freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αυτόματη ενημέρωση πεδίων

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ενημέρωση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
spyrilo

Μέλος από: 17 Νοε 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 20:15    Θέμα: Αυτόματη ενημέρωση πεδίων Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,
είμαι καινούριο member στο forum. Αν και οι γνώσεις μου από βάσεις είναι σε επίπεδα αρχαρίου, έκανα μία απόπειρα να φτιάξω σε access μία βάση που χρειάζομαι στο γραφείο. Έχω κολλήσει όμως σε ένα σημείο:
Έχω τρεις πίνακες (π1, π2, π3).
Ο π1 τραβάει δεδομένα από τον π2 και τον π3.

Πεδία Π2:
α/α (primary)
όνομα καταστήματος (όχι μοναδικό) (πρόκειται για αλυσίδες καταστημάτων)
περιοχή
διεύθυνση
όνομα υπευθύνου

Πεδία Π3:
Κωδικός προϊόντος (μοναδικό)
μαρκα
τύπος
διαστάσεις

Ζητούμενο 1ο:

Στον Π1 θέλω να εισάγονται όλα τα πεδία του π2. Ιδανικά θα ήθελα να επιλέγω αρχικά το "όνομα καταστήματος" και μετά την "περιοχή" (αφού φιλτράρονται οι περιοχές ανάλογα με το κατάστημα) και αυτόματα να συμπληρώνονται η "διεύθυνση" και το "όνομα υπευθύνου".

Ζητούμενο 2ο:
Στον Π1 θέλω να εισάγονται επίσης όλα τα πεδία του Π3. Εδώ θέλω με το που επιλέγω τον "κωδικό προϊόντος" να μου συμπληρώνονται αυτόματα τα υπόλοιπα πεδία του π3.

Τέλος, επειδή κάθε νέα εγγραφή του π1 θα εισάγεται από φόρμα που θα φτιάξω, θα πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον ή να προσέξω κάτι άλλο?

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 17 Νοε 2009 22:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μήπως θα αρκούσε στον πίνακα π1 αντί να αντιγράφεις όλα τα στοιχεία των π2, π3 να έχεις μόνο το α/α του π2 και τον κωδικό του π3;
spyrilo

Μέλος από: 17 Νοε 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2009 11:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ο στόχος της βάσης είναι να περιλάβει δεδομένα τα οποία θα καταχωρούνται από δελτία παραγγελίας. Επειδή είναι αρκετά ψάχνω μία γρήγορη διαδικασία καταχώρησης. Αν βάλω μόνο το πεδίο α/α του π2, θα είναι χάσιμο χρόνου στο ψάξιμο.
Επίσης για τον π3 θέλω να επιλέγω μόνο από τη λίστα των μοντέλων και να μου συμπληρώνει αυτόματα τα υπόλοιπα πεδία με τα χαρακτηριστικά.
Το τελικό αποτέλεσμα θέλω να είναι ένας πίνακας (π1) όπου κάθε εγγραφή θα περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία μίας παραγγελίας (πεδία που θα καταχωρούνται), όλα τα στοιχεία του καταστήματος (από τον π2) και όλα τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος (από τον π3).
mpampis81

Μέλος από: 31 Ιαν 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιαν 2010 16:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θέλω να φτιάξω στην Access ένα πεδίο που εκεί θα καταχωρώ κάποια στοιχεία και αυτόματα θα μου τα περνάει σε ένα κείμενο στο Word γίνεται κάτι τέτοιο? Στο ψάξιμο είμαι, γιατί θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αυτό Καλό ε!
tornado1979

Μέλος από: 04 Φεβ 2007
Περιοχή: κάπου στα δυτικά
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2010 10:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mpampis81 αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα με συγχώνευση αλληλογραφίας στο m$Word.
mpampis81

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2010 11:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tornado1979 ανέφερε:
mpampis81 αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα με συγχώνευση αλληλογραφίας στο m$Word.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως? Στείλε pm αν είναι Ευχαριστώ
tornado1979

Μέλος από: 04 Φεβ 2007
Περιοχή: κάπου στα δυτικά
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Φεβ 2010 14:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν ξέρω πως να σου στείλω pm, αλλά θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω εδώ.

βήμα 1: ενοείται ότι πρώτα έχεις δημιουργήση την βάση και τον πίνακα που θέλεις για να τραβάς τα δεδομένα (αυτό μπορεί να είναι είται από m$Access είται από το M$Excel)

βήμα 2: ανοίγεις το word και κάνεις δεξί κλικ πανω στην οριζόντια μπάρα εργαλείων για να εμφανίσεις την εργαλειοθήκη με όνομα 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας', θα εμφανιστεί η εργαλειοθήκη με τα αντίστοιχα κουμπιά.

βήμα 3: πατάς το δεύτερο κουμπί από αριστερά (στην νέα εργαλειοθήκη) το οποίο λέγεται 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας άνοιγμα αρχείου προέλευσης δεδομένων' για να επιλέξεις τον πίνακα που θα πέρνεις τις τιμές σου.

βήμα 4: μετά πατάς το 6ο κουμπί από αριστερά 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας εισαγωγή πεδίων', θα ανοίξει ένα νέο παραθυρο που θα μπορείς να επιλέξεις ποια πεδία θέλεις από τον πίνακα να εμφανίζονται πάνω στο έγγραφο.

βημα 5: αφού τοποθετήσεις τα πεδία πάνω στο έγγραφο πατάς το επόμενο κουμπί <<ABC>> 'προβολή δεδομένων'

και είσαι έτοιμος
mpampis81

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Νοε 2010 00:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς να με βοηθήσεις περαιτέρω, με ενδιαφέρει πολύ αυτό θα με εξυπηρετήσει. Με Excel ανοίγω ένα πινακα. Εκεί θα καταχωρώ τα στοιχεία που θέλω. Μετά στο Word ανάλογα με το που θέλω να συμπληρώνεται αυτόματα θα το λέω εδώ βάλε το πεδίο Α1 από το Excel? Κάπω έτσι? Help plz
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 11 Δεκ 2016 02:15 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites