freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Future Publishing απειλεί το ελληνικό Techradar.gr

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 5 [67 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ελληνικόfuturepublishing Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Simosmme

Μέλος από: 10 Νοε 2005

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κοίτα όλα αυτά τα έχουμε ψάξει και τα ψάχνουμε για τη συνέχεια. Το θέμα ήταν ότι από τη στιγμή που το url είχε έστω και το παραμικρό πρόβλημα (ή υποψία προβλήματος) έπρεπε να το αλλάξω έτσι ώστε να διασφαλιστεί η σωστή λειτουργία του site.

Μην ξεχνάμε ότι είναι ένα συλλογικό project για το οποίο δουλεύουν πολλοί άνθρωποι, έχω λοιπόν χρέος να το κάνω να δουλεύει συνέχεια. Την αλλαγή την κάναμε, το νέο url είναι ισχυρό (αν όχι ισχυρότερο) έχουμε το παλιό σε redirect για να μην χαθεί ο κόσμος και περιμένουμε.

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στειλε τους ενα μηνυμα και πες τους καθε επικοινωνια στην ελληνικη για να μην υπαρχουν παρεξηγεισεις

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μα να σου πω, το σκεφτόμουν χθες.. γιατί με αναγκάζουν να διαβάζω και να γράφω στα αγγλικά; το site είναι σε ελληνικό .gr και επίσημη γλώσσα της χώρας είναι η ελληνική. Να πάνε να βρουν Έλληνα δικηγόρο να μου πει ότι θέλει.

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στειλε τους ενα τελευταιο μηνυμα στα ελληνικα και ζητα τους να σου τα στειλουν και τα 2 ξανα απο την αρχη στα ελληνικα επειδη πρεπει να τα μελετησει ο ελληνας δικηγορος σου και να τα καταθεσεις σε επιτροπες που ερευνουν το θεμα και τα ζητουν στα ελληνικα ! να τους κανεις να τρεχουν λιγακι και εσυ !

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χεχε, είσαι μέσα στο μυαλό μου εσύ πάντως!

Μέλος από: 05 Σεπ 2009

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διαβάστε σύμπτωση:

Πριν από λίγα λεπτά με παίρνει τηλέφωνο φιλαράκι για να μου ζητήσει τη γνώμη μου για δικό του φιλαράκι. Μου λέει την περίπτωση και πέφτω από τα σύννεφα: Καρμπόν, η φάση με το techradar!

Εν ολίγοις, ο φίλος του φίλου έχει το grundfos-service.gr (που το 'κανε ο άνθρωπος redirect, όπως καλή ώρα). Ο δικηγόρος - υποτίθεται - της grundfos (Δανέζικης εταιρείας), απαιτεί την παύση του domain και τη δωρεάν μεταβίβαση του σε αυτούς με βάση επισυναπτόμενο template. Έχω την επιστολή στα χέρια μου.

Διαβολική σύμπτωση ή κάτι άλλο?
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Simosmme ανέφερε:
χεχε, είσαι μέσα στο μυαλό μου εσύ πάντως!

απλα εχω αντιπετωπισει παρομοια θεματα και αν ειναι να τρεχω εγω ας τρεχει και ο αλλος !

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 12:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

επιδημία!

η Grundfοs έχει και Ελληνικό site (grundfos.gr).

έχω μια διαίσθηση ότι θα ακολουθήσουν πολλά ακόμα. Εκτός αν συνέβαιναν τόσο καιρό και δεν δημοσιεύονταν...

@fiskilis συμφωνώ! όταν γίνονται εξωδικαστικές συνομιλίες, πρέπει να τρέχουν και οι δύο. Αλλιώς ας πήγαινε εξαρχής στο δικαστήριο

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 13:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δυστυχώς (και το εννοώ) έχουν δίκιο οι άγγλοι...
Σύμφωνα με τη βάση των Ευρωπαϊκών Σημάτων http://oami.europa.eu/CTMOnline/RequestManager/en_SearchBasic εαν ψάξεις για το σήμα με αριθμό 006991376 ή με τις λέξεις "tech radar" θα δεις οτι το έχουν κατοχυρώσει όχι μόνο σε Ευρωπαϊκό επίπεδο αλλά και Παγκόσμια. Το ευρωπαϊκό επίπεδο καλύπτει και την χώρα μας. Συνεπώς και με μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ μπορούν να το πάρουν. Το καταλυτικό σημείο στην υπόθεση είναι οτι η κατοχύρωση του σήματός τους προυπήρχε της καταχώρησης του ελληνικού domain.

Αυτά τα γράφω με λύπη μου γιατί εννοείται έλληνες είμαστε υπάρχει υποστήριξη μεταξύ μας...
nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το trademark καλυπτει συγκεκριμενες δραστηριοτητες και απο τη στιγμη που το περιεχομενο του ντομαιν δεν περιεχει παρεμφερη δραστηριοτητα πως μπορουν και επικαλουνται "χαλαστρα" στην επιχειρηση τους?

Panagioths: μπορεις να μου πεις εαν γνωριζεις, τι γινεται με τις γνωστες και ευρεως χρησημοποιουμενες λεξεις οπως το "world"?

αν καποιος δηλαδη κατοχυρωσε το trademark "world", προγενεστερα του world.gr, θα μπορουσε να διεκδικησει το domain?
Panagioths

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι εαν είχε κατοχυρώσει σκέτη τη λέξη world θα μπορούσε δυστυχώς. Ευτυχώς κατά την κατοχύρωση εμπορικών σημάτων δεν δέχονται σκέτες τις λέξεις που χρησιμοποιούνται ευρέως στην καθομιλουμένη αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσα πολλά site όσο υπάρχουν σήμερα
Simosmme

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κοινώς όσοι κατοχυρώνουμε νέα url από εδώ και στο εξής πρέπει να ψάχνουμε στις databases για trademark.

θα μπορούσε όμως να το κάνει η ΕΕΤΤ αυτό πριν δώσει άδεια σε ένα url, δεν είναι και τόσο δύσκολο...

αν και πρέπει να συμμορφωνόμαστε με τη νομοθεσία, ωστόσο θεωρώ λάθος την κατοχύρωση ως trademark κοινών λέξεων ή σύντομες συνθέσεις λέξεων που χρησιμοποιούνται καθημερινά.

Άλλο το Nokia και το Google που δεν σημαίνει τίποτα, άλλο το Future που είναι το μέλλον. Γιατί προφανώς αν πάρω το future.gr, η εταιρεία έχει δικαίωμα να με κυνηγήσει και να μου το πάρει χωρίς καν αποζημίωση.

Οπότε δικαιωματικά, μόλις κατοχυρώσεις ένα trademark έχεις θεωρητικά δικαίωμα να πάρεις όλα τα domains σε όλο τον κόσμο που δεν έχουν ακόμα κατοχυρωθεί. Γιατί δεν το κάνουν τότε; Για μένα θα έπρεπε να τα έχουν κατοχυρώσει οι ίδιοι, τι περίμεναν; Τόσο καιρό ελεύθερο ήταν...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ και εγώ οτι θα έπρεπε όταν κατοχυρώνουν ένα σήμα να παίρνουν τα ονόματα γύρω από αυτό όπως πληρώνουν για να κατοχυρώσεις το σήμα στις κλάσεις τους να πλήρωναν και για την καταχώρηση των domain αλλά στην πράξη έχουμε δει την εκ υστέρων απαίτησή τους.
Όταν στέλνεις αίτηση καταχώρησης στην ΕΕΤΤ τότε δηλώνεις ότι δεν παραβιάζεις τα δικαιώματα κατοχυρωμένων εμπορικών σημάτων εις γνώση σου. Σε αυτό στηρίζεται η ΕΕΤΤ και ο έλεγχος που κάνει είναι εντελώς τυπικός και δεν αφορά το κομμάτι των σημάτων.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αποδείξεις (εφόσον μπορείς) οτι χρησιμοποιούσες τον όρο/όνομα πριν τον Μάιο του 2008 που ισχύει το σήμα τους αλλά είναι δύσκολο και απαιτεί δικαστική μάχη την οποία δεν ξέρω εαν σε συμφέρει και δεν έχει σίγουρο αποτέλεσμα.

Πάντως σε καμία περίπτωση μην δώσεις δωρεάν το όνομα, δεν έχουν δικαίωμα να τους το μεταβιβάσεις δωρεάν γιατί υπάρχει κόστος καταχώρησης.
Simosmme

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως τώρα που το βλέπω, αυτοί έκαναν δημοσίευσαν κατοχύρωση στις 14/05/2009 κι εγώ έκλεισα το όνομα 21-6-2009, δηλαδή ένα μήνα και κάτι μετά.

Αν και μεταξύ μας δεν είναι καλό να υπάρχουν δύο site ίδιας φύσης γιατί γίνονται μπερδέματα. Ξέρετε πόσοι φίλοι με ρωτούσαν γιατί γράφω στα αγγλικά;
Οι Άγγλοι πάντως δεν νομίζω να ήρθαν ποτέ σ'εμένα κατά λάθος...

Να΄σαι καλά Παναγιώτη! Ευχαριστώ!

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

panagioths: ευχαριστω για την απαντηση.
Simosmme¨ καλα ξεμπερδεματα σου ευχομαι.

παντως παιδια, οτιναναι...

http://oami.europa.eu/CTMOnline/RequestManager/en_DetailCTM_NoReg

trademark: 008590903

αυτος δηλαδη θα μπορουσε να κυνηγησει τους παντες και να μοιραζει εξωδικα σαν καραμελες σε ολο τον κοσμο?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 5 [67 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το BestPrice.gr λανσάρει το πρώτο ελληνικό Messenger Bot για αναζήτηση προϊόντων! 2 cordis 02 Σεπ 2016 05:35
ramolimendo Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 22:11 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites