Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Διαφορά Google "Σελίδες στα Ελληνικά" - "Σελίδες από Ελλάδα"

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 14 Δεκ 2009 13:33

Αν επιλέξουμε "σελίδες στα ελληνικα" στο google, τοτε τα αποτελεσματα φιλτραρονται με βαση τη γλωσσα που ειναι γραμμενο το περιεχομενο του site. Εκει εμφανιζονται μονο site που ειναι γραμμενα στην ελληνικη γλωσσα. (Η όχι? Διοτι συμβαινει να εμφανιζονται site με περιεχομενο γραμμενο σε αλλη γλωσσα πλην της ελληνικης). Επισης παιζει ρολο για το google το meta που βαζουμε πληροφορίες για τη γλώσσα? (el - en)
Το φιλτρο σελιδες απο ελλάδα δειχνει μονο σελιδες απο Ελλαδα ειτε γραμμενες στα ελληνικα ειτε σε οποιαδηποτε αλλη γλωσσα.
Πχ αν γραψω internet και κανω αναζητηση με βαση αυτο, στην πρωτη περιπτωση θα εμφανιστουν μονο σελιδες με ελληνικο περιεχομενο (που θα περιλαμβανουν τη λεξη internet, ειτε ως meta ειτε ως περιεχομενο). Στη δευτερη περιπτωση θα εμφανισει σελιδες ειτε στα ελληνικα ειτε στα αγγλικα (ειτε σε οποιαδηποτε αλλη γλωσσα εφοσων το site "χτυπαει" το keyword αυτο)
Τα λεω σωστα η εχω καταλαβει κατι λαθος? Διοτι αν ειναι ετσι τοτε θα επρεπε στην δευτερη περιπτωση τα αποτελεσματα να ειναι περισσοτερα εφοσων υπεισερχονται στα αποτελεσματα και αλλες γλωσσες, αλλα αυτο δε συμβαινει παντα...
Επισης με βαση τι το google κατηγοριοποιει αν ενα site ειναι απο Ελλαδα η οχι? Απο το που βρισκεται ο server που το φιλοξενει υποθετω?
Μπορει να φαινεται χαζη η ερωτηση μου αλλα προσπαθω να καταλαβω επακριβως τι γινεται και καποια πραγματα με εχουν μπερδεψει για το τον τροπο με τον οποιο διαφοροποιουνται αυτες οι 2 επιλογες αναζητησης.
Στην περιπτωση που καποιος κανει seo σε ενα site διγλωσσο (en - gr) και εστω οτι θελει για καποιο αγγλικο keyword να εμφανιζεται σαν landing page η σελιδα με την αγγλικη version του σαιτ, η μονη περιπτωση να εμφανιστει αυτη στα serps ειναι ειτε επιλεγοντας "αναζητηση στον παγκοσμιο ιστο" ειτε "σελιδες απο ελλαδα" και μονον, στο google.gr?

Τελος, υπαρχουν στατιστικα στοιχεια ωστε να μπορουμε να δουμε αν ο μεσος χρηστης προτιμα το σελιδες απο ελληνικα η σελιδες απο Ελλαδα?
Μακροσκελες το ποστ και πολλα τα ερωτηματα πραγματικα ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει
Ευχαριστω πολυ

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 15 Δεκ 2009 17:27

Xm κανεις? :( Εστω για καποια απ τα ερωτηματα μπας και ξεδιαλυνουν απολυτα ενα προς ενα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2009 13:07

για να καταλάβει πιο γρήγορα ότι η σελίδα σου είναι στα Ελληνικά βάζει αυτό στο header..
<meta http-equiv="Content-Language" content="el">
στο αναζήτηση "σελίδες από Ελλάδα" βλέπω ότι δίνει βάρος στις σελίδες που είναι σε sites εξολοκλήρου στα Ελληνικά.

στο αναζήτηση "σελίδες στα Ελληνικά" συμπεριλαμβάνει και τις Ελληνικές σελίδες που βρίσκονται σε site που δεν είναι η κεντρική τους γλώσσα αυτή.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nemos

Δημοσίευση από nemos » 19 Ιαν 2010 10:28

Βασικά αυτός είναι και ο λόγος που είμαι εδώ γιατί έχω και εγω τις ίδιες απορίες. Θα ηταν καλό να υπήρχε μια πιο αναλυτική απάντηση. Δηλαδή στην επιλογή σελίδες απο Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση ο server που βρίσκονται οι σελίδες? Γιατί και εγω είχα το ίδιο συμπέρασμα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιαν 2010 14:50

όχι δεν έχει. το FS είναι σε γερμανικό server και μια χαρά το δείχνει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 21 Ιαν 2010 02:29

Η λογική είναι ότι οι σελίδες στα ελληνικά, είναι αποτελέσματα από σελίδες που είναι γραμμένες στην ελληνική γλώσσα αλλά μπορούν να βρίσκονται οπουδήποτε στο web. Πχ ελληνικό άρθρο σε article directory του εξωτερικού ή ελληνικό άρθρο σε .uk domain.

Από την άλλη τα αποτελέσματα από σελίδες απο Ελλάδα μπορούν να συμπεριλάβουν ακόμα και σελίδες γραμμένες στα Αγγλικά οι οποίες όμως βρίσκονται στην Ελλάδα. Δες σε αυτό το παράδειγμα, για αναζήτηση "SEO" βγάζει αποτέλεσμα το rankings.gr στην Αγγλική του έκδοση.

Το πως καταλαβαίνει από ποια χώρα είναι τα domains, απλούστατα με το TLD σαν κύριο παράγοντα. Σίγουρα λαμβάνει υπόψιν και άλλους παράγοντες όπως το location του server ή την γλώσσα, δεν είναι αυτά όμως κύριοι δείκτες. Και αυτό αναφορικά με το ποια αποτελέσματα θα σερβίρει σε μία γενική αναζήτηση και όχι σαν αυτές που ανέφερες εσύ.

Σε αυτές είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, είναι .gr; εμφανίζεται στο "σελίδες από Ελλάδα". Είναι γραμμένο στα Ελληνικά; εμφανίζεται στο "σελίδες στα Ελληνικά".

Σχετικά με στατιστικά, δεν γνωρίζω, και δεν ξέρω εκτός της Google ποιος μπορεί να γνωρίζει, πάντως αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου είναι ότι όταν το keyword είναι στα ελληνικά, τότε σχεδόν πάντα θα εμφανίζονται μόνο ελληνικά αποτελέσματα. Απο την άλλη, όταν το keyword είναι λατινικό, τότε:

1- Αν ο χρήστης ψάξει στο google.gr, εκεί τα ελληνικά αποτελέσματα παίρνουν προτεραιότητα έναντι των ξένων. Συνήθως οι περισσότεροι ψάχνουν στο google.gr (μέσω firefox, Internet explorer ή direct search στο google.gr)

2- Αν ο χρήστης ψάχει στο google.com και ειδικά αν ο όρος είναι πολύ ανταγωνιστικός, τότε δύσκολα θα βρεις ελληνικά results στις πρώτες σελίδες.

Ελπίζω να σας κάλυψα.

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 21 Ιαν 2010 11:50

Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες. Θελω να τονισω ομως (οπως εξαλλου ανεφερα και στο αρχικο ποστ) οτι μου εχει τυχει να ψαξω στο google.gr και με την επιλογη "σελιδες στα ελληνικα" και στα serps να εμφανιστουν σελιδες με περιεχομενο γραμμενο σε γλωσσα διαφορετικη της ελληνικης

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 21 Ιαν 2010 13:54

Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό. Πιθανώς να είχε mixed content ή να "ξέφυγε" της Google. Και λέω ξέφυγε διότι, αν σερβίρει ξενόγλωσσα sites σε αναζήτηση "μόνο στα ελληνικά", τότε κάτι δεν πάει καλά..

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 17 Φεβ 2010 09:22

α. Γενικά σερβίρει Και σελίδε που δεν περιέχουν καμιά από τις αναζητούμενες λέξεις (δηλωμένες υποχρεωτικές με +υποχρεωτική Η +'υποχρεωτική φράση'

β. όπου κι αν αρχίσω την έρευνα (πχ. google.com) τα αποτελέσματα σερβιρονται πάντα σε google.gr (εφόσον ψάχνω απο ελλάδα).. αρα δεν υπάρχει διαθεσιμο το google.com

..γενικά, έχει πάρει ψηλά τον αμανέ κι έχει αρχίσει να αυθαιρετεί σε αρκετά .. δες και άλλα σχετικά θέματα..

Προσωπικά έχω πάψει να τη διαφημίζω για να εξαργυρώνει.. οι συμβουλές πλέον είναι "ψάξε στην αγαπημένη σου μηχανή αναζήτησης" και τέλος οι δωρεάν διαφημίσεις
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες