freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αγορά βιντεοκάμερας για μικρού μήκους ταινία

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [28 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Αγορά Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Spyrostagas
Honorary Member

Μέλος από: 04 Νοε 2009
Βοηθήματα: 2

Περιοχή: Αμπελόκηποι / Αθήνα
View users profile Visit posters website
myspace facebook hi5 sync twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Νοε 2009 22:53    Θέμα: Αγορά βιντεοκάμερας για μικρού μήκους ταινία Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πείτε μου προτάσεις σχετικά με βιντεοκάμερες για μικρού μήκους ταινίες... Θέλω να είναι πολύ καλή ποιότητα, αλλά να μην κοστίζει πάνω από 1000 ευρώ... Ποια μοντέλλα πιστεύετε ότι θα θα ανταποκριθούν σε υψηλές απαιτήσεις που θέλω να έχει.. Ακόμη είναι καλύτερο να γράφει σε σκληρό δίσκο η κάμερα ή όχι;
Ακόμη θέλω να μου πείτε πια προγράμματα θεωρείτε καλύτερα για επεξεργασία, μοντάζ, για πρόσθεση εκρηκτικών - εντυπωσιακών εφέ... μου έχουν προτείνει μερικά πρόγραμμα όπως το Adobe link to Adobe After Effects, to Liquid και κάποια άλλα, αλλά δεν ξέρω...

Μέλος από: 29 Οκτ 2006

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 29 Νοε 2009 08:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χαχ μήπως θες και την ταινία έτυμη με ένα κουμπί?
σόρι για το θράσος αλλά φαίνεται πως είσαι καινούργιος στο χόμπι μας, και καλό θα είναι να σε προσγειώσουμε τώρα πριν πάρεις την κάμερα και δεν ξες τι να κάνεις...

βλέπω ότι είσαι 16 χρόνον. έχεις καιρό μπροστά σου...
λογικό το ότι θες να τα κάνεις όλα αυτά που λες αλλά θα δεις ότι θέλει πολύ ώρα μπροστά στο pc να μάθεις εκτός από προγράμματα και άλλα πάρα πολλά και κυρίως εμπειρία. όπως και να ξενυχτίσεις πολλά πολλά βράδια μέχρι να βγάλεις μαύρους κύκλους επειδή βλέπεις tutorials και training.

από κει και πέρα με 1 μικρόφωνο, μια κάμερα το λιγότερο 700€, το after effects, ένα οποιοδήποτε 3D πακέτο (πρόγραμμα), το premiere και επειδή σαρέσει η μουσική μάθεις και λίγο adobe link to adobe audition. κάνεις την καλύτερη ερασιτεχνική ταινία...

υπάρχουν πολλές κάμερες και συνήθως κάθε μία έχει τα καλά της και τα κακά της. αλλά είναι καλύτερα να γράφεις σε κασέτα!! η κασέτα είναι θα σου δώσει την καλύτερη ποιότητα ενώ στον σκληρό δίσκο γίνετε συμπίεση θες δεν θες

πάρε τα προγράμματα μία και προσπάθησε να μάθεις πως δουλεύουν, δεν ξέρω αν έχεις ξανά ασχοληθείς, αν ναι δείξε μας κάποια δουλειά σου για να καταλάβουμε που βρίσκεσαι γιατί μαυτά που είπες κατάλαβα ότι θες να μάθεις να κάνεις hollywoodιανά βίντεο...

πίσω στα προγράμματα: καλύτερα προγράμματα δεν υπάρχουν, όπως δεν υπάρχει και καλύτερη κιθάρα. αν ξες τι ψάχνεις και πως δουλεύει το πρόγραμμα κάνεις τα πάντα!!! οπότε διάλεξε ποιο σε βολεύει περισσότερο και να είναι και λίγο γνωστό καθώς στην συνέχεια ίσος βρεις δουλειά πάνω σαυτό.

σόρι ξανά αλλά πίστεψε και γω θέλω μια κάμερα που κάνει τρεισήμισι χιλιάδες ευρό, και μετά από τόσα χρόνια ίσα ίσα την παλεύω με τα προγράμματα. Και φαντάζομαι τι θα ήθελες να κάνεις:
Να φτιάξεις ένα δράκο σε 3D πρόγραμμα, να τραβήξεις σκηνές με την κάμερα, να βάλεις τον δράκο μέσα ρεαλιστικά και εφέ και φλόγες ή διάφορα τέτοια.

και για το παραπάνω βίντεο θες να μάθεις πολλές θεωρίες, να μάθεις να κάνεις modeling, compositing, texturing. τα οποία τα παλεύω εδώ και χρόνια και ακόμα δεν κατάφερα κάτι τόσο καλό...

τα είπα χύμα και απότομα αλλά υγεία

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 29 Νοε 2009 18:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χεχε.. σε ευχαριστώ για την απάντηση..
Με πρόγραμματα, έχω ασχοληθεί με της Adobe, με το photoshop, elements... τώρα θα πάρω το After Effects, Sony Vegas και μάλλον και το Liquid...

Θέλω να αρχίσω να φτιάχνω μικρού μήκους ταινίες, γιατί μου αρέσει.. ξέρω ότι ακόμη δεν έχει καθόλου πείρα, αλλά έχω όρεξη για να μάθω...

Από κάμερες HD που κοστίζουν κάτω από 400 ευρώ, θα έχω καλό αποτέλεσμα;;; Δηλαδή όταν κάνω επεξεργασία, μοντάζ και πρόσθεση εφέ, να μην παρουσιάζει προβλήματα και να βγαίνει καλή στο μάτι του θεατή...

Σόρρυ αν σε πρήζω με τις ερωτήσεις μου...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Νοε 2009 14:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καθόλου δεν με πρίζεις, γουστάρω νέους που διαλέγουν αυτό τον δρόμο και πίστεψε με όσους έχω γνωρίσει και κάνουν κάτι παρόμοιο είναι όλοι πάνω από 20 χρονών...

βασικά δεν θα βρεις κάμερα κάτω τον 400€ σε hd...
μέχρι 600 με 700 είναι οι standard definition.
ίσως βρεις κάποιες hd με λιγότερα αλλά θα έχουν προβλήματα με χαμηλό φωτισμό και καθόλου wide φακό με αποτέλεσμα να πρέπει να τραβάς από μακριά... όπως δεν θα παίρνει επιπλέον φακούς και ίσος ούτε μικρόφωνο ή ακουστικά...

πάντως γενικά τις adobe link to adobe τα προγράμματα είναι αρκετά καλά όπως και το after effects, και σίγουρα ζητούνται για εργασία. Δεν θα ήθελα να αποκλείσω μικρότερες εταιρίες αλλά θα βρεις και πολλά μαθήματα στο ίντερνετ για τα γνωστά προγράμματα

είσαι και αθήνα... δεν ξέρω αν θα βρεις κάποιον να σε βοηθήσει από κοντά όπως και με θέματα 3d που ίσος γουστάρεις και σίγουρα θα σου φανούν κινέζικα στην αρχή.

Σίγουρα θα θες να καταλάβεις αρκετά πράγματα όπως:
Frames
Pixel Ration
Κατάλληλες διαστάσεις βίντεων
Καταλήξεις αρχείων βίντεο και φωτογραφιών
Ορολογίες
Φακούς κάμερας
και άλλα πολλά...

οπότε κάνε ένα search στο google, και εμείς εδώ ήμαστε εγώ πάντως έφαγα τα μούτρα μου μέχρι να βρω τις διαφορές και να μάθω τα κατάλληλα

Ένα tip:
Ερωτήσεις μερικές φορές είναι προφανές και χαζές, όπως: γιατί δεν είναι ρεαλιστικό και πως το κάνω? και διάφορα τέτοια...

και ένα site για after effects που θα σε βοηθήσει
www.videocopilot.net

καλή τύχη

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2009 00:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστώ... μπορώ να σου ποστάρω εδώ λινκ από βιντεοκάμερες που βρήκα με αναζήτηση στο skroutz.gr )έτσι για να πάρω μία ιδέα πέρι μοντέλων), αν και θα πάω σε μαγαζιά και θα απευθυνθώ σε πωλήτη που ελπίζω να γνωρίζει ( αν υπάρχει.. ) Μπορώ να ποστάρω εδώ λινκς για να δεις και να μου πεις τις γνώμες σου ή απαγορεύεται να ποστάρουμε λινκς;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2009 13:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπορείς να ποστάρεις άνετα λινκ απτην στιγμή που δεν είναι κλεμμένες κάμερες ή κάτι παράνομο

φυσικά γράψε τι σου άρεσε και τι όχι, και τι περισσότερο ψάχνεις. με πλήρη ομιλία θα βοηθηθούν και άλλοι που θέλουν να ξεκινήσουν όπως εσύ

και να σου θυμήσου ότι δεν είμαι γκουρού, ότι και αν πω δεν είναι το σωστό αλλά η γνώμη μου.

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 01 Δεκ 2009 21:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ok! ευχαριστώ πάντως..[size=9]
λοιπόν κοίτα τα παρακάτω μοντέλα που βρήκα στο skroutz.gr και πες μου αν αξίζει κάποιο από αυτά..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770656
http://www.cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=460
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=40241&cmicc=skroutz
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=15422&catid=299
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561524
http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=464
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=89401&cmicc=skroutz
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=13941&catid=368

αν θες και έχεις χρόνο φυσικά, προτεινέ μου και άλλα μοντέλα φθηνά..

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2009 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βασικά επειδή είναι λίγο πόνος για μένα να κάτσω να τα δω όλα θα σου προτείνω κάτι για αρχή ανάλογα με τα λεφτά που θες να ξοδέψεις...

1: αν μπορείς απόφυγε τις sony link to sony και πάνε σε canon link to canon (sony με σκληρό δίσκο ή stick σε πολλά προγράμματα τα βίντεο είναι μη αναγνωρίσιμα)
2: καλό θα ήταν σε κασέτα αλλά ίσος σου φανεί παλούκι το να τις περάσεις στο pc με καλή ποιότητα, οπότε διάλεξε σκληρό δίσκο ή flash stick. Ποτέ dvd!
3: αν είναι να ξοδέψεις μέχρι και 700€ τότε: πάρε μια standard ή hd def με γύρο στα 500-600€, ένα τρίποδο που ξεκινάνε από 70€, και ίσος κάνα πράσινο πανί (όχι τίποτα τεράστιο)

αυτά θα σου βγουν εκτός την κάμερα το πολύ 200€ ανάλογα πόσο μεγάλο το πανί θα είναι. μην ξοδέψεις πολλά λεφτά σαυτά γιατί θα δεις ότι δεν αξίζουν περισσότερα € για τα project που θες και με standard def κάμερα...

να κοιτάς στην κάμερα να παίρνει μικρόφωνο και ακουστικά γιατί κάποτε θα το αναζητήσεις...

όπως έφαγα εγώ την πατάτα με την Sony DCR-SR290E, την είχα αγοράσει πριν 2-3 χρόνια γύρο στα 700€ και τώρα με τα ίδια παίρνω hd αλλά τώρα περιμένω για τα πολλά φράγκα...

συνεχίζω όμως να επιμένω πως αν δεν κάτσεις να μάθεις κάποια 3d εφαρμογή θα χάσεις γούστα!

τσέκαρε το youtube προφίλ μου... ακόμα το παλεύω αλλά δεν με βοηθάει η βαρεμάρα μου... έχω τόσες ιδέες αλλά ακόμα ονειρεύομαι την τρομερές κάμερες, κακό, όταν πάρεις αυτά που θες κάνε συνέχεια ότι μπορείς, η εμπειρία είναι τρομερή από το να βλέπεις 100 tutorial και να μην τα εφαρμόζεις πουθενά...

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2009 02:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thankss.... Ωραία τα βιντεάκια σου από το Youtube Channel σου ( όπως και η μουσική φυσικά! )
Από Canon κάμερες μέχρι 500 ευρώ, ποιες προτείνεις;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2009 17:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

υπάρχει ένα κενό τιμής, η ποιο ακριβή είναι 499
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561526

και μετά πάει στα 619
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561516
η οποία είναι hd...

θα δεις μεγάλη διαφορά αλλά μετά είναι το πόσο καλά θα δουλεύει το pc σου.

οι hd θα σου δώσουν πολύ καλύτερη ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό ενώ με standard def θα δεις πολύ noise. φυσικά όταν θες να κάνεις το μικρό μήκος βίντεο να σιγουρευτείς ότι θα έχει και λίγο φωτισμό σε κλειστά μέρη (μικρά εννοώ σαν τα δικά μου βίντεο, είναι που είναι μικρά δεν είναι τρομερά δύσκολο να στίσεις και 1-2 φώτα...)

πάντως μην περιμένεις τρελή ποιότητα και χρώμα σαυτήν την τιμή... από τις καλές handycam με καλή ποιότητα είναι αυτή πχ... γενικά αν ψάξεις στο youtube θα δεις και αρκετά βίντεο για να πάρεις μια γεύση, φυσικά σιγουρέψου όμως ότι δεν έχει πέσει color correction.

ότι δίνεις παίρνεις... δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην βιαστείς, ψάξε μάρκες και μοντέλα, και ψάξε γιαυτά στο youtube και στο google για διάφορα reviews... εγώ απλά κατάλαβα πως θες να ασχοληθείς βιντεοσκόπηση, εφέ και ίσος 3d, οπότε πάνω κάτω αυτά που σου είπα ψάχνεις... και γω 16 με 15 πήρα αυτήν την sony που έχω και όταν έμαθα τι μπορώ να κάνω στο pc μετά ήθελα και greenscreen και 1 τρίποδο...

Edit:
μεταλλάς και συ?
μετά λένε μαλιάδες, σκουλαρίκια ακούνε σκατά μουσική έχουν χάσει τον δρόμο και δεν ασχολούνται με ωραία πράματα και στο τέλος σαυτό το τεχνολογικό forum όλοι ροκάδες και μεταλλάδες είναι ναι το έχω ακούσει κιαυτό...

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 04 Δεκ 2009 01:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

thanks.. μπαίνω στο youtube για κάθε κάμερα που βλέπω και βλέπω test videos πως τραβάει και άλλα..
δεν είμαι μεταλάς φανατικός αλλά ακούω...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2009 02:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν φαίνεται και άσχημη για τα λεφτά της...
για την ακρίβεια αν την προλάβεις στην ευκαιρία που την έχουν, χωρίς να σε πιέσω.
αλλά εγώ αυτήν την στιγμή την βλέπω στα 500€

κατέληξες σε κάποια πράματα που θες να αγοράσεις?

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2009 16:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έλα σόρρυ που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά είχα 2 μέρες να μπω..
δοκίμασα σε ένα μαγαζί την κάμερα Sony link to Sony Handycam HDR-XR500VE είναι ακριβή αλλά πολύ καλή.. εντυπωσιάστηκα από την δοκιμή..
την βρήκα στο Public που άνοιξε στον Πειραία με 1250 ευρώ αλλά στο διαδίκτυο την βρήκα και 904 ευρώ στο Pixmania και εγγύηση 2 ετών! Στο eshop κάνει 1000+ ευρώ ( μακάρι να μην υπήρχε ΦΠΑ, που βάζει καπέλο 200+ ευρώ αφού είναι 19%

κοίτα εδώ χαρακτηριστικά και πες μου αν αξίζει
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563615

εδώ είναι οι τιμές σε μαγαζιά διαδικτυακά κια άλλα...
http://www.skroutz.gr/s/71289/Sony-HDR-XR500V.html?keyphrase=Sony+Handycam+HDR-XR500VE

περιμένω την γνώμη σου!

Πάντως πιστεύω ότι καλύτερη είναι η Sony HD520VE
κοίτα χαρακτηριστικα
http://www.sony.gr/product/hdd-avchd-hard-disk-drive/hdr-xr520ve#pageType=Overview

στο Sony.gr κάνει 1500 ευρώ, αλλά στο διαδίκτυο νομίζω πάλι στο Pixmania κάνει κάτω από 1000... βέβαια θέλω να μου πεις αν ξέρεις αν το Pixmania είναι αξιοπιστο..

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2009 23:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι όντος είναι αρκετά καλή
αλλά για κάποιο λόγο τελευταία έχω πωρωθεί με canon link to canon
ιδικά όταν είχα δει μία με 1000 πάνω κάτω ευρό και είχε πολύ καλό φακό και αρκετά ευρυγώνιος...

δεν μπορώ να σε σταματήσω από τις sony link to sony φυσικά.
να θυμάσαι ότι έχεις να κάνεις με hd video.
για να δεις hd πρέπει να έχεις και hd tv & blu-ray και να μπορείς να επεξεργαστείς τέτοια μεγάλα μεγέθη...

What you waiting for?
Spyrostagas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2009 22:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχω ps3, έχω 3 hd τηλεόρασεις, οπότε δεν ανησυχώ.. )
Αυτές τις μέρες έχω ξεκινήσει και εξευρευνώ το Sony Vegas και After Effects..

Ελπίζω να καταφέρω να την πάω...

Εγώ προς το παρόν δεν χρειάζομαι να μάθω γραφικά με δράκους και τέτοια..

Θέλω να φτιάξω ταινίες μικρού μήκους και να πειραματιστώ...

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 02:20 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites