Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

μετατροπή cdr σε jpeg

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
stratis79

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Δεκ 2009 16:39

καλησπέρα παιδιά, μου έστειλαν ένα logo για να φτιάξω ένα banner αλλά δυστυχώς δε μου είπαν ότι είναι cdr. Δεν μπορώ να το μετατρέψω με τίποτε, δοκίμασα με το δικό μου Corel (11) αλλά δεν το ανοίγει, με κάτι πατέντες σε ξένα fora αλλά πάλι τίποτε. Υπάρχει κανένας τρόπος / ελπίδα να μετατραπεί αυτό το αρχειάκι σε ένα απλό jpeg;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από Zizo » 10 Δεκ 2009 17:42

αν δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος τότε μένει το print screen...
αν γνωρίζει κάποιος αν χάνεις ποιότητα με print screen ας μας ενημερώσει...
Εικόνα
What you waiting for?

stratis79

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Δεκ 2009 21:45

print screen αν ανοίξει εννοείς... Πάντως στα ξένα fora η διαδικασία με το corel περιγράφεται ως απλή για να γίνει jpeg.

επειδή κι άλλες φορές δοκίμασα την έσχατη λύση του print screen ποιοτικά δεν είναι το ίδιο. Δυστυχώς...

Δοκίμασα κι ένα online μετατροπέα αλλά ακόμη περιμένω...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από korgr » 10 Δεκ 2009 21:59

αν θες στειλε το στο korinthorama [at] gmail.com να σου το επιστρεψω σε jpg

stratis79

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από stratis79 » 11 Δεκ 2009 08:17

καλημέρα και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη διάθεσή σου να με βοηθήσεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από korgr » 11 Δεκ 2009 09:20

check your e-mail 8)

stratis79

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από stratis79 » 12 Δεκ 2009 20:10

τελικά και για την ιστορία και όποιον τυχόν του τύχει κάτι παρόμοιο μόνο με το Corel μπορεί να γίνει η δουλειά.

stokos21

μετατροπή cdr σε jpeg

Δημοσίευση από stokos21 » 12 Δεκ 2009 23:15

Αν και απ' ότι κατάλαβα βρήκες λύση στο πρόβλημά σου θα ήθελα να πω κι εγώ την γνώμη μου.
Πιστεύω λοιπόν ότι το cdr αρχείο που σε παίδεψε, είχε δημιουργηθεί σε corel νεότερης έκδοσης από την 11 που έχεις εσύ π.χ. (Χ4) και γι 'αυτό δεν μπορούσε να το αναγνωρίσει το πρόγραμμά σου.

Λυση 1: Ανοίγουμε το αρχείο λοιπόν με την έκδοση που δημιουργήθηκε (αν βέβαια έχουμε αυτή την δυνατότητα, π.χ. πηγαίνοντας σε αυτόν που το έφτιαξε) και κάνοντας Save As εκεί που γράφει: Version επιλέγουμε την έκδοση που μας βολεύει π.χ. Corel 9.0-10.0-11.0 κ.τ.λ κ.τ.λ.
Έτσι θα μπορέσουμε να το ανοίξουμε στον υπολογιστή μας να το επεξεργαστούμε και μετά να το μετατρέψουμε.

Λύση 2 : Ανοίγουμε το αρχείο με το, "illustrator" της Adobe αν υπάρχει, που αναγνωρίζει cdr αρχεία και κάνουμε Save for Web & Devices, εκεί μας δίνει το πρόγραμμα την δυνατότητα να μετατρέψουμε το αρχείο σε { jpg } και να το σώσουμε έτσι.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν στην δουλειά υπήρχε το Corel 10.0 και στο σπίτι είχα το 9.0.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης