Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Αυτόματη ενημέρωση πεδίων

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
spyrilo

Δημοσίευση από spyrilo » 17 Νοέμ 2009 20:15

Καλησπέρα,
είμαι καινούριο member στο forum. Αν και οι γνώσεις μου από βάσεις είναι σε επίπεδα αρχαρίου, έκανα μία απόπειρα να φτιάξω σε access μία βάση που χρειάζομαι στο γραφείο. Έχω κολλήσει όμως σε ένα σημείο:
Έχω τρεις πίνακες (π1, π2, π3).
Ο π1 τραβάει δεδομένα από τον π2 και τον π3.

Πεδία Π2:
α/α (primary)
όνομα καταστήματος (όχι μοναδικό) (πρόκειται για αλυσίδες καταστημάτων)
περιοχή
διεύθυνση
όνομα υπευθύνου

Πεδία Π3:
Κωδικός προϊόντος (μοναδικό)
μαρκα
τύπος
διαστάσεις

Ζητούμενο 1ο:

Στον Π1 θέλω να εισάγονται όλα τα πεδία του π2. Ιδανικά θα ήθελα να επιλέγω αρχικά το "όνομα καταστήματος" και μετά την "περιοχή" (αφού φιλτράρονται οι περιοχές ανάλογα με το κατάστημα) και αυτόματα να συμπληρώνονται η "διεύθυνση" και το "όνομα υπευθύνου".

Ζητούμενο 2ο:
Στον Π1 θέλω να εισάγονται επίσης όλα τα πεδία του Π3. Εδώ θέλω με το που επιλέγω τον "κωδικό προϊόντος" να μου συμπληρώνονται αυτόματα τα υπόλοιπα πεδία του π3.

Τέλος, επειδή κάθε νέα εγγραφή του π1 θα εισάγεται από φόρμα που θα φτιάξω, θα πρέπει να κάνω και κάτι επιπλέον ή να προσέξω κάτι άλλο?

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Νοέμ 2009 22:00

Μήπως θα αρκούσε στον πίνακα π1 αντί να αντιγράφεις όλα τα στοιχεία των π2, π3 να έχεις μόνο το α/α του π2 και τον κωδικό του π3;

spyrilo

Δημοσίευση από spyrilo » 18 Νοέμ 2009 11:31

Ο στόχος της βάσης είναι να περιλάβει δεδομένα τα οποία θα καταχωρούνται από δελτία παραγγελίας. Επειδή είναι αρκετά ψάχνω μία γρήγορη διαδικασία καταχώρησης. Αν βάλω μόνο το πεδίο α/α του π2, θα είναι χάσιμο χρόνου στο ψάξιμο.
Επίσης για τον π3 θέλω να επιλέγω μόνο από τη λίστα των μοντέλων και να μου συμπληρώνει αυτόματα τα υπόλοιπα πεδία με τα χαρακτηριστικά.
Το τελικό αποτέλεσμα θέλω να είναι ένας πίνακας (π1) όπου κάθε εγγραφή θα περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία μίας παραγγελίας (πεδία που θα καταχωρούνται), όλα τα στοιχεία του καταστήματος (από τον π2) και όλα τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος (από τον π3).

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Δημοσίευση από mpampis81 » 09 Ιαν 2010 16:50

Θέλω να φτιάξω στην Access ένα πεδίο που εκεί θα καταχωρώ κάποια στοιχεία και αυτόματα θα μου τα περνάει σε ένα κείμενο στο Word γίνεται κάτι τέτοιο? Στο ψάξιμο είμαι, γιατί θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αυτό :kaloe:

Άβαταρ μέλους
tornado1979

Δημοσίευση από tornado1979 » 08 Φεβ 2010 10:27

mpampis81 αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα με συγχώνευση αλληλογραφίας στο m$Word.

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Δημοσίευση από mpampis81 » 08 Φεβ 2010 11:37

tornado1979 έγραψε:mpampis81 αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα με συγχώνευση αλληλογραφίας στο m$Word.
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως? Στείλε pm αν είναι :D Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tornado1979

Δημοσίευση από tornado1979 » 08 Φεβ 2010 14:02

δεν ξέρω πως να σου στείλω pm, αλλά θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω εδώ.

βήμα 1: ενοείται ότι πρώτα έχεις δημιουργήση την βάση και τον πίνακα που θέλεις για να τραβάς τα δεδομένα (αυτό μπορεί να είναι είται από m$Access είται από το M$Excel)

βήμα 2: ανοίγεις το word και κάνεις δεξί κλικ πανω στην οριζόντια μπάρα εργαλείων για να εμφανίσεις την εργαλειοθήκη με όνομα 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας', θα εμφανιστεί η εργαλειοθήκη με τα αντίστοιχα κουμπιά.

βήμα 3: πατάς το δεύτερο κουμπί από αριστερά (στην νέα εργαλειοθήκη) το οποίο λέγεται 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας άνοιγμα αρχείου προέλευσης δεδομένων' για να επιλέξεις τον πίνακα που θα πέρνεις τις τιμές σου.

βήμα 4: μετά πατάς το 6ο κουμπί από αριστερά 'Συγχώνευση Αλληλογραφίας εισαγωγή πεδίων', θα ανοίξει ένα νέο παραθυρο που θα μπορείς να επιλέξεις ποια πεδία θέλεις από τον πίνακα να εμφανίζονται πάνω στο έγγραφο.

βημα 5: αφού τοποθετήσεις τα πεδία πάνω στο έγγραφο πατάς το επόμενο κουμπί <<ABC>> 'προβολή δεδομένων'

και είσαι έτοιμος

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Δημοσίευση από mpampis81 » 10 Νοέμ 2010 00:17

Μπορείς να με βοηθήσεις περαιτέρω, με ενδιαφέρει πολύ αυτό θα με εξυπηρετήσει. Με Excel ανοίγω ένα πινακα. Εκεί θα καταχωρώ τα στοιχεία που θέλω. Μετά στο Word ανάλογα με το που θέλω να συμπληρώνεται αυτόματα θα το λέω εδώ βάλε το πεδίο Α1 από το Excel? Κάπω έτσι? Help plz :oops: :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες