freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

ΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ.. (διαδικτυακή πειρατεία) Ν.Μαυρουδής

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [36 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
giannisfs

Μέλος από: 24 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 21:51    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: Παιδιά συγνώμη αλλά η πνευματική οκνηρία που εκπέμπουν κάποια προηγούμενα posts δεν έχει προηγούμενο
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ti I have a question...
Ποιός νομίζει ότι είναι ο κάθε καλλιτεχνης που θέλει να
επιβάλει να πληρώνουμε ταρίφα για την δημιουργία του ,ταρίφα για την δισκογραφική εταιρία κλπ .
Ποιός νομιζει ότι είναι απο την στιγμή που όλα αυτά που κάνει είναι αντανάκλαση της κοινωνίας είναι συνολικό δημιουργημα απλώς σε αυτόν έτυχε ναι ρε έτυχε να είναι μια έκφανση της έμπνευσης αυτή.
Ολη η τέχνη , γνώση , επιστήμες ΟΛΑ ανήκουν σε όλα και όποιος νομίζει ότι αντικειμενικά είναι αυτοδημιούργητος είναι είτε εξωγήινος είτε αλλαζόνας και κατα ΣΥΝΕΠΕΙΑ
Ο αληθινός πειρατής που ψάχνουνε είναι
Ξυππνήστε ρε τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδειά .
Όλα ανήκουν σε όλους
Ε . Λ . Ε . Ο . Σ

Αν ζούσαμε στην αρχαία ελλάδα πχ . (για όσουν καταλαβαίνουν.. κάτι ακόμα )
κάθε φιλική στάση προς την αντίληψη ότι ο καλλιτέχνης είναι απόλυτος ιδιωκτίτης του έργου του και ότι πρέπει να φορολογούνται προληπτικά οι ακροατές του
Θα θεωρούταν πολύ απλά ύβρις...
ΝΑΙ ... ύβρις !!!

Από business μπορεί να ξέρετε ...αλλά η μουσική σας υπενθυμίζω ότι δεν γεννήθηκε σαν business ούτε απο busnaδόρους

Αν δεν σας αρέσει το post δεν με απασχολεί καλά θα κάνετε να μάθετε να ακούτε και
την άλλη άποψη

Άκους εκεί να δέχεστε να λένε τον κόσμο πειρατές οι καρακαπιταλιστές μαφιόζοι απατεώνες και πρώτοι μεγάλοι πειρατές και μάλιστα να είμαστε δεκτικοί να μας βάλουν και φόρους και από πάνω επειδή κάποιο αποχαυνωμένοι ευρωπαίοι νομίζουν ότι είναι δίκαιο ενώ στην ουσία θέλουν να μας πιούν το αίμα.

Αν εφαρμοστεί ποτέ και στην ελλάδα ο νόμος των 3 downloading θα γίνει
γιατί πολύ απλά κάποια άτομα με απόψεις σαν κάποιες παραπάνω θα λένε τέτοις "π@π@ρ1ες" και θα δικαιολογούν να μας λιτσάρον κιόλας επειδή κατεβασαμε ένα mp3
στην ουσία για να τον βοηθήσουν να περάσει

Και τέλος να πώ ότι σε αυτό το forum πρώτη φορά συναντάω τόσο χαμηλό επιπέδου αντίληψη τι να πώ έχασα πάσα ιδέα νόμιζα πως έχετε κάποια αντίληψη για τα πράγματα...
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 22:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πες τα χριστιανε γιατι κι εγω αρχισα να φρικαρω με τις αποψεις που ακουω!

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 22:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όσο εύκολο είναι να κατεβάσεις το πειρατικό , τόσο εύκολο είναι να ανακαλύψεις και τον indie ταλεντάρα πιτσιρικά ακόμα και μέσα από το youtube. Τουλάχιστον εγώ, χάρη στο web ακούω και ανακαλύπτω πολύ περισσότερους καλλιτέχνες που διαφορετικά με αυτά που γίνονται με τα υπόλοιπα ΜΜΕ (βλ: συγκεκριμένες προωθήσεις) δεν θα τους άκουγα ποτέ...
Η μουσική δεν θα πεθάνει ακόμα και αν πεθάνει η πειρατεία... αυτοί που τα κονομάνε μπορεί να μείνουν στην ψάθα και να ακούνε τα τραγούδια με τα φιλαράκια τους. Ήδη έχει πάρα πολλούς αξιόλογους no label καλλιτέχνες που μπορούν να γεμίσουν με ευχάριστη μουσική τη μέρα μας. Το open source ήταν μια επανάσταση για πολλούς, δύσκολο είναι να γίνει και μια "open music" επανάσταση; Αλλά ας όψεται που οι περισσότεροι είμαστε θύματα του star system

Στο κάτω κάτω ας βγούνε να πουλάνε όλοι ψηφιακά 0.30 με 1 ευρώ το τραγούδι ώστε να μη χρειάζεται να σκας 20-30 ευρώ γιατί σου αρέσει 1 τραγούδι από ένα cd.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 22:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

giannisfs εγώ θα πληρώσω φόρο τέχνης 50 λεπτά το μήνα ευχαρίστως και προληπτικά. Εσύ που διαμαρτύρεσαι γι αυτό και με θεωρείς χαμηλού επιπέδου μπορείς να πληρώνεις αδιαμαρτύρητα τους 1002 φόρους του δημοσίου που περιλαμβάνουν και την ανύπαρκτη υγεία και την ανύπαρκτη παιδεία και την ανύπαρκτη κοινωνική μέριμνα.

Επίσης αφού νομίζεις ότι οι καλλιτέχνες είναι αντικατοπτρισμός των ερεθισμάτων της κοινωνίας, σε προσκαλώ και σένα να τα αντικατοπτρίσεις και να γράψεις τους στίχους του Γκάτσου και του Ελύτη και να συνθέσεις το Asturias του Albeniz. Αν μπορείς έστω παίξτο σαν τον Segovia: http://www.youtube.com/watch?v=9efHwnFAkuA

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 23:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις, είναι ότι ήδη πληρώνεις τα πνευματικά δικαιώματα, μέσω άλλων πραγμάτων. Το πρόβλημα, λοιπόν, δεν είναι αν θα πληρώσουμε παραπάνω τέλη για τα πενυματικά δικαιώματα, αλλά το πως διανέμονται αυτά που ήδη εισπράτονται από την ΑΕΠΙ, και τις διάφορες ΑΕΠΙ των διαφόρων χωρών.

Μέλος από: 13 Φεβ 2003
Βοηθήματα: 23

Περιοχή: Πειραιάς
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Δεκ 2009 23:49    Θέμα:
Περιγραφή θέματος: Παιδιά συγνώμη αλλά η πνευματική οκνηρία που εκπέμπουν κάποια προηγούμενα posts δεν έχει προηγούμενο

giannisfs ανέφερε:

Και τέλος να πώ ότι σε αυτό το forum πρώτη φορά συναντάω τόσο χαμηλό επιπέδου αντίληψη τι να πώ έχασα πάσα ιδέα νόμιζα πως έχετε κάποια αντίληψη για τα πράγματα...

Aυτα που γραφεις ειναι προσβλητικα για το καθε μελος που γραφει εδω μεσα οπως κι εμενα και ας μην εχω γραψει την αποψη μου σε αυτο το θεμα.

Εχω να σου προτεινω τα εξης λοιπον, ειτε καθεσαι εδω και δεχεσαι την διαφορετικοτητα των αποψεων λεγοντας και την δικη σου παραλληλα χωρις να προσβαλεις την νοημοσυνη κανενος ή πατας διαγραφη του λογαριασμου σου και πας να την πεις οπου αλλου θελεις.

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 00:40    Θέμα:

giannisfs ανέφερε:

ωραίο είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες και να γίνετε διάλογος και αυτό θέλουμε εδώ. Όταν το μόνο που θέλεις να κάνεις είναι να καταπνίξεις όλες τις άλλες, για να υπάρχει μόνο η δική σου αλήθεια, αυτό λέγετε φασισμός και εδώ δε περνάει κάτι τέτοιο.

με λίγα λόγια ανακαλείς τώρα.

ευχαριστώ.

Kainourios
Ruby Moderator

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 01:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά αναρωτιέμαι κάτι πιο γενικό, αν τελικά το internet με την πειρατεία έχει οφελήσει τους καλλιτέχνες (και όχι μόνο) ή όχι (είναι το ίδιο ερώτημα κατά πόσο τελικά η πειρατεία έχει βλάψει ή όχι τα windows link to windows... ή αντίστοιχα τώρα που το σκέφτομαι οι πωλήσεις των MAC, αν δεν κάνω λάθος έχουν διπλασιαστει από τότε που άλλαξε επεξεργαστές και βγήκαν τα hackintosh... αν κάνω λάθος οκ, ατυχές παράδειγμα ).

Είναι μια μορφή διαφήμισης που μάλιστα δοκιμάζεις εύκολα το προϊόν και αν σου αρέσει και θεωρείς οτι αξίζει να το υποστηρίξεις το αγοράζεις, αλλιώς θεωρείς οτι δεν αξίζει και δεν το υποστηρίζεις.

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη τρέλα με τη μουσική, από την άλλη έχω τρέλα με τα βιβλία πληροφορικής, αγοράζω μέσο όρο 2-3 κάθε μήνα από το amazon. Δε μου φτάνει όμως να δω μόνο τα περιεχόμενα και τις κριτικές των άλλων, θέλω να διαβάσω τα σημεία που με ενδιαφέρουν και συνήθως υπάρχουν συγκεκριμένα κομμάτια που με ενδιαφέρουν σε κάθε βιβλίο. Έχει τύχει πολλές φορές να βρω βιβλία που να φαίνονται αυτό ακριβώς που ζητούσα, αλλά κατεβάζοντας τα και ρίχνοντας μια ματία να ανακαλύπτω ότι είναι φόλα. Από την άλλη όσα βιβλία αγοράζω είναι πια πάντα δοκιμασμένα και αυτό που θέλω.

Τι θα γινόταν αν δεν είχα αυτή την ευκολία; Θα έπεφτα σε 4-5 βιβλία που θα ήταν μάπα και δε θα ξαναγόραζα βιβλίο γιατί θα ήταν στην τύχη αν θα ήταν αυτό που θέλω ή όχι (και τις περισσότερες φορές δεν είναι). Οπότε κερδίζουν ή χάνουν τελικά οι καλοί συγγραφείς σε αυτή την περίπτωση;

Πιστεύω πως υπάρχει ίδια αντιστοιχία και στη μουσική, κόσμος τρελαμένος με τη μουσική που δε θα άντεχε να μην έχει το cd του αγαπημένου του τραγουδιστή γνήσιο μαζί με το βιβλιαράκι. Οπότε είναι σχετικό τελικά κατά πόσο βλάπτει η πειρατεία και το internet τα πνευματικά δικαιώματα...

θέλουνε να διαφημίζονται και να γίνονται γνωστοί μέσω internet αλλά δε θέλουνε να έχεις πρόσβαση σε όλο το προϊόν, μην τυχόν και καταλάβεις αν είναι φόλα και δεν το πάρεις. Εγώ αυτό το θεωρώ παραπλάνηση... αν αξίζεις, δε φοβάσαι οτι δε θα σε προτιμήσει ο κόσμος. Αυτοί που δεν το αγοράζουν, πιστεύω δε θα το αγόραζαν και χωρίς την πειρατεία (τουλάχιστον οι περισσότεροι).

Συγγραφείς σαν τον David Cooper (του οποίου το βιβλίο το αγόρασα ακολουθώντας την παραπάνω διαδικασία και χάρηκα μετά που διάβασα την άποψη του στο θέμα) δε φοβούνται να κατεβάσεις το βιβλίο τους, για την ακρίβεια σε προτρέπουν έμμεσα.

Λυπάμαι μόνο γιατί τους εκμεταλλεύονται οι εταιρείες (είτε δισκογραφικές, είτε εκδοτικοί οίκοι κλπ.), οπότε αν κάτι έπρεπε να αλλάξει, θα ήταν τα κέρδη που δικαιούται ο ίδιος ο δημιουργός.
GeoStuff
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Νέα: 3

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 01:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι εννοείς αν έχει οφελήσει τους καλλιτέχνες???

Από άποψη δημοτικότητας η διαφήμιση είναι διαφήμιση... Από άποψη οικονομική ίσως όχι και ιδιαίτερα...

Τα βιβλία είναι φάση, όσο αξίζουν τα έχω αγοράσει, γιατί τα pdf δεν μυρίζουν ωραία...

Μέλος από: 12 Μαρ 2004

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 02:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:
Τι εννοείς αν έχει οφελήσει τους καλλιτέχνες???
Τα βιβλία είναι φάση, όσο αξίζουν τα έχω αγοράσει, γιατί τα pdf δεν μυρίζουν ωραία...

LOL! Τρελή ατάκα! Και εγώ δεν τα μπορώ τα pdf.

skeftomilos
Script Master

Μέλος από: 07 Ιαν 2005
Βοηθήματα: 33
Νέα: 1

Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 02:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ήδη πληρώνω κάθε μήνα 4 euro ως συμμετοχή στο εθνικό πρόγραμμα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας που ονομάζεται ΕΡΤ. Δε συμφωνώ να πληρώνω x euro επιπλέον για ένα πρόγραμμα εθνικής πολιτιστικής ποιότητας που μόλις τώρα έμαθα ότι υπάρχει και ονομάζεται ΑΕΠΙ. Αυτό που επιθυμώ είναι να πάψω να πληρώνω ΕΡΤ γιατί η τελευταία φορά που δούλεψε η τηλεόρασή μου ήταν 5,5 χρόνια πριν.
emphasy
Honorary Member

Μέλος από: 16 Ιαν 2005
Templates: 2

Περιοχή: Genesis Lab
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 04:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper ανέφερε:
Δηλαδή το αισθητικά ποιοτικό για σένα είναι το κοινώς ή το ευρέως αποδεκτό; Η τέχνη δεν είναι πολιτική. Ο Ρέμος είναι σκυλάς και οι Ρέμοι φταίνε για την κατάντια του ντιριντάχτα. Δεν πα να πουλάει χρυσούς δίσκους, δεν πανα βγάλει ιπτάμενους δίσκους και να τον θεωρήσαυν προφήτη, σκυλάς θα παραμείνει. Αυτή είναι η μαγεία της τέχνης, ότι την κοιτάς καθαυτή και δεν κοιτάς πλειοψηφικά σε ποιούς αρέσει και ποιούς όχι για να καταλάβεις την αξία της. Έχει εγγενή αξία με λίγα λόγια και όχι αξία που της την μεταδίδει ο παρατηρητής.

Σου λέω πως η ποιότητα διαφέρει από άτομο σε άτομο! Τι θα πει ποιότητα μου λες; Για μένα μπορεί να είναι ποιοτικό κάτι που εσύ μπορεί να το χλευάζεις. Η τέχνη είναι σχετική. Ας πούμε προηγουμένως είπες πως ο Φοίβος για σένα γράφει μαλακο-σουξέ (εγώ τα λέω έτσι). Ισχύει και για μένα, αλλά έχει κάποιο σκοπό να διασκεδάσει αυτούς που ακούνε μαλακο-σουξέ και τους αρέσουν. Αυτό δεν σημαίνει πως αυτοί είναι ανόητοι η κατώτερης παιδείας. Γιατί έχουμε συνδιάσει την παιδεία στην μουσική με την κλασσική και έντεχνη μουσική, για εμένα είναι λάθος. Έχω μάθει να σέβομαι και την ροκ και την ελέκτρο και την house και τον Μακρόπουλο και τον Γονίδη παράλληλα. Τα τραγούδια των τελευταίων μιλάν για έρωτες, απογοητεύσεις κτλ κι εκφράζουν μια μεγάλη μερίδα του κόσμου άρα χρειάζονται. Αυτό εννοώ!

GeoStuff ανέφερε:

Από άποψη δημοτικότητας η διαφήμιση είναι διαφήμιση... Από άποψη οικονομική ίσως όχι και ιδιαίτερα...

Αναλόγως τον καλλιτέχνη. Για παράδειγμα όταν είχε γίνει ο πρώτος ντόρος για το piratebay οι U2 είχαν πει πως οι χρήστες κατέβαζαν τα τραγούδια τους, τους άρεσαν κι έπειτα αγόραζαν και το αυθεντικό άλμπουμ. Έτσι είχαν αυξηθεί και οι πωλήσεις τους. Αλλά το λυπηρό είναι πως αυτό ισχύει για τους πιο μεγάλους καλλιτέχνες κυρίως.

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 11:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ας έχουμε στο νου μας πάντως πως φίρμες καλλιτέχνες είναι αυτοί που έχουν τα κονέ και τις γνωστές μεγαλοεταιρείες από πίσω που τους υποστηρίζουν και τους προωθούν / διαφημίζουν, χωρίς πολλές φορές να αξίζουν τόση προβολή και δημοσιότητα ή έστω αν το σκεφτούμε διαφορετικά αποκτώντας μεγαλύτερη φήμη χάρη στις εταιρείες τους από άγνωστους καλλιτέχνες.
Το web μπορεί να αναδείξει και ανθρώπους που διαφορετικά δεν θα τους μαθαίναμε ποτέ. Πιστεύω και το ελπίζω πως στο μέλλον θα είναι ακόμα πιο έντονο αυτό και για αυτό ζορίζονται οι ενδιάμεσοι που βγάζουν συνήθως και το μεγαλύτερο κέρδος.

Η πειρατεία είναι καλή όταν θέλεις να χτίσεις όνομα και να γίνεις γνωστός (οπότε π.χ. βάζεις ένα απλό serial number για κλείδωμα ή δεν γκρινιάζεις που ανέβασαν στο youtube τα τραγούδια σου) αλλά κακή έπειτα, όταν σε μάθουν ...
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 12:36    Θέμα:

giannisfs ανέφερε:

Μάθε πρώτα να μιλάς σε μία ανοιχτή συζήτηση και μετά κρίνε το επίπεδο των άλλων. Αν νομίζεις ότι αυτά που γράφεις είναι σωστά κάνεις μεγάλο λάθος και διαφωνώ μαζί σου. Δεν θα σου το αναλύσω γιατί η διαφορά του επιπέδου δεν θα σε αφήσει να το καταλάβεις.

Μέλος από: 22 Οκτ 2009
Περιοχή: αθήνα
ΜήνυμαΣτις: 24 Δεκ 2009 13:37    Θέμα: επίπεδο Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το επιπεδο αυτής της συζήτησης αποδεικνύει το γιατί μπορούν και μας τα παίρνουν οι κάθε λογής νταβατζήδες.
Καφενείο πραγματικό.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 07:46 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites