freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Και εγένετο iPad !!! - Κυκλοφόρησε το Apple tablet iPad

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [51 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: appletabletipad Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιαν 2010 22:27    Θέμα: Και εγένετο iPad !!! - Κυκλοφόρησε το Apple tablet iPad Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και το όνομα αυτού... iPad!!

Το νέο tablet PC παρουσιάζεται αυτή τη στιγμή από την Apple, με μια πρώτη ματιά φαίνεται καταπληκτικό και από ότι φαίνεται θα ακολουθήσει την επιτυχημένη πορεία του iphone!

Χαρακτηριστικά του Apple iPad
* Επεξεργαστής: The 1GHz Apple A4 chip
* Οθόνη: 9.7-inch IPS multi-touch finger gestures σαν το iPhone
* Χωρητικότητα: 16 GB, 32 GB μέχρι 64 GB flash
* Δικτύωση: Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 2.1 + EDR, Accelerometer
* Μπαταρία: 10 ώρες μπαταρία σε χρήση και 1 μήνα σε standby mode
* Πάχος: 1,27 εκατοστά
* Βάρος: 680 γραμμάρια
* Ήχος: Speaker, microphone και 30-pin connector
* Πληκτρολόγιο: On-screen virtual keyboard. Στην ουσία χωρίζει την οθόνη σχεδόν στη μέση και προβάλλει ένα εικονικό πληκτρολόγιο που δουλεύει όπως ένα κανονικό με τη χρήση της touch screen οθόνης.
* Άλλα: Πυξίδα, Μεγάφωνο, Μικρόφωνο, browser Mobile Safari χωρίς υποστήριξη flash

Η επίδειξη που έγινε από τον Steve Jobs περιλάβανε βιντεοπαιχνίδια, μια εφαρμογή ανάγνωσης της New York Times μια εφαρμογή ονόματι “Brushes” για ζωγραφική με τα δάχτυλα σαν αυτή των iPhone και iPod Touch. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σερφάρισμα στο διαδίκτυο και προβολή των Google Maps και διαχείριση φωτογραφιών.

Τιμές:
Μόνο με WiFi
499 $ με 16 GB
599 $ με 32 GB
699 $ με 64 GB

Με WiFi και 3G
629 $ με 16 GB
729 $ με 32 GB
829 $ με 64 GB

Δείτε Live εικόνες από την παρουσίαση. http://live.gizmodo.com/, ipad section

Βίντεο από την παρουσίαση του Steve Jobs: http://www.youtube.com/watch?v=4_zI21XEo0Q

Πηγή: http://www.log.gr/read.cfm?id=4172
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιαν 2010 23:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
* Μπαταρία: 10 ώρες μπαταρία σε χρήση και 1 μήνα σε standby mode

omg.
Τι battery ειναι αυτη?? 1 μηνα stand by???

το μισο να πηγαίνει απο την ονομαστικη (15μερες) πάλι ειναι υπερβολικό.

panosru
WebDev Moderator

Μέλος από: 13 Σεπ 2005
Βοηθήματα: 2
Scripts: 2

Περιοχή: Camp
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Ιαν 2010 23:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αν και τρομερά μεγάλος θαυμαστής της Apple δεν μου άρεσε το νέο αυτό προϊόν... σαν ένα τεράστιο iphone είναι, προσωπικά ή δεν θα πάρω τίποτα ή ίσως τελικά προτιμήσω της M$ το Courier αλλά θα το σκεφτώ πάρα πολύ πρώτα αν και πιστεύω πως τελικά δεν θα πάρω κανένα
p_pan

Μέλος από: 11 Φεβ 2007
Βοηθήματα: 2
Scripts: 7

Περιοχή: Άστεγος!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 11:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

to akousa simera sto radio....

Μέλος από: 16 Αυγ 2004
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 3

View users profile Visit posters website
portfolio deviantART linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 11:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Heh! Ακομα δεν βγήκε και...
http://gizmodo.com/5458382/8-things-that-suck-about-the-ipad?

PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 11:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλά εάν δούμε το θέμα με καθαρό κεφάλι, όσο και να τα σπαν τα χαρακτηριστικά του

Είναι κάτι ενδιάμεσο μεταξύ iPhone και PC / MAc... το χρειαζόμαστε πραγματικά;

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 13:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σαν ένα μεγάλο iPod μου κάνει... που μπορεί να γίνει μια μεγάλη και ακριβή ηλεκτρονική κορνίζα για τις φωτογραφίες μας.

adiaforosgr

Μέλος από: 19 Ιουλ 2004

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 13:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορεί να γίνει καλός σύντροφος σε όσους ταξιδεύουν αρκετά με λεωφορεία - τρένα - πλοία - υπερατλαντικά αεροπλάνα

Μέλος από: 04 Φεβ 2006
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πωω, κι εγώ θα ήθελα πράγματα από το ipad και απογοητεύτηκα, αλλά η λίστα του gizmondo είναι παιδαριώδης. Πολύ που μας μάρανε η bezier και η κάμερα και το HDMI, λες και θα τραβάγαμε βίντεο από το ipad, ή είναι το πολύ video chat που κάνει ο κόσμος όταν είναι στο δρόμο.
Και δεν είναι 4:3 η οθόνη, που το ξεφούρνισε αυτό πάλι. Απλά δεν είναι ultra-wide όπως του κινηματογράφου.
Για το πληκτρολόγιο, αν θες βάζεις extension κανονικό πληκτρολόγιο, τι πρόβλημα έχει;

Βασικά έτσι όπως το βλέπω είναι ένα computer for dummies. Αλλά χάσανε μια μεγάλη ευκαιρία να το κάνουν να δουλεύει ως εξωτερική οθόνη αφής στους υπολογιστές και να υποστηρίζει στυλό για ζωγραφική. Ήλπιζα και να τρέχει OSX για να μπορούμε να βάλουμε τα προγράμματά μας. Είναι βασικά μόνο για multimedia και σερφάρισμα, και προσωπικά δεν έχω κι άλλα λεφτά να διαθέσω για multimedia και σερφάρισμα αυτή τη στιγμή.

Προφανώς ο gizmondo έχει, γιατί σε αυτούς τους τομείς είναι που τον πείραξαν μόνο.

Κατά τ' άλλα μου φαίνεται μια δυνατή συσκευή που έχει τα προσόντα να γίνει δημοφιλής και να οδηγήσει αυτή την κατηγορία των tablets προς τα πάνω, κάτι που νομίζω θα είναι καλό γενικότερα. Για πάρα πολλούς που ποτέ δεν εξοικειώθηκαν με τους υπολογιστές, ή απλά δεν τους χρησιμοποιούν γιατί βαριούνται να τον ανοίγουν μόνο για να δουν τα mail τους, μπορεί να αποτελέσει όντως επανάσταση όσον αφορά το lifestyle τους. Και θα συμφωνήσω πως είναι πολύ καλό και για αυτούς που ταξιδεύουν συχνά.

Μέλος από: 07 Ιουν 2007
Βοηθήματα: 3

View users profile Send email to user
blog portfolio facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 15:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Παρακολουθησα τη παρουσιαση απο το ceo της apple στο αγγλικό itn..
Οκ τι να πω,καταρχας ο τύπος δεν έδειχνε κάτι καινούριο,κλασσικές τακτικές apple με στόχευση στην απλότητα και το κλειστό κώδικα τους,τα online store για μουσική και κάτι χαζά gallery tranzitions για τα μάτια μας και μόνο...
Να μη ξεχασω δε να αναφέρω οτι εντύπωση μου προκάλεσε η ευθεία επίθεση στις άλλες συσκευές multimedia όπως laptop και smartphone...
Γιατι ρε παιδια,εμένα το smartphone μου έχει HD screen,επειδή είναι nokia μπορώ να έχω και τρίτους κατασκευαστές και να τη βρίσκω με πολλες εφαρμογές.Τι παραπάνω θα μου προσφέρει δηλαδη η γκουμούτσα που λέγεται ipad?
Ενα "αι"...-μπιπ-...ξερετεεε απο μένα που δεν είμαι fan της apple και των ιδεών της.

Code is poetry
greekbytes
WebDev Moderator

Μέλος από: 15 Νοε 2002
Βοηθήματα: 5
Νέα: 1
Templates: 2

flickr 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 17:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δείτε πώς σχολιάζουν οι Smosh το iPad
http://www.smosh.com/smosh-pit/articles/ipad-made-me-poop-bricks

Μέλος από: 04 Φεβ 2006
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 18:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν έκανε επίθεση στα laptop και smartphone, τα netbooks είναι που κατέκριναν (προφανώς και για να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι δεν έφτιαξαν netbook), επειδή είναι υποτίθεται ξεχωριστή κατηγορία χωρίς να έχει κανένα απολύτως πλεονέκτημα από τα laptop πέραν της τιμής, και πάνω σ' αυτό δεν έχει άδικο.

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιαν 2010 18:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Είναι κάτι ενδιάμεσο μεταξύ iPhone και PC / MAc... το χρειαζόμαστε πραγματικά;

Εγω θα το επαιρνα μονο για ταινιες, σε ώρα ταξιδιου επιδη το itouch εχει μικρη οθόνη, και επιδη οπως λεει ο Στηβ-άκος κρατάει η μπαταρία πάρα πολυ..

παράθεση:
σαν ένα μεγάλο iPod μου κάνει... που μπορεί να γίνει μια μεγάλη και ακριβή ηλεκτρονική κορνίζα για τις φωτογραφίες μας.

Προς το παρον αυτο ειναι. Αν αργοτερα αυξιθουν οι επιδόσδεις με καποιον επεξεργαστη δηνατότερο και GPU και μεγαλητερη RAM, και βαλουν το OSX, τοτε θα ειναι κατι αλλο.

παράθεση:
Μπορεί να γίνει καλός σύντροφος σε όσους ταξιδεύουν αρκετά με λεωφορεία - τρένα - πλοία - υπερατλαντικά αεροπλάνα

Ακριβως αυτο.

παράθεση:
Και δεν είναι 4:3 η οθόνη, που το ξεφούρνισε αυτό πάλι. Απλά δεν είναι ultra-wide όπως του κινηματογράφου.

Εμενα με εκνευριζουν αφανταστα οι 16:9 οθονες...

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 10:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επίσης μεγάλο ρόλο στην τιμή του νομίζω ότι έπαιξε το ότι εχουν δικου τους επεξεργαστη και δεν τον αγοραζουν απο την samsung ή απο την κάθε samsung..

elorant

Μέλος από: 23 Σεπ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 11:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Επίσης μεγάλο ρόλο στην τιμή του νομίζω ότι έπαιξε το ότι εχουν δικου τους επεξεργαστη και δεν τον αγοραζουν απο την samsung ή απο την κάθε samsung..

Τον αγοράζουν από την ARM.
http://www.crunchgear.com/2010/01/28/apples-a4-processor-is-in-same...snapdragon-tegra/
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [51 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Όλα όσα ανακοίνωσε η Apple στο WDC 2016 0 cordis 14 Ιουν 2016 19:07
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το iPhone 6 έφερε την Apple στο πιο κερδοφόρο 3μηνο που έχει καταφέρει ποτέ εταιρεία! 0 cordis 28 Ιαν 2015 15:37
Πρόσωπο της χρονιάς ο Tim Cook CEO της Apple 0 cordis 12 Δεκ 2014 19:32

Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 10:29 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites