freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τεράστιο workload

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
dim1121

Μέλος από: 22 Ιουν 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2009 14:24    Θέμα: Τεράστιο workload Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημερα παιδια!

εχω το www.njoytv.gr. ανοιξαμε προχτες και ειχα το εξης προβλημα.

απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 11 το βραδι σε ενα διαστημα δηλαδη 5 ωρών, επισκεφτηκαν τη σελίδα μου περιπου 5.000 διαφορετικοι χρήστες (λογω διαφημησης μας).

εχω ενα vps που εχω πανω το site. o vps κατεγραψε workload πολυ πολυ αυξημενο. Σε σημειο που η σελιδα δεν ανοιγε καθολου. μου ειπαν απο την εταιρεια hosting οτι υπηρχε workload του επεξεργαστη του vps se php εφαρμογες.

Αυτο παιδια τι μπορει να το διορθωσει? τι μπορει να εχω κανει λαθος στη σελίδα που να υπερφορτώνει τοσο τις php εφαρμογες?

Σας παρακαλω αν μπορειτε πειτε μου λιγο συντομα γιατι στις 6 παλι σημερα θα παιξει στην TV διαφημιστικο σποτ, οποτε παλι τα ιδια θα εχω και δεν θελω να πεσει....

Ευχαριστω πολυ
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2009 15:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Dosate xrhmata gia na diafhmisteite sthn tv kai den dosate xrhmata na sas feiaksoun ena site para phgate sto tsampa tou joomla?
oti plhroneis pairneis file mou.. einai gnosto oti to joomla "troei" porous apo to systhma kai diaitera an to exeis "pniksei" sta plugins...

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2009 15:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όταν θέλεις να φτιάξεις ένα site που θα φιλοξενήσει αρκετούς επισκέπτες, αφενός ανεβάζεις σε επίπεδο κώδικα ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι να έχεις, χωρίς περιττά πράγματα και αφετέρου ξέρεις τι ακριβώς ανεβάζεις και τι κάνει και το κάθε παραμικρό query. Αν έχεις ένα site με πολλούς επισκέπτες, ένα select * να έχεις σε μια μεγάλη βάση θα σου κρασάρει το μηχάνημα.

Αφού χρησιμοποιήσατε το joomla και τώρα είναι αργά πλέον, τουλάχιστον ψάξτε για λύσεις cache στο joomla να μην δουλεύει η mysql και γενικά να ελαφρώσει το θέμα αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα απαλλαχτείτε από προβλήματα.

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2009 18:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μήπως έχετε και τίποτε ράδιο ή video streaming στον server σας (εκτός από αυτά που έχετε στο brightcove.com εννοώ) και για αυτό είχατε φόρτο;
CyberCr33p
Honorary Member

Μέλος από: 06 Νοε 1999
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
blog portfolio facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2009 19:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για cache στο Joomla δες το JREcache.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2009 00:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καταρχην παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια!

φιλε fafos δεν δωσαμε χρηματα για διαφημιση στην τηλεοραση. καναμε ανταλλακτικη διαφημιση μολις ειδαμε οτι εχουμε πολλες χιλιαδες επισκεψεις. σκεφτηκαμε να ανταλλαξουμε διαφημηση με τηλεοπτικη προβολη ωστε να προωθηθουμε κι αλλο αφου εχουμε αυτην την δυνατοτητα.

Φτιάξαμε ενα site me joomla και με αρκετη διαθεση να το κανουμε ωραιο, ευχρηστο και με πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα. εχουμε ριξει εκατονταδες ωρες δουλειας και νομιζω οτι το περιεχομενο ειναι ικανοποιητικο αν σκεφτει καποιος οτι ειναι ολα δικες μας παραγωγες, και δεν εχουμε τον κοκκαλη απο πισω να κοβει λεφτα! .

Φιλε CyberCr33p τωρα δοκιμαζω αυτο που μου ειπες!

εκτος αυτου του προβληματος με το workload εχω και ενα αλλο.

αν ανοιξετε τη σελιδα μου με mozilla - explorer - chrome θα δειτε οτι μονο ο mozilla βγαζει σωστο το περιεχομενο. ουτε ο explorer 8 δεν το βγαζει ακριβως οπως ειναι. αυτο μπορω να το διορθωσω?
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Νοε 2009 08:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dim1121 ανέφερε:
αν ανοιξετε τη σελιδα μου με mozilla - explorer - chrome θα δειτε οτι μονο ο mozilla βγαζει σωστο το περιεχομενο. ουτε ο explorer 8 δεν το βγαζει ακριβως οπως ειναι. αυτο μπορω να το διορθωσω?

Με Opera, Firefox και IE8 βγάζει οριζόντια scrolbar σε 1024Χ768. Στον ΙΕ8 δείχνει μέχρι το "NjoyTv Facebook Page" και χωρίς την αριστερή στήλη. Επίσης προειδοποιεί για σφάλμα στη σελίδα.

Αυτά μόνο στην αρχική σελίδα. Ποιο μέσα τα δείχνει.

Στο forum υποστήριξης της εταιρείας που αγόρασες το template πιθανόν να έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα.

Μέλος από: 19 Ιουλ 2004

ΜήνυμαΣτις: 22 Νοε 2009 11:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dim1121 ανέφερε:
καταρχην παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια!

φιλε fafos δεν δωσαμε χρηματα για διαφημιση στην τηλεοραση. καναμε ανταλλακτικη διαφημιση μολις ειδαμε οτι εχουμε πολλες χιλιαδες επισκεψεις. σκεφτηκαμε να ανταλλαξουμε διαφημηση με τηλεοπτικη προβολη ωστε να προωθηθουμε κι αλλο αφου εχουμε αυτην την δυνατοτητα.

Που κάνουν τέτοιες ανταλλακτικές διαφημίσεις να πάρουμε κι εμείς;

Ένα σποτ 10 δευτερολέπτων κοστίζει όσο η προβολή σε 5.000 επισκέτες; ToolTimes at work

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Νοε 2009 11:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλημερα φιλε μου!οχι βεβαια! αλλα η ετησια προβολη σε ενα site με 4-5.000 την ημερα;

Μην νομιζετε οτι στην τηλεοραση τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα να τα προσεγγισεις!

εκτος των αλλων εχουμε καποια προσωπα που ειναι παρουσιαστες εκπομπων μας οπως η

Μαρια Κορινθιου (ηθοποιος), ο Σανκαρα(μαγος), Η Χριστινα στεφανιδη(μοντελο - το κοριτσι του Θεμου φετος), Ο Νικος Κατσαρος(Δ/ντης Αθλητικων στον Αlpha), Νικος Ζαχαριαδης(πρωην Δ/ντης στο Πρωτο Θεμα), Πανο Σειτανιδη(κανει τη φορμουλα 1 τα τελευταια χρονια) ,και αρκετους άλλους επωνυμους!

Επίσης εχουμε μια αποκλειστικοτητα για το στοιχημα που δεν την εχουν ουτε τα καναλια!! Τα κουπονια βγαινουν ΤΡΙΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και εμεις τα παιρνουμε ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ και το ιδιο βραδυ κανουμε εκπομπη Στοιχηματος με το Νικο Κατσαρο.

Εχουμε "κλεισει" για συνεντευξεις ή για συμμετοχη στις εκπομπές μας ό,τι ποιο hot παιζει στην χωρα μας αυτον τον καιρο...

Νομιζω οτι εχουμε κανει μια καλή προσπάθεια και γιατι οχι, να μην περασουμε και τους 5-6.000 επισκεπτες!
intelcore2

Μέλος από: 27 Ιουλ 2007
Περιοχή: Pagrati
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2009 08:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το site τρέχει σε δικό του application pool? Αν όχι ρύθμισε τον IIS

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2009 11:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

intelcore2 ανέφερε:

μπορεις αν θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις? Καλό ε!
intelcore2

Μέλος από: 27 Ιουλ 2007
Περιοχή: Pagrati
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2009 11:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dim1121 ανέφερε:
intelcore2 ανέφερε:

μπορεις αν θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις? Καλό ε!

ο IIS (από τον 6 και μετά) σου δίνει την δυνατότητα να ορίσεις ξεχωριστά application pools για κάθε site που σερβίρει ο server σου.
Εάν δεν έχεις application pool ξεχωριστό για το κάθε site, τότε δημιουργείται ένα κοινό worker process που εξυπηρετεί όλα τα sites. Αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιο κακογραμμένο script σε κάποια σελίδα αρχίσει να δημιουργεί πρόβλημα (κατανάλωση resources ή οτιδήποτε άλλο) τότε επηρεάζονται όλα τα sites που εξυπηρετούνται από το συγκεκριμένο worker process.

Ελπίζω να μπόρεσα να το εξηγήσω λίγο, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες googlare το , αλλά γενικά σε sites με πολύ κίνηση, το ξεχωριστό application pool είναι μονόδρομος.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Νοε 2009 21:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok καταλαβα! σε ευχαριστω πολύ. μηπως ξερεις πως μπορω να βρω ποιο ειναι το script που μου δημιουργει το προβλημα? υπαρχει καποιος μετρητης ή κατι τετοιο?
HostPlus

Μέλος από: 26 Φεβ 2009
Περιοχή: Βόλος - Νέο Ηράκλειο - Sofia
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2009 09:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είμαι σχετικά νέο στην παρέα σας και τώρα ψάχνω τα θέματα και γιαυτό η καθυστέρηση της απάντησης..

Λοιπόν στο Template που έχεις ανεβάσει λογικά έχετε προσθέσει κώδικα και Modules.
Εάν κάνεις έναν έλεγχο θα δεις οτι έχεις 143 request 4,21Μb μέγεθος αρχικής σελίδας, χρόνο φορτώματος 21+ sec και ΠΟΛΛΑ λάθη και αρχεία που τα ζητάει μεν αλλά δεν υπάρχουν.
Όλα αυτά οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.
Κατά την γνώμη μου χρειάζεσαι έναν επανασχεδιασμό του template και φυσικά να κόψετε όλα τα περιττά από το πρωτοσέλιδο.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Τώρα είναι 26 Μαρ 2017 11:02 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites