freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Google Public DNS και ο προβληματισμός μου για privacy

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googlednsprivacy Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 20:12    Θέμα: Google Public DNS και ο προβληματισμός μου για privacy Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Άλλη μια νέα δωρεάν υπηρεσία προστίθεται στο πλήθος των υπηρεσιών της Google. Το όνομα της είναι Google Public DNS .
Τι προσφέρει αυτή η υπηρεσία; Θα προσπαθήσω να το περιγράψω απλά. Όταν συνδεόμαστε στο διαδίκτυο, συνδεόμαστε μέσω κάποιου παρόχου ( ISP ) όπως για παράδειγμα την Otenet, Forthnet, HOL κλπ. Για να συνδεθούμε με τον πάροχο μας απαιτούνται κάποιες ρυθμίσεις στο router μας, την ενδιάμεση δηλαδή συσκευή που συνδέει την τηλεφωνική μας γραμμή με τον υπολογιστή μας. Μέσα σε αυτές τις ρυθμίσεις που γίνονται είτε αυτόματα με την εγκατάσταση του λογισμικού που μας έχει δώσει ο πάροχος μας, είτε χειροκίνητα, υπάρχουν και γίνονται και οι ρυθμίσεις του Domain Name System ( DNS ). Συνήθως ο κάθε πάροχος έχει και τους δικούς DNS Servers που αυτό που κάνουν στην πράξη είναι να μεταφράζουν ότι γράφουμε εμείς στις διευθύνσεις των browser (URL) σε μοναδικές αριθμητικές τιμές που ονομάζονται Internet Protocol ( IP ). Όταν για παράδειγμα γράφετε www.log.gr στην διεύθυνση του browser σας, ο DNS Server το μεταφράζει στην μοναδική IP που αντιστοιχεί στον server που φιλοξενεί το site, διαφορετικά θα ήμασταν υποχρεωμένοι να θυμόμαστε και να γράφουμε νούμερα όπως π.χ. το 78.47.183.98 αντί του www.freestuff.gr
Αυτό που έκανε τώρα η google είναι να φτιάξει ένα δικό της δωρεάν DNS, το Google Public DNS, που όπως η ίδια υποστηρίζει, χρησιμοποιώντας το θα μπορείτε να σερφάρετε ταχύτερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Μάλιστα ισχυρίζεται πως η δική της υπηρεσία ανταγωνίζεται την αντίστοιχη υπάρχουσα δωρεάν υπηρεσία Opendns .
Για να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία Google Public DNS, θα πρέπει να αλλάξετε τις ρυθμίσεις στο router σας και να βάλετε ως primary DNS την IP 8.8.8.8 και ως secondary την 8.8.4.4
Αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείτε να το κάνετε αυτό αν δεν έχετε την ανάλογη εμπειρία, μπορείτε να βρείτε στην σελίδα της google Using Google Public DNS
Η σχετική ανακοίνωση της google για την υπηρεσία βρίσκετε στο επίσημο blog της με τίτλο δημοσίευσης: Introducing Google Public DNS 

Προσωπικά δεδομένα και η κυριαρχία της Google
Ο προσωπικός μου προβληματισμός πλέον έγκειται στο κατά πόσο ασφαλές για την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων μπορεί να είναι, όταν μια εμπορική ιδιωτική εταιρεία Αμερικανικών συμφερόντων διαχειρίζεται: την προσωπική μας αλληλογραφία ( gmail ) , γνωρίζει τι αναζητούμε στο web ( google search , google analytics, google adwords, google adsense , google chrome ), ψάχνει στα έγγραφα μας και τα αρχεία μας ( google docs , Chromium OS , google desktop ), παρακολουθεί τα τηλεφωνήματα κάποιων στην Αμερική και ίσως αύριο μεθαύριο σε όλο τον κόσμο ( google voice ) , ξέρει που βρισκόμαστε και που πάμε ( google maps navigation ), τι αγοράζουμε ( google products - froogle ) με ποιους συνεργαζόμαστε και τι συζητάμε μεταξύ μας ( google wave , google profile , google groupsgoogle friend connect ), την υγεία μας και προσωπικά μας ιατρικά στοιχεία ( google health ), τις φωτογραφίες μας ( picasa ) , τα video μας ( youtube, google video) και διάφορα άλλα προσωπικά μας δεδομένα που κατά τα άλλα ισχυριζόμαστε πως διαφυλάσσουμε.
Από την μια λες δεν σε υποχρεώνει κανείς να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες της, αλλά από την άλλη ένας τέτοιος προβληματισμός εντίνετε όσο η google συνεχίζει να γιγαντώνετε και να μονοπωλεί στο διαδίκτυο, προσφέροντας τις περισσότερες φορές δωρεάν υπηρεσίες, που στην τελική διαχειρίζονται προσωπικά μας δεδομένα. Βέβαια η google επειδή ήδη έχει δεχθεί κατηγορίες φροντίζει πάντα να αναγράφει ρητώς στα σχετικά κείμενα των υπηρεσιών της, ποια είναι ακριβώς τα στοιχεία που κρατάει η ίδια και για πόσο καιρό είναι αποθηκευμένα στους servers της και το ίδιο έπραξε και για την περίπτωση της νέας της υπηρεσίας. Αλλά ο υποψιασμένος συνωμοσιολόγος - και όχι μόνο - μπορεί να φανταστεί με ευκολία μια αντιγραφή αυτών των δεδομένων σε άλλες άγνωστες ή και μυστικές υπηρεσίες, πριν την διαγραφή τους από τους δικούς της servers. Οπότε καλού κακού πριν της δώσουμε την παντοκρατορία του web αρπάζοντας σαν ιθαγενείς τις ηλεκτρονικές της χάντρες, καλό θα ήταν να έχουμε και κάποιες επιφυλάξεις ή έστω να είμαστε υποψιασμένοι μη βρεθούμε εξ απήνης μια ωραία μέρα πλήρως ηλεκτρονικώς φακελωμένοι . Γιατί καλό το moto της google «Don't be evil» και την ευχαριστούμε πολύ για όσα μας προσφέρει δωρεάν, αλλά μήπως τελικά δίνουμε και εμείς «too much info» και ξαφνικά μετατραπεί σε evil;

Πηγή: log.gr : Google Public DNS και ο προσωπικός μου προβληματισμός για τα προσωπικά δεδομένα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 20:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι και το άλλο. Ήδη εάν σου κάνει ban την σελίδα γιατί νομίζει ότι έχει malware δεν αφήνει κανέναν να μπει μέσα. Θυμάστε την ημέρα που από λάθος τα είχε μαρκάρει όλα ως malware και δεν έμπαινε κανείς πουθενά από το search..

Φανταστείτε τον έλεγχο ως προς την πρόσβαση που θα αποκτήσει εάν το Google Public DNS αποκτήσει την δημοφιλία της μηχανής αναζήτησης.

ThyClub
Honorary Member

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 8
Νέα: 2
Templates: 3
Scripts: 5

Περιοχή: Hell's Kitchen
portfolio facebook twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 21:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι όπως πάντα θα πρέπει να ξέρουμε και τους λόγους που η Google κάνει κάτι: http://sites.google.com/a/chromium.org/dev/spdy/spdy-whitepaper

Ίσως αυτή η κίνηση να είναι ένα beta testing στο νέο τους προτόκολο
Eirini Voutskoglou

Μέλος από: 20 Οκτ 2009

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 21:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν βρίσκω αβάσιμους τους όποιους φόβους, αλλά ..δεν ευθύνεται ο Άγιος Βασίλης αν εμείς κυκλοφορούμε γυμνοί στο σπίτι, εκστασιασμένοι από τα δώρα που θα λάβουμε.
Πιστεύω πως έρχεται [επιτέλους] η εποχή όπου οι χρήστες θα πρέπει να αυτορυθμιστούν αντιλαμβανόμενοι πως το "δωρεάν" δεν είναι εντελώς δωρεάν επειδή δεν αντικαταβάλεις ποσό, εφόσον "ποσό" είναι και τα προσωπικά δεδομένα.
Πέραν αυτού οπωσδήποτε μιλάμε για την αξιοπιστία μίας Google [first we trust then we distrust-hoping we won't mistrust]

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2009 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Προσωπικά δεδομένα και η κυριαρχία της Google
Ο προσωπικός μου προβληματισμός πλέον έγκειται στο κατά πόσο ασφαλές για την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων μπορεί να είναι

Εγώ την πάω πολυ την google. Εχει κανει τη ζωη μας ευκολότερη. Και όποιος έχει το κούτελό του καθαρο, δεν κοιτάει ουτε προσωπικά data ουτε τίποτε.

Αν εξαιρέσουμε την ταχύτητα που ήτε θα ειναι η ίδια είτε γρηγορότερη δε μας απασχολεί, κατα τα άλλα πιστεύω ότι ειναι καλη κίνηση απο άποψη ευκολίας σε θεμα δουλειάς.

Τωρα το να πας σε καθε πελάτη που θα έχει την χ,ψ εταιρία και να πρέπει να έχεις σημειωμένους όλους τους dns απο forthnet,cyta,hol...etc, ειναι προτιμότερο και ευκολότερο να θυμάσαι ενα 8.8.8.8 και ενα 8.8.4.4.

Sheena
Honorary Member

Μέλος από: 06 Σεπ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Δεκ 2009 03:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν θες να προστατευθείς εξ' ολοκλήρου, τότε καλύτερα να μείνεις εκτός παιχνιδιού. Απο κει και πέρα, όσο περισσότερο εκτίθεσαι, τόσα περισσότερα ξέρουν για σένα...

.... Θυμήθηκα τώρα μια ξένη ταινία που είχα δει κάποτε, όπου ένας πιτσιρικάς παίζει ένα παιχνίδι και αυτό του γυρίζει μπούμερανγκ, και τότε προσπαθεί να βρει λύση στο πως θα το τερματίσει για να πάψει να προκαλεί καταστροφές σε όλο τον κόσμο. Στο τέλος (όταν πια βλέπει στην οθόνη του υπολογιστή το μήνυμα "game over") ανακαλύπτει πως η καλύτερη λύση ήταν να μην παίξει καθόλου.

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...
dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Δεκ 2009 12:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και η επίσημη απάντηση του ιδρυτή του OpenDNS:

http://blog.opendns.com/2009/12/03/opendns-google-dns/

( thanx stelaras )
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 04:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δημήτρη πολύ ενδιαφέρον προσέγγιση για τις δωρεάν υπηρεσίες της google και πιστεύω ότι έχεις δίκιο.

Εγώ όμως το έχω δει από μια άλλη οπτική γωνία ποιο μακρινή και τελείως διαφορετική.

Ίσως μερικοί να πουν ότι είμαι τρελός ή ότι λέω παράλογα πράγματα όμως μακάρι να βγω λάθος και αυτά που σκέφτομαι να μην συμβούν.

Οι περισσότεροι φαντάζομαι θα έχετε ακούσει ή διαβάσει κάποια σενάρια που λένε πως κάποια μέρα οι υπολογιστές θα κυριεύσουν τον άνθρωπο. Δηλαδή πως ο υπολογιστής θα αποκτήσει νοημοσύνη που θα ξεπεράσει του ανθρώπου, θα μπορεί να μαθαίνει, να «σκέφτεται» και να αυτοεπισκευάζεται.

Εννοείτε πως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύουν δυο προϋποθέσεις.
Η μια είναι να βάλει το χεράκι του ο άνθρωπος και η άλλη είναι να υπάρχει η υποδομή.

Τεχνικά και τεχνολογικά κάτι τέτοιο είναι εφικτό να γίνει στις μέρες μας.
Η τεχνική υποδομή για έναν υπερυπολογιστή φτάνει και περισσεύει.
Τα λογισμικά είναι πολύ εξελιγμένα και η ανάπτυξη της τεχνικής νοημοσύνης είναι ραγδαία.

Το κομμάτι που λείπει απ’ το πάζλ για να γίνει ένα λογισμικό «έξυπνο» είναι η πληροφορία - γνώση.

Ποιος άραγε έχει στις βάσεις δεδομένων του αυτήν την πληροφορία?????? Let me think...

Μέλος από: 20 Δεκ 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: κλειστή λόγω έργων
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 10:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Dim... με φοβίζει και εμένα αυτό το πράγμα στο μέλλον. Πολύ φοβάμαι πως το internet κάποια στιγμή θα γίνει πολύ ελεγχόμενο.

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 13:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω πώς θα γίνει γρηγορότερο το σερφάρισμά μου, χρησιμοποιώντας διαφορετικό DNS και μάλιστα ανοιχτό που θα χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες και σε απομακρυσμένη περιοχή, από αυτόν που μου παρέχει ο ISP μου σχεδόν τοπικά, και σαν επί πληρωμή (μέσα στο πακέτο υπηρεσιών) υπηρεσία...

Γίνεται να το εξηγήσει κάποιος;

Μέλος από: 17 Φεβ 2003
Περιοχή: Ηράκλειο
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 15:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ενοείτε. Δηλ. δωρεάν ιντερνετ μέσω της google?
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 07 Δεκ 2009 15:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Public DNS. Διάβασε ξανά, και προσεκτικά, την πρώτη και την δεύτερη παράγραφο του αρχικού μηνύματος.

apitsos

Μέλος από: 24 Ιουλ 2007
Περιοχή: Αθήνα
cv portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2009 21:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα και από μένα!

Μελέτησα και είδα τι ακριβώς πάει να κάνει η Google με το Chromium OS. Ουσιαστικά θέλει να κυριεύσει (άσε που το έχει σχεδόν καταφέρει)! Και μετά λέμε ότι η Microsoft link to Microsoft μονοπωλεί... Let me think...

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λόγια του David Ulevitch, ιδρυτή του OpenDNS και κυρίως με το πέμπτο σημείο που θίγε. Το άρθρο του (http://blog.opendns.com/2009/12/03/opendns-google-dns/) και οι σκέψεις του ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

Thank you dimsis για το post του άρθρου. Πολύ χρήσιμο.

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Δεκ 2009 15:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mechpanos ανέφερε:
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω πώς θα γίνει γρηγορότερο το σερφάρισμά μου, χρησιμοποιώντας διαφορετικό DNS και μάλιστα ανοιχτό που θα χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες και σε απομακρυσμένη περιοχή, από αυτόν που μου παρέχει ο ISP μου σχεδόν τοπικά, και σαν επί πληρωμή (μέσα στο πακέτο υπηρεσιών) υπηρεσία...

Γίνεται να το εξηγήσει κάποιος;

Υποθέτω θα είναι το ίδιο γρήγορο όπως η αναζήτηση.
Η διαφορά (τουλάχιστον από Forthnet) σε σύγκριση με τους DNS servers της Forthnet είναι ~20-30ms (30-40ms για τους dns της Forthnet & 60-70ms για Google.com)

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Ο πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει την διαφορά είτε είναι στην Ελλάδα είτε στην άλλη άκρη της Γης.

Το θέμα είναι ότι ποια είναι η χρησιμότητα του;
Ο καθένας μπορεί να σηκώσει έναν dns server και να κάνει ότι θέλει όπως τον βολεύει.
Και όσοι δεν ξέρουν έχουν πάντα δίπλα τους τον dns του ISP τους να τους ξελασπώσει.

Με άλλα λόγια τι παραπάνω θα προσφέρει;
Όλοι οι ISPs έχουν dns servers και παρόλο την περιπλοκότητα και περιορισμούς σε επίπεδο Internet, λειτουργεί μια χαρά.

Θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα δικό της TLD και να μοιράζει domains δωρεάν όπως το Gmail.
Μάλιστα θεωρώ πως θα ήταν αρκετά ποιο οικονομική υπηρεσία απότι το gmail που δίνουν ήδη

Σχετικά με τα προσωπικά δεδομένα συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη.
Έχω εκφράσει και εγώ ανα καιρούς τις ανησυχίες μου για την Google και το μονοπώλιο που κάνει στο internet σήμερα.

Ο λόγος που δεν είναι τόσο εμφανές στην πλειοψηφία του κόσμου είναι ότι είναι δωρεάν.
Και από μόνη της η λέξη 'Μονοπώλιο' φέρνει το μυαλό την αγοροπωλησία, κάτι που δεν γίνεται άμεσα με τις δωρεάν υπηρεσίες της Google.

Γνωρίζει κανείς αν η Google ανήκει σε κάποιον όμιλο; Αν έχει εξαγοραστεί ή είναι στα σχέδια κάτι τέτοιο;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Φεβ 2010 15:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ένα bump στο θέμα γιατί πρίν λίγο διάβασα και αυτό:
παράθεση:
To επόμενο επιχειρηματικό «πείραμα» της Google φαίνεται πως θα είναι η παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών. Η εταιρεία ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να υλοποιήσει δίκτυα οπτικών ινών που θα προσφέρουν στους Αμερικανούς χρήστες ταχύτητες 100 φορές μεγαλύτερες από τις σημερινές.

Σε πρώτη φάση τα δίκτυα θα δοκιμαστούν σε ένα μικρό αριθμό τοποθεσιών και θα προσφέρουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο σε 50.000 έως 500.000 συνδρομητές, ανακοίνωσε την Τετάρτη η Google στο επίσημο εταιρικό ιστολόγιο.

...

Ολόκληρο το άρθρο στο in.gr: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1104958
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [21 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Project Bloks από την Google για να μάθουν τα παιδιά προγραμματισμό. 0 cordis 30 Ιουν 2016 11:52
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Google: τα antivirus της Symantec έχουν πολλές ατέλειες. Ενημερώστε τα άμεσα! 0 cordis 29 Ιουν 2016 15:06
Google Developer Agency program, για εταιρείες που χρησιμοποιούν Google APIs 0 cordis 28 Ιουν 2016 15:28
Google free Course: Deep Learning. Taking machine learning to the next level 0 cordis 27 Ιαν 2016 17:25
Η Google προσπαθεί να συνδυάσει το λειτουργικό σύστημα Chrome και το Android έως το 2017 3 cordis 05 Νοε 2015 00:17
devx Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 09:37 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites