Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Αρχεία mdw

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
foxone

Αρχεία mdw

Δημοσίευση από foxone » 08 Ιαν 2010 20:30

Αγαπητοί φίλοι/ες
Κατ' αρχήν να ευχηθώ Χρόνια Πολλά γεμάτα υγεία, χαρά, ευτυχία και προκοπή. Το 2010 να χαρίσει στον καθένα ότι επιθυμεί.
Σ΄αυτή την πρώτη μου επαφή μαζί σας, θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας πάνω σ' ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετές μέρες. Το πρόβλημά μου αφορά την Access και τα αρχεία mdw.
Κατ' αρχήν να σας "τοποθετήσω" στο πρόβλημα : Είμαι προϊστάμενος μηχανογράφησης σε μια δημόσια υπηρεσία. Οι γνώσεις μου πάνω στους Η/Υ είναι γενικά πολύ καλές. Πάνω δε στο software οι γνώσεις μου χαρακτηρίζονται καλές έως αρκετά καλές.
Πριν λίγο καιρό "χτύπησε" ο Η/Υ ενός συναδέλφου. Τον έκανα format εγκατέστησα το λειτ. σύστημα (XP Pro). Ο συνάδελφος χρησιμοποιεί μιά βάση δεδομένων κατασκευασμένη σε Access 97, η οποία κατασκευάστηκε πριν από πολλά χρόνια και ο συνάδελφος που την κατασκεύασε δεν είναι δυνατόν να βρεθεί για να βοηθήσει. Έτσι δεν έγινε καμιά προσπάθεια μετατροπής της σε νεώτερη έκδοση της Access. Μόλις εγκατέστησα την Access 97 και προσπάθησα να τρέξω την Β.Δ. μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει το αρχείο system.mdw ή κάποιο τέτοιο, με την ίδια πάντως κατάληξη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα.
Εδώ να σημειώσω επιπλέον ότι δεν έχω πρόσβαση στη δομή της Β.Δ. (πίνακες κλπ). Τι μπορώ να κάνω; Παρακαλώ βοηθήστε με.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Αρχεία mdw

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Ιαν 2010 21:25

Κατ' αρχάς θα έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις τη βάση και σε κάποιον άλλο υπολογιστή να δεις αν ανοίγει από εκεί (αν παίξει τουλάχιστον να έχεις κάποιο μηχάνημα προσωρινά να δουλέψεις).
Μετά θα πρότεινα να κάνεις εγκατάσταση (repair) στην access, βάζοντας επιπλέον ότι επιλογές δεν είναι επιλεγμένες για την access.
Κατόπιν ρίξε μια ματια σε αυτά:
http://support.microsoft.com/kb/162961
http://bytes.com/topic/access/answers/1 ... system-mdw
http://www.issociate.de/board/goto/7141 ... _2003.html

sarafis

Αρχεία mdw

Δημοσίευση από sarafis » 08 Ιαν 2010 23:38

Το αρχείο mdw στο οποίο αναφέρεσαι πιθανά είναι το αρχείο όπου αποθηκεύονται οι πληροφορίες για τους χρήστες και τους κωδικούς πρόσβασης τους καθώς και τα δικαιώματα που έχουν στους διάφορους πίνακες της βάσης. Αυτά για μια βάση με ασφάλεια σε επίπεδο χρήστη. Δηλαδή αν η βάση πριν το Format ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό τότε πρόκειτε για αυτή την περίπτωση.
Στην περίπτωση αυτή ίσως υπάρχει κάπου ένα αντίγραφο του αρχείου αυτού. Δυστυχώς χωρίς το αρχείο αυτό δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις την βάση ούτε να αντιγράψεις στοιχεία από αυτή σε καινούργια. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρεί τρόπο ακόμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες