freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Windows 7 - Ξεκινάει η διάθεσή τους

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [51 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: windows Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
ΑποστολέαςΜήνυμα
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2009 09:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου κάνει εντύπωση που βλέπω σχόλια λειτουργεί καλά σε και παλιό hardware.
Δεν ξέρω κατά πόσο πράγματι είναι πιο γρήγορα από τα XP ή κάποιο άλλο OS.

Εδώ πάντως το Ubuntu είναι νικητής χαλαρά
http://www.youtube.com/watch?v=88aal60AqBs
http://www.youtube.com/watch?v=ymbB8RT6Aas

Γενικά δεν μας έχει συνηθίσει η micosoft να κάνει πιο ελαφριά λειτουργικά σε κάθε νέα έκδοση.
Μακράν το αντίθετο. Τι αλλάζει τώρα;

Anyway, θα τα ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή σε κανένα παλιό pc μου να έχω προσωπική άποψη επί του θέματος

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2009 11:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχουμε τιμες απο ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα γιατι δεν βρηκα μεχρι στιγμης τιποτα...

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Νοε 2009 11:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα τσέκαρα λίγο σε σχετικά καινούριο PC (Dual Core 2GHz, 2GB Ram, GeForce9500) οπότε δεν μπόρεσα να 'κρίνω' πόσο αποδίδουν.

Με χαλάει που θέλουν ~1GB Ram με το που τελειώσει το setup.

Σίγουρα πάντως ήταν πιο γρήγορα (μετά από reboot, Explorer & IE άνοιγαν με την μία) και αρκετά πιο ανθρώπινα από τα Vista όσον αφορά τα μενού και την χρήση γενικότερα

Ωστόσο με εξαίρεση 2-3 features στο GUI (αντιγραφή από Gnome, η επιλογή των κειμένων στα Dialogs, η δυνατότητα στην taskbar να βάλεις με ότι σειρά θες τα ανοιχτά παράθυρα, κλπ) δεν θεωρώ πως έχουν κάτι που 'πρέπει' να αφήσω τα XP.

Πάντως έχουν κάνει καλή δουλειά όσον αφορά το θέμα της υποστήριξης του hardware.

Είδε τα πάντα χωρίς να περάσω drivers (Webcam, usb bluetooth, tv tuner, wifi, gigabit ethernet, geforce, gamepad, gyromouse).

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2009 20:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι και για τον χαβαλέ της υπόθεσης σε ένα πιο business περιβάλλον όποιος δεν βαριέται ας ρήξει και μια ματιά εδώ...

http://www.atosorigin.com/en-us/services/solutions/adaptive_workpla...dows7/default.htm

Μέλος από: 22 Οκτ 2005
Περιοχή: Διπλανό δωμάτιο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Νοε 2009 20:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τί διαφορά έχει η 32 από την 64bit έκδοσης? Πρακτικά εννοώ.
Θα μου ρθει λάπτοπ και με τις 2 εκδόσεις πάνω κ δε ξέρω ποια να εγκαταστήσω.

Φαντάζομαι ότι είναι πιο εύκολο να βρεις προγράμματα για την 32 έκδοση, παρά για την 64.

korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Νοε 2009 22:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με 64bit μπορεις να βλεπεις RAM πανω απο τα 4 giga (αν εχεις).
Οι 32bit εφαρμογες (τουλαχιστον οσες εγκατεστησα) τρεχουν μια χαρα στα 64bit windows link to windows (το αντιθετο οχι)
Οπου εχεις 64bit εφαρμογες (στο μελλον θα αυξηθουν πολυ) τρεχουν πολυ πιο γρηγορα (βλεπω τον IE 8 64 bit που παει απιστευτα σφαιρα)

Προσωπικα εχω 6gb ram και δεν αλλαζω τα 64bit win7

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Τα Windows 10 διαθέσιμα σε 190 χώρες ως δωρεάν αναβάθμιση 28 cordis 15 Σεπ 2015 08:28
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
H Microsoft ενθαρρύνει Devs από Windows, iOS, Android, Mac αλλά και Linux 0 cordis 05 Μαη 2015 15:08
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Visual Studio Code, ένας δωρεάν Cross-Platform Code Editor για OS X, Linux και Windows 1 cordis 30 Απρ 2015 16:03
unseen1980 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Windows Holographic με την παρουσίαση του HoloLens από την Microsoft 2 cordis 24 Ιαν 2015 12:54
Connor MacLeod Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 20:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites