freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αρχεία mdw

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [3 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: αρχεία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
foxone

Μέλος από: 28 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2010 20:30    Θέμα: Αρχεία mdw Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αγαπητοί φίλοι/ες
Κατ' αρχήν να ευχηθώ Χρόνια Πολλά γεμάτα υγεία, χαρά, ευτυχία και προκοπή. Το 2010 να χαρίσει στον καθένα ότι επιθυμεί.
Σ΄αυτή την πρώτη μου επαφή μαζί σας, θέλω να ζητήσω τη βοήθειά σας πάνω σ' ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετές μέρες. Το πρόβλημά μου αφορά την Access και τα αρχεία mdw.
Κατ' αρχήν να σας "τοποθετήσω" στο πρόβλημα : Είμαι προϊστάμενος μηχανογράφησης σε μια δημόσια υπηρεσία. Οι γνώσεις μου πάνω στους Η/Υ είναι γενικά πολύ καλές. Πάνω δε στο software οι γνώσεις μου χαρακτηρίζονται καλές έως αρκετά καλές.
Πριν λίγο καιρό "χτύπησε" ο Η/Υ ενός συναδέλφου. Τον έκανα format εγκατέστησα το λειτ. σύστημα (XP Pro). Ο συνάδελφος χρησιμοποιεί μιά βάση δεδομένων κατασκευασμένη σε Access 97, η οποία κατασκευάστηκε πριν από πολλά χρόνια και ο συνάδελφος που την κατασκεύασε δεν είναι δυνατόν να βρεθεί για να βοηθήσει. Έτσι δεν έγινε καμιά προσπάθεια μετατροπής της σε νεώτερη έκδοση της Access. Μόλις εγκατέστησα την Access 97 και προσπάθησα να τρέξω την Β.Δ. μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει το αρχείο system.mdw ή κάποιο τέτοιο, με την ίδια πάντως κατάληξη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα.
Εδώ να σημειώσω επιπλέον ότι δεν έχω πρόσβαση στη δομή της Β.Δ. (πίνακες κλπ). Τι μπορώ να κάνω; Παρακαλώ βοηθήστε με.
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2010 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατ' αρχάς θα έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις τη βάση και σε κάποιον άλλο υπολογιστή να δεις αν ανοίγει από εκεί (αν παίξει τουλάχιστον να έχεις κάποιο μηχάνημα προσωρινά να δουλέψεις).
Μετά θα πρότεινα να κάνεις εγκατάσταση (repair) στην access, βάζοντας επιπλέον ότι επιλογές δεν είναι επιλεγμένες για την access.
Κατόπιν ρίξε μια ματια σε αυτά:
http://support.microsoft.com/kb/162961
http://bytes.com/topic/access/answers/198555-couldnt-find-file-system-mdw
http://www.issociate.de/board/goto/714101/Cannot_find_the_default_s..._Access_2003.html
sarafis

Μέλος από: 08 Μαη 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Ιαν 2010 23:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το αρχείο mdw στο οποίο αναφέρεσαι πιθανά είναι το αρχείο όπου αποθηκεύονται οι πληροφορίες για τους χρήστες και τους κωδικούς πρόσβασης τους καθώς και τα δικαιώματα που έχουν στους διάφορους πίνακες της βάσης. Αυτά για μια βάση με ασφάλεια σε επίπεδο χρήστη. Δηλαδή αν η βάση πριν το Format ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό τότε πρόκειτε για αυτή την περίπτωση.
Στην περίπτωση αυτή ίσως υπάρχει κάπου ένα αντίγραφο του αρχείου αυτού. Δυστυχώς χωρίς το αρχείο αυτό δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις την βάση ούτε να αντιγράψεις στοιχεία από αυτή σε καινούργια. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρεί τρόπο ακόμα.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [3 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » SQL και SQL Servers (RDBMS) » MS Access
Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 06:23 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites