freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η Τουρκία θα δώσει στους 70 εκατομμύρια πολίτες της e-mail.

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 2 [30 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: emailΠολίτεςΤΟΥΡΚΙΑ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2
ΑποστολέαςΜήνυμα
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 16:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιατί πολύ θέλουν να πουν κομμένο το google.* το msn το hotmail το yahoo το youtube, κ.λπ, και να πουν, θέλεις email; πάρε αυτό που σου δίνω, θέλεις search engine; πάρε αυτή που φτιάχνω, θέλεις κάτι άλλο που δεν το έχω και δεν το ελέγχω; περίμενε μέχρι να το φτιάξω.
pcnw

Μέλος από: 23 Μαρ 2009
Περιοχή: Αθήνα και Χανιά Κρήτης
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 16:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

φανταζομαι e-mail του τύπου ali@turkmail.tr

Μέλος από: 18 Ιουλ 2002
Περιοχή: Mr Wonderful
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 18:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

XXX.com.tr

greek_manager
Honorary Member

Μέλος από: 21 Οκτ 2002
Νέα: 1

Περιοχή: Back to Greece
blog flickr picasa facebook linkedin twitter 
friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 18:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατευθείαν να πείτε μόνο τα αρνητικά... περί ελέγχων κλπ.
Δεν νομιζω να απαγορέψουν στους Τούρκους να χρησιμοποιούν και hotmail ή ό,τι άλλο θέλουν.
Μην ξεχνάμε ότι το email είναι "Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο".
Πολύ θα με βόλευε το ελληνικό κράτος να μου δώσει ένα τέτοιο email στο οποίο θα μου στέλνει υπενθυμίσεις, πληροφορίες και ότι άλλο αφορά εμένα και την σχέση μου με δημόσιες υπηρεσίες.

Π.χ. πολύ θα μου άρεσε το taxisnet κάθε 3μηνο που αποδίδω ΦΠΑ να μου στέλνει ένα email υπενθύμισης 10 μέρες πριν, αντί μετά να μου χώνει πρόστιμο που το ξέχασα. Άλλωστε ήδη έχει το email μου. Αν λοιπόν ήταν "επίσημο κρατικό" email θα ήταν ακόμα πιο εύκολο για το κράτος και δεν θα υπήρχαν ζητήματα ταυτοποίησης, ασφαλείας κλπ

Μπορώ να σκεφτώ 10άδες αντίστοιχες εφαρμογές, πχ πιστοποιητικά γεννήσεως και αντίγραφα καυτευθείαν στο email μου χωρίς να χρειάζονται πιστοποιήσεις όπως κάνει τώρα ο Ερμής ή τα ΚΕΠ, αιτήσεις να τις κάνω απευθείαν από το email μου, πληροφορίες για το ποιο εκλογικό τμήμα ψηφίζω στις εκλογές, κοκ

Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 21:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχει κάποιο δίκαιο...
ίσος δεν μεγάλωσα αρκετά ώστε να έχω να τρέχω σε δημόσια κτήρια κτλπ
το καλό θα είναι για τους νέους!
να μάθουν από τώρα ώστε να μην γεμίζουν με ουρές έξω από τράπεζες, κτίρια κτλπ... και να θέλουν περισσότερα άτομα σε δουλειά για ασφάλεια του web, υποστήριξη κτλπ...

What you waiting for?
ProgramA

Μέλος από: 08 Μαη 2006

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2009 20:52    Θέμα: Ώπα ρε πατριώτες! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον δεν έχετε πάει στην Τουρκία. Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά από εμάς και στην τεχνολογία. Δηλαδή το κομμάτι της Τουρκίας Πόλη μεριά που δεν είναι στον μεσαίωνα.

Δεν έχουν λογοκρισία στο internet ούτε μας μισούνε. Μου θυμίζει την όλη φάση με τις κουταμάρες που ακούγονται περί Μακεδονίας και τι σου κάνουν άμα πας. Εδώ οι δικές μου εμπειρίες στην ΦΥΡΟΜ. http://www.alexanderchalkidis.com/blog/?tag=/macedonia

Αντί να ασχολούμαστε με την εύκολη κριτική δεν κοιτάμε να βελτιώσουμε τίποτα εδώ;

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2009 21:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά από εμάς

παράθεση:
το κομμάτι της Τουρκίας Πόλη μεριά που δεν είναι στον μεσαίωνα.

Ok.....Δηλαδή υπάρχει η τουρκια που ειναι ανεπτυγμένη, και αυτη που ειναι τριτοκοσμική. Σωστα?

nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2009 22:34    Θέμα: Re: Ώπα ρε πατριώτες! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ProgramA ανέφερε:
Μάλλον δεν έχετε πάει στην Τουρκία. Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά από εμάς και στην τεχνολογία. Δηλαδή το κομμάτι της Τουρκίας Πόλη μεριά που δεν είναι στον μεσαίωνα.

Δεν έχουν λογοκρισία στο internet ούτε μας μισούνε. Μου θυμίζει την όλη φάση με τις κουταμάρες που ακούγονται περί Μακεδονίας και τι σου κάνουν άμα πας. Εδώ οι δικές μου εμπειρίες στην ΦΥΡΟΜ. http://www.alexanderchalkidis.com/blog/?tag=/macedonia

Αντί να ασχολούμαστε με την εύκολη κριτική δεν κοιτάμε να βελτιώσουμε τίποτα εδώ;

programA: εχεις δικιο. συμφωνω πως ειναι ποιο μπροστα τεχνολογικα και πως δε μας μισουν, λατρευουν τη μουσικη μας κα, αλλα λογοκρισια στο ιντερνετ υπαρχει και μαλιστα εντονη. Το διαπιστωσα ο ιδιος, το περασμενο καλοκαιρι σε καποιο ταξιδι μου στα παραλια.
emphasy
Honorary Member

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 1
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Δεκ 2009 04:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:
Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά από εμάς

παράθεση:
το κομμάτι της Τουρκίας Πόλη μεριά που δεν είναι στον μεσαίωνα.

Ok.....Δηλαδή υπάρχει η τουρκια που ειναι ανεπτυγμένη, και αυτη που ειναι τριτοκοσμική. Σωστα?

Έτσι ακριβώς.

Πάω και εγώ πολύ συχνά και έχουμε και γενικά συναλλαγές με Τουρκία.

Σε πληροφορώ προς τα παράλια και γενικά στην περιοχή γύρω από την Κωνσταντινούπολη είναι πάρα πολύ μπροστά από εμάς, σε θέματα τεχνολογίας και δεν είναι παράλογο αν αναλογιστούμε το πλήθος τον βιομηχανιών-βιοτεχνιών που έχουν και την εργατικότητα που τους χαρακτηρίζει σε αντίθεση με ΄μας.

Επίσης είναι ο μόνος λαός που έχουμε κατά 70+% κοινή κουλτούρα, έθιμα κτλ σε αντίθεση με τους "κρυόκωλους" ευρωπαίους.

Τώρα βέβαια υπάρχουν περιοχές που έχουμε πάει με τον πατέρα μου και είναι λες και θα σε απαγάγουν οι ταλιμπάν. Πολύ φτώχεια, πείνα, απερίγραπτες εικόνας δυστυχίας.... Βλέπαν αυτοκίνητο και τρέχαν από πίσω του λες και έβλεπαν Concept Spacecraft της ΝΑSA! Αλλά στα 80 εκατομμύρια που είναι, να ζει έτσι το 10-20% το πολύ.

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 04 Δεκ 2009 08:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Επίσης είναι ο μόνος λαός που έχουμε κατά 70+% κοινή κουλτούρα, έθιμα κτλ σε αντίθεση με τους "κρυόκωλους" ευρωπαίους.

Εμ, βεβαια. Εδω υιοθετήσαμε τον καραγκιοζη και λεμε ότι ειναι Ελληνική Κουλτούρα!!!

Μετα απο 400χρόνια που ήταν εδω λογικο ειναι.
Η απάντησή μου για αυτο το τόπικ, ειναι αυτή:

Επιδότηση για λάπτοπ σε 18.000 φοιτητές και δωρεάν πρόσβαση σε 100 GBytes δικτυακού αποθηκευτικού χώρου

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Δεκ 2009 09:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

emphasy ανέφερε:
Αλλά στα 80 εκατομμύρια που είναι, να ζει έτσι το 10-20% το πολύ.

... Κούρδοι λογικά σε μεγαλύτερο ποσοστό. Που είναι καμιά 30 εκ. διάσπαρτοι στην Τουρκία.

Και στη χρήση τεχνολογίας έκαναν μεγάλη πρόοδο στην Τουρκία αλλά και στον τουρισμό που μας "καίει" πολύ σαν χώρα μας ξεπέρασαν μέσα σε λίγα χρόνια (από το 2003). Σε λίγα χρόνια μπορεί να μας περάσουν και σε ποσοστό χρηστών στο διαδίκτυο. Μόνοι μας τα βγάζουμε τα μάτια μας και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Πρέπει να κοιτάμε τι κάνουμε και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για τη χώρα μας μήπως και βελτιωθεί κάποτε.
Και αυτά που αναφέρει ο greek_manager, μακάρι να τα βλέπαμε και στη χώρα μας, αν και έχω την αίσθηση ότι αν μας έδιναν δωρεάν email για κάτι σαν ηλεκτρονική ταυτότητα και μέσο επικοινωνίας για ηλεκτρονικές συναλλαγές με το κράτος, αυτές θα γινόταν κυρίως για ότι αφορά την φορολόγηση μας… το taxis δηλαδή σε ποιο προσωποποιημένη φάση
monkey

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Περιοχή: Aθήνα - Ελλάδα
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 17:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οι Τουρκοι δινουν emails ενω την ιδια ωρα εχουν κλειδωμενο το youtube.
Moλις γυρισα απο Τουρκια...Cordis εχετε καποιo scriptaki για να μην μπαινουν στο site απο τουρκικη ip, γιατι μου εβγαζε πως ειμαι ban και δεν μπορουσα να κανω log in.

Last edited by monkey on 07 Δεκ 2009 18:33, edited 1 time in total
monkey

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Περιοχή: Aθήνα - Ελλάδα
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 18:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επειδη διαβασα καποιες σαχλαμαρες πιο πανω θα ηθελα να αναφερω:

a) οποιος λεει πως δεν υπαρχει λογοκρισια στην τουρκια ειναι τουλαχιστον αστειος...απλη αναφορα στο youtube oπως πιο πανω

b) το 10-20% ζει καλα και το υπολοιπο τρεχει πισω απο τις ροδες...ο βασικος μισθος στην τουρκια ειναι 400tl = 200 €

c) τα κοινα έθιμα που έχουμε με τους τουρκους περιοριζονται στο φαι και σε καποιες λεξεις.

d) ειναι γεγονος οτι οι τουρκοι δεν μας μισουν...απλα μαθαινουν την ιστορια διαφορετικα απο εμας..για παραδειγμα σε συζητηση που ειχα με καποιους μου ειπαν οτι ναι μεν η πολιτικη τους ηταν επεκτατικη αλλα σεβαστηκαν ολους τους πολιτισμους και δεν αλιωσαν τον χαρακτηρα τους..φαινεται δεν ειχαν ακουσει για παιδομαζωμα-κρυφο σχολιο-και τις ανα τοπους μαζικες σφαγες..

e) για την εργατικοτητα τους συμφωνω

επειδη απαγορευνται απο το forum oι πολιτικες συζητησεις δεν θα ηθελα να επεκταθω...απλα με ενοχλει που υπαρχει κοσμος που νομιζει οτι η Ελλαδα ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης...χωρις να εχει δει τι γινεται εξω...μην βλεπετε μονο το λονδινο και το παρισι ή την κων/πολη ή την σμυρνη και το μποντρουμ...για βγειτε και λιγο πιο εξω να δειτε ο κοσμος πως ζει και θα σεβαστειτε πολυ περισσοτερο την πατριδα μας..

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 22:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

monkey ανέφερε:
Οι Τουρκοι δινουν emails ενω την ιδια ωρα εχουν κλειδωμενο το youtube.
Moλις γυρισα απο Τουρκια...Cordis εχετε καποιo scriptaki για να μην μπαινουν στο site απο τουρκικη ip, γιατι μου εβγαζε πως ειμαι ban και δεν μπορουσα να κανω log in.

ναι, εδώ και 3 χρόνια, γιατί δεχόμασταν επιθέσεις από bots.

Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2009 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως η Τουρκία σε επίπεδο IT είναι σαφέστατα ποιο μπροστά από εμάς και επενδύει στον τομέα της Κυβερνοάμυνας.

Υπάρχει σχετικό άρθρο στον Κόσμο του Επενδυτή της Κυριακής 28/11/2009.

Πρέπει να ξεκολήσουμε από την νεοτροπία που μας μάθανε στο σχολείο ότι οι Έλληνες μαμάνε και οι Τούρκοι είναι losers.
Στο κομμάτι του Internet η Τουρκία μας σκίζει εδώ και χρόνια και εμείς τα ξύνουμε από τον τελευταίο μέχρι τον προθυπουργό...

Θανάση (greek_manager) οι εφαρμογές που αναφέρεις είναι πραγματικά δελεάζουσες, αλλά με το επίπεδο ασφαλείας που έχει η Ελλάδα στα δημόσια δίκτυα της, καλύτερα να περιμένουμε στην ουρά και να τρώμε την γραφειοκρατεία.

Πάντως μπορεί να μην είναι όλη η Τουρκία ανεπτυγμένη, αλλά σίγουρα δεν έχουν μείνει στα Τζαμιά και τους Ναργιλέδες.
Επενδύουν σε νέες τεχνολογίες και ψάχνονται.

Είναι τυχαίο πως έχουν βγάλει δικό τους Τουρκικό linux distro (Pardus Linux αν θυμάμαι σωστά, όχι τύπου 'μονομάχος' που είναι ένα ξερό rebranding του ubuntu χωρίς ίχνος Ελληνικού κώδικα και φαντασίας) το οποίο χρησιμοποιούν και προωθούν για κρυπτογραφία και λοιπες υπηρεσίες security oriented εντώς και εκτώς Τουρκίας.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Amanda από την Ελλάδα ανάμεσα στις ομάδες που θα διαγωνιστούν στους Τελικούς Imagine Cup 0 cordis 07 Ιουλ 2016 13:04
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το Netflix κλείνει την πρόσβαση στους Proxy Users που παρακάμπτουν τους περιορισμούς χώρας 2 cordis 16 Ιαν 2016 13:35
andreaslll Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
$5.9 δις θα δώσει η Activision Blizzard για το Candy Crush της King Digital Entertainment 0 cordis 03 Νοε 2015 13:25
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Απαραίτητο το tag < blink > στους τίτλους για καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης. 5 cordis 02 Απρ 2015 20:51
gi0rg0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα μέτωπα στους ISPs στην μάχη κατά της πειρατείας σε Καναδά και Αυστραλία. 1 cordis 07 Ιαν 2015 13:09
Cha0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 19:40 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites