freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Το Ubuntu είναι χάλια, λέει ο developer του Eeebuntu

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ubuntuχαλιάdeveloper Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 18:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ από τα λίγα distro που δοκίμασα πάντως, το ubuntu το βρήκα μακράν το φιλικότερο και ευκολότερο σε χρήση και στην εγκατάσταση. Βρήκε και το περισσότερο hardware (εκτός της vga τότε που με παίδεψε), μια χαρά distro μου φάνηκε. Το είχα βάλει με KDE ( kubuntu ) .
Τώρα τι γίνετε στον κώδικα δεν γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι σχολιάστηκε από τον Andrew με δόλο ή κρύβονται κάποια συμφέροντα. Προφανώς τον πόνο του είπε ο άνθρωπος
align

Μέλος από: 11 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2009 19:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το mint παντως επεξεργαζεται μια εκδοχη του παντως εδω και καιρο,που θα βασιζεται σε debian testing.
ηδη εχουν δημοσιετει καποιοι τροποι να κανει κανεις το debian σε καποια πραγματα να φερνει σε mint,αλλα ειναι καπως πειραματικα.
Apostolis_38

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 09:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:

Δεν βλέπω κάτι μεμπτό.
Στην GPL ο Stallman το είπε ξεκάθαρα πολύ πριν την Redhat και την Novel.
Ανοίγουμε τον κώδικα και ο τρόπος να υπάρξει κέρδος από αυτό είναι η παροχή υποστήριξης.

Btw, τι υποστηριξη κάνεις με 'κρατημένο' από τους υπόλοιπους, κώδικα;
Την υποστήριξη την κάνεις στην λειτουργία του λειτουργικού, στις αναβαθμίσεις σε περίπτωση κενών ασφαλίας κλπ.

Πως θα παρέχεις υποστήριξη σε κάτι open source και θα έχεις πλεονέκτημα κρατώντας κώδικα που δεν υπάρχει καν στο προϊόν που υποστηρίζεις;

Κατ' αρχάς κανείς δεν έχει μιλήσει για κάτι μεμπτό υπό την ένοια του παράνομου. Είπαμε το θεμα είναι ηθικό/ιδεολογικό.
Τώρα για το τι υποστήριξη να παρέχεις, προγραμματιστής είσαι ξέρεις πολύ καλά πόσο εύκολο και συμφέρον είναι να κάνω εγώ καλύτερη υποστήριξη απο σένα σε δικό σου πρόγραμμα.
Και φυσικά γνωρίζεις οτι ο Κυρ Γιώργος που θα πάρει το χ,ψ,ω λειτουργικό/πρόγραμμα δεν θα κάτσει να μάθει Python για να ξεφορτωθεί την όποια Canonical.
Και μην ξεχνάς οτι και οι RedHat / Novell / Solaris κάνουν το ίδιο. Κάτι σημαίνει αυτό.

Τώρα αυτό που λές "κρατώντας κώδικα που δεν υπάρχει καν στο προϊόν που υποστηρίζεις" δεν το πολυκατάλαβα. Δεν υπάρχει κώδικας; Και τι υπάρχει.

Cha0s ανέφερε:

Σωστά,
Εξάλλου δεν υπάρχει εταιρία, κράτος, αθλητική ομάδα ή ότι άλλο θες το οποίο τραβάει την προσοχή πολύ κόσμου που να μην έχει κατηγορηθεί.

Αλλά πρωτού πάρουμε το μέρος των μεν ή των δε καλό είναι να τσεκάρουμε πρώτα τα facts.

Προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο η οποιαδήποτε κόντρα πλήν του Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.
Οπότε δεν παίρνω το μέρος κανενός.
The fact όμως is οτι το Ubuntu κατηγορείται από τους project managers, από τους developers, από τις communities κι όχι από τον κάθε πωλητή της Καραμήτρος Ιντερνάσιοναλ.
Κάτι λέει αυτό.Η πείρα λέει οτι όπου υπάρχει καπνός...
Εκτός κι αν κάθε θέμα το παμε σε στύλ Βουλγαράκη, "'αφού δεν με πιάσατε να παρανομώ καλά έκανα και σας έσκισα" -"εντάξει μεγάλε, μέχρι να βρούμε τα στοιχεία κάνε δουλειά σου".

Cha0s ανέφερε:

I don't follow.
Αφενώς ποιος δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ότι θες, και αφετέρου αν δηλαδή εγώ κοπιάρω τα repositories του Ubuntu, σκαλίσω το source και σηκώσω δικό μου repository δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Ίσως να εννοείς κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Δεν γίνεται να ισχύει δηλαδή.
Έχουμε 2-3 repositories στο AWMN και πάρα πολλά ubuntu μηχανάκια τραβάνε τα updates από αυτά τα repositories.
Με την ίδια λογική μπορούν να τραβήξουν και τα source πακέτα (εξάλου στο /etc/apt/sources.list δηλώνεις από που θα τραβήξει τι - δεν είναι σαν το windows update - που και αυτό ακόμα ρυθμίζεται να τα τραβάς από αλλού).

Τα πακέτα που θα τραβήξεις για να φτιάξεις τη νέα σου διανομή δεν συνεργάζονται με πακέτα πλήν των "επίσημων" του Ubuntu. Σε αντίθεση με άλλες διανομές.

Cha0s ανέφερε:
Από την στιγμή που ο κώδικας είναι ανοιχτός κάτω από gpl το μόνο που 'ανήκει' στην canonical (αν έχει κάνει contribute κώδικα - δεν ξέρω) είναι τα credits.

Δεν το νομίζω. Το ξέρεις οτι το "κόλπο" της Microsoft στο dos με την παύλα ~ πρωτοχρησιμοποιήθηκε
σε Unix που είναι φυσικά υπο την gpl ; Πήρε το αυτί σου για κάτι μηνύσεις της Microsoft σε Ολλανδική εταιρεία ώστε να μην χρησιμοποιεί στα προγράμματά της το ~;
Θα μου πείς οτι η Microsoft δεν σέβεται την GPL. Τα ίδια λένε και για την canonical
Δεν είναι πάντα απλά τα πράγματα, δυστυχώς.

Cha0s ανέφερε:
Συν ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα αν θες να φτιάξεις μία distro βασισμένη στο ubuntu το οποίο είναι βασισμένο στο debian, γιατί να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Ubuntu και όχι να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Debian, αφού το ubuntu από το debian προέρχεται;

Κάπου έχει κενό δηλαδή

Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις διανομή βασισμένη στη Fedora (π.χ.) μπορείς να τραβήξεις και πακέτα από το SuSe (π.χ.) και να παίξουν. Αν πάς να στήσεις Ubuntοειδές με πακέτα από το debian που είναι η "μητρική" διανομή τσού. Στο ανέφερα και πιο πάνω.
Για να μην μπλεχτούμε δεν αναφέρομαι στο κατά πόσο θα έχεις άμεσα ένα καλό αποτέλεσμα και δεν θα χρειαστεί να βγάλεις τα μάτια σου πάνω απο τη νέα σου διανομή ώστε να παίξει. Αναφέρομαι στην ηθική υποχρέωση να αφήσεις τον κώδικά σου "ελεύθερο" ώστε να μπορεί να τον προσαρμόσει κάποιος στα μέτρα του.

Cha0s ανέφερε:
http://www.linuxmint.com/sponsors.php
http://www.linuxmint.com/donors.php
http://www.linuxmint.com/partners.php
Δεν βλέπω πουθενά την Canonical.

Αντίστοιχα δεν βλέπω στα Projects της Canonincal το Mint
http://www.canonical.com/projects

Εχω την αίσθηση (από αυτά που έχω διαβάσει) οτι το Mint βγαίνει απο παρέα που "στηρίζεται" από την Canonical.
Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν όντως ισχύει ή όχι οπότε πιθανόν να λέω και μπούρδες. Αν ναι γράψε λάθος.
geomatical04

Μέλος από: 17 Φεβ 2003
Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 19:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να πάρει mac που είναι και Unix! Ακου εκει Winblows
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Δεν βλέπω κάτι μεμπτό.
Ανοίγουμε τον κώδικα και ο τρόπος να υπάρξει κέρδος από αυτό είναι η παροχή υποστήριξης.

Την υποστήριξη την κάνεις στην λειτουργία του λειτουργικού, στις αναβαθμίσεις σε περίπτωση κενών ασφαλίας κλπ.

Πως θα παρέχεις υποστήριξη σε κάτι open source και θα έχεις πλεονέκτημα κρατώντας κώδικα που δεν υπάρχει καν στο προϊόν που υποστηρίζεις;

Κατ' αρχάς κανείς δεν έχει μιλήσει για κάτι μεμπτό υπό την ένοια του παράνομου. Είπαμε το θεμα είναι ηθικό/ιδεολογικό.
Τώρα για το τι υποστήριξη να παρέχεις, προγραμματιστής είσαι ξέρεις πολύ καλά πόσο εύκολο και συμφέρον είναι να κάνω εγώ καλύτερη υποστήριξη απο σένα σε δικό σου πρόγραμμα.
Και φυσικά γνωρίζεις οτι ο Κυρ Γιώργος που θα πάρει το χ,ψ,ω λειτουργικό/πρόγραμμα δεν θα κάτσει να μάθει Python για να ξεφορτωθεί την όποια Canonical.
Και μην ξεχνάς οτι και οι RedHat / Novell / Solaris κάνουν το ίδιο. Κάτι σημαίνει αυτό.

Τώρα αυτό που λές "κρατώντας κώδικα που δεν υπάρχει καν στο προϊόν που υποστηρίζεις" δεν το πολυκατάλαβα. Δεν υπάρχει κώδικας; Και τι υπάρχει.

Εννοώ ότι εφόσον η επίσημη έκδοση που κυκλοφορεί παρέχει όλα τα sources, το να φυλλάξει κάποια sources η Canonical και να μην τα δώσει public, τότε σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν ούτε ως binaries, επομένως στην υποστήριξη που παρέχει στο Ubuntu ο κώδικας που κράτησε και δεν τον έδωσε, ούτως ή άλλως δεν θα μπορεί να τον κάνει κάτι αφού το ubuntu δεν θα τον έχει in the first place, για να τον 'υποστηρίξει' με την έννοια να κάνει troubleshooting ή update ή ότι χρειαστεί στον εκαστοτε πελάτη που παρέχει υποστήριξη.

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Σωστά,
Εξάλλου δεν υπάρχει εταιρία, κράτος, αθλητική ομάδα ή ότι άλλο θες το οποίο τραβάει την προσοχή πολύ κόσμου που να μην έχει κατηγορηθεί.

Αλλά πρωτού πάρουμε το μέρος των μεν ή των δε καλό είναι να τσεκάρουμε πρώτα τα facts.

Προσωπικά με αφήνει παντελώς αδιάφορο η οποιαδήποτε κόντρα πλήν του Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.
Οπότε δεν παίρνω το μέρος κανενός.
The fact όμως is οτι το Ubuntu κατηγορείται από τους project managers, από τους developers, από τις communities κι όχι από τον κάθε πωλητή της Καραμήτρος Ιντερνάσιοναλ.
Κάτι λέει αυτό.Η πείρα λέει οτι όπου υπάρχει καπνός...
Εκτός κι αν κάθε θέμα το παμε σε στύλ Βουλγαράκη, "'αφού δεν με πιάσατε να παρανομώ καλά έκανα και σας έσκισα" -"εντάξει μεγάλε, μέχρι να βρούμε τα στοιχεία κάνε δουλειά σου".

Δεν μίλησα για εταιρίες.
Μίλησα γενικά ότι οπουδήποτε υπάρχει ένα community (είτε πρόκειται για open source, είτε για κάποιο κόμα ή κυβέρνηση, είτε για ομάδα ποδοσφαίρου) πάντα κάποιοι θα λένε αρνητικά πράγματα για αυτό. Όχι απαραίτητα με εμπορικό σκοπό (Καραμήτρος Ιντερνάσιοναλ) αλλά ιδεολογικό, ηθικό, συκοφαντικό, ότι θες...

Στην προκειμένη περίπτωση αυτό που λέω δεν είναι άστους να κάνουν ότι θέλουν αλλά να το ψάξουμε παραπέρα να δούμε αν αυτά που ακούγονται ισχύουν ή είναι φήμες για λόγους που δεν μπορώ να ξέρω.

Έτσι και αλλιώς επαγγελματικά μόνο RedHat/Fedora/Centos δουλεύω οπότε δεν με νοιάζει άμεσα τι γίνεται στο Ubuntu
Ιδεολογικά σίγουρα δεν θα μου άρεσε ένα τόσο δημοφηλές distro να υποστηρίζεται από μία εταιρία που έχει κρυφές ατζέντες εις βάρος της δουλειάς που κάνουν ιδεολογικά όσοι προσφέρουν στο community.

Γιαυτό και θέλω πριν καταδικάσω την Canonical να μάθω περισσότερα επί του θέματος

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

I don't follow.
Αφενώς ποιος δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις ότι θες, και αφετέρου αν δηλαδή εγώ κοπιάρω τα repositories του Ubuntu, σκαλίσω το source και σηκώσω δικό μου repository δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Ίσως να εννοείς κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Δεν γίνεται να ισχύει δηλαδή.
Έχουμε 2-3 repositories στο AWMN και πάρα πολλά ubuntu μηχανάκια τραβάνε τα updates από αυτά τα repositories.
Με την ίδια λογική μπορούν να τραβήξουν και τα source πακέτα (εξάλου στο /etc/apt/sources.list δηλώνεις από που θα τραβήξει τι - δεν είναι σαν το windows update - που και αυτό ακόμα ρυθμίζεται να τα τραβάς από αλλού).

Τα πακέτα που θα τραβήξεις για να φτιάξεις τη νέα σου διανομή δεν συνεργάζονται με πακέτα πλήν των "επίσημων" του Ubuntu. Σε αντίθεση με άλλες διανομές.

Μπορεί να μην συνεργάζονται σε επίπεδο apt-get.
Από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο το source, δεν μπορώ να δω γιατί δεν 'συνεργάζονται'

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:
Από την στιγμή που ο κώδικας είναι ανοιχτός κάτω από gpl το μόνο που 'ανήκει' στην canonical (αν έχει κάνει contribute κώδικα - δεν ξέρω) είναι τα credits.

Δεν το νομίζω. Το ξέρεις οτι το "κόλπο" της Microsoft στο dos με την παύλα ~ πρωτοχρησιμοποιήθηκε
σε Unix που είναι φυσικά υπο την gpl ; Πήρε το αυτί σου για κάτι μηνύσεις της Microsoft σε Ολλανδική εταιρεία ώστε να μην χρησιμοποιεί στα προγράμματά της το ~;
Θα μου πείς οτι η Microsoft δεν σέβεται την GPL. Τα ίδια λένε και για την canonical
Δεν είναι πάντα απλά τα πράγματα, δυστυχώς.

Σε έχασα εδώ...
Σε ποια Ολλανδική εταιρία αναφέρεσαι;

Η GPL δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε Software Patents (πχ για το ~ που αναφέρεις - btw δεν το ξέρω το συγκεκριμένο θέμα, αν μπορείς δώσε κάποιο reference για braindstorming ) αλλά στο ότι όταν ένα πρόγραμμα κυκλοφορήσει υπο την GPL, τότε θα πρέπει να δίδεται ελεύθερα (με την έννοια ότι έχεις την ελευθερία να το κάνεις ότι θες - όχι ότι είναι δωρεάν, άσχετα αν είναι), θα πρέπει να δίνει τα sources, να μπορεί κάποιος να το αλλάξει όπως τον βολεύει δινοντας πίσω στο community τα sources που άλλαξε και να μπορεί να το αναδιανέμει ελεύθερα.

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:
Συν ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα αν θες να φτιάξεις μία distro βασισμένη στο ubuntu το οποίο είναι βασισμένο στο debian, γιατί να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Ubuntu και όχι να 'πρέπει' να χρησιμοποιήσεις 'μόνο' τα repositories του Debian, αφού το ubuntu από το debian προέρχεται;

Κάπου έχει κενό δηλαδή

Αν προσπαθήσεις να φτιάξεις διανομή βασισμένη στη Fedora (π.χ.) μπορείς να τραβήξεις και πακέτα από το SuSe (π.χ.) και να παίξουν. Αν πάς να στήσεις Ubuntοειδές με πακέτα από το debian που είναι η "μητρική" διανομή τσού. Στο ανέφερα και πιο πάνω.
Για να μην μπλεχτούμε δεν αναφέρομαι στο κατά πόσο θα έχεις άμεσα ένα καλό αποτέλεσμα και δεν θα χρειαστεί να βγάλεις τα μάτια σου πάνω απο τη νέα σου διανομή ώστε να παίξει. Αναφέρομαι στην ηθική υποχρέωση να αφήσεις τον κώδικά σου "ελεύθερο" ώστε να μπορεί να τον προσαρμόσει κάποιος στα μέτρα του.

Μα τα sources είναι διαθέσιμα και μπορείς να τα αλλάξεις όπως σε βολεύει.
Ακόμα και να μην είναι από την Canonical, παίρνεις τα οfficial (πχ τον httpd από το apache.org) και τα κάνεις πακέτα .deb

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την δημιουργία δικής μου distro, και δεν ξέρω λεπτομέριες ειδικά για Ubuntu αν κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα ας μας διαφωτίσει

Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:
http://www.linuxmint.com/sponsors.php
http://www.linuxmint.com/donors.php
http://www.linuxmint.com/partners.php
Δεν βλέπω πουθενά την Canonical.

Αντίστοιχα δεν βλέπω στα Projects της Canonincal το Mint
http://www.canonical.com/projects

Εχω την αίσθηση (από αυτά που έχω διαβάσει) οτι το Mint βγαίνει απο παρέα που "στηρίζεται" από την Canonical.
Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν όντως ισχύει ή όχι οπότε πιθανόν να λέω και μπούρδες. Αν ναι γράψε λάθος.

Απότι έχω καταλάβει πρόκειται για Rebranding του Ubuntu σε LinuxMint και από το setup σου έχει ήδη περασμένα ότι non open source codecs (που δεν συμπεριλαμβάνονται από default στο ubuntu λόγω ιδεολογίας απότι γνωρίζω) και διάφορα άλλα προγράμματα non gpl (πχ adobe flash player, acrobat reader κλπ αν θυμάμαι σωστά) + ένα custom gnome theme διαφορετικό του κλασσικού που έχει το ubuntu, fedora κλπ.
Όπως κάνει και το CentOS με τα sources του RHEL.
Αφαιρούν ότι αναφορά παίζει στην RedHat (λογότυπα, ονομασίες κλπ) και το ονομάζουν CentOS.
Το ίδιο λειτουργικό απλά γίνεται maintain από την open source κοινότητα αντί για την RedHat με εμπορική μορφή.
Που και η RedHat, μπορεί το RHEL να το δίνει ως commercial προϊόν, αλλά δίνει και τα sources.
Οπότε αν δεν θες να πληρώσεις για το έτοιμο RHEL, σου δίνει την δυνατότητα να το φτιάξεις μόνος σου από τα sources (όπως έκανε το Centos community).
Δεν σου δίνει το έτοιμο προϊόν δωρεάν, αλλά σου δίνει τα sources, όπως προβλέπει η GPL.

Τώρα δεν ξέρω αν τα άτομα που κάνουν maintain το LinuxMint είναι τα ίδια (ή υποστηρίζονται από την Canonical) με του Ubuntu. Πάντως δεν είδα να αναφέρεται κάπου η Canonical.

Ούτως ή άλλως δεν με έψησε ιδιαίτερα το Linux Mint να πω την αλήθεια Καλό ε!
Απλά νομίζω έχει target group τους windows users που δεν θέλουν να αλλάξουν λειτουργικό λόγω συνήθειας κυρίως οπότε με ένα windows like theme και με ότι χρειάζεται προεγκατεστημένο θα είναι πιο εύκολο το transition για τους χρήστες αυτούς.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 20:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

geomatical04 ανέφερε:
Να πάρει mac που είναι και Unix! Ακου εκει Winblows

Αφού το eeebuntu είναι για τα eeepc netbook της asus.

Δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις του macos αλλά νομίζω ότι δεν θα την πάλευαν τα eeepc για κάτι τέτοιο

Τα windows παίζουν δοκιμασμένα, αλλά οι επιδόσεις τους είναι εντελώς χάλια (τουλάχιστον στο 900άρι με SSD που τα είχα για λίγο)

Μέλος από: 06 Νοε 1999

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 20:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο developer του eeebuntu απ' ότι κατάλαβα τα έχει με το ubuntu γιατί συνεχώς κάνουν αλλαγές που εξαιτίας τους σταματούσαν κάθε τόσο να δουλεύουν τα δικά του προγράμματα και μετά οι χρήστες του eeebuntu νόμιζαν ότι έφταγε αυτός.

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2009 22:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Εννοώ ότι εφόσον η επίσημη έκδοση που κυκλοφορεί παρέχει όλα τα sources, το να φυλλάξει κάποια sources η Canonical και να μην τα δώσει public, τότε σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν ούτε ως binaries, επομένως στην υποστήριξη που παρέχει στο Ubuntu ο κώδικας που κράτησε και δεν τον έδωσε, ούτως ή άλλως δεν θα μπορεί να τον κάνει κάτι αφού το ubuntu δεν θα τον έχει in the first place, για να τον 'υποστηρίξει' με την έννοια να κάνει troubleshooting ή update ή ότι χρειαστεί στον εκαστοτε πελάτη που παρέχει υποστήριξη.

Δεν είναι έτσι. Οι drivers που χρησιμοποιούν οι εταιρείες και φυλάνε σαν επτασφράγιστο μυστικό (πλήν ορισμένων που δίνει η nvidia και κάποιες άλλες εταιρείες) υπάρχουν και χρησιμοποιούνται. Οι developers έχουν λυσσάξει να πάρουν στα χέρια τους τον κώδικα έστω από τους κυριότερους (vga, network) ώστε να λύσουν βασικότατα προβλήματα, παρ όλα αυτά οι εταιρείες αρνούνται. Προφανώς όχι επειδή δεν έχουν κάτι να δώσουν.
Το τι λεφτά πέφτουν για την υποστήριξη των drivers (είτε για το λειτουργικό, είτε για το hardware είτε για τα peripherals) το ξέρεις φυσικά.

Cha0s ανέφερε:

Έτσι και αλλιώς επαγγελματικά μόνο RedHat/Fedora/Centos δουλεύω οπότε δεν με νοιάζει άμεσα τι γίνεται στο Ubuntu
Ιδεολογικά σίγουρα δεν θα μου άρεσε ένα τόσο δημοφηλές distro να υποστηρίζεται από μία εταιρία που έχει κρυφές ατζέντες εις βάρος της δουλειάς που κάνουν ιδεολογικά όσοι προσφέρουν στο community.

Ναί ρε συ ούτε κι εγώ πολυσκοτίστηκα για το εκάστοτε Ubuntu/Windows/Mac. Κουβέντα κάνουμε.
Το κακό είναι οτι την έχουμε μονοπωλήσει.

Cha0s ανέφερε:

Μπορεί να μην συνεργάζονται σε επίπεδο apt-get.
Από την στιγμή που υπάρχει διαθέσιμο το source, δεν μπορώ να δω γιατί δεν 'συνεργάζονται'

Τώρα γιατί δεν, τι να σου πω. Φαντάζομαι οτι θα πρέπει να χωθείς πολύ βαθιά στον κώδικα για να βρείς την απάντηση. Πάντως αν υπάρχει ένα λειτουργικό που είναι πανεύκολο να "χαθείς" μέσα στον κώδικα και την αρχιτεκτονική του, αυτό είναι το Linux.
Πάρε ένα απλούστατο παράδειγμα εδώ: http://magaz.hellug.gr/26/05_lfs-1.html
Εγώ να σου πω την αλήθεια κουράστηκα.

Cha0s ανέφερε:

Σε έχασα εδώ...
Σε ποια Ολλανδική εταιρία αναφέρεσαι;

Η GPL δεν νομίζω ότι αναφέρεται σε Software Patents (πχ για το ~ που αναφέρεις - btw δεν το ξέρω το συγκεκριμένο θέμα, αν μπορείς δώσε κάποιο reference για braindstorming ) αλλά στο ότι όταν ένα πρόγραμμα κυκλοφορήσει υπο την GPL, τότε θα πρέπει να δίδεται ελεύθερα (με την έννοια ότι έχεις την ελευθερία να το κάνεις ότι θες - όχι ότι είναι δωρεάν, άσχετα αν είναι), θα πρέπει να δίνει τα sources, να μπορεί κάποιος να το αλλάξει όπως τον βολεύει δινοντας πίσω στο community τα sources που άλλαξε και να μπορεί να το αναδιανέμει ελεύθερα.

Με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτά που λες. Ηθελα απλώς να σου καταδείξω οτι σε μας έρχεται μόνο το πιάτο που παραγγείλαμε. Πίσω στην κουζίνα γίνεται πανικός.
Δεν έχω και πάρα πολύ καιρό που έχω ασχοληθεί με Linux-GPL-Open Source και λοιπά εξωτικά αλλά η αίσθηση που έχω είναι οτι το Open source βάλλεται απο παντού.
Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...
Για την ιστορία: http://arstechnica.com/microsoft/news/2009/02/microsoft-sues-tomtom...-based-device.ars

Cha0s ανέφερε:
Μα τα sources είναι διαθέσιμα και μπορείς να τα αλλάξεις όπως σε βολεύει.
Ακόμα και να μην είναι από την Canonical, παίρνεις τα οfficial (πχ τον httpd από το apache.org) και τα κάνεις πακέτα .deb

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την δημιουργία δικής μου distro, και δεν ξέρω λεπτομέριες ειδικά για Ubuntu αν κάποιος έχει εμπειρία στο θέμα ας μας διαφωτίσει

Πιθανότατα, απ' ότι έχω διαβάσει πάλι, επειδή το δυσκολότερο σημείο στο στήσιμο μίας διανομής είναι η αναβάθμιση του παλιού λογισμικού. Μέχρι την εμφάνιση του Ubuntu αυτό έπρεπε να γίνει manual (δύσκολο όπως φαντάζεσαι αλλά προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα στη διανομή μιάς και τα πακέτα έχουν τεσταριστεί πρώτα - το Ubuntu όπως θα ξέρεις δεν θεωρείται και βράχος σταθερότητας για τα δεδομένα του Linux). Το Ubuntu αυτοματοποίησε τη διαδικασία αναβάθμισης δίνοντας πρόσβαση στα δικά του universe και multiverse αποθετήρια. Καταλαβαίνεις οτι αυτό στην ουσία σημαίνει "έλα σε μας κι άσε τον απέναντι να ψάχνει για πελάτες.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αργότερα αυτό κοπιαρίστηκε απο όλους. ακόμα κι απο το "ξεροκέφαλο" Debian.
Και δύο link για να φτιάξει κάποιος τη διανομή του.
- http://www.instalinux.com/cgi-bin/coe_bootimage.cgi
- http://www.64studio.com/press_release_pdk

Cha0s ανέφερε:

Απότι έχω καταλάβει πρόκειται για Rebranding του Ubuntu σε LinuxMint και από το setup σου έχει ήδη περασμένα ότι non open source codecs (που δεν συμπεριλαμβάνονται από default στο ubuntu λόγω ιδεολογίας απότι γνωρίζω) και διάφορα άλλα προγράμματα non gpl (πχ adobe flash player, acrobat reader κλπ αν θυμάμαι σωστά) + ένα custom gnome theme διαφορετικό του κλασσικού που έχει το ubuntu, fedora κλπ.
Όπως κάνει και το CentOS με τα sources του RHEL.
Αφαιρούν ότι αναφορά παίζει στην RedHat (λογότυπα, ονομασίες κλπ) και το ονομάζουν CentOS.
Το ίδιο λειτουργικό απλά γίνεται maintain από την open source κοινότητα αντί για την RedHat με εμπορική μορφή.
Που και η RedHat, μπορεί το RHEL να το δίνει ως commercial προϊόν, αλλά δίνει και τα sources.
Οπότε αν δεν θες να πληρώσεις για το έτοιμο RHEL, σου δίνει την δυνατότητα να το φτιάξεις μόνος σου από τα sources (όπως έκανε το Centos community).
Δεν σου δίνει το έτοιμο προϊόν δωρεάν, αλλά σου δίνει τα sources, όπως προβλέπει η GPL.

Τώρα δεν ξέρω αν τα άτομα που κάνουν maintain το LinuxMint είναι τα ίδια (ή υποστηρίζονται από την Canonical) με του Ubuntu. Πάντως δεν είδα να αναφέρεται κάπου η Canonical.

Ούτως ή άλλως δεν με έψησε ιδιαίτερα το Linux Mint να πω την αλήθεια Καλό ε!
Απλά νομίζω έχει target group τους windows users που δεν θέλουν να αλλάξουν λειτουργικό λόγω συνήθειας κυρίως οπότε με ένα windows like theme και με ότι χρειάζεται προεγκατεστημένο θα είναι πιο εύκολο το transition για τους χρήστες αυτούς.

Εντάξει, δεν μπορώ να σου απαντήσω για το Mint και την Canonical, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται και είναι και λίγο δύσκολο να σου απαντήσω υπεύθυνα οπότε το σταματάω εδώ. Ισως ξαναλέω να είπα μπούρδα και παραπληροφόρηση.

btw, την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ και για το Mint και για το Ubuntu. Μεταξύ τους προτιμώ το Mint αλλά είναι και τα δύο πολύ windows like.
Ισως να είναι απαραίτητο κακό για ένα εύκολο switching αλλά "χαίρομαι" που τα παράτησα γρήγορα και τα δύο.
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Οκτ 2009 00:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Πριν κρίνετε όμως, έχει δοκιμάσει κανείς Windows XP (δεν μιλάω για Vista ή 7, εννοείται πως ΔΕΝ παίζουν) σε eeepc 900; Με SSD;

99% με JMicron (ή κατά κόσμον JΠicron) controller είναι οι ssd στα netbooks. Δε φταίει η MS αν ο κατασκευαστής του Netbook δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά του. Έβγαλαν οι Samsung η Intel η Mtron και κανά-δυο ακόμα εταιρίες άριστους SSD, δημιουργήθηκε μεγάλος ντόρος, και μετά ήρθαν οι αρπακόλλες κοτσάρανε ότι πιο φτηνό βρήκαν και φυσιολογικά σέρνεται. Το ότι το linux πάει καλύτερα, οφείλεται στο ότι δεν κάνει τόσες πολλές εγγραφές στο δίσκο. ή μήπως αναγνώσεις από αυτόν? Δε θυμάμαι. Πάντως το πρόβλημα είναι στο I/O του δίσκου και όχι στο λειτουργικό.

Ξεφύγαμε από το θέμα, αλλά μην τα μπερδεύουμε όλα

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 3

Περιοχή: Υπερπέραν
twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Οκτ 2009 08:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ubuntu είναι μια φρικτή διανομή διότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να φτιάξει τα χοντρά bugs που μεταφέρονται από τη μια έκδοση στην άλλη. Προτιμούν να βγάλουν μια έκδοση χάλια στην ώρα της παρά να την κάνουν καλή και να τη βγάλουν ένα μήνα πχ. αργότερα.

Έχω εξηγήσει εδώ http://www.ftou.gr/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=4&To...mp;PagePosition=1 με παραδείγματα τα πιο χοντρά προβλήματα και τους τα έχω πει και στους ίδιους εδώ http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1254161

Θα μπορούσαν να το έχουν κάνει πολύ καλύτερο για το χρόνο και τη δουλειά που αφιερώνουν.
greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002

Περιοχή: Back to Greece
View users profile Send email to user Visit posters website
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2009 01:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Mια χαρά μου φαίνεται ως τώρα η νέα έκδοση, αρκετά καλύτερη από την προηγούμενη που είχε αρκετά μικρά bugs. Μικρά προβληματάκια όπως το crashαρισμα του nautilus-οpen-terminal που είχαν εμφανιστεί στην προηγούμενη έκδοση και διορθώθηκαν, με κάνουν χαρούμενο!

Την τελευταία βδομάδα έχω δουλέψει (πραγματική δουλειά, εκτός έδρας σε πελάτη) και με windows link to windows 7 και με το 9.10 (στην αρχή το beta) και σαν εργαλείο δουλειάς, ακόμα και τα 7 που τόσα καλά ακούγονται, υστερούν αφάνταστα

Catalyst

Μέλος από: 06 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2009 11:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και εγω χθες αργα περασα για πρωτη φορα την καινουργια εκδοση και με πρωτη ματια φαινετε αρκετα καλυτερη(αν και μου εβγαλε ενα error). Η εκγατασταση προγραμματων εγινε πιο ευκολη επισης εχει αναπτυχθει και απο αποψη social media.
Περισσοτερα οταν το δοκιμασω καλυτερα
CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2009 11:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πλέον το iphone - ubuntu tethering γίνεται πολύ απλά μέσω του Network Manager

Μέλος από: 25 Σεπ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2009 17:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Apostolis_38 ανέφερε:
Cha0s ανέφερε:

Δεν βλέπω κάτι μεμπτό.

Παρακολουθώ τη συζήτηση/αντιπαράθεση περί υποστήριξης. Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη θέση αλλά μιας και συζητάτε περί υποστήριξης θα ήθελα να ρωτήσω όλους κάποια πραγματάκια που έχουν σχέση με το θέμα:

1. Αν υπάρχει κάποιος εδώ που για το pc ή mac που έχει στο σπίτι του έχει αγοράσει υποστήριξη για το λειτουργικό σύστημα? Η αίσθηση που έχω είναι πως η απάντηση είναι ΚΑΝΕΙΣ.

2. Σε κάποιες περιπτώσεις οι εταιρείες κατεσκευής Λειτουργικών Συστημάτων, βλ. Sun, MS, Redhat, Novel, Ubuntu, Apple κλπ προσφέρουν μαζί με την αγορά κάποιου πακέτου 1-2 δωρεάν περιστατικά τεχνικής υποστήριξης για το Λ.Σ. Πόσοι επίσης έχετε χρησιμοποιήσει τα δωρεάν περιστατικά τεχνικής υποστήριξης. Νομίζω ότι η απάντηση θα είναι πάλι ΚΑΝΕΙΣ.

Χωρίς να θέλω να είμαι σίγουρος για τις απαντήσεις σας γιατί μπορεί να κάνω και λάθος εκτίμηση νομίζω και πιστεύω πως:
Α) βαριόμαστε (και εγώ μέσα) να μιλήσουμε/ να στείλουμε email στον τον μηχανικό της X ή Ψ εταιρείας,

Β) πιστεύουμε πως δεν θα μας δώσει ικανοποιητική λύση οπότε γιατί να μπούμε στον κόπο

Γ) προτιμάμε να ψάξουμε στο δίκτυο και να παιδευτούμε μόνοι μας, (π.χ. ανοίγω ένα νέο thread και ρωτάμε ο ένας τον άλλο μέσα εδώ).

Δ) Δεν έχω ιδέα ποια η διαφορά μεταξύ Hardware και OS οπότε και πάω στο Multirama, Plaisio, e-shop, Κολλητό/Φίλο που έχει μαύρη ζώνη στα Computers κλπ

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ενώ για τον PowerUser/Eπαγγελματία/μεταπωλητή του είδους σίγουρα έχουν νόημα οι υπηρεσίες υποστήριξης για το Λ.Σ., για τον απλό τελικό χρήστη στην Ελλάδα έχει νόημα? αφού δεν ξέρει καν τι είναι και μάλλον δεν θα ενδιαφερθεί ποτέ να μάθει.

Και για να σας δώσω την εικόνα: Φαντάζεστε τον πατέρα σας ή τη μητέρα σας να πάρει το τηλεφωνικό κέντρο της μιας εταίρείας π.χ. για να ζητήσει βοήθεία για το πως μπορεί να ενημερώσει τον νέο driver που του έστειλε η Cosmote για το 3G USB modem (Μιας και αναφέρθηκε)?
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2009 18:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά τα γράφεις, αλλά μάλλον αφήνεις εκτός από το συλλογισμό σου τις εταιρείες, τους φορείς, τους οργανισμούς και γενικότερα οτιδήποτε πέρα των home users.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το Popcorn Time πρέπει να απαγορευτεί στo Η.Β. λέει το δικαστήριο... 2 cordis 02 Μαη 2015 11:30
Alice_Cooper Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 11 Δεκ 2016 15:46 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites