freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Κατηγορία Υποκατηγορία Αντικείμενα

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: φόρμα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
amyl

Μέλος από: 05 Οκτ 2009
Περιοχή: patra
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 03:10    Θέμα: Κατηγορία Υποκατηγορία Αντικείμενα
Περιγραφή θέματος: Συγχρονισμός σε μία φόρμα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάθε Κατηγορία έχει Υποκατηγορίες, και κάθε Υποκατηγορία έχει αντικείμενα...
Πως μπορώ με Μία φόρμα να κάνω την εισαγωγή των αντικειμένων και τον καταμερισμό τους σε κατηγορίες και υποκατηγορίες?
Επίσης Πώς πρέπει να διαμορφώσω τις σχέσεις των πινάκων και με ποιά παραπανήσια πεδία, ούτως ώστε σε μιά άλλη φόρμα να μπορώ να βλέπω ΟΛΑ τα αντικείμενα της Κατηγορίας, ανεξάρτητα από το σε ποιά Υποκατηγορία ανήκουν?
Στο αρχείο που στέλνω υπάρχουν οι σχετικοί πίνακες και οι επιθυμητές φόρμες για να γίνω πιό κατανοητός..
Σε άλλους πίνακες που απλά έχω σχέσεις μόνο κατηγορίες και αντικείμενα τα έχω πάει μια χαρά, αλλά εδώ με τις υποκατηγορίες την έχασα τη μπάλα... Όποιος θέλει ας βοηθήσει και ευχαριστώ παιδιά....

category.rar
 Description:
msaccess2003

Download
 Filename:  category.rar
 Filesize:  15.24 KB
 Downloaded:  284 Time(s)

sarafis

Μέλος από: 08 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Δεκ 2009 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην φόρμα1 που έχω επισυνάψει στο παραδειγμά σου μπορείς να προσθέσεις νέο ζώο αφού πρώτα ορίσεις σε ποια κατηγορία και υποκατηγορία υπάγεται. Ομοίως μπορείς να προσθέσεις νέα κατηγορία ή υποκατηγορία. Είναι σε μορφή φύλου δεδομένων για να έχεις πλήρη εικόνα όλων των εγγραφών αλλά μπορείς να το μετατρέψεις σε όποια μορφή θέλεις. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το ερωτημά σου. Αν θές κάτι διαφορετικό διευκρίνισε να το δούμε.

category.zip
 Description:

Download
 Filename:  category.zip
 Filesize:  23.38 KB
 Downloaded:  276 Time(s)

amyl

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Δεκ 2009 17:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου sarafis ευχαριστώ πολύ και η αλήθεια είναι ότι στη Φόρμα1 μπορώ να προσθέσω όλα τα δεδομένα..
Όμως κάτι δεν πάει καλά αφού για κάθε καταχώρηση νέου είδους προστίθεται και από μία εγγαφή και στον πίνακα Κατηγορίες και στον πίνακα Υποκατηγορίες, ανεξάρτητα αν πρόκειται για νέα κατηγορία-υποκαταγορία ή προσθήκη είδους σε υπάρχουσα κατηγορία ή υποκατηγορία... Θεωρώ ότι εφόσον καταχωρώ μόνο ζώα και πτηνά οι εγγραφές στον πίνακα κατηγορίες πρέπει να παραμένουν δύο, όπως παρομοίως πρέπει να συμβαίνει και στον πίνακα υποκατηγορίες... Νέα εγγραφή αυτοί οι πίνακες πρέπει να παίρνουν μόνο αν προσθέσω μια νέα κατηγορία ή υποκατηγορία αντίστοιχα...
Για να γίνω λοιπόν πιο αναλυτικός, πιστεύω ότι οι καταχωρήσεις των "parts" πρέπει να έχουν τη μορφή της φόρμας frmSelectPart όπου θα προσθέτω "Νυφίτσα" ας πούμε και να την εντάσω από τα compo στην κατηγορία "ζώο" και υποκατηγορία "δάσους" αντίστοιχα (ενώ αν εισαγω "λιοντάρι" να το εντάσσω στην κατηγορία "ζώο" και στο compo υποκατηγορία να προσθέτω το "ζούγκλας", φυσικά αντίστοιχα να μπορώ να προσθέσω και νέα κατηγορία, θαλάσσια ας πούμε στο compo κατηγορία)..
Τον τρόπο να προσθέτω νέες κατηγορίες-υποκατηγορίες στα compo (και κατα συνέπεια στους πίνακες) ξέρω να τον κάνω από το event "not in List"
Αυτά για τις εισαγωγές.
Για τις αναζητήσεις μου θα ήθελα το εξής
Πάλι από μια φόρμα παρόμοια με την frmSelectPart.. που θα έχει στην κεφαλίδα της ένα compo κατηγορία να επιλέγω την κατηγορία που με ενδιαφέρει.. "πτηνά" ας πούμε...
Από κάτω από ένα compo υποκατηγορία να επιλέγω μία από τις υποκατηγορίες που θα ανήκουν στην κατηγορία αυτή (αποδημητικά ή τοπικά στην περίπτωση των πτηνών.. οι άλλες υποκατηγορίες, που ανήκουν στην κατηγορία "ζώα" δεν πρέπει να εμφανίζονται) και έτσι στη λεπτομέρειες τις φόρμας να εμφανίζονται ΜΟΝΟ οι εγγραφές που πληρούν τα κριτήρια των compos κατηγορία και υποκατηγορία.
Δηλαδή
Κατηγορία Ζώα-πτηνά επιλογή "Πτηνά"
Υποκατηγορία Αποδημητικά-τοπικά επιλογή "τοπικά"
Λεπτομέρεια φόρμας (φύλο δεδομένων)
Σπουργίτι
Περιστέρι

Επιπλέον σε μία άλλη φόρμα θα με εξυπηρετούσε πολύ να είχα τη δυνατότητα να έχω μόνο compo κατηγορία στην κεφαλίδα και στην λεπτομέρεια να εμφανίζονται όλα τα "parts" που ανήκουν στην γενικότερη κατηγορία..
Δηλαδή
Κατηγορία Ζώα-πτηνά επιλογή "Πτηνά"
Λεπτομέρεια φόρμας (φύλο δεδομένων)
Σπουργίτι
Περιστέρι
Χελιδόνι
Πελαργός
Φυσικά αν για να υλοποιηθούν αυτά χρειάζεται σε κάποιους πίνακες να προστεθούν νέα πεδία (CategID στον Parts ας πούμε) ή να αλλάξουν οι σχέσεις των πινάκων, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δέσμευση...

Επιπλέον ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που μου αφιερώνετε..
sarafis

Μέλος από: 08 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 03:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατ΄ αρχή να σου ζητήσω συγνώμη για την εσφαλμένη απάντησή μου. Το θεώρησα απλό, βιάστηκα και δεν έκανα έλεγχο στους πίνακες.
Από την αρχή λοιπόν μία λύση είναι με την χρήση δευτερευουσών φορμών όπως φαίνεται στην φόρμα 1.
Για το 2ο σκέλος της ερωτησή σου η λύση με την ίδια μέθοδο φαίνεται στην φόρμα 2.
Επειδή κατάλαβα πως θές την λύση με combobox επιφυλάσομαι να στο στο φτιάξω το απόγευμα γιατί είναι αργά, είμαι κουρασμένος και δουλεύω πρωί.

category.zip
 Description:

Download
 Filename:  category.zip
 Filesize:  51.58 KB
 Downloaded:  294 Time(s)

amyl

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 16:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου sarafis σέυχαριστώ πολύ και σόρρυ για το ξενύχτι που σε υπέβαλλα..
Εμπνεόμενος από την προσέγγισή σου με τις υποφόρμες έκανα με τα compo την μπακαλίστικη προσπάθεια που επισυνάπτω...
Αν θες ρίξε μια ματιά στις φόρμες frmSelectPart, selectCateg και SelectSub και έλεγξε αν στέκουν ή θα μου βγάλουν προβλήματα στο μέλλον (σάυτή τη φάση φαίνεται να δουλεύουν)...
Για τις εισαγωγές έκανα τη φόρμα parts που όμως δουλεύει καλά μόνο αν τροποποιώ υπάρχουσες εγγραφές του πεδίου Κατηγορία.. Αν προσθέσω νέα εγγραφή (με τον not in list κώδικα), τότε ενώ καταχωρείται η νέα εγγραφή δεν μπορώ με τον ίδιο τρόπο να κάνω νέα υποκατηγορία κσθότι τα compo Κατ κ ΥποΚατ είναι συνδεδεμένα... Καμμια ιδέα?

category(2).zip
 Description:

Download
 Filename:  category(2).zip
 Filesize:  50.13 KB
 Downloaded:  279 Time(s)

amyl

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2009 12:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έδωσα αυτή τη λύση για την νέα Υποκατηγορία...
Αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην γίνεται με το άνοιγμα φόρμας (ίσως με κώδικα που θα εκτελείται από πίσω) είναι ευπρόσδεκτος...
Ευχαριστώ...

category_End.zip
 Description:

Download
 Filename:  category_End.zip
 Filesize:  96.84 KB
 Downloaded:  397 Time(s)

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [6 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 22:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites