freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Future Publishing απειλεί το ελληνικό Techradar.gr

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 5 [67 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ελληνικόfuturepublishing Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Simosmme: Πάντως καλύτερα να απευθυνθείς σε δικηγόρο για έγκυρη απάντηση/άποψη. Βρες όμως κάποιον που να είναι ενήμερος με το διαδίκτυο και την πνευματική ιδιοκτησία! Υπόψιν, οτι η εταιρεία έχει καταχωρήσει το .eu &3-4 άλλων χωρών αλλά η γερμανική και ρουμάνικη κατάληξη τρέχουν άλλο άσχετο site. Επίσης τα αντίστοιχα ονόματα των πιο πολλών ευρωπαϊκών καταλήξεων είναι ελεύθερα. Συνεπώς σε κυνηγάει επειδή έχεις σεβαστή κίνηση/δρατηριότητα όχι επειδή θέλει να καλύψει το όνομά της από το να το χρησιμοποιούν άλλοι.

@nikolas27: Αυτός έχει κατοχυρώσει συγκεκριμένη φράση, όλες τις μέρες μαζί και δεν μπορεί να έχει αξιώσεις εαν εγώ έχω για παράδειγμα μόνο μια λέξη π.χ. friday.gr.
Simosmme

Μέλος από: 10 Νοε 2005

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 14:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παναγιώτη πρέπει να στράβωσε που τρέχαμε tech site στο ίδιο url.

Το Γερμανικό είναι κι αυτό ένα τεχνολογικό blog, δεν ξέρω τι θα κάνει, μπορεί να έχει δεχθεί κι αυτό επιστολές. Το Ρουμάνικο φαίνεται να ανήκει σε εταιρεία με software.

Προσωπικά θεωρώ γελοίο να κατοχυρώνεις ένα όνομα ως trademark και να μην κατοχυρώνεις τουλάχιστον τα ονόματα που είναι ελεύθερα, δηλαδή τι περιμένει;

κοίταξα όλων των χωρών και μόνο 6 είναι κατοχυρωμένα, μεταξύ αυτών το δικό μου, το Γερμανικό, Ισπανικό (που τους ανήκει επίσης), Πολωνικό και φυσικά το Βρετανικό!

Αυτός που έχει το Πολωνικό, έχει και το Ρώσικο, εκεί να δω πως θα βγάλουν άκρη...

Ίσως ξεκίνησαν τώρα εκστρατεία, αλλά δεν θα έπρεπε να έχουν κατοχυρώσει πρώτα τα άλλα αν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ;

Βρήκαν πάτημα σε εμάς και έσκασαν την επιστολή. Άλλωστε αν τρόμαζα τόσο πολύ και έδινα το όνομα αμέσως θα κέρδισαν εύκολα και γρήγορα 20.000 επισκέψεις... Αμ δε!

http://www.register.eu/uk/domain-name/register-international-extens...001&varid=REU

Μέλος από: 10 Νοε 2005

ΜήνυμαΣτις: 13 Νοε 2009 15:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

είμαι επίσης περίεργος να δω τι θα κάνουν με το .us που ανήκει σε άλλη εταιρεία και κάνει redirect στο site της
http://www.cowen.com/default.html που ιδρύθηκε το 1918! εκεί να δω πόσο μάγκες θα είναι

Μέλος από: 11 Ιουλ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Νοε 2009 19:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι αστειο τουλαχιστον οτι προσπαθουν να κανουν επειδη ειναι εταιρεια με νομικα τερτιπια οτι θελουν και απο την στιγμη που εχεις κατοχυρωσει εδω και χρονια το ονομα αυτο, απο εκει και περα μαλλον η συμβουλη ειδικου επι του θεματος και επιστολη στην ΕΕΤΤ μπορει να σε διαφωτισει, παντως θεωρω οτι πρεπει να το παλεψεις.
Νομιζω οτι σε καλυπτει και ο Νομος της ε.ε. που υπαρχει για τα domain πριν ακομα διευρυνθουν καποιες ονομασιες...

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 1
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 03:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Simosmme ανέφερε:
είμαι επίσης περίεργος να δω τι θα κάνουν με το .us που ανήκει σε άλλη εταιρεία και κάνει redirect στο site της
http://www.cowen.com/default.html που ιδρύθηκε το 1918! εκεί να δω πόσο μάγκες θα είναι

World Wide Smoke-Signals? Ε σιγά και η google είναι 11 ετών και έχει νομικό δυναμικό όσο 100 εταιρίες σαν την παραπάνω. Η κάθε εταιρία χτυπάει εκεί που μπορεί και την παίρνει νομικά, και στον Έλληνα φίλο μας νομίζουν ότι τους παίρνει.

Μέλος από: 16 Σεπ 2008

ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 15:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Simosmme ανέφερε:
Σωστά το βλέπεις εσύ, εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικά, δεν θέλω να γράψω εδώ γιατί είναι δημόσιος ο χώρος και δεν θέλω να ξέρουν όλοι (δικηγόροι τους included πως θα κινηθούμε).

Ένα πράγμα μόνο, δεν θέλω τίποτα και κανείς να διακόψει τη σωστή λειτουργία του site και των υπηρεσιών που προσφέρει. Oπότε αλλάξαμε url (το πως επιλέχθηκε αυτό είναι μια ιστορία που έχει ενδιαφέρον) και κάνουμε redirect το Radar για να μην χάσουμε όσα με τόσο κόπο χτίσαμε (και δεν είναι λίγα).

Καλησπέρα σας!!

Δεν κοίταξα αν το θέμα σας είναι πρόσφατο , αλλά θέλω να σας πω, ότι δεν συμφωνώ με αυτή τη κίνησή σας !!

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλό είναι να έχουμε απόψεις αλλά να τις εξηγούμε και όλας...

Γιατί διαφωνείς stayroula???

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 22:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω την εντύπωση πως εάν διαφωνούσε ο Σταύρος καθόλου δεν θα σε ένοιαζε

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 00:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχεις λάθος εντύπωση...

Απλά δεν μπορώ να βλέπω σχόλια χωρίς να υπάρχει μια λογική στήριξη από πίσω...

Είτε συμφωνώ είτε όχι...

Μέλος από: 16 Σεπ 2008

ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 00:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:
Καλό είναι να έχουμε απόψεις αλλά να τις εξηγούμε και όλας...

Γιατί διαφωνείς stayroula???

Καλησπέρα σας!! Κατά την ταπεινή μου γνώμη , από τη στιγμή που βάση νόμου ένα όνομα χώρου είναι δικό μας , δεν το βρίσκω σωστό να αλλάζουμε το όνομα μιας οποιαδήποτε ιστοσελίδας μας, έστω και προσωρινά , μετά από απαίτηση οποίας οτιδήποτε εταιρίας που έχει κατοχυρώσει αυτό το όνομα σαν εμπορικό της σήμα. Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχουμε το όνομα ιστοσελίδας και όχι την επωνυμία της εταιρίας μας που διαχωρίζετε την ιστοσελίδα.

Μέλος από: 21 Νοε 2004
Βοηθήματα: 2
Templates: 1
Scripts: 2

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 09:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδή είναι συνηθισμένο να υπάρχει το ίδιο όνομα σε πολλές εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε διαφορετικούς χώρους (Πιθανόν, δεν το γνωρίζω, να μπορεί να καταχωρήσει το ίδιο όνομα σαν ΤΜ για διαφορετικά προϊόντα με διαφορετικά σήματα) ποιά εταιρία νομιμοποιείται να διεκδικήσει το όνομα;
Δίνω ένα παράδειγμα: έστω οτι κατέχω από παλιά το όνομα plaisio.gr ποιά εταιρία μπορεί να το διεκδικήσει η πλαίσιο (computers) ή η πλαίσιο (πόρτες);
Παράδειγμα 2: έσω οτι έχω επίθετο Πάριος και έχω κατοχυρώσει το parios.gr, μπορεί ο Πάριος (ονομαζόμενος Βαρθακούρης) να διεκδικήσει το domain; Ακόμη και αν κατωχυρώσει τη λέξη "πάριος" γιατί αυτός έχει περισσότερα δικαιώματα από μένα στο όνομα αυτό; (Γιάννη μην παρεξηγηθείς ένα παράδειγμα έιναι )

Αρχικά το ΙΤΕ κατοχύρωνε το όνομα σε όποιον πρόλαβε και είχε κάποια σχέση με το όνομα και επιλέον δεν έδινε πολλά ονόματα (2 σε ιδιώτες και 10 σε εταιρίες). Τελικά μου φαίνεται οτι ήταν το πιο σωστό και έλυνε και το προβλήματα με τους domainers.

Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 09:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω την εντύπωση πως το Πλαίσιο Computers και το Πλαίσιο Doors τα έχει ο ίδιος άνθρωπος.

Ξεκίνησε με πόρτες και κατέληξε στα PC

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 10:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cha0s ανέφερε:
Ξεκίνησε με πόρτες και κατέληξε στα PC

Διόρθωση: Ξεκίνησε με πόρτες και κατέληξε στα windows
starfish

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 11:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μιας και έκανες την αλλαγή πάνε στο google webmasters και δήλωσε την αλλαγή domain ώστε να καταλάβει το google οτι είναι το ίδιο site και να μετάφερει αυτόματα το traffic.

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για το παράδειγμα του Πλαισίου:

Τα καταχωρημένα σήμερα που έχουν τη λέξη "πλαισιο" είναι
Αριθμός Σήματος . Περιγραφή Απεικόνιση Κλάσεις
148331 BUSINESS BUSINESS ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 6,9,16,18,20,30,35,38,39,
102508 ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 6,19,
105253 ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 16,
110767 ΠΛΑΙΣΙΟ OXI 1,2,3,6,8,9,11,16,18,20,28,
118753 ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 6,11,19,20,37,
159984 ΠΛΑΙΣΙΟ OXI 1,2,6,8,9,11,16,18,20,28,35,
38,39,41,42,
160082 ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 1,2,6,8,9,11,16,18,20,28,35,
38,39,41,42,
148332 ΠΛΑΙΣΙΟ 2 Β NAI 6,9,16,18,20,30,35,38,39,
155450 ΠΛΑΙΣΙΟ DOMANI NAI 6,11,19,20,37,
118756 ΠΛΑΙΣΙΟ PLESSIO OXI 6,11,19,20,37,
154400 ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ NAI 36,
121639 ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ NAI 35,
163645 ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΠΛΑΙΣΙΟ NAI 41,

Βλέπετε οτι έχουν καταχωρήσει πολλοί τη λέξη ή ένα συγκεκριμένο τρόπο γραφής της λέξης αλλά δεν πέφτουν πάνω στις ίδιες κλάσεις.

Δηλαδή η Πλαίσιο (υπολογιστές) έχει κατοχυρώσει σε κλάσεις που την ενδιαφέρουν και δεν πέφτουν πάνω στις κλάσεις τις Πλαίσιο (πόρτες) ούτε σε αυτές τις Πλαίσιο (διαφημιστικής) ή της ασφαλιστικής ή των φροντιστηρίων και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Εαν πάω και κάνω αίτηση για τη λέξη Πλαίσιο σε κάποια από τις κλάσεις που έχουν πάρει άλλοι θα απορριφθεί. Εαν κάνω για μια κλάση που είναι ελεύθερη θα το κατοχυρώσω. Όπως επίσης εαν το techradar.gr αναφερόταν σε κάποιο άλλο πεδίο που αφορούσε διαφορετική κλάση από αυτή που έχουν οι Βρεττανοί τότε είχε ελπίδες να σταθεί σε δικαστήριο η υπόθεση. Τώρα απλά φαίνεται σαν το ελληνικό site πάει να εκμεταλλευτεί τη φήμη του σήματος του ξένου οπότε και με την πρώτη προσφυγή στην ΕΕΤΤ θα του διαγράψουν το domain.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 5 [67 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το BestPrice.gr λανσάρει το πρώτο ελληνικό Messenger Bot για αναζήτηση προϊόντων! 2 cordis 02 Σεπ 2016 05:35
ramolimendo Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 18:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites