκριμένο addon και χρειαστεί πολύ λιγότερες ώρες.

Απο την αλλη, και ενας τετοιος ανθρωπος να αναλάμβανε, δεν θα επρεπε να πληρωθει το χρονο που αφιερωσε στο παρελθον ωστε να ειναι τωρα guru του plugin?
Γενικως ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοιου τυπου κοστολογησεις. Αυτος που ξερει δλδ να πληρωθει λιγοτερα απο αυτον που δεν ξερει? Ειναι λογικη αυτη?

ALR απλα την ευκαιρια βρηκα απο την τοποθετηση σου. Δεν απαντω ειδικα σε σενα. Γενικα τοποθετουμαι...

χμ, δεν έχεις κι άδικο... Αυτός που ξέρει, πρέπει να πληρωθεί εξίσου τουλάχιστον.

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 10:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απλά ο γνώστης έχει την πολυτέλεια να μπορεί να "σπάσει" την τιμή...

Αν το κάνει, δικαίωμά του, μιας και δεν είναι κλειστό το επάγγελμα..

Αντιπαράδειγμα: Αν ένας πελάτης μηχανικού ζητήσει από τον μηχανικό του να εφαρμόσει μία από τις παλιότερες μελέτες του [να φτιάξει δηλαδή ένα ίδιο σπίτι], αν και το σύνολο της μελέτης [αρχιτεκτονικά, στατικά, ενεργειακά, κλπ] είναι ήδη έτοιμα, ο μηχανικός ΔΕΝ μπορεί να ζητήσει λιγότερα, γιατί οι αμοιβές είναι "κλειδωμένες" από το ΤΕΕ.

Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 10:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιστευω πως ο γνωστης αν και εχει αυτη την πολυτελεια, τελικα δεν σπαει τις τιμες. Ξερει πως λιγο παρακατω θα βρεθει κατι αλλο που θα το πληρωθει "οπως πρεπει".
Τις τιμες τις σπανε αυτοι που δεν κατεχουν τη γνωση καλα, για να μπορεσουν να ισοσταθμισουν με τον τροπο αυτο το μειονεκτημα τους...

Μέλος από: 26 Ιουν 2003

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 10:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
paink1ller ανέφερε:

Χρησιμοποιώ το fabrik www.fabrikar.com και θέλω να μου κάνει 2-3 πραγματάκια. Αυτός που ξέρει το plugin θα κάνει 1 ώρα περίπου. Αυτός που δεν ξέρει λογικά θα του πάρει 1-2 εργάσιμες. Εγώ κρίνω οτι 150 ευρώ είναι αρκετά.
Στη δουλειά μου παίρνω 48 ευρώ τη μέρα, είμαι απο τους πιό καλοπληρωμένους και φυσικά προσμετρούνται πτυχία, ξένες γλώσσες (3) κ.λπ. και φυσικά δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδι.
Γιατί να παίρνει κάποιος άλλος πολύ περισσότερα απο μένα;
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 10:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εφόσον ισχύει ότι είναι 1-2 ώρες, μπορείς να παζαρέψεις την τιμή φίλε μου. 150 - 200 ευρώ ας πούμε. Ρώτησε του το ευγενικά έτσι. "Πόσο χρεώνεις την εργατοώρα σου και πόσες ώρες πιστεύεις ότι θα σου πάρουν οι αλλαγές που ζητάω"
alexandr0s

Μέλος από: 25 Απρ 2006
Περιοχή: localhost
View users profile Visit posters website
linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 15:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

chrispen ανέφερε:

Χρησιμοποιώ το fabrik www.fabrikar.com και θέλω να μου κάνει 2-3 πραγματάκια. Αυτός που ξέρει το plugin θα κάνει 1 ώρα περίπου. Αυτός που δεν ξέρει λογικά θα του πάρει 1-2 εργάσιμες. Εγώ κρίνω οτι 150 ευρώ είναι αρκετά.
Στη δουλειά μου παίρνω 48 ευρώ τη μέρα, είμαι απο τους πιό καλοπληρωμένους και φυσικά προσμετρούνται πτυχία, ξένες γλώσσες (3) κ.λπ. και φυσικά δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδι.
Γιατί να παίρνει κάποιος άλλος πολύ περισσότερα απο μένα;

Γιατί άλλος δουλεύει από το πρωί μέχρι τα ξημερώματα και πιο μεθοδικά ίσως? Αν νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο κάνε το Είναι τουλάχιστον αστείο ο χρόνος ενός ελεύθερου επαγγελματία να κοστολογείται 50 ευρώ τη μέρα...(τα επιχειρήματα άπειρα..)
BTW εγώ θα έψαχνα στο παγκόσμιο περιβάλλον πρώτα κάποιον να μου κάνει αυτή τη δουλειά. Εκεί μόνο μπορεί να πετύχεις καλή τιμή, σε κάποιον που έχει ασχοληθεί πολλές φορές με το συγκεκριμένο. Γιατί δεν στέλνεις ένα email στην εταιρία που δημιουργεί το plugin να τους ρωτήσεις αν αναλαμβάνουν οι ίδιοι customization ή αν έχουν να σου προτείνουν κάποια εταιρία;

Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 15:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης στα 48 δεν υπολόγισες δώρα, ΙΚΑ κτλ προφανώς.

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Οκτ 2009 18:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, αφού αυτό είναι κάτι που κάνω συνέχεια όσο αναφορά το Wordpress...

Έχω φτιάξει ένα plugin. Κάποιος, εκτός ελλάδας, ήθελε κάποιες παραμετροποιήσεις, στο CSS και στον πως θα παράγεται αυτό που εμφανιζότανε ( δεν ενδιαφέρει ποιο είναι το plugin, εάν ναι σας λέω δεν έχω πρόβλημα )

Anyway, μου ζήτησε 5 αλαγές σύνολο. Εγώ ξεκαθαρίζω πως το Plugin είχε δοθεί δωρεάν στην κοινότητα. Δεν μπορούσε λοιπόν ο ίδιος να δουλέψει πάνω του, και έτσι μου ζήτηση να του κάνω εγώ τις αλαγές και να πληρωθώ για αυτές.

Οι αλαγές ήταν πραγματικά βελτιώσεις για το Plugin, τις οποίες θα ήθελα να δώσω και Free μετά. Έτσι τον ρώτησα, εάν μπορούσα.

Μου απάντησε πως δεν είχε πρόβλημα, αλλά θα ήθελε εάν γινόταν να αγαιρέσουμε απο την τιμή. Στο τέλος, υλοποίησα το plugin δωρεάν πολύ απλά γιατί ήταν συμφέρουσα συνεργασία και για τους δύο.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, πως εάν κάνεις τις αλαγές, πρέπει να είσαι σύγουρος πως αυτά

Δεν θα είναι μελοντικά features που εσύ έχεις πληρώσει για να τα πάρουν οι άλλοι δωρεάν.

PS.
Η χρέωση προσωπικά πάει με την ώρα και σε αυτή τη δουλεία. Εάν ήταν όμως βελτιώσεις στο δικό μου plugin η χρέωση θα ήταν περίπου στο μισό της κανονικής τιμής

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)
Τώρα είναι 29 Μαρ 2017 07:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites