freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πραγματικά εφέ

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: εφέ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
ANDOMEDA

Μέλος από: 02 Δεκ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2009 07:52    Θέμα: Πραγματικά εφέ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια΄σας.δεν ξερω εαν θα καταλάβετε έτσι όπως θα σας το πώ επειδή είμαι και λίγο ψιλοάσχετη με αυτά
Ψάχνω να βρώ ένα πρόγραμμα ήχου στο όποίο όταν κάνω καραόκε να μπορώ την ώρα που ηχογραφώ να ακούγονται τα εφέ απευθείας και όχι να τα βάζω εγώ μετά ..
Υπάρχει κάτι τέτοιο;
geoki

Μέλος από: 07 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Giannitsa
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2009 16:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δες στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου. Συνήθως υπάρχουν κάποια τέτοια εφέ.
Πχ δες τη δικιά μου που είναι onboard
http://img340.imageshack.us/img340/1374/73712024.jpg

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα πυ κάνει αυτή τη δουλειά
http://www.hitsquad.com/smm/win95/EFFECTS_REVERB/
Μήπως το karaoke πρόγραμμα σου είναι συμβατό με VST plugins?

Αν ναι υπάρχουν πάρα πολλά στη διεύθυνση που σου έδωσα
ANDOMEDA

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2009 00:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

geoki ανέφερε:
Δες στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου. Συνήθως υπάρχουν κάποια τέτοια εφέ.
Πχ δες τη δικιά μου που είναι onboard
http://img340.imageshack.us/img340/1374/73712024.jpg

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα πυ κάνει αυτή τη δουλειά
http://www.hitsquad.com/smm/win95/EFFECTS_REVERB/
Μήπως το karaoke πρόγραμμα σου είναι συμβατό με VST plugins?

Αν ναι υπάρχουν πάρα πολλά στη διεύθυνση που σου έδωσα

Σε παρακαλώ μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
επειδή ειμαι ψιλοάσχετη.Συγνώμη,
Η κάρτα ήχου μου νομίζω είναι HD REALTEK αυτό εννοείς
Και κατέβασα ένα απο αυτά τα προγράματα που μου έδωσες και δεν το κάνει install σαν πρόγραμα μου βγάζει ένα readme και ενα Black Water Reverb.dll δεν ξέρω αυτά αν κολάνε κάπου
Σόρρυ αλλα είμαι εντελώς άσχετη.
Εγώ θέλω όταν ηχογραφώ ένα τραγούδι,τη στιγμή που τραγουδάω να βάζω εφέ στην φωνή μου όπως έκο,βάθος και τέτοια.Και όχι να τα περνάω μετά στο τραγούδι..
Με καταλαβαίνεις;
ANDOMEDA

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2009 03:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σορρυ τώρα άνοιξα και είδα την φώτο.Ναι τέτοια έχω κι εγώ ...
Αλλά όπως σου είπα θέλω τα εφέ εκείνη την ώρα να ακούγονται όταν τραγουδάω.
Αλλά σε παρακαλώ εξήγησέ μου πως λειτουργεί η σελίδα που μου έδωσες!
Kαι δεν ηχογραφώ με πρόγραμα καραόκε έχω το audicity αλλά πιο πολλές φορές δουλεύω με το Magix movie που έχει καλό σύστημα για ηχογράφηση.
Αυτό που κάνω είναι να βρίσκω τραγούδια instrumental και να τραγουδάω ..
geoki

Μέλος από: 07 Ιαν 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Giannitsa
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2009 14:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σαν πρώτο βήμα δοκίμασε το εξής

Βάλε το πρόγραμμα σου (audacity) να ηχογραφεί.
Επέλεξε κάποιο εφέ της REALTEK .
Δες αν η φωνή σου γράφεται στο audacity με το εφε.
ANDOMEDA

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Δεκ 2009 14:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

όχι τίποτα
Δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που την ώρα που ηχογραφώ να ακούω και σε real time τα εφέ;
Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Δεκ 2009 00:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ANDOMEDA ανέφερε:
όχι τίποτα
Δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που την ώρα που ηχογραφώ να ακούω και σε real time τα εφέ;
στον υπολογιστή σωστά?
αυτό που μπορείς να κάνεις είναι με οποιοδήποτε πρόγραμμα να τραγουδάς και να έχεις τα εφέ σου.
μετά απλά με κάποιο πρόγραμμα όπως Adobe Audition να το ηχογραφήσεις αλλά στην επιλογή του τι να ηχογραφήσεις αντί για απλά μικρόφωνο πρέπει να βάλεις Master ή εσωτερική ηχογράφηση.

που αυτό σημαίνει ότι θα ηχογραφεί τα πάντα, προσοχή όμως γιατί θα ηχογραφεί ακόμα και τους ήχους του υπολογιστή

Edit:
Δες την εικόνα που ανέβασα,
στην αριστερή μεριά δείχνω 3 κανάλια
1. Για την φωνή σου
2. Για το τραγούδι που θα παίζει από πίσω
3. Για να τα ηχογραφήσεις όλα μαζί...

Τα βελάκια αριστερά και δεξιά σε κάθε κανάλι δείχνουν από που παίρνουν ήχο και που τον στέλνουν.

1. Το βελάκι δεξιά που λέει mic σημαίνει ότι παίρνει σήμα απτό μικρόφωνο στο pc
2. Το μεσαίο δεν μας νοιάζει από που παίρνει ήχο γιατί βάλαμε το τραγούδι μας εκεί ώστε να παίζει εκείνο.*
3. Το βελάκι δεξιά που λέει Stereo Mix σημαίνει ότι παίρνει όλους τους ήχους του υπολογιστή, (έτσι θα ηχογραφήσεις το τραγούδι και τα φωνητικά μαζί)

* Για να δουλέψει το μικρόφωνο σαυτήν την περίπτωση πρέπει το κανάλι να είναι ηχογραφήσημο, που γίνετε μόνο αν πατήσεις το R που βρίσκετε αριστερά από την κυματομορφή.

Στην δεξιά πλευρά δείχνω πως βάζεις εφέ σε κάθε κανάλι, για να αλλάξει όμως και να δεις τα εφέ πρέπει να πατήσεις το κουμπί fx που είναι πάνω από τα κανάλια...
Αφού το πατήσεις βλέπεις ότι μπορείς να βάλεις πολλά εφέ σε κάθε κανάλι όπως το studio reverb το οποίο είναι βάθος.

Τέλος διαλέγεις το πρώτο κανάλι να ηχογραφηθεί και το τελευταίο.
Το πρώτο για να παίρνει ήχο το μικρόφωνο και το τελευταίο για να ηχογραφήσεις Φωνή με εφέ και το τραγούδι ταυτόχρονα.

Ίσος σου ήρθαν λίγο παλούκι αλλά έτσι είναι...
Καλό θα ήταν να κάνεις μερικά τεστ και να ρυθμίσεις τις εντάσεις κάθε καναλιού γιατί αφού τα ηχογραφήσεις όλα ταυτόχρονα δεν θα έχεις την δυνατότητα να χαμηλώσεις μόνο την φωνή ή το τραγούδι...

take care

What you waiting for?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 02:08 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites