freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Το Ubuntu είναι χάλια, λέει ο developer του Eeebuntu

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ubuntuχαλιάdeveloper Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2009 23:18    Θέμα: Το Ubuntu είναι χάλια, λέει ο developer του Eeebuntu Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

"Ίσως πρέπει να αγοράσω ένα αντίγραφο των Windows link to Windows 7" συμπεραίνει ο Andrew Wyatt (Fewt) που είναι ο άνθρωπος ο οποίος μέχρι πριν μερικές ημέρες κατασκεύαζε και συντηρούσε τα Linux-based Eee PC utilities και το Eee PC Tray.

Απηυδισμένος από την μη υποστήριξη της κοινότητα του Ubuntu, αλλά και με την αστάθεια που προκαλούσε στα eeepc κάθε νέο update της διανομής αυτής, όχι μόνο σταμάτησε το project, αλλά εξαπέλυσε και επίθεση προς το Ubuntu, που είναι μια από τις πιο αγαπημένες διανομές.

Κατηγορεί την διανομή του Ubuntu για πολλά πράγματα. Μέσα σε αυτά είναι και ότι υπάρχουν bugs που μεταφέρονται από έκδοση σε έκδοση καθώς και για τους Intel display drivers που δεν τον ικανοποιούν. Προειδοποιεί μάλιστα ότι όσοι προσπαθήσουν να βάλουν την επερχόμενη έκδοση 9.10 ίσως το μόνο που θα πάρουν μετά το reboot να είναι μια μαύρη οθόνη.

κώδικας:
set output UBUNTU to mode SUCKS. :(
xrandr --output UBUNTU --mode SUCKS && echo YEP

Το project απ' ότι φαίνεται θα συνεχιστεί σε Debian.

σχετικά:
http://www.itwire.com/content/view/28574/1141/
http://www.fewt.com/2009/10/i-give-up.html
http://www.eeebuntu.org/

vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Templates: 1
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 00:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη λέει η παροιμία.
Απελπίστηκε ο άνθρωπος και με το δίκιο του.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 14:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φαντάσου τώρα τι φρίκη έφαγε και τι είδαν τα μάτια του για να απελπιστεί τόσο και να βγαίνει να τους κράζει.
Θα αρχίσουν οι linuxistas τα γνωστά τώρα σίγουρα, ότι τον πλήρωσε η Microsoft link to Microsoft ή ότι είναι άσχετος για αυτό δεν βγάζει άκρη κλπ
Που να άνοιγε και η MS τον κώδικα της τι σαβούρα θα βρίσκαμε μέσα
Γενικώς όπου γράφουν κώδικα πολλοί developers και καλώς ή κακώς ο καθένας με το δικό του "στυλ" και μέθοδο, προσωπικά το βρίσκω φυσικό επόμενο να χάνεται κάπου η μπάλα. Εκεί ή θέλεις το τέλειο documentation για κάθετι (πράγμα που απλά ΔΕΝ υπάρχει) ή ψάχνεις να βγάλεις άκρη και να μπαλώσεις ότι μπορείς μέχρι να σκάσει το σύμπαν.
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 15:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
τον πλήρωσε η Microsoft

είναι το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό

ενώ να σενιάρει το Debian ή να το ελαφρήνει θα είναι εύκολη λύση?

πάντως κακά τα ψέματα έχω ακούσει ανεξερέτος από όσους έχουν βάλει Windows 7 στο netbook τους, πέταγε...

διαβάστε και άλλα comments (κάτω από το άρθρο)

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 17:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλα εκανα και εριξα ακυρο στο ubuntu απο την αρχη και μαθαινω debian εγω

c0d3punk ανέφερε:

πάντως κακά τα ψέματα έχω ακούσει ανεξερέτος από όσους έχουν βάλει Windows 7 στο netbook τους, πέταγε...

Σφαιρα παει το δικο μου. Καμια σχεση με XP και VISTA. BOOT και ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ απιστευτα γρηγορα. Δεν το περιμενα..

Δεν με βολευει καθολου η καινουργια μπαρα ομως...

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2009 20:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
και μαθαινω debian εγω

Σε πάω
Θα παιδευτείς αλλά θα αποζημιωθείς.
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 13:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ στο eeepc 900 που του πέταξα ένα ubuntu 9.04 με τον σχετικό kernel από το array.org (για σωστή υποστήριξη του ACPI) παίξανε τα ΠΑΝΤΑ out of the box.

Δεν ξέρω τι τον βάρεσε τον τύπο αλλά το Ubuntu είναι μακράν η πιο εύχρηστη distro για αρχάριους στο linux και για χρήση Desktop.

Από updates και fixes μια χαρά το βλέπω και σίγουρα παίζει support μιας και το community είναι αρκετά μεγάλο.

Προσωπικά δεν θυμάμαι να έψαξα κάτι για το eeepc σχετικά με το ubuntu και να μην το βρήκα.

Ακόμα και το 3G usb modem της cosmote που είναι ελεϊνό και τρισάθλιο με 3-4 σκαλισματάκια στο ubuntu από τα πρώτα results του google για το θέμα, έπεξε με την μία.

Εγώ έχω καταλάβει ότι το αν κάτι είναι 'καλό', εύχρηστο, γρήγορο, ασφαλές κλπ κλπ εν τέλη είναι κάτι το υποκειμενικό.

Αν κάποιος είναι κολημένος με τα windows link to windows, τότε το παραμικρό 'ελάτωμα' στο Linux, είναι αρκετό για να ρίξει Χ στο συγκεκριμένο λειτουργικό.
Αν κάποιος είναι κολημένος με το Linux και βρει στα windows ότι λείπει κάποιο feature ή βγήκε κάποιο exploit, τότε ρίχνει Χ στα windows.

Αν τώρα κάποιος βαρέθηκε με το ένα, μπορεί να πει ότι απλά ήταν μούφα και να πάει στο άλλο.

Πριν κρίνετε όμως, έχει δοκιμάσει κανείς Windows XP (δεν μιλάω για Vista ή 7, εννοείται πως ΔΕΝ παίζουν) σε eeepc 900; Με SSD;
Ποιο αργό λειτουργικό δεν έχω ξαναδεί.
Σε επίπεδο να λέω ότι το eeepc είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει, μέχρι που bootαρα το live usb με το Ubuntu μέσα και φόρτωσε 10 φορές ποιο γρήγορα από το USB stick απότι κάνανε τα windows από τον SSD.
Δεν το συζητάω ότι δεν χρειάστηκε να ρυθμίσω τίποτα απολύτως (με εξαίρεση τον kernel αν ήθελα να έχω acpi support ώστε να ρυθμίζω την ισχύ της CPU).
Ακόμα και με το Live USB, χωρίς κανένα update, όλα αναγνωρίστηκαν με την μία και παίζανε άψογα.

Αντίστοιχα στα windows, έπρεπε να περάσω 300 drivers, να κάνω 1000 reboot και να περιμένω πάνω από 5 λεπτά σε κάθε boot μέχρι να ηρεμίσει το σύστημα για να είναι usable.

Δεν λέω ότι το Linux είναι τέλειο. Έχει ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα.
Αλλά στο συγκεκριμένο hardware, είναι έτη φωτός μπροστά από τα resource intensive windows xp που κάνανε το μηχανάκι να φαίνεται σαν 586 ToolTimes at work

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 13:24    Θέμα: Re: Το Ubuntu είναι χάλια, λέει ο developer του Eeebuntu Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Το project απ' ότι φαίνεται θα συνεχιστεί σε Debian.

Και θα πιάσει πάτο. Καλό ε!

Εκτός αν απευθύνεται μόνο σε guru του είδους οπότε η ευχρηστία δεν αποτελεί θέμα.

Μέλος από: 04 Φεβ 2006
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 13:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα Windows link to Windows 7 έχουν τη φήμη πολύ καλοδουλεμένου και ποιοτικού λειτουργικού, και απορίας άξιο που προέρχεται από εταιρία σαν την Microsoft link to Microsoft, αλλά το linux είναι άλλης κατηγορίας, ενώ τα windows είναι πάντα windows με ότι αυτό συνεπάγεται (ιοί, adwares, registry, crapware κ.ο.κ.).

Για να κάνει αυτές τις δηλώσεις πιστεύω πως είτε όντως απήυδησε ο άνθρωπος όπως κάνουν πολλοί που ασχολούνται στο 100% του χρόνου τους με το ίδιο πράγμα, και βλέπουν τις ίδιες αδυναμίες ξανά και ξανά, και συνοπτικά μιλάει αποκλειστικά από τη δική του αγανάκτηση, είτε είναι θέμα politics και marketing, είτε τα λέει για να ψαρώσει τον κόσμο του linux ώστε να του προσφέρει καλύτερο support.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 13:54    Θέμα: Re: Το Ubuntu είναι χάλια, λέει ο developer του Eeebuntu Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
Απηυδισμένος από την μη υποστήριξη της κοινότητα του Ubuntu

Βασικά εγώ πιστεύω οτι αυτό είναι το κύριο πρόβλημα.
Εξάλλου αυτός είναι και ο κύριος λόγος που "όλο" το Open Source έχει στη μπούκα το Ubuntu.
Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 14:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείτε να αναφέρεται μερικά παραδείγματα σχετικά με την υποστήριξη;

Είναι από τα πλέον γνωστά Distros το Ubuntu αν όχι το πιο γνωστό (για desktop μιλάω πάντα).

Αν η υποστήριξη του (που προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το να βρω πληροφορίες για το ubuntu - αντιθέτως έχει πήξει το google σε results περί linux που αφορούν το ubuntu συγκεκριμένα) είναι το πρόβλημα τότε οι υπόλοιπες distros που βαδίζουν που έχουν μικρότερα communities και κατ'επέκταση μικρότερη υποστήριξη;

Δεν είμαι fan του Ubuntu (είμαι RedHat/Fedora boy ) αλλά μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι η OpenSource κοινότητα έχει την 'μπούκα' το ubuntu.

Η άποψη μου είναι ότι το ubuntu ήταν αφορμή να εξελιχτεί αρκετά πιο ραγδαία το linux και οι υπόλοιπες διανομές του.
Δεν συζητάω για τα δεκάδες distros για πιο συγκεκριμένες δουλειές που έχουν βασιστεί σε ubuntu.

Οπότε η απορία μου είναι από που έχει βγει η 'φήμη' ότι το Ubuntu είναι στην μπούκα;
Επειδή ένα άτομο με μία συγκεκριμένη διανομή για ένα πολύ συγκεκριμένο hardware μίλησε αρνητικά;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 14:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν μιλάμε για τα forums.

Η Canonical (η εταιρεία που παράγει το Ubuntu) και κατά συνέπεια το ίδιο το Ubuntu, έχει κατηγορηθεί οτι επιστρέφει στην κοινότητα πολύ λίγο απο τον Open Source κώδικα που δανείζεται από άλλες διανομές και κρατάει κλειστό τον κώδικα της.
Η Canonical απαντά πως έχει δώσει πράγματα στην Open Source κοινότητα (αναμφισβήτητα) και η κοινότητα ανταπαντά πως μπροστά σε αυτά που παίρνει δίνει ψίχουλα.
Σημείωση, για το ίδιο πράγμα έχουν κατηγορηθεί και η Red Hat και η Novell. Και γι αυτό έχουν φτιάξει και distros που έχουν ανοικτό κώδικα, παράλληλα με τις "εμπορικές" διανομές τους.

Επίσης έχουν κατηγορηθεί οτι κρατούν "κλειστά" τα repositories τους.

Αλλος ένας λόγος που κατηγορήθηκε το Ubuntu ήταν οτι ήταν από τις πρώτες αν όχι η πρώτη διανομή που χρησιμοποίησε ευρέως κλειστούς codecs. Κάτι που αργά η γρήγορα έκαναν όλες οι διανομές εκτός από το Debian και τη Fedora, αλλά η ρετσινιά έμεινε.

Μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι η πρώτη Evaluation Licence του Mozilla εμφανίστηκε στο Ubuntu.
Κάτι που για τα Windows link to Windows είναι καθεστώς αλλά στο Open Source θεωρείτε "έγκλημα" και γι αυτό από το κράξιμο αναγκάστηκε να την αποσύρει.
Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα ο browser του Debian που λέγεται Iceweasel (παγωμένη νυφίτσα)
Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 15:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με μπέρδεψες τώρα με την Canonical.

Για την red hat έχει βάση να κάνει κάτι τέτοιο με τον κώδικα εφόσον μαζί με το Fedora που υποστηρίζει, έχει το RΗEL.

H Canonical που δεν έχει commercial distro να κρατήσει τον κώδικα να τον κάνει τι;

Το αν μία distro περιλαμβάνει κλειστού κώδικα προγράμματα ή libraries είναι ιδεολογικό θέμα και η GPL δεν λέει ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο (αν θυμάμαι σωστά αναφέρει συγκεκριμένα ότι πρόγραμμα που κυκλοφορεί κάτω από GPL μπορεί να βρίσκεται με πρόγραμμα κλειστού κώδικα στο ίδιο CD πχ).

Το να συμπεριλάβει τα codecs για μένα θεωρώ πως ήταν κίνηση για την αύξηση της ευχρηστίας για τους αρχάριους που έχουν μάθει σε 'divx, xvid, klite κλπ' και ξαφνικά τους πας σε 'gstreamer' που δεν έχουν ιδέα πως να το ψάξουν ή πως περνιέται.

Τώρα για το τι έχει κατηγορηθεί η Canonical δεν το γνωρίζω.
Τι έχει αποδειχθεί είναι το θέμα.
Απο κατηγορίες ο καθένας μπορεί να λέει όσες θέλει για όποιον θέλει

Αυτό με τα repositories ότι τα κρατάνε κλειστά δεν το κατάλαβα, αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 16:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:

H Canonical που δεν έχει commercial distro να κρατήσει τον κώδικα να τον κάνει τι;

Πουλάει όμως υποστήριξη για το λειτουργικό. Οπως και η Novell.

Cha0s ανέφερε:

Το αν μία distro περιλαμβάνει κλειστού κώδικα προγράμματα ή libraries είναι ιδεολογικό θέμα και η GPL δεν λέει ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο (αν θυμάμαι σωστά αναφέρει συγκεκριμένα ότι πρόγραμμα που κυκλοφορεί κάτω από GPL μπορεί να βρίσκεται με πρόγραμμα κλειστού κώδικα στο ίδιο CD πχ).

Τα πάντα στην Open Source είναι θέμα ιδεολογικό. Γι αυτό και δεν εμποδίζει κανέναν να κρατάει "κλειστό" ότι θέλει και να βγάζει λεφτά από τον Ανοιχτό Κώδικα.
Μεγάλη ιδεολογική μαγκιά...

Cha0s ανέφερε:
Το να συμπεριλάβει τα codecs για μένα θεωρώ πως ήταν κίνηση για την αύξηση της ευχρηστίας για τους αρχάριους που έχουν μάθει σε 'divx, xvid, klite κλπ' και ξαφνικά τους πας σε 'gstreamer' που δεν έχουν ιδέα πως να το ψάξουν ή πως περνιέται.

Σαφώς δεν διαφωνεί κανένας. Ούτε είπε κανείς οτι αυτές οι κινήσεις δεν "τράβηξαν" κόσμο στο Linux. Εξάλλου αυτός είναι ο κύριος αντίλογος του Ubuntu.

Cha0s ανέφερε:

Ανέκαθεν το μεγαλύτερο πρόβλημα των ιδεολογιών, πάσης φύσεως.
Ακόμα και οι αλήθειες και τα ψέματα παραμένουν σε θεωρητικό επίπεδο.

Cha0s ανέφερε:
Αυτό με τα repositories ότι τα κρατάνε κλειστά δεν το κατάλαβα, αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Αν θέλεις να φτιάξεις μία Ubuntu based distro θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μόνο τα repositories του Ubuntu. Και μάλιστα μόνο τα "επίσημα".
Ούτε repositories από άλλη διανομή ούτε από backports (δηλαδή untested ή unstable πακέτα).

Σημείωση που ξέχασα να αναφέρω. Ολα αυτά ισχύουν και για το Mint.
Επίσης της Canonical και παρεπιμπτόντως πολύ καλύτερο του Ubuntu σε αρκετά θέματα.[/b]
Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 16:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Πουλάει όμως υποστήριξη για το λειτουργικό. Οπως και η Novell.

Δεν βλέπω κάτι μεμπτό.
Στην GPL ο Stallman το είπε ξεκάθαρα πολύ πριν την Redhat και την Novel.
Ανοίγουμε τον κώδικα και ο τρόπος να υπάρξει κέρδος από αυτό είναι η παροχή υποστήριξης.

Btw, τι υποστηριξη κάνεις με 'κρατημένο' από τους υπόλοιπους, κώδικα;
Την υποστήριξη την κάνεις στην λειτουργία του λειτουργικού, στις αναβαθμίσεις σε περίπτωση κενών ασφαλίας κλπ.

Πως θα παρέχεις υποστήριξη σε κάτι open source και θα έχεις πλεονέκτημα κρατώντας κώδικα που δεν υπάρχει καν στο προϊόν που υποστηρίζεις;

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Τα πάντα στην Open Source είναι θέμα ιδεολογικό. Γι αυτό και δεν εμποδίζει κανέναν να κρατάει "κλειστό" ότι θέλει και να βγάζει λεφτά από τον Ανοιχτό Κώδικα.
Μεγάλη ιδεολογική μαγκιά...

Δυστυχώς ναι... βλέπε www.mikrotik.com
Καθαρά εμπορικότατο προϊόν βασισμένο εξολοκλήρου σε linux με κάποια κομμάτια δικά τους.

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Ανέκαθεν το μεγαλύτερο πρόβλημα των ιδεολογιών, πάσης φύσεως.
Ακόμα και οι αλήθειες και τα ψέματα παραμένουν σε θεωρητικό επίπεδο.

Σωστά,
Εξάλλου δεν υπάρχει εταιρία, κράτος, αθλητική ομάδα ή ότι άλλο θες το οποίο τραβάει την προσοχή πολύ κόσμου που να μην έχει κατηγορηθεί.

Αλλά πρωτού πάρουμε το μέρος των μεν ή των δε καλό είναι να τσεκάρουμε πρώτα τα facts.

Στην περίπτωση του κώδικα που ανέφερες, δεν μπορώ να δω το πλεονέκτημα στην παροχή υποστήριξης, άρα δεν μπορώ να υποστηρίξω τις κατηγορίες χωρίς πρακτική εφαρμογή για κέρδος από αυτό που αναφέρουν οι κατηγορίες.

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Αν θέλεις να φτιάξεις μία Ubuntu based distro θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μόνο τα repositories του Ubuntu. Και μάλιστα μόνο τα "επίσημα".
Ούτε repositories από άλλη διανομή ούτε από backports (δηλαδή untested ή unstable πακέτα).

I don't follow.
Αφενώς ποιος δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ότι θες, και αφετέρου αν δηλαδή εγώ κοπιάρω τα repositories του Ubuntu, σκαλίσω το source και σηκώσω δικό μου repository δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Ίσως να εννοείς κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Δεν γίνεται να ισχύει δηλαδή.
Έχουμε 2-3 repositories στο AWMN και πάρα πολλά ubuntu μηχανάκια τραβάνε τα updates από αυτά τα repositories.
Με την ίδια λογική μπορούν να τραβήξουν και τα source πακέτα (εξάλου στο /etc/apt/sources.list δηλώνεις από που θα τραβήξει τι - δεν είναι σαν το windows update - που και αυτό ακόμα ρυθμίζεται να τα τραβάς από αλλού).

Από την στιγμή που ο κώδικας είναι ανοιχτός κάτω από gpl το μόνο που 'ανήκει' στην canonical (αν έχει κάνει contribute κώδικα - δεν ξέρω) είναι τα credits.
Η GPL λέει ότι είναι δικαίωμα και υποχρέωση σου να πάρεις ένα κομμάτι κώδικα και να το αλλάξεις ώστε να καλύψει τις ανάγκες σου και ύστερα να το κάνεις commit πίσω στο community αλλά χωρίς να αφαιρέσεις το όνομα του Author (τα credits δλδ που ανέφερα πιο πάνω).

Συν ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα αν θες να φτιάξεις μία distro βασισμένη στο ubuntu το οποίο είναι βασισμένο στο debian, γιατί να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Ubuntu και όχι να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Debian, αφού το ubuntu από το debian προέρχεται;

Κάπου έχει κενό δηλαδή

Apostolis_38 ανέφερε:
Σημείωση που ξέχασα να αναφέρω. Ολα αυτά ισχύουν και για το Mint.
Επίσης της Canonical και παρεπιμπτόντως πολύ καλύτερο του Ubuntu σε αρκετά θέματα.[/b]

http://www.linuxmint.com/sponsors.php
http://www.linuxmint.com/donors.php
http://www.linuxmint.com/partners.php
Δεν βλέπω πουθενά την Canonical.

Αντίστοιχα δεν βλέπω στα Projects της Canonincal το Mint
http://www.canonical.com/projects

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το Popcorn Time πρέπει να απαγορευτεί στo Η.Β. λέει το δικαστήριο... 2 cordis 02 Μαη 2015 11:30
Alice_Cooper Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 13:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites