freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Δελτια ηλιακης δραστηριοτητας

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Σας παρουσιάζω την σελίδα μου
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [48 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: αστρονομία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
THEO-007

Μέλος από: 31 Οκτ 2009

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 31 Οκτ 2009 17:39    Θέμα: Δελτια ηλιακης δραστηριοτητας
Περιγραφή θέματος: Ερασιτεχνικη αστρονομια
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To αρθρο αυτο ανοιγει για να φερει τους ερασιτεχνες αστρονομους αλλα και τον υπολοιπο κοσμο πιο κοντα στον ηλιο και την δραση του. Να τον κανει δηλαδη να δει τα φαινομενα που παρουσιαζοντε και να μπορει να τον παρατηρει μεσω ενος ερασιτεχνικου τηλεσκοπιου στις γραμμες του Υδρογονου(Ha) και του Ασβεστιου(CaK).

Προσωπικα εγω διαθετω 3 ηλιακα τηλεσκοπια. Τα δυο αφορουν την γραμμη του Ηa και ενα την γραμμη CaK, και κανω με αυτα τις παρατηρησεις μου και τις φωτογραφησεις μου.

Ο εξοπλισμος φωτογραφησης ειναι απλος και σχετικα φθηνος. Αλλωστε η φωτογραφηση των φαινομενων δεν γινετε για λογους ομορφιας αλλα περισσοτερο για λογους λεπτομερειας του εκαστοτε φαινομενου.

Hλιακες Φωτογραφιες απο τα τηλεσκοπια μου θα μπαινουν στο blog αλλα και στον Συλλογο φιλων αστρονομιας κρητης..........HΛΙΑΚΟ BLOG

Μεσα απο τα αρθρα του Συλλογου μπορειτε να ενημερωθειτε για τα φαινομενα αλλα και για πολλα αλλα που αφορουν τον ηλιο και οχι μονο.........ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ

Last edited by THEO-007 on 31 Οκτ 2009 18:36, edited 2 times in total
THEO-007

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 31 Οκτ 2009 18:11    Θέμα: 31 οκτωβριου Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΗΛΙΑΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ της 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 31 Οκτ 2009 21:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μια φορά αρκεί...

THEO-007

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 01 Νοε 2009 17:22    Θέμα: 1 νοεμβριου Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κακιστες οι συνθηκες και σημερα με βαρια συννεφια δεν εδωσαν ευκαιρια για να κανουμε την καθιερωμενη μας ηλιακη παρατηρηση.

Η αναφορα της ημερα βρισκετε παρακατω.

ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΛΙΑΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 01 Νοε 2009 17:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

BOTAKI είσαι;
Σαν και αυτά που τα μιλάνε αλλά δεν μπορούν να απαντήσουν γιατί δεν αντιλαμβάνονται τι λέει;

Μέλος από: 15 Μαη 2008

facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2009 11:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου καλή και αξιόλογη η προσπάθειά σου αλλά μάλλον δεν είναι πολλοί αυτοί εδώ μέσα που τους ενδιέφερε να έχουν καθημερινή ενημέρωση για το θέμα...

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2009 18:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eαν δεν ενδιαφερει το θεμα να το σταματησω.

Εγω νομιζα οτι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερετε. Εαν δεν υπαρχει τοτε ενταξει.

Να μην γραφω τσαμπα.

Πως μπορω να δημιουργησω ενα γκαλοπ........????????

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 02 Νοε 2009 19:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο δεν μπορείς. Αντίθετα στο "χαλαρα κι ανάλαφρα" όταν δημιουργήσεις ένα νέο θέμα στο κάτω μέρος σου έχει και τις επιλογές για poll.
Η το δημιουργείς εκεί και στέλνεις και μήνυμα σε κάποιον moderator να το μετακινήσει, ή ζητάς από κάποιον moderator να δημιουργήσει (αν μπορεί) το poll για σένα.

Πάντως αν υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται ή όχι, μάλλον θα το δεις από τις επισκέψεις που έχεις. Γνώμη μου είναι αν έχεις να πεις κάτι να πεις, πες το στο topic που άνοιξες εδώ, μην βάζεις απλώς ένα link.

Αν θέλεις να βάλεις κάποιο link προς τη σελίδα σου, υπάρχει ένα πεδίο "ιστοσελίδα" στο προφίλ σου ή βάλε κάποια υπογραφή (πάλι στο προφίλ).
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2009 00:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για μένα συνέχισε όπως πας.

αν θες μην επικεντρώνεσαι στον ήλιο βάζε γενικά ενδιαφέροντα αστρονομικά θέματα.

αν και αυτά τα φίλτρα και η αποκληστική παρατήρηση του ήλιου είναι λίγο σπάνια γενικά. και θα το θεωρούσα και λίγο μονότονο, αλλά έχω ενδιαφέρων να δω τι παίζει.

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 03 Νοε 2009 20:17    Θέμα: 3 νοεμβριου Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για καποιον που ασχολειτε απο πολυ κοντα φιλε ειναι πολυ εντυπωσιακο.

Θα σου πω απλα κατι. Οταν ξεκινησα την ερασιτεχνικη αστρονομια αγαπουσα τον νυχτερινο ουρανο. Οχι πως δεν τον αγαπαω ακομη.

Αλλα φιλε μου οταν γνωρισα τον ηλιο και αρχισα να διαβαζω και να μαθαινω γι`αυτον τοτε με συνεπηρε. Και ξερεις τι με συνεπηρε. Το οτι αλλαζει λεπτο με το λεπτο. Δεν μενει σταθερος οπως σταθερα μενουν τα νεφελωματα και οι γαλαξιες.

Απο τον νυχτερινο ουρανο ενας μονο στοχος ειναι εξισου ομορφος με τον ηλιο γιατι αλλαζει συνεχως υφη αλλα και παλι τον ηλιο δεν τον φτανει. Μηπως γνωριζεις ποιος στοχος ειναι αυτος.....???????????

Γενικα η παρατηρηση του ηλιου ειναι φανταστικη και γινετε ακομη περισσοτερο φανταστικη οταν τον παρακολουθεις ζωντανα μεσα απο ενα ηλιακο τηλεσκοπιο.

Αναφορα της 3/11/2009

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 04 Νοε 2009 06:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

α. ούτε τα νεφελώματα ή οι γαλαξίες μένουν σταθερά, απλά εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τις διαφορές από λεπτό σε λεπτό

β. Ποιος είναι αυτός ο στόχος;

γ. Επειδή το όλο θέμα της ηλιακής παρατήρησης μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά δεν έχω καμία απολύτως ιδέα από κόστος, μπορείς να μου πεις εν συντομία πόσο στοιχίζει να ξεκινήσεις αυτό το άθλημα; [τηλεσκόπια φίλτρα διαόλια κλπ]

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 04 Νοε 2009 20:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

deninho ανέφερε:
α. ούτε τα νεφελώματα ή οι γαλαξίες μένουν σταθερά, απλά εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τις διαφορές από λεπτό σε λεπτό

Φιλε μου μεσα απο ενα προσοφθαλμιο φαινοντε ακριβως ιδια. Δεν αντιλαμβανεσε διαφορες.

β. Ποιος είναι αυτός ο στόχος;

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣ.

γ. Επειδή το όλο θέμα της ηλιακής παρατήρησης μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά δεν έχω καμία απολύτως ιδέα από κόστος, μπορείς να μου πεις εν συντομία πόσο στοιχίζει να ξεκινήσεις αυτό το άθλημα; [τηλεσκόπια φίλτρα διαόλια κλπ]

Το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο αλλα μονο για τα τηλεσκοπια. Τα προσοφθαλμια ειναι πολυ φθηνα ενω τα φιλτρα περιεχοντε στο τηλεσκοπιο. Φυσικα μιλαμε για τηλεσκοπιο ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ. Εαν θελεις να βλεπεις μονο κηλιδες και τιποτα αλλο τοτε με λιγα χρηματα η κατασταση βολευετε. Εαν θελεις να βλεπεις νηματα, προεξοχες κλπ το κασε ανεβαινει πολυ.

Θα σου πω κατι. Αν μπεις στο blog και δεις δεξια ειναι τα τηλεσκοπια μου. Το μικρο που βρισκετε στο τελος με την προσθηκη φιλτρου που εχω βαλει ειναι αναβαθμισμενο και βλεπω σχεδον τα παντα. Ολα τα τηλεσκοπια αυτα μαζι με το φιλτρο κοστισαν 13.000 ευρω.
Πρεπει να αγαπας πολυ τον ηλιο και να ασχοληθεις απο πολυ κοντα μαζι του ωστε να τον εξερευνησης και να τον ευχαριστηθεις.
Το μικρο τηλεσκοπιο λοιπον μαζι με το εξτρα φιλτρο του κοστιζει κοντα στα 1500 ευρω. Το αθλημα οπως βλεπεις φιλε ειναι αρκετα ακριβο.

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2009 16:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς σε παρακαλούμε πολύ, όταν κάνεις post να μην το κάνεις με ένα "απλώς μια αναφορά;"

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2009 16:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ενταξει. Θα γινει απο το επομενο ποστ.

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 08 Νοε 2009 20:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

THEO-007 ανέφερε:
Θα σου πω κατι. Αν μπεις στο blog και δεις δεξια ειναι τα τηλεσκοπια μου. Το μικρο που βρισκετε στο τελος με την προσθηκη φιλτρου που εχω βαλει ειναι αναβαθμισμενο και βλεπω σχεδον τα παντα. Ολα τα τηλεσκοπια αυτα μαζι με το φιλτρο κοστισαν 13.000 ευρω.
Πρεπει να αγαπας πολυ τον ηλιο και να ασχοληθεις απο πολυ κοντα μαζι του ωστε να τον εξερευνησης και να τον ευχαριστηθεις.
Το μικρο τηλεσκοπιο λοιπον μαζι με το εξτρα φιλτρο του κοστιζει κοντα στα 1500 ευρω. Το αθλημα οπως βλεπεις φιλε ειναι αρκετα ακριβο.

Αουτς! Εν τάξει, μ'αρέσει και η αστρονομία, και ειδικότερα η παρατήρηση και μελέτη του Ήλιου, αλλά 1500€? Way too much, τουλάχιστον για τώρα Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Σας παρουσιάζω την σελίδα μου
Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 04:51 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites