freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

DIGEA: Όπως λέμε ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [114 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ΕλλάδαΤηλεόραση Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
kalavros

Μέλος από: 30 Ιουν 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 30

Περιοχή: London, UK
View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2009 02:20    Θέμα: DIGEA: Όπως λέμε ψηφιακή τηλεόραση στην Ελλάδα Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ψηφιακή τηλεόραση έρχεται και στην Ελλάδα. Όπως διαβάζουμε στο digea, επίσημο φορέα για την υλοποίηση της ψηφιακής τηλεόρασης στην χώρα μας, το χρονοδιάγραμμα έχεις ως εξής:

Σεπτέμβριος 2009
Στις 24/9 ξεκίνησε η πρώτη εκπομπή ψηφιακού σήματος
στην περιοχή του Κορινθιακού κόλπου.

Ιανουάριος 2010
Στις 14 Ιανουαρίου 2010, θα ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, από τα κέντρα εκπομπής Χορτιάτη και λόφος Φιλίππειου.

Πρώτο εξάμηνο 2010
Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2010, αναμένεται να ξεκινήσει η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην Αθήνα, από τα κέντρα εκπομπής Υμηττού και Αίγινας, στην Λάρισα και στην Πάτρα.

To μεγάλο ερώτημα που έχει προκύψει – ίσως λόγω και της εκτεταμένης διαφήμισης- είναι αν πρέπει να αλλάξουμε τηλεοράσεις ή όχι. Η απάντηση είναι εκ πρώτης όψεως ‘ΟΧΙ’, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να ‘αναβαθμίσουμε’ τις τηλεοράσεις μας ώστε να μπορούν να χρησιμοποιούν το νέο ψηφιακό σήμα. Η αναβάθμιση όμως αυτή δεν θα είναι δωρεάν και δυστυχώς αφορά όλες τις τηλεοράσεις που έχουμε.

Καταρχήν μπορείτε να ελέγξετε αν η τηλεόραση σας υποστηρίζει το ‘νέο’ σήμα MPEG-4. Μια αναζήτηση στο Internet ή στο manual της τηλεόρασης θα πρέπει να αναφέρει στις προδιαγραφές αν παρέχεται η δυνατότητα αυτή. Συνήθως οι τηλεοράσεις που υποστηρίζουν τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ (prisma, κλπ) χρησιμοποιούν κωδικοποίηση MPEG-2, οπότε δεν είναι συμβατές για τα νέα ψηφιακά κανάλια. Στην περίπτωση λοιπόν που η τηλεόραση σας δεν παρέχει αποκωδικοποιητή MPEG-4 θα πρέπει να αγοράσετε κάποιον προκειμένου να λαμβάνεται το ψηφιακό σήμα.

Φυσικά δεν πρέπει να βιαστείτε, υπάρχει αρκετός χρόνος μετάβασης, μέχρι το 2012 όπου τα κανάλια θα εκπέμπουν αναλογικό και ψηφιακό σήμα. Επίσης καλό είναι όσοι πρόκειται να αγοράσετε τηλεόραση αυτό το διάστημα να αναζητάτε τηλεοράσεις με MPEG-4 αποκωδικοποιητή όπως για παράδειγμα η αρκετά οικονομική LG-42PQ3000.

Αυτό που ψάχνουμε στα χαρακτηριστικά είναι:
1. Ψηφιακός δέκτης DVB-T
2. Κωδικοποίηση ψηφιακού σήματος (MPEG-4)

Για όσους είναι αρνητικοί ή σκεπτικιστές για την νέα ψηφιακή τηλεόραση, να πούμε ότι έχουν γραφτεί χιλιάδες άρθρα υπέρ του ψηφιακού σήματος και αδιαμφισβήτητα είναι το μέλλον της επίγειας τηλεόρασης.

Πηγή: Away.gr

away.gr
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 29 Δεκ 2009 13:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το συζητησαμε και εδω http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=415676

Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 02:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά δεν ξέρω σε ποιο από τα 2 να γράψω, ίσος κάποιος να κάνει με την κρίση του merge...

Στην tv πάντως πετάει μια ερώτηση: και απαντάει πως χρειαζόμαστε αποκωδικοποιητή και φυσικά χωρίς συνδρομή. εμένα η tv υποστηρίζει ψηφιακά κανάλια, το ίδιο δεν είναι???

και 1 ακόμα: Εγώ πιάνω κάποια όπως PrismaPlus, και διάφορα τέτοια, 4 νομίζω...

πρόκειται για το ίδιο σήμα? γιατί αν είναι το ίδιο δεν βλέπω και καμιά τρελή διαφορά από τα απλά αναλογικά κανάλια, ίσος ελάχιστη...

ή εγώ πιάνω φοβερά τα άλλα κανάλια σε φάση ψηφιακού...

What you waiting for?
martkonsta
Honorary Member

Μέλος από: 23 Σεπ 2006
Βοηθήματα: 5

Περιοχή: Βέροια,Βόλος
View users profile
deviantART twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 04:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αποκωδικοποιητή χρειάζονται οι τηλεοράσεις που δεν έχουν ενσωματομένο.Όπως πχ η κάρτα ήχου.Αν δεν έχεις,παίρνεις μία σε usb.Cine+,Sport+,Prisma+ & RIK είναι ψηφιακά κανάλια που εκπέμπει η ΕΡΤ.Φυσικό είναι εαν μένεις σε μεγάλη πόλη να μην βλέπεις διαφορά,εκτος κι αν εκπέμπαν σε HD και είχες αντίστοιχα καλώδιο HDMI.Αλλιώς θα έβλεπες διαφορά,αφού τα κανάλια αυτά δεν θα σου έκαναν "χιόνια" ή ότιδηποτε άλλο(αρνητικό) συνεπάγεται με την χρήση αναλογικού σήματος

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 06:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χμμμ
εγώ που έχω true hd 1080p τηλεόραση και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη δεν θα χρειαστεί να πάρω εξωτερικό ψηφιακό δέκτη σε περίπτωση που βγει hd ψηφιακό κανάλι...

αυτά τα γνωστά που βλέπω τις ΕΡΤ όπως λες, ξέρει κανείς αν είναι standard def pal (720X576), και ναι ή μη interlaced?

What you waiting for?
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 10:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάπου έχει ξαναειπωθεί νομίζω, αλλά τα ψηφιακά της ert (πρίσμα+, κ.λπ.) έχουν σήμα σε mpeg2. Τα νέα ψηφιακά κανάλια που διαφημίζονται (και λειτουργούν σε μερικά σημεία) είναι σε mpeg4. Αν δεν έχεις mpeg4 στην τηλεόραση θα χρειαστείς εξωτερικό αποκωδικοποιητή.
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 11:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.digea.gr/map/map.php

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 477
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 14:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dva_dev ανέφερε:
Κάπου έχει ξαναειπωθεί νομίζω, αλλά τα ψηφιακά της ert (πρίσμα+, κ.λπ.) έχουν σήμα σε mpeg2. Τα νέα ψηφιακά κανάλια που διαφημίζονται (και λειτουργούν σε μερικά σημεία) είναι σε mpeg4. Αν δεν έχεις mpeg4 στην τηλεόραση θα χρειαστείς εξωτερικό αποκωδικοποιητή.

σωστά, έτσι είναι.. το ότι τώρα βλέπεις τα ψηφιακά της ΕΡΤ δε σημαίνει ότι θα βλέπεις και τα άλλα...

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 17:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα καναλια θα ειναι απλα digital, ή και HD όπως στο America?

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 22:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στο Αμέρικα τα κανάλια είναι καλωδιακά και τα πληρώνεις... τσάμπα HD δε νομίζω ότι θα βρεις ούτε εκεί ούτε εδώ.

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 30 Δεκ 2009 22:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ξερω αν τα πληρώνεις ή όχι. Παντω ς στο ξενοδοχείο που είμουν τον ΙΑΝ του 2008 στο SF εβλεπα το FOX σε HD και έπαθα πλακα.(πριν απο σχεδον 2 χρόνια αυτο)
και εχω την εντύπωση ότι το FOX δεν ειναι συνδρομητικό κανάλι.

nkast

Μέλος από: 15 Νοε 2009

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2009 07:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Zizo ανέφερε:

και 1 ακόμα: Εγώ πιάνω κάποια όπως PrismaPlus, και διάφορα τέτοια, 4 νομίζω...

πρόκειται για το ίδιο σήμα? γιατί αν είναι το ίδιο δεν βλέπω και καμιά τρελή διαφορά από τα απλά αναλογικά κανάλια, ίσος ελάχιστη...
ή εγώ πιάνω φοβερά τα άλλα κανάλια σε φάση ψηφιακού...

Στην αναλογική τηλεόραση εμφανίζονται είδωλα (αντανακλάσεις του σήματος που φτάνουν με καθυστέριση) και χιόνια (θόρυβος/χαμηλή στάθμη σήματος).
Μια πρώτη διαφορά είναι οτι το ψηφιακο σήμα είναι αρκετα ανεκτικό στο θόρυβο, έτσι εντός αττικής θα έχεις τέλεια εικόνα ακόμα και με εσωτερική κεραία (ή με ενα κομάτι καλώδιο!). ενώ αντίστοιχα την ίδια ποιότητα θα έχεις και σε απομακρισμένες περιοχές/επαρχία που σήμερα τα πράγματα δεν είναι πολυ καλα.

Μία δεύτερη διαφορα είναι οτι το αναλογικό σήμα είναι σκέτη σπατάλη! Τα *τέσσερα* ψυφιακα κανάλια της ερτ στέλνονται απο ένα πομπό και πίανουν το ίδιο bandwidth με *ενα* αντίστιχο αναλογικό. Ο δέκτης σου συντονίζεται σε μία τηλεοπτική συχνότητα και λαμβάνει ενα stream που περιέχει και τα τέσσερα κανάλια πολυπλεγμένα.
Αυτο σημαινει πως μπορούμε να 'στιμώξουμε' περισσότερα κανάλια απο οσα έχουμε αυτη τη στιγμή.

Τελος να διευκρινίσω πως μιλάω για ποιοτητα εικόνας. Ειμαι βέβαιος πως δεν θα δούμε και καμιά τρελή διαφορά στο περιεχόμενο!
Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2009 08:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μισο ρε παιδια. Το saterlite, Ψιφιακο δεν ειναι? Τα δορυφορικά καναλια.
Εκει μπορει να μην εχει τα λεγόμενα χιονια, αλλα καμια φορα σπαει η κίνηση στα pxels και βγάζει σκουπίδια.
Φαντάζομαι το εχεται προσέξει όλοι. οποτε μη λεμε ότ εχει ή δεν εχει εικόνα. Απλα τα λεγομενα χιονια αντικαθίστανται με pixels που δεν εμφανίζονται σωστα.

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

ΜήνυμαΣτις: 31 Δεκ 2009 23:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ναι, το σπάσιμο στο ψηφιακό είναι πολύ πιο εκνευριστικό γιατί δεν είναι απλά ένα - δύο pixels, αλλά απώλεια ολόκληρου κομματιού της εικόνας ή απώλεια του ήχου. Και φυσικά εκεί που στην επαρχεία πάνω στο σπίτι στο βουνό έπιανες έστω με χιόνια και άκουγες κάτι τώρα απλά το ξεχνάς, θα έχεις το απόλυτο μαύρο σε όλα, μιας κι όλα θα είναι σε μια συχνότητα.

Zizo
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιαν 2010 01:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εθελέστα και παθέστα όπως λέει και η γιαγιά μου
απλά περιμένουμε να δημιουργηθούν παραπάνω κεραίες ώστε να χαμηλώσει και αυτό το χάσιμο στην εικόνα...

What you waiting for?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [114 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Η Lenovo παρουσιάζει το νέο Yoga Book στην Ελλάδα! 1 cordis 19 Νοε 2016 14:16
nikolas27 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
H SAP εγκαινιάζει το πρώτο παγκοσμίως Data Science Delivery Hub στην Ελλάδα 0 cordis 07 Νοε 2016 16:39
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Viber, δωρεάν κλήσεις σε σταθερά και κινητά, μόνο για την Ελλάδα! 4 cordis 14 Σεπ 2016 15:32
Μόνο μία στις τέσσερις τράπεζες στην ΕΜΕΑ εφαρμόζει ολοκληρωμένη ψηφιακή στρατηγική 1 cordis 02 Σεπ 2016 05:30
ramolimendo Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Η SAP δημιουργεί το πρώτο Data Science Delivery Hub στην Ελλάδα 0 cordis 07 Ιουλ 2016 13:08

Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 02:00 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites